Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

stankas
10. júl 2006

Ahoj Ziza,
tak ja som tieto systemy studovala asi tyzden.....
a prestudovala som naozaj poctivo, pretoze baby z emimina ma dost nainfikovali,
vlastne tu v Prahe je to uz dost rozsirene.
Urcite by som sla do systemu Popolini, ak chces, poslem Ti taku tabulku a kalkulaciu, ktoru mi odobrila aj poradkyna na "plienky".
do popoliniek by som sla preto, lebo su mensie (neni az taky mravcekovsky zadocek), po vyprati su makksie ako BM, a vraj menej alebo vobec neprepustaju...a vselico ine....
Akurat som si objednavala vcera par plienok biofrotaciek, tak uvidim, ako to bude vyzerat...
Mala som v rukach OneSize pl., do kt. by som pripadne sla, a vyzeralo to fakt dobre...
Je to investicia, ale myslim, ze vydrzi pre 2 deti....

katrin
11. júl 2006

stankas: koľko tých plienok budeš kupovať? Ako sa to perie? Myslím, či musíš používať nejaký ekologický prášok, príp. to môžeš rovno švacnúť do práčky? 😕 to kupuješ jednu veľkosť alebo viac - veď dieťatko rastie, tak či to má rozlíšené veľkosti? môžeš nám o tom napísať viac? 😕 ďakujem

mucilienka
11. júl 2006

no, tak tieto otazky by zaujimali aj mna? a zehlia sa?

stankas
11. júl 2006

Ten system Popo ma viac druhov plienok.
Mozu byt z:
- bambusove frote
- biofrotacky (organicka bavlna)
- biofrotacky (biobavlna)
- bavlnene frote
- flanelky...
No, je ich viac druhov podla materialu.
Dalej sa rozlisuje podla tvaru. Niektore vyzeraju ako klasicke "stvorcovky", to su vacsinou tie flanelky, ku ktorym si kupite specialnu "snappy" sponku (ta vyzera podobne, ako ked zafacujes ruku a prichytis to takou spinkou so zubkami, fuha, museli by ste to vidiet...)
Potom su to plienky, ktore vyzeraju ako pampersky, bud su na patentky, alebo na suchy zips.
Tie stvorcovky potrebuju na seba este jedny gate (tak ako nam to davali nase mamy),
Velkostou su plienky - OneSize (vydrzia cele plienkove obdobie 1 velkost)
- a este sa delia na velkosti S,M,L
Tak isto sa podla velkosti delia aj tie vrchne gate.

stankas
11. júl 2006

Ku kazdej plienke mate popis, ze sa napriklad hodia viac na noc, lebo lepsie saju (ked je zlozena z 60% biobavlny a 40% polyesteru, rychlejsie schnu, menej saju....)
Taketo plienky sa daju prat na 60 v pracke, nic specialne nepotrebujete, ale schnu asi 24 hod., daju sa davat aj na radiator, nic sa im nestane.

Ja som si vypracovala, ze by som potrebovala 18ks plienok (OneSize), + 4ks Biofrotackov (na noc) toto by ma vyslo na prib. 6000Kc, a vydrzalo by to pre 2 babatka, mozno aj dlhsie.

Dalej by som potrebovala tie gate natahovacie, tie su v 3 velkostiach, to znamena, ze urcite 2ks z kazdej velkosti, to je dalsich zhruba 1700Kc.

stankas
11. júl 2006

Predpokladame, ze babatko potrebujete do takeho 6.mesiaca prebalovat denne 4-8 krat, vsetko individualne, to znamena, ze zo zaciatku periete tieto plienky kazdy druhy den.

Ide vlastne o to, ze ked si to zratate, tak by ste mali usetrit peniaze na pamperskach, za cele plienkove obdobie dietatka.
Ja este nemam prehlad, kolko taka pamperska vyjde? Od 4 do 6 Sk? Tak sa to da lahko spocitat...

Musite zvazit jednoduchost a cas....pampersku zoberiete, vyhodite, ale bavlnenu musite oprat (prasok + elektrina + vesanie....cas)

Z pampersky byva za 1 plienk.obdobie na 1 dietatko 1 tona odpadu, ktory ma likviditu 400 rokov...
Cize z hladiska ekologickeho su vyhodnejsie bavlnene plienky.

Dalej musite zvazit pokozku babatka, z bavlnenych plienok nebyvaju vobec alebo len malicko problemy s pokozkou babatka, su vzdusne...vsak poznate rozdiel medzi igelitom a bavlnou....

