Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

zojec
20. feb 2013

@brca davam ich do nohavickovych plienok zlozene na 4 po tej kratsej strane, ked bude vacsi, tak zlozim na 3 po dlhsej 🙂 chlapcovi viac dopredu 😉 ostatne vkladacky sa mi neosvedcili.. ani kupene ani doma site.. co som doma sila a dala som viac vrstiev, tak to dost dlho schlo, viac vkladaciek robilo velky zadok.. ked mas tento prefold, je uplne jedno do akej nohavickovej plienky ho das 🙂 ja davam do anavy, do mojich sitych, do bum hugera, ale aj do puliek, kapsoviek 😉

euka210
20. feb 2013

@ganesh ja som zehlila 3m, potom uz nie. Ale nemusia sa

vojann
20. feb 2013

@ganesh na začiatok by mohli stačiť, predpokladám že sú to štvorce, pre novorodenca je dobre skladať na novosklad, stačí dokúpiť tak 3 ks PUL nohavičiek a možeš začať, tie nočné vačšinou stačí dokúpiť neskor na novorodenca ich ešte netreba, ostatné druhy vlastne nie sú nutné, je to už skor vec vkusu a priebežne zistíš čo potrebuje konkrétne tvoje dieťatko. Ja som pri synovi mala zdedených asi 40 štvorcov, dokupovala som 5 baby lucy classic a 2 organic a vlastne s týmto som vystačila prvý rok a pol látkovania. Dnes by som už tie baby lucy nekupovala, aj ked spravili svoju službu. Pri dcére som už vymýšľala a hlavne som látkovala dve deti tak som dokúpila 20 stvorcov - tie zdedené už odslúžili, 2 kapsovky, 2 AIO plienky, 5 nočných - kvoli tomu, že baby lucy sa velmi zničili na druhé dieťa už neboli. No a vrchných pri synovi som mala dokopy 6 ks Puliek viacvelkostných, potom pri dcére som dokupovala 2 ks jednovelkostných a 5 ks vlniakov z toho som 1 ks dala hneď sestre, lebo mi nevyhovovali.

ivanka.7
20. feb 2013

@ganesh 47 stvorcov ti staci, kup si este tie pul vrchne nohavicky a neskor nohavickove plienky. Ja som plienky vobec nezehlila.

peluskovo
20. feb 2013

@susannah osobne by som brala :
na doma:
cca 40 stvorcovych klasickych plienok, ak mas zdedene, tak tie
cca 3 vrchne nohavicky, najlepsie "s kridelkami"- presitie pri stehienkach, ako maju blueberry, thirsties, ale vystacis aj s BG flip
1x snap sponku na zachytenie novoskladu
na von, k doktorovi
cca 3-4 kapsove plienky, plienky AIO , osobne som spokojna s BUM genius kapsova 4.0, pop in new gen bamboo, b`bies, anavy, wonderoo, easyfit. vyber zavisi od toho, ci chces aby malo babo pri styku s pokozkou prirodny material alebo mikrovlakno, tj stay dry povrch
neskor, ked babo prespi skoro celu noc, resp nekaka uz v noci a neprebalujes aj 3x v noci, tak by som vzala asi 4 ks nohavickovych plienok, napr bamboozle, flexitots, bambi roxy a k nim jedny vlniaciky

ostatne by som doriesila neksor, podla toho, co ti vyhovuje, po latkovani par dni uz budes sama vediet, co sa ti paci a na zaciatok aj tak babo piska , kaka vemi casto a malinko, tam nepotrebujes extra save a moderne plienky.
z doplnkov by som brala aspon jedny separacky, velmi dobre su disany, dalej male vrecko na plienky, ak niekam ides, napriklad osobne mam najradsej od bambinomio a velky vak na skladovanie, kvalitny je od anavy

peluskovo
20. feb 2013

@susannah az teraz som prisla k tom, ze ti dali link k mojmu prispevku 🙂 🙂 🙂

peluskovo
20. feb 2013

@ganesh 47 zdedenych bude podla mna stacit, na den rataj na uplny zaciatok pre novorodenca 10-15, podla toho ako bude najma kakat, nikeotre babatka kakaju snad pri kazdom kojeni, moze sa stat, ze sa ti pokaka aj 5x za dve hodiny / nam s ato stalo na vychadzke vonku :D / , ak peries kazdy druhe den, treba ti ratat plienky na dva dni plus den rezerva pre pripadne schnutie apod, cize ak peries kazdy druhy den, rataj si cca 10 plienok krat tri dni 🙂 ale to u prve tyzdne, potom sa babatku uz nastoli nejaky rezom, najma v noci uz to nemusi byt tak narocne ako prve dni, ked babo nemam rezim den noc ...

