Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

peluskovo
19. máj 2012

@mia258
chapem, preto pisem, ze babo ak kaka, tak davat separacky, lepsie sa vyhodia.

peluskovo
19. máj 2012

@mia258 p.s. myslim, ze mala som tym namysli ze sa pytas ohladom babatka, nie malej slecny 🙂

mia258
19. máj 2012

@peluskovo vďaka 🙂
musím si to všetko poriadne naštudovať, kým mám ešte čas 😅

vargovka
20. máj 2012

ahojte. ja nemam absolutne ziednu skusenost z latkovimi plienkami,ale velmi nad nimi rozmyslam. preto by som sa chcela spytat,ze ktore su dobre,kolko ich vlastne potrebujem aj to vsetko okolo toho čo mi tam treba. a kolko ma vlastne vyjdu taketo plienočky? 🙂

ivanka.7
20. máj 2012

dievcata, idem si znovu po radu - mala vcera kakala trochu viac ako inokedy a ma trochu cerveny zadocek; nemyslim si, ze je to mokrom (aj ked pouzivam separacky, ale nie vzdy a ani pri nich sa mi stay dry efekt nezda taky... navyse vcera som az na jednu plienku pouzila separacku vzdy); mala to ma len na casti, kde sa dve polovice zadocka dotykaju jedna druhej; na noc som jej skusmo dala sudocrem - otvorila som vzorku z nemocnice, ale mam dojem, ze jej to len presusilo pokozku;
dala som jej bambusovu nohavickovu plienku a flisaciky, nech je vzdusnejsie zabalena (vlniaciky mi prisli len vcera a nemam este lanolin) a medzi prebaleniami som ju nechala na podlozke rozbalenu - len nemoze tak byt velmi dlho, hned ma studene nohy aj ruky a stikuta mi; vlhcene obrusky nepouzivam (len velmi zriedka huggies pure alebo medvedika), davam ju pod tecucu vodu, pripadne namoceny vatovy tampon do vody

Nejake rady? Navrhy? Nie je to nijaka katastrofa, ale radsej by som to odstranila v zarodku, ako riesit zapareninu. Nie som si ani vedoma toho, ze by som vcera daco divne zjedla (ano, mala som dva zakusky z cukrarne, ale kolace som jedla aj predtym a nikdy jej nic nebolo) a pila som len vodu, fenyklovy caj a vypila som dva deci dzusu...

majka1981
20. máj 2012

@ivanka.7 ja by som vetrala a vetrala a vetrala. ked ma mala studene nohy, tak jej mozes obliect tvoje ponozky a na to este jej ponozky, aby ste mohli dlho vetrat 😀. a prikryt niecim, takto sa to moze super vetrat. mozes aj skusit bepanthen crem, ten najviac zaberie. myslim ze to nie je z plienok, ale skorej z niecoho co si zjedla/vypila. ja by som tipovala na ten dzus, tam byvaju citrusove plody (citron? pomaranc? nieco exoticke) co nerobi dobre.

handricky
20. máj 2012

@vargovka
1, prejdi si najprv systemy (nohavickova plienka, all in one/vsetko v jednom plienka, all in two /vsetko v 2 plienka, kapsova plienka, vrchne nohavicky)
Napr tu.: http://sijemeplienky.sk/home/category/delenie-l...
Je vela stranok kde to najdes popisane, tu je to aj s nejakou fotogaleriou na lepsie pochopenie. Dobra stranka je tiez: http://latkovepleny.info/

2, Prejdi si materialy (bavlna, bambus, konope, mikrofrote, flis, mikroflis, vlna, PUL, stay dry vrstva a pod.)
http://sijemeplienky.sk/home/category/prirodne-...
Hlavne aky je rozdiel medzi prirodnymi a syntetickymi materialmi.

A ked sa tymto vsetkym clovek preluska, moze zacat rozmyslat, z coho si vysklada zostavu. Ziadna mamicka ti nenapise, ze co presne si mas kupit, lebo kazdej z nas vyhovuje nieco ine.
Jedna ma rada KAPSOVKY (je to pohodlne na vymienanie, maju stay dry vsrtvu, peru sa vsak cele, financne asi najdrahsie cca 16-26 Eur). Dalsia mamicka ma rada AIO plienky (tiez cenovo drahsie, ale pohodlne na vymienanie cca 15-23 Eur).
Niekto fici na STVORCOCH (bavlnene ci bambusove) a na to dava nepremokave vrchne nohavicky (cca 12-18 Eur Pulky)
A niekto ma AI2 alebo SIO plienku (18-23 Eur) a meni iba sacie jadro ktore sa pripina pomocou patentiek alebo sucheho zipsu (dokupujes potom samostatne 6-9 Eur), vrchne nohavicky pouziva az pokial nie su spinave /okadene.
Niekto ma rad nohavickove plienky (cca9-16 Eur), na to dava Pulky alebo vlniaciky.
A tak dalej, a tak dalej. Tych kombinacii je strasne vela, zalezi kolko peniazkov chces investovat, ako si pohodlna a pod.

Ale vseobecne sa zacina asi takto:
Ked je babo male, vacsina mamiciek fici na stvorcoch (cca 70x70 alebo 80x80) – bavlnene alebo bambusove, kt. sa skladaju na novosklad. Novosklad najdes tu:
http://www.latkovky.sk/skladanie-plienok
To zafixujes trebars vrchymi nohavickami z Pulky alebo vlniacikmi. Menis aj 15 x denne, vo dne v noci. Babo vela kaka a cika, ale v malych davkach.
Potom sa rozkukas a mozes dokupovat a hlavne uvidis na proporciach dietata. Ci je velmi baculate, tucnucke nozicky, alebo chudsie nozicky a pod. Cize podla toho volit dalsie plienky (sirsie gumicky okolo noziciek, alebo uzsie), ci viac-velkostnu S, M, L atd alebo jednovelkostnu od narodenia po nocnik so zopinanim na patentky a pod.. Kolko krat budes prebalovat (mozes cca 8 x denne , podla toho ako dlho ti plienka potiahne), mozes aj kazdu hodinu (nie preto, ze by plienka nepotiahla, ale nechces zbytocne dieta nechavat v pocuranom), dalej ake mas moznosti susenia (ci potrebujes aby sa plienky rychlo susili alebo je ti to jedno) a pod.. A kolko ta to vyjde?
Ak chces usetrit, tak najlacnejsie vychadza kupit 3-4 ks vrchnych nohaviciek a k tomu nejake vkladacky (sacie jadro). Menis iba vkladacky, gatky, az ked su spinave. Na noc 2-3 nohavickove plienky. Na von, dlhsie prechadzky a pod. 2-3 kapsovky.
Ak peniazky nie su problem, rovnako ako aj pranie velkych objemov a susenie tak hors sa trebars do AIO plienok a kapsoviek.
Inak lacnejsie plienky sa tiez daju kupit aj v bazari. Cize plienkova zostava ta moze vyjst od 200-500 Eur. Ak to spocitas s jednorazovkami, je to stale lacnejsie.
Konkretne modely plienok ti tu napisu uz baby, kazdemu sice vyhovuje nieco ine, ale su tiez modely, kt. su vseobecne oblubene u vela mamiciek.

handricky
20. máj 2012

@ivanka.7 moja tiez byvala cervena. hlavne ak som pouzila stay dry suedecloth a pod. ten som potom pouzivala len na von. aj potom obcas byvala cervena, a tosme mali cisto bambusove plienky (bohvie z coho, mozno z mojho jedla alebo z mokra a pod). Ale neriesila som to velmi. Obcas som natrela kