Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

bzzzz
20. jan 2014

@eliska1309 Ahoj. Ja mám 10-mesačnú dcérku. A tiež som začínala s pamperskami a tiež časo pišala a kakala a vkuse som ju prebaľovala a vždy bola celá zaparená. Vyprala som staré bavlnené plienky ešte po mne a dokúpila nejaké nové a odvtedy cez deň výlučne bavlnené, aj keď ostala dlhšie mokrá tak nebola zaparená, pretože pokožka v tých bavlnených dýcha. Odvtedy som neminula ani tubu bepantenu - toho malého. Cez noc jej naďalej dávam jednorazovú plienku. A ešte veľmi pomohlo, hneď ako trošku stabilne sedela začala som ju dávať na nočník, po 2 týždňoch pochopila, že má kakať do nočníka (to mala 7 mesiacov) a od vtedy sa pokaká tak raz za 2 týždne, tým pádom ju už nedráždia tie hovienka.
A látkové plienky vkladám do nohavičiek, značku neviem, len treba aby neboli čisto také gumové. Ale nedávam ich dnu do sieťky ako píše na návod, iba položím nohavičky, na to 2 alebo 1 plienku a na to dcérku a zabalím.

hermiona368
20. jan 2014

@ivanka.7 idem si objednat bambiroxy jednu jednovelkostnu a druhu dvojvelk. A si snimi spokojna ? neschnu moc dlho ? A hned hodim do kosika aj vrchne pul-ky 🙂 ta bambozle ma v sebe polyester takze ta schne asi rychlesie.

hermiona368
20. jan 2014

@ivanka.7 a kolko mas nocnych ? ja mam zatial 5ks LL, ale ked moj papa kazdy 3 hodiny tak ich mam len na jednu noc. Zvazujem, ze vezmem 3 kusy BR.

ivanka.7
20. jan 2014

@hermiona368 rychljsie mi schnu bambiroxy nez bamboozle a mam 5 nocnych + 1 zaloznu 🙂

handricky
20. jan 2014

@hermiona368 bamboozle ma sice polyester, ale to je take vysokogramazne frote.. bambi roxy je ceske frote, tam nie je taka vysoka gramaz. preto je to take porovnatelne

hermiona368
20. jan 2014

@handricky a ktore su podla teba lepsie ? ...ja som si aj objednala frote z detivbavlnke, cize z toho siju BR ? len som sa ktomu stale nedostala, chcem si usit vkladacky z toho.

handricky
21. jan 2014

@hermiona368 vsetky su dobre, nepreferujem ziadnu viac alebo menej🙂 Ktore frote si si objednala. maju tam 2. z toho prveho nik nesije, iba ja. z toho druheho obojstranneho sije anavy. bambi roxy z ineho (take tam vcul nie je).. ale to je jedno.. vsak gatky mozes mat z hocicoho, je to len obal. dolezite je kolko vrstiev mas vkladacky.. a kolko vrstiev ma komplet sacia plienka.. proste tak aby ti stacilo.

hermiona368
21. jan 2014

@handricky zobrala som to bambusovo- biobavlnene frote, sa mi pacili parametre 🙂 ja co som neusila nikdy nic, ale tak ved nevadi vykusam 🙂 ja to chcem len prelozit napoly na den, myslis ze staci ? a na noc spravim taky vacsi stvorec, ktory prelozim na 3 casti- tak si to teda aspon predstavujem ale co vytvorim veru neviem 🙂

handricky
21. jan 2014

@hermiona368 sprav si normalne prefoldy, zosi 2 vrstvz dokopy. rozmer trebars 37 x 36 pred opratim. a skladaj na 3 casti, budem mat teda 6 savych vrstiev. ked zosijes 2 vrstvzy a prelozis na polovicu, tak mas 4 sacie, coz je podla mna malo.. a vsak teraz co pouzivas, ake plienky? tak si vies zhodnotit kolko vsrtiev ti treba na denne plienkovanie

hermiona368
21. jan 2014

@handricky ja som oprala uz cely ten kus 🙂 ja davam cisto len stvorec, obcas tam dam bambusovu vkladacku, taku malu. Prebalujem aj kazdu hodinku. A ked si spravim taky prefold uz nemusim davat stvorec ? a mysliz ze na starej veritaske co ma asi 5 programov sitia mi to pojde ? chcela som kupit nejaku toyotu jazdenu, ale skusim najskor veritas...no uvidim.

handricky
21. jan 2014

no ked poskladas bavlneny stvorec, tak tam mas nejakych zopar sacich vrstiev.. ak budes pouzivat hlavne to, tak si nasi trebats nejake kratke 3 vrstvove 32 x 10 alebo 32x12... ak si usijes prefoldy, tak ti to staci samostatne.. na noc budes musiet asi aj tak dovypchat (trebars prefold + kratka),.. stara veritas ci nova toyota ti usije rovnako. na strecove latky je idealny overlock, ale zas nie kazdy ma vsetko, ze jo.. takze v pohode usijes aj na veritaske.. stare mali aj nejake programy na strec. najdi si tam nejaky strecovy steh.. a strecovu ihlu si kup 70.75 max. 80.tku. asi sa ti to bude po okrajoch trocha krutit, ale s tym bez overlocku nic nevymyslis. ale inak budu funkcne. prve dieta som plienkovala na takych v pohode
@hermiona368

hermiona368
21. jan 2014

@handricky no vidis to, a ja som si myslela ze ked ma ta toyota napisany overlockovy steh, ze to bude stacit. Este ze som to nekupila. Aj muz mi dnes piloval usi, ze co to chcem kupit aku blbost a hned mi ukazal, ktory sa mu paci-- overlock singer. Zaujimave je, ze to vyberal podla robustnej konstrukcie ako typicky chlap 🙂 este som ho presviedcala, ze to je na gombiki 🙂) samozrejme,ze ja tomu vobec nerozumiem 🙂
Mne nevadi ze to bude pokrutene 🙂 ja budem rada ak nieco vytvorim sama 🙂 a mozno ma to chyti a kupim ten overlock.
Na noc davam LL ( 5ks) ale teraz som chcela dokupit tie bambiroxy este aspon 3 ks, ale ked pises ze staci taky prefld, tak zbytocne budem kupovat ked si usijem 🙂 Tie 3- vrstvove myslis ze ich zlozim na 3x ? alebo to rovno tak usijem ?

behulka
21. jan 2014

@hermiona368 ja som šila na starej Veritaske a popravde, šije lepšie ako novšia Singerka, čo som dostala. Obšívala som klasika širším cik-cakom. To krútenie sa mi po praní stratilo. Vrstvy by som dávala maximálne tri, ja mám len dve a skladám na tretiny. Inak to strašne dlho schne. A určite to zvládneš aj bez overlocku 😉
Ja som šila plienky aj z jedného aj z druhého a oboje slúžia dobre. Nejaký zásadný rozdiel tam nevidím.

handricky
21. jan 2014

@hermiona368 vsetky maju overlockovy steh, aj stare veritasky, aj tesco stroj.. nie je to vsak ako overlock. vsak si nasi aj take aj take, poskusaj, uvidis, co budes kedy davat. tie 3 vrsvove som myslela, ze zosijes 3 vrstvy o rozmere 32 x 12 napr. takze budem mat taku kratku vkladacku. alebo si zosi 2 vrstvy o rozmere 60 x 12. budes oprekladat na polovicu, prip vpredu mozes este raz. bude to lepsie schnut a mozes to variabilne naskladat, podla toho kde cura najviac, ci dopredu, na stred atd

hermiona368
21. jan 2014

@behulka super vediet, ze veritaska je masinka ako sa patri. to je taka prenosna, ma tusim len 5 programov. nemam ju este doma, lebo svokor mi na nej meni remen. Moja mama ma uz tu novsiu a tam je ich uz o dost viac. Tiez planujem robit tie 2 a potom skladat, lebo popravde ani neviem ako spravim 3 vrstvy- do stredu dam to iste ?
Dakujem za podporu, urcite dam vediet ako sa mi dari 🙂 ale tak nejde mi o krasu ale o funkciu 🙂 takze nech je to svelijak kostrbate, hlavne ze ritka je spokojna 🙂

hermiona368
21. jan 2014

@handricky inak to je dobry napad, mam chlapa a ten cura teda dost, myslim ze dopredu 🙂 uz nech ju mam doma, lebo sa neviem dockat 🙂 juj, sa tesim...no ale uvdim, ci nebudem mat krvave oci aj ruky od jedu 🙂))

peluskovo
24. jan 2014

@alisa1 ach jaj, som rada, ze rada pomohla, len presne, ja som tiez z toho smutna ☹ / to ach jaj patri prave k tomu, ze skoda, ze sa nerobia ☹ /
@oskvarka ja som stale susila na radiatore na uteraku , alebo som dala susiak tak, ze jedno kridlo bolo nad radiatorom

oskvarka
27. jan 2014

Ahojte baby tak mi sme zahajili imse vimse M vlniaciky .. ani som sa nestihla pochvalit uz 5 dni fungujeme.. a dnes schitali rano vynimocne svoju prvu nakladacku (kapusta cez vykend na obed :D 😝 tak uz sa krutia v pracke 😀 ) no ale k veci
1. M velkost od 7 kg.. no co ja viem uz nam isto boli aj pred dvoma mesiacmi lebo mame tucnucke nozky.. tak som rada nakoniec ze som nekupovala tie Ska
2. mekucke gumicky ani trochu neotlacaju ale zarovem super strih co sedi okolo noziciek (inak super vymyslena gumicka da sa lahko vymenit ..)
3. tesim sa ze niesme alergicky na lanolin... inak narocne na pracu to ani nebolo pracka vyprala lanolinovanie bolo rychlo.. len to cakanie dlhsie kym uzchlo 2 krat ale tak to je len o tom zohnat si este jedny a je to 🙂
4. suchucke do rana (12 hodin) teplucka ritka ( v flisakoch sme nad ranom uz z toho vlhka mavali aj studenu a musela som rychlo prebalit a bala som sa ze krpec nachladne)
takze zatial 100 percentna spokojnost s vlniacikmi.. a asi sa pojdem poobzerat aj po nejakych dalsich 🙂 mozno navliekacich na leto na den... 🙂

ely11
27. jan 2014

prosim vas poradte mi, akou latkou je mozne nahradit PUL... pouzivat americku latku povazujem za absurdne, musime mat predsa inu nahradu, nepremkavych latok je urcite dost...

oskvarka
27. jan 2014

Baby nejaky navod na vlniačiky uštrikovanie?... a musi to byť špecialna vlna...?... lebo ja mam kopec starzch svetrov co mi mama strikovala a uz nenosim a ona rada recikluje tak by som ju zaukolovala 🙂

oskvarka
27. jan 2014

baby taketo vlniačiky https://www.modrykonik.sk/market/plienky/u2t0/v... sa daju aj na plienku na obyčajny obdlžnik pohodlne natiahnuť ... nieje to veda?

handricky
27. jan 2014

@ely11 tak kup europsky pul 🙂 http://www.myllymuksut.com/fabrics-waterproof-f...
ide o to, ze nepremokavych latok mas kopec, ale toto je tenucka vrtsva polyuretanu natiahnuta na polyestere, ktora dycha. a bezne to nerobi kazda fabrika🙂

behulka
27. jan 2014

@oskvarka dajú sa natiahnuť aj na štvorcovú plienku, no musí presne sadnúť veľkosť inak to bude plandať. Radšej zapínacie. Ja som štrikovala podľa pul vrchných nohavičiek:
https://www.modrykonik.sk/blog/behulka/album/vl...
Lepší by bol nejaký pružný vzor, no ja viem len hladko-obratko 😅 a funguje i to. Vlna by mala byť nekúsavá, ideálne 100% ovčia. No mám vlniaky aj z 60%vlna, 40% akryl a fungujú dobre. No zplstnatila som ten úplet pred šitím v pračke, nech za to zrazí.
@ely11 ideálna náhrada je vlna - dá sa kúpiť aj z "miestnych" oviec. Použiť môžeš aj fleece, no ten pravdepodobne tiež nebude lokálny.

oskvarka
28. jan 2014

@behulka wow tie wu keasne nespravis aj mne take :D...

majka1981
28. jan 2014

@oskvarka ja som taketo vlniaciky pouzivala na stvorec na rovno ked Sebastian stal a chodil. Drzalo mi to ked som zapla na to body. fungovalo to super - hlavne uz chodil na wecko a nocnik, tak len sup dole , posadit, sup hore. Odporucam. No Ty mas este male dieta, tak ked lezi neviem ako sa to potom natahuje, ked chces napasovat plienku na rovno.

majka1981
28. jan 2014

@oskvarka ja planujem recyclovat vlnene pulovre a spravim moko midi
http://windelfrei.mokoshop.eu/mokomidi/
do toho budem davat stvorec na rovno, ked uz prestane stale kakat.

oskvarka
28. jan 2014

@majka1981 nas praveze kaka malokedy ale tak niekedy da aj dva krat za seou niekedy 3 dni nic.. je to nevyspitatelne.... moko midi vyzera dobre 🙂

ely11
28. jan 2014

@handricky a kde ho kupim

ely11
28. jan 2014

@behulka ja to nechcem do plienok potrebujem tenucku latku nepremokavu

behulka
28. jan 2014

@ely11 pul je priedušný, možno túto vlastnosť nepotrebuješ,podľa toho, čo ideš šiť. Európsky pul napr. tu:
http://handricky.eu/metraz-na-latkove-plienky/p...
Skús pozrieť v metráži, mávajú šuštiaky so záterom, aj hrubšie, aj tenšie. Alebo sa dá kúpiť bavlna s pul záterom, či nepremokavá látka na plachty do postelí...