maggie37
20. feb 2013

Žienky prosím o radu, v čom periete bambusové vkladačky?? Mám žlčové mydlo na prepieranie, ale čo dať do práčky netuším... Dakujem

peluskovo
20. feb 2013

@maggie37 skoro tri roky periem v lovele vsetky plienky

bodka84
20. feb 2013

ahojte babenky,

dala som sa na dráhu výskumníka a porovnávača pampersiek a klasických plienok. osobne si myslím, že klasika je zdravšia, lepšia a ohľaduplnejšia aj pre životné prostredie. No dnes to pozerám skoro celý deň a už som mimo z tých anglických názvov, všeljakých značiek a porovnávačiek. Mohol by to tu niekto prosím zhrnúť??... hľadám kvalitné plienky, typu asi plienkové nohavičky (neviem, či je lepšie tie nohavičky, či s vkladačkami, či čo vôbec 😀DD) pre nášho 4 a pol mesačného synčeka. Radšej kvalitnejšie, ktoré vydržia dlhšie a čo všetko k tomu potrebujem???? alebo ma prosím nasmerujte na ktorej strane to nájdem. Bo čitnúť 1624 strán jeeeee na nerven 😀DDDDDD dikeeeessss

mary939
20. feb 2013

@zojec ten prefold babyidea si myslela tento?
http://peluskovo.sk/plienky/babyidea-bamboo-pre...

peluskovo
20. feb 2013

@bodka84
pri latkovani treba mysliet iba na dve veci
1. dat babatku nieco, kde bude piskat, tj akykolvek kusok latky
2. nieco, co ochrani oblecenie
bud su tieto dve veci zvlast, to je pripad, kde pouzivas vkladacky , tj kus nastrihanej presitej latky a na to vrchne nohavicky, teraz sa vyrabaju s tzv PUL vrstvou, ktora do urcitej miery chrani oblecenie ale je zaroven priedusna

alebo to mas zoite spolu, a to su tie moderne plienky, clenia sa podla zositia na kapsove, tj maju v sebe akoby kapsu z ktorej vyberies pred pranim vnutro, aby ti plienka rychlejsie vyschla, alebo je to typ vsetko v jednom - all in one / AIO /
tieto moderne sa pouzivaju ako jednorazovka, cele na zadocek, cele do prania, tj nemusis menit tie vkladacky.

co je vyhodnejsie
1. vkladacky plus vrchne nohavicky, tato alternativa je lacnejsia, ale niekedy pracnejsia, kedze menis vkladacku, ta sa ti pri hyperaktivnom babatku pri prebalovani moze posuvat...
2. moderne su drahsie, ale manipulacia je jednoduchsia 🙂

samozrejme, cele je to o tom, co tebe vyhovuje , osobne pri oboch detoch som na doma navala klasicke stvorcove plienky alebo vkladacky s vrchnymi nohavickami, a na von , k doktorovi, na navstevy, cestovanie a pod. som davala tie moderne, pre jednoduchiu manipulaciu a ak mas dobru plienku, tak je aj savejsia.

material, bud ma dietatko pri styku s pokozkou tzv stay dry vrstvu, je to umelinka , nieco ako dekovina, cize stale je to kus latky, ktory bez problemov moze ist na pokozku, alebo ma dietatko pri styku s pokozkou prirodne materialy ako bambus , bavlna, konope... co je lepsie sa povedat neda, opat je to o tom, ci chces aby babo malo skor pocit sucha, alebo skor prirodu na pokozke. ja som starsej preferovala stay dry, ale pri mladsom jednoznacne prirodny material.

plienky:
vrchne nohavicky by som zo skusenosti odporucala blueberry, thirsties vel 2 , bumgenius flip
moderne, tj kapsove, alebo aio :
so stay dry, bum genius kapsova 4.0., wonderoo
s prirodnym maetialom som spokojna velmi s pop in new gen bamboo, b`bies, anavy aio

existuju aj plienky tzv nohavickove, to je kus latky zosity do tvaru plienky, na ne treba vrchne nohavicky, ich vyhoda je najvyssia savost zo vsetkych spominanych typov, preto ich casto mamicky vyuzivaju na noc.

pri 4 mes babatku by som odporucala mat cca 3 vrchne nohavicky, cca 18 vkladaciek, ale este v takom veku by mohli stacit klasicke bavlnene stvorce, to mozes mat na doma, asi 4 moderne plienky, a a si 3 nohavickove. to ti bude stacit a po par dnoch pouzivania zistis, co sa ti najviac pozdava a podla toho si mozes vybavicku doplnit.
rataj cca 8 plienok na den, ak peries kazdy druhy den, rataj dva dni plus den na susenie, cize cca 8 ks krat tri dni

z doplnkov snap sponka, zide sa ti pri skladani bavlnenych stvorcov na novosklad, novosklad zadrzi krasne prazenicku, ak ti babo este takto kaka, dalej maly a velky vak na skladovanie plienok, maly ked niekam ides, jedny separacky, tie mozes davat do plienky, ked sa babo vykaka, iba to cele splachnes. ja som davala separacky iba ked som sla von, aby som v pripade potreby kaki lahsie vyhodila, ako z plienky. hadam vsetko 🙂

zojec
20. feb 2013

@mary939 ano, presne ten 😉 a postupne som vsetky stvorce vymenila za MaM stvorce, od baby idea. .. tie su tak isto mercedes medzi stvorcami 😉

mary939
20. feb 2013

@zojec To ano, mam Kikko lux eco, ale tie sa s MaM nedaju porovnat. Po 9 mesiacoch pouzivania su z nich handry. Potrebovala by som este nejake vkladacky, lebo mam sice na noc bambusove nohavickove Bambi roxy, len ich zatial nepouzivam. Nemam na ne vrchne gatuse☹ Flipky su male a kupila som vlniaky, len ich zatial neviem spravne nalanolinovat.... Tak davam kapsovky. Maly mi ale v noci dost pije a tie plienky su na totalku mokre. Takze save vkladacky by sa hodili.

mary939
20. feb 2013

mozu sa tieto stay dry vkladacky prat v mydlovych orechoch? http://peluskovo.sk/plienky/bumgenius-stay-dry-...
lebo mne nic nepotiahnu...

zojec
20. feb 2013

@mary939 jednoznacne BI prefold.. mojej starsej som nemohla davat nohavickove plienky , kvoli pokozke, mohla mat len stay dry vrstvu, tak mala na noc kapsovky s BI az do 2,5 roka , neskor som davala aj malu 13x35 bmb vkladacku a 1 BI prefold 😉

lubiduch
20. feb 2013

prosim vas ako casto periete pul vrchne nohavicky? niekde som citala ze ich staci prevetrat a prat raz za dva tyzdne. ja neviem...ved ale ked to ma v noci 12h na nohavickovej plienke tak to trochu smrdi nie? ja ich nechavam max 1 noc alebo max 1 den ked do nich davam stvorce...ale zas nechcem ich nasilu prilis opotrebovat ...ako casto ich periete vy?

ivanka.7
20. feb 2013

@lubiduch ja tak raz za tie dva tyzdne, ale v noci ich vobec nepouzivam, len cez den

lubiduch
20. feb 2013

@ivanka.7 a co pouzivas na noc?

peluskovo
20. feb 2013

@lubiduch ja som prala kazde dva tri dni s pranim plienok. ak ich dam na noc , tak ich rano dam do prania. to co popisujes mi pride skor na vlniaciky, neviem si predstavit mat pulky dva tyzdne neprane ☹

ivanka.7
20. feb 2013

@peluskovo tak ja pulky tocim 3, prestriedavam s vlniakmi aj, nechavam vyvetrat, prebalujem tak, ze vacsinou mala ani nie je precikana az k nim, lebo mi v pauze medzi prebalovanim vzdy cika, cize casto ma v plienke len cvrknute, resp. aj suchu. Na noc ich nedavam vobec a ked mi ich okaka, tak automaticky presprchujem a lemy preperiem v ruke

@lubiduch vlniaky 🙂

lubiduch
20. feb 2013

@peluskovo to som nasla v navode na jedny pul nohavicky "jednoduchá údržba – v pračce v šetrném programu na 40, stačí jednou za 2 týdny (po každém použití stačí vyvětrat)"

@ivanka.7 jaj vlniaky...toho sa bojim, maly mi v noci strasne cura...teraz mu iduzubky tak je prilis casto hore, koji sa aj 8 krat a preto vela cika..bojim ze by to vlniaky nevydrzali....jeho nocne cikanie totizto nezvladala ani pamperska! precikal plienku, pyzamo, spaci vak az plachta je mokra! teraz sa to da, nohavickova je sice rano uplne mokra ale pul to zadrzia. ako to zvladaju vlniaky? sak to "len" vlna....

peluskovo
20. feb 2013

@ivanka.7 samozrejme, ak mas aj plienku viac menej suchu, nemaju z coho ani chytit pach.

peluskovo
20. feb 2013

@lubiduch u nas ked deticky mali plienky, tak ja som uz na konci dna musela pulky menit, kedze vkladacka bola dost mokra a pri nohavickovych plienkach ani nehovorim. samozrejme, ak je pripad ako u @ivanka.7 , ze ta plienocka je skor iba akasi poistka, napriklad pri BKM tak nema ako ani napachnut. ale pri beznom pouzivani podla mna to pulky schytaju dost na to, aby boli prane iba raz za dva tyzdne.

ivanka.7
20. feb 2013

@lubiduch sem tam je aj noc, ze ma mala durch nacikanu nohavickovu a vlniaky nemaju problem 🙂 inak mala sa v noci tiez koji aj 5-6x a nie je problem, posledne dve noci dokonca sucha plienka uplne

lubiduch
20. feb 2013

@ivanka.7 fakt? boze dufam ze sa k tomu dopracujeme aj my 🙂 cez den ok, latkovky nam velmi pomohli k tomu ze sa naucil pekne robit potrebu na nocniku. vzdy ked ho posadim vycika sa a uz par dni okakana plienka tiez nebola...ale v noci si proste svoju potrebu spravi niekolko krat a tak to aj vyzera 😀 ale teda asi vyskusam tie vlniaky, predsa len na noc ked to ma mat dlho tak je asi lepsie prirodny material.....
Disana vlniaky su dobre?

ivanka.7
20. feb 2013

@lubiduch ee neviem :D ja mam loveybums (vyborne), bionos (dobre, ale naj na leto alebo na den, lebo su tenucke), baby idea wool covers (tie su velmi dobre na noc, su aj dost siroke aj maju v strede pridany pas upletu aby lepsie podrzali vlhkost) - s inymi skusenost nemam, baby si dost chvalia bundle of joy vlniaky

mary939
21. feb 2013

@ivanka.7 a loveybums ktore? Natahovacie, crepe, jersey, ...

peluskovo
21. feb 2013

@lubiduch disany su podla mna velmi dobre vlniaciky, ja som ich davala malemu snad od 2 mesiacov na den, noc. maju vyssi pas, cize ked je chladnejsie tak zahreju, kedze ma vlna termoregul vlastnosti, nie je v nich babatku horuco. bundles of joy su sice moje viac oblubene, su tensie ako disany, ale viem, ze niektore mamicky spominali, ze im pri silne piskajucom babatku pretiekli. nam su ale super, aj ked ma rano trojkilovu plienku :D

strociatka
21. feb 2013

co robim zle? Vlniacky som nalanolinovala Ulrichom 2x, dokonca som ich v lanoline zabudla na 10hodin a aj tak pretekaju? Nie ze zvlhnu, ale drobcek ich mala na ritulke sotva 2 hodiny a bola nakomplet mokra hadam az do popnoziek!