Co by som este....
Jaaaaj, baby na Cechach, ktore pouzivaju tento system si vyrabaju same praci prasok (mam aj recept), je to velmi jednoduche, vyjde to asi na 100Kc, ucinne a ekologicke.
Dalej vobec nepouzivaju avivaz (jednak znizuje savost plienok, je drahy), takze pouzivaju bud uplne obycajny ocot, alebo existuju specialne eko olejicky (teatree, jasminovy...), ktory pridaju (2-3) kvapky do prania a by ste sa divili, co to urobi.... 😎

stankas
11. júl 2006

Babatka v tychto plienkach maju vacsie zadocky, volaju to mravcekovske zadky 😅
Pampersky su tenucke.
Bavlnene plienky nepretecu, z pampersky moze nieco vyliezat....

Moj nazor je, ze pampersky su pohodlnejsie, ale zase sa vo mne ozyva ekolog, ze je fakt sa zamysliet aj nad tymto problemom....niektorym babam na tom nezalezi, ale to je predsa kazdeho vec, no nie?
Ten odpad je najhorsi, pretoze tento pamperskovy boom u nas sice nastal, ale neexistuje sposob, ako sa zbavovat tohoto odpadu.
V Europskych statoch existuju specialne spalovne....u nas nie.......

A este si mozme povedat, vsak co z jedneho babatka........no ale keby si to tak vsetci povedali.......tak si to vieme zratat, nie?

Tak sa este pytajte, lebo mi uz nic nenapada...

stankas
11. júl 2006

Jaj, este, tie systemy su Popolini, je tusim rakusky system a BambinoMio anglicky.
V tychto statoch existuju aj take sluzby, ze chodi auto po domoch a zbiera tieto
plienky a perie ich (prve 3 mesiace to maminke dokonca plati stat)....a podobne veci...

stankas
11. júl 2006

A nezehlia sa.

katrin
11. júl 2006

stankas: ako si myslela toto?:

Velkostou su plienky - OneSize (vydrzia cele plienkove obdobie 1 velkost)
- a este sa delia na velkosti S,M,L 😕 ak sú one size, prečo sa teda delia ešte na S,M,L??? 😕

18 plienok ti bude stačiť? keď ti budú schnúť 24 hod, tak neviem, neviem.... Ak teda rátaš 6-8 krát prebaľovanie za deň? Prečo sa potom odporúča 50 ks bavlnených plienok na jedno dieťa? 😕

Ešte jedna vec, napísala si, že však poznáme rozdiel medzi bavlnou a igelitom.... Poznám, len rozmýšľam, ktorá žena si dá v dnešnej dobe medzi nohy bavlnenú vložku? 😕 a myslím, že s bábätkom je to to isté. Pokiaľ sa dieťa pravidelne prebaľuje, tak by nemali hroziť nejaké zápaly a infekcie 😉

mixka
11. júl 2006

fiha, som vobec netusila, ze s plienkami je to take zlozite. u nas v rodine sa detom vzdy davali papersky a na to bavlnena plienka, kym sa balilo na siroko a potom uz iba pampers. ale toto je hotova vedaaa...
tiez mi to nie je celkom jasne, ako katrin.

barunka
11. júl 2006

ahojte. tak ja sa len tak zapojím do diskusie. nečítala som to celé, ale musím sa vyjadriť...
úprimne ľutujem toho, kto sa rozhodne baliť výlučne do bavlnených plienok... my sme to tiež skúšali, na veľké presviedčanie rodiny, a musím povedať, že za celý deň som nerobila nič iné, ako prebaľovala, prala, vyvárala, žehlila, až my z toho šibalo...
to prebaľovanie raz za tri hodiny, teda pri každom krmení sa nedalo dodržať, pretože len čo sa mi Simi pocikala, neutíšiteľne plakala, lebo ju to studilo...tak sme prebalovali stále...
ale toto je môj názor a moja skúsenosť...
poznám jednu pani, ktorá nedáva plienky napríklad vôbec...

mixka
11. júl 2006

a co davala??? 😀 prilepila baby k serbliku??? 😀

barunka
11. júl 2006

míxka, to je vraj nejaká nová metoda, proste ho nechala cikať kade tade...
kým bol malý, do postieľky mu dávala tú neprecikateľnú podložku...
ale celkovo je tá žena akási divná

mixka
11. júl 2006

chuda dieta

stankas
11. júl 2006

Baby,
hlavne vam musim povedat, ze to vsetko mam z netu, nic som nekupila, nevyskusala,len som si to pripravila...
Ide o to, ze plienky BM su vo velkostiach s,m,l, ale to su tie "gatove", Popo maju aj tzv. OneSize, cize tam sa to upravuje patentkami.....

Je to naozaj velmi komplikovane, ale len zo zaciatku.

Barunka, tieto plienky sa nevyvaraju, ani nezehlia.
Okrem toho, este do tejto plienky sa vkladaju tzv. separacne pleny, to je taka tenucka bunicina, ktora zachyti to "najhorsie", potom ju vytiahnete, splachnete, a sucha plienka ostane na babatku.......

Tych 22ks plienok staci (8 plienok na den, 16ks operies a je to...), ale kazde babatko ma svoj vlastny rezim, takze ja to posudit neviem, a kedze s tym nemam skusenost, ani nemozem stat za tym, co som napisala, a tvrdit, ze je to uplne uzasny system.......

Katrin,
ver mi, ze uz existuju aj ekovlozky, tie baby, ktore pouzivaju tieto plienky, pouzivaju aj pracie vlozky, nuz, vytvor si nazor.......
A asi by som neporovnavala pokozku babatka a moju...neviem.....

dam vam sem link, tak skuste este kuknut, ked budete mat cas.

stankas
11. júl 2006

Okrem toho, ja uz mam kupene pampersky, pretoze si aj tak myslim, ze ked porodim, budem mat roboty so sebou i s babom, kym sa do toho dostanem.....a mozno potom zas zacnem premyslat o tych bavlnenych..... 😎

katrin
11. júl 2006

stankas, ďakujem ti za vysvetlenie.. naozaj nemusím mať všetko 😲

stankas
11. júl 2006

jo, baby, este na tej stranke latkovepleny su odkazy aj na celkom burlive diskusie z rodiny.cz, a emimina.cz
Tak ked budete mat cas.......dajte sa do toho, som zvedava, ci sa sem niekto prida..... 🙂 🙂 🙂

kattum
28. júl 2006

az teraz som si precitala tuto temu, Stanka, klobuk dole, to boli vycerpavajuce info. Mna tiez rodina nahovarala na latkove (klasicke) plienky. to som este nevedela o BM alebo Popolini. No uz som bola leniva a ostala som pri papierovych (pampers alebo Huggies) Pocual som, ze tie BM alebo Popolini vyjdu draho. Neviem, musim si precitat tie cenove porovnania, ako si spominala.
Este jedna vec, v latkovych plienkach, nie je pokozak zadocku na tom lepsie, je vo vlhkom narozdiel od papierovych, ktore saju tekutinu. Funguje to ako tie sportove pot sajuce tricka. (Moira,klimatex a pod). Preto preferujem papierove. no i ja mam v hlbke duse skrytu velku otazku odpad!!! a ekologia!!! Je to hrozne, denne 1 igelitka plienok!

zelka
29. júl 2006

1,pri prvom dieťatku sme používali len pampers,pri druhom tesco plienky a poviem Vám.. úplne v pohode a bez problémov..
2,a náš dedko spaľuje na chalupe plienky v peci a vždy mu to v pohode zhorí,len to trvá dlhšie..
3, ak ste prvorodička a nemáte pri sebe nonstop posilu v podobe mamy alebo svokry tak nad bavlnenými ani nerozmýšľajte,budete radi ak sa pri bábätku trochu vyspíte a nebudete mať čas na pranie a vešanie plienok...a ešte 24 hodinová výstavka plienok na balkóne alebo vonku na šnúre..dóosť nepraktické
4, z ekologického hľadiska radšej vysadím 5 nových stromov a podporím projekty na ekologickú dopravu,bez benzínu a nafty...,,nech sa muži niečoho vzdajú a nie my ženy,veď aj tak máme práce okolo domácnosti dosť..

ervotoc
30. júl 2006

Zelka 🙂 🙂 🙂

petruska77
23. nov 2006

neda mi, musim sa vyjadrit...
Este do vcera som bola presvedcena, ze budem pre nase miminko kupovat pampersky, ale potom som mohla na vlastne oci vidiet popolini a musim povedat, ze mam teraz velku dilemu co budeme pouzivat. Tie plienky su strasne prijemne na dotyk a vraj su velmi dobre pre pokozku dietatka. Hlavne pre chlapcov, lebo vraj tretina chlapcov odchovanych na pamperskach ma teraz problemy so sterilitou. Neviem, ci je to pravda, pocula som to... Na druhej strane treba povedat, pranie kazdy druhy den je dost pracne a hlavne energeticky narocne... A cenovo mi to tiez nepripada bohvieako vyhodne, lebo ked nakupim aspon 18 plienok, pri sucasnych cenach ma to vyjde nejakych 8000,-. Plus je dobre dokupovat tie separacne plienky, ktore sa vkladaju do popolini a tie vraj vyjdu okolo 200 korun 100 kusov.
Fakt neviem... Nad klasickymi bavlnenymi som ani neuvazovala, ale tieto ma pre ten super matros nalomili. Este som rozmyslala, ze by som ich kupila menej a striedala s pamperskami.
Ak ma niektora z maminiek uz dlhsiu prakticku skusenost s tymito plienkami, mohla by sa s nami podelit o skusenosti...

mracik
30. nov 2006

petruska, je tu viac diskusií a látkových plienkach, skús pohľadať.

A pre Zelku
k 1. my sme tiež pri prvom používali pampers a tiež boli v podstate v pohode, vlastne ma ani nenapadlo rozmýšľať nad niečím iným

2. spaľovanie plienok doma v peci je stokrát horšie ako ich vyhodenie do koša. Pri nedokonalom spaľovaní unikajú do vzduchu nebezpečné dioxíny, no choď sa potom prejsť s dieťatkom na taký "čerstvý vzduch" 😖

3. s tou prvorodičkou máš trochu pravdu. Ja som tiež pri prvom dieťatku bola úplne zúfalá, predtým som poriadne ani nedržala žiadne novoroďeňa v rukách, nieto ešte prebaľovala... 🙂 Dobré by bolo si aspoň prebaľovanie pred pôrodom nacvičiť na nejakom kamarátkinom bábetku a manžela (ak nejaký je 🙂 ) naučiť púšťať práčku
A čo sa týka tých plienok na balkóne, keď som bola mladšia vždy ma to dokázalo neuveriteľne roznežniť, keď som to niekde zbadala
A plienky na radiatore dobre zvlhčujú vzduch 🙂

4. a z ekologického hľadiska nie sú problémom len tie vyrúbané stromy, ale aj množstvo toxického odpadu vznikajúceho pri ich výrobe a likvidácii.

dahlia23
29. dec 2006

Ja som našla Popolini. Už dávnejšie som premýšľala čo a ako. Zdá sa mi ten systém dosť drahý, ale na druhej strane, keď si prerátame koľko stojí jedna pamperska.....
Mám veľkú výhodu, že máme dolu v dome sušiareň na prádlo. Takže nech sa vonku robí čo chce, ja mám prádlo za 4 - 6 hodín suché. A voňavé. Čiže o sušenie nejde. Len tie počiatočné náklady....... 😖

evaka
29. dec 2006

Zienky, mne sa Popolini tiež veľmi pozdávajú,ale takisto ma odrádza ich cena. Počula som o zn. Hamiko - sú vraj celkom podobné ako Popolini, ale cena za 1 plienku je 50 - 80 Sk (čo sa mi zdá byť super prijateľné). Len ma zaráža, či bude rozdiel v kvalite, keď je taký veľký rodziel v cene. Nemáte s tými Hamiko nejaké skúsenosti?

dahlia23
3. jan 2007

Ja som potom ešte našla tie Bambino Mio, mam pocit, že sú o čosi lacnejšie. Ale pozriem aj na tie Hamiko.

dahlia23
3. jan 2007

K plienkam Hamiko vs. Popolini som našla celkom zaujímavú diskusiu na http://www.porodnica.sk/user/view_page.php?page...

mracik
25. jan 2007

Čo sa týka hamiko, kúpila som štyri plienočky na odskúšanie pre Maťka, sú úplne porovnateľné s plienkami popoliny, s tou výnimkou, že nie sú jednoveľkostné, sú z príjemného flanelu, dobre držia. Veľkosť L je približne taká veľká ako rozložená popolinka. Takže z nich určite dokúpim aj pre baby. Čo sa týka horných nohavičiek, tie mi poslali zadarmo, ale nezdajú sa mi veľmi dobré takže tam asi budú lepšie popolinky.
Inak cena plienky bez ohľadu na veľkosť je 54 Sk + vložka 12 Sk - to je fakt super

evaka
26. jan 2007

Mracik, pises "tie mi poslali zadarmo" - podla vsetkeho si ich nekupovala v obchode. Kde si ich objednala, mozes mi poslat kontakt prosim? Vyskusame...