Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

vrn
6. dec 2012

Ahojte, mam 15-mesacnu vrtulku. Potrebujem nieco na denne rychle prebalovanie, rozmyslala som New Generation Pop-in alebo Bamboolik, viete niekto porovnat a odporucit? Mam zopar kapsoviek, na noc plienky mam dobre. Cez den som pouzivala nohavickove a na to vrchne gatky, ale uz niekedy nestiham zapinat tak dam radsej jednorazovku 😔 No jednoducho chce to upravit plienkovu vybavu. Budem rada za kazdy tip, dakujem

janocka
6. dec 2012

Mate nejake rady ako zarucene nepremoknu vlniaky? Kupila som nove vlniaky Popoliny, ze na noc, naimpregnovala, no aj tak je maly rano mokry. Ale zaujimave, ze iba 1/2 je mokra, druha sucha. Skusala som ich teda naimpregnovat znova, dala som viac lanolinu, no nepomohlo. Uz som ich za tyzden impregnovala 3x, minula takmer celu flasku I se Vimse lanolinu a stale to preteka☹ neviem ci je to tym, ze strasne vela cura (rano sa da plienka Tots bots bambooze stretch takmer zmykat) alebo robim nieco zle.
Ked naimpregnujem vlniaky Baby bee-hinds, tak nepretecu. No na noc sa mi neosvedcili, lebo maly sa v noci dost hybe, tak plienka niekedy vylezie mimo vrchnej plienky. Peto som chcela nieco co zarucene pokryje celu p´ienku a nepretecie

anelisa
6. dec 2012

ahojte 🙂 na 2 ks vrchnych flipiek sa mi pri cvoku zacala parat latka a uvolnilo sa to az tak, ze odtial ten cvok vypadol 😖 Cele leto som flipky nepouzivala a celkovo mam 5 ks vrchnych nohaviciek, ktore striedam, tak som dost sklamana, ze aj napriek nie az takemu intenzivnemu pouzivaniu nevydrzali ani 1 plienkove obdobie 🙄 a to som ratala, ze vydrzia aj na dalsie dieta 😝 Neviete, ci sa da toto reklamovat? Dakujem

jovanka81
6. dec 2012

ja som uz z toho zufala.......prestavam tomu celkom rozumiet.....hchcem pouzivat latkovky, ale nevyznam s av tom...kupila osm si prvych 5 kapsovyhc plienok a k nim mam po 2 vkladacky...to som neajako tak vydedukovala, ze by to mohlo byt tak dobre, dat vkladacky a prebalit. ale...nechapem aku vybavu plienok a akych typov plienok si mam vlastne nachystat...citala som o all in one alebo o inych systemoch a celkom som tomu prestala rozumiet, vysvetli mi to nejaka skusena maminka? budme nesmierne vdacna.....

susul
6. dec 2012

@anelisa ked ti cvok vypadol, to by ti mali zreklamovat, paranie latky pod cvokom som mala aj ja, ale mne reklamaciu neuznali, az ked sa cvok vytrhne, alebo to zacne tadial pretekat.

susul
6. dec 2012

@janocka mne tu poradili, vlniaky prevratit a naimpregnovat, ususit a naimpregnovat 2x. Yoto mi pomohlo, ale mne sa napr. Loviky jersey naimpregnovat k mojej spokojnosti nepodarili. Niekedy tazko posudit v com je hacik.

vojann
6. dec 2012

@jovanka81
Tak najprv sa misis rozhodnut kolko chces do vybavy investovať. Na zaciatok su najvhodnejsie klasicke stvorce, pretoze babatko sa casto prebaluje a este vela necika. k tomu budes potrebovat vrchne nohavicky na zaciatok najlepsie Pul. Budes potrebovat priblizne 8 - 10 plienok na den to vynasob cislom, ako casto chces prat. Ak kazdy druhy den tak x2 plus na cas kym vyschnu. Teda by malo stacit okolo 25 plienok a 3-4 nohavicky. Kapsovky sa pouzivaju tak, ze tie vkladacky vlozis do kapsy a plienka je prichystana na prebalenie. AIO plienky su tiez bez pouzitia vrchnych nohaviciek, teda nemusis do nich nic vkladat, no schnu dlhsie. Mozes nastudovat tu http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

vojann
6. dec 2012
anelisa
6. dec 2012

@susul dakujem, potesila si ma 🙂 Dufam, ze predajca sa k tomu postavi seriozne a vyreklamuje.

handricky
6. dec 2012

@jovanka81 kukni este toto:

Ako zacat plienkovat:
NOVORODENEC
Vela cika, male davky, treba casto menit plienky. Najekonomickejsia a najlacnejsia varianta su klasicke stvorcove plienky 70x70, 80x80. Mozes pouzit aj socikovske z nasich cias (ak mama po tebe odlozila), kupit nove (hladaj hustejsie tkane, lebo teraz sa dost robia take riedke), dobre su aj MaM, Kikko a pod. Rataj tak 10-13 kusov na den a zalezi ako casto chces prat. Potrebujes tocit vela plienok a potrebujes aby rychlo schli. Preto klasika stvorec.
Mozes kupit bavlnene (rychlejsie schnu, menej nasaju ako bambus) alebo bambusove (maju aj v DM-ke Kikko bambusky) – dlhsie schnu, viac nasaju, casom sa speru na obdlznik, lebo bambus ma tendenciu sa sprat.
Plienku uviazes na novosklad - pozri tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....
Na to das VRCHNE NEPREMOKAVE NOHAVICKY (PUL-ky) . Napr.: Thirsties, Blueberry, Little lamb, Lollipop, Bum genius flip a pod.
Co si vsimat na vrchych nohavickach najdes tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
Vrchnych budes potrebovat asi 2 - 4 ks. Spravne uviazany novosklad ti tesni okolo noziciek a nezaspinis si hned Pul-ky, ked sa do plienky navali riedka kaka. Preto novosklad.

Ak by sa ti zdalo, ze ti plienka nestiha (babo cura viac), mozes prihodit nejaku kratku 3 vrstvovu vkladacku na zvysenie savosti. Ak by curalo viac, mozes prihodit aj nieco hrubsie.
O vkladackach tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....

Ak budes chciet, aby dieta nepocitovalo vlhko - das mu priamo pod zadok flisovu separacku (alebo tzv. stay dry vrstvu), pozri clanok tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Potom mozes zacat experimentovat s plienkami:
1, AIO - all ine one alebo po slovensky ,,vsetko v jednom,, je plienka z jedneho kusu. Znamena, ze vkaldacka /sacia cast je zosita s nepremokavymi nohavickami.
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
2, SIO (snap in one - plienka s odopinatelnou vkladackou- cize ak je pocikana menis iba vkladacku, vrchne gatky mozes pouzivat dalej), napr.: Pop in New gen plienka
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
3, kapsovkami a pod.. (vkladacka je samostatna, vlozena v kapse), ak su gatky spinave, peru sa cele..
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
A potom zalezi, ake mas priority: chces mat viac pocitu sucha, tak hladas plienky, ktore maju na vrchu stay dry vrstvu (ma to skoro kazda kapsovka a vacsinou uz vsetky nove AIO), chces mat dieta radsej v prirodnom matrosi (tak hladaj plienku, co ma vkladacku z bavlny, bambusu a pod)..
Vlastne kukni aj clanok o materialoch u mna v profile..

Na noc je dobra nohavickova plienka, na to vrchne gatky (pulky, flisaky alebo vlniaky)
mozno zo zaciatku neocenis, lebo babo bude curat kazdu chvilu a nohavickova bude zbytocna. ved uvidis
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Netreba toho kupovat hned vela, budes dokupovat ako bude babo rast a kolko bude cikat a pod..
a nie vsetky strihy dokonale sadnu a pod. navyse mozes mat v oblube strih, ktory ti viac bude vyhovovat na doma, iny na von, do satky a pod..

jovanka81
6. dec 2012

@handricky tak toto bola nadherna vycerpavajuca odpoved, dakujem krasne......budem zodpovedne studovat a nakupovat, xixixi

handricky
6. dec 2012

@jovanka81 tak to tu iba sprosto kopirujem, co mam v kompe vo worde predpisane kazdej novej latkarke 😀. V tych clankoch hlavne ukazujem vsetky gatky z vnutra (co nie kazdy ma moznost vidiet nazivo) a poukazujem na to, co si vsimat.. Niekto hlada to, iny zas onô. Kazdemu vyhovuje nieco ine.

jovanka81
6. dec 2012

@handricky no vybonre to mas premakane, uz len najst nejake web stranky, kde sa to da kupit za normalane ceny....ja somsi kupila 5 kapsoviek, s vkladackou, ale asi naozaj zacnem s obycajnymi latkovkami....dnes som si objednala 4 all in one, ale skutocne tvoje popisy su skvele, uz len pozanat take plienocky....🙂

handricky
6. dec 2012

@jovanka81 kukni si PROFESIONALI, plienky a prebalovacie potreby.. je tam kopec e-shopov, tak mozes pozerat a porovanavat ceny🙂 Niektore kocky zo shopov uz avizovali aj nejake vianocne akcie

peluskovo
7. dec 2012

@jovanka81 🙂 stačí si zapamätať dve veci....
1. babo musí mať niečo, kam bude piškať - nejaký kus látky.
2. k tomu musíš pridať niečo, čo ochráni oblečenie pred navlhnutím - vrchný obal.

Piškať bábätko môže do akejkoľvek látky - bavlna, bambus, konope, mikrovlákno.... tu Ti stačí vedieť, že bavlna rýchlejšie schne, preto malým deťom je vhodnejšia, malé bábätká majú malý močový mechúr, piškajú málinko a častejšie, preto prebaľujše častejšie prvé týždne, bambus viac nasaje, preto je vhodnejší pre detičky väčšie, ktoré majú už väčší močový mechúr.

Čo sa týka toho obalu, najčastejšie sa používa látka potiahnutá tzv. PUL vrstou. Niektoré mamičky používajú flísové vrchné nohavičky , niekto vlniačiky. Vlna má termoregulačné vlastnosti, je najpriedušnejšia, preto sú vlniačiky obľúbené najmä na noc.

No a tieto dve vrstvy sú :
1. buď zvlášť , tzn. "plienku" zložíš zo sacej časti / napríklad bavlnený štvorec, alebo nejaký kus látky z bambusu / a na to vrchné nohavičky, najjednoduchšie na údržbu sú PULky - to je presne to , že máš vrchné nohavičky a do nich dávaš hocičo na piškanie, nejaký kus látky ,
2. alebo sú tieto dve vrstvy zošité , to sú tie plienky Všetko v jednom - tu máš saciu časť už zošitú s tou ochrannou. Čiže celá plienka je ako jednorazovka. Niekedy sa môžeš stretnúť s tým, že tieto časti nie sú napríklad zošité na chrbátiku, tzn, vznikne akoby kapsa / kapsové plienky / to je iba preto, aby si tú saciu časť pred praním vybrala a plienka tak rýchlejšie preschne.

Takže žiadna veda. Ničo na piškanie a niečo na ochranu oblečenia. Buď je to zvlášť / vrchné plus vkladačky, tj kus látky / alebo zošité dokopy ako jednorazovka a to sú tie moderné plienky.

Ak Ti niečo nie je jasné, je to úplne prirodzené, kľudne sa pýtaj 🙂

ekoplienky
7. dec 2012

Mnou akvizovaná Vianočná akcia a novinky v ponuke sú už na stránke. 🙂

tepka
8. dec 2012

https://www.modrykonik.sk/shopy/plienky/69go/pe... baby čo myslíte to je all in one či ako?su dobre či neriskovať????rozmyšľam ale maminy už hovorili že poniektore nie su certifikovane tie lacnejšie 😒 rozmyšľa tieto..http://www.zdraveplienky.sk/eshop/cart.php

ianitka
8. dec 2012

@tepka tie z toho 1 linku nie su na 99 % certifikovane - za seba moc neodporucam...
pul sa mi odlepil, zacali pretekat, pouzijem ich v case nudze na kratko - napriklad, ked viem, ze za chvilu ho idem kupat- a pouzivam do nich separacku Little Lamb - taku chlpatu na dotykovu vrstvu...

a nie su to all in one -a le kapsovky, myslim

tepka
8. dec 2012

@ianitka oki som si aj myslela:(tak to istia tie bumkins díííki!

tepka
8. dec 2012

@ianitka
@ianitka nak ako sa to da zistiť či su certifikovane???dakujem

ianitka
8. dec 2012

@tepka V tom Ti asi baby zbehlejsie poradia, ja si myslim, ze len podla znacky...

tepka
8. dec 2012

@ianitka aha tak....ktovie no

tepka
8. dec 2012

maminy aky je rozdiel medzi viskozovymi separačkami a celulozovymi?hm?tie viskozove sa peru?

janocka
8. dec 2012

@tepka celulozove su pre male deti, ktore su len dojcene, su hrubsie viskozove su pre vacsie deti, su tensie, sirsie a dlhsie. A aj celulozove, aj viskozove sa mozu prat

janocka
8. dec 2012

@susul skusala som, nepomohlo ☹ tak teraz to riesim tak, ze som do nicnej plieny poskladala bambusovy stvorec a je dobre - vrchna pliena nie je mokra a spodna nema rano 5 kil ale iba 3 😀

tepka
8. dec 2012

@janocka aha díííki tak ked je väčšia a dojčena tak čo dať?viskozove ano?

marta222
8. dec 2012

@tepka to máš skoro za jedno, môj malý má 10 mesiacov, stále je dojčený a samozrejme už papáme všeličo iné a dávam mu celulózové separačky. Viskózové sú také trošku šmykľavejšie na tuhšiu stolicu a vraj je to taký "light" stay dry 😉 . Celulózové sú také papierovejšie...

handricky
8. dec 2012

@tepka bumkins mas aspon poctivy bambus/biobavlnu vo vnutri tej AIO. tieto kapsovky maju povacsine mikrovlaknove 3 vrstvove vkladacky - moc nepotiahne. vsetko co ma nejaku normalnu znacku a nestoji to 5 eur a nevola sa iba " nadherna kapsova plienocka alebo babyland plienocka" je znackova plienka🙂 ano viskozove.

tepka
8. dec 2012

@handricky no ja chcem od nich len pulky zatím...a vkladačky

tepka
8. dec 2012

@marta222 aha viskoza není umele vlakno?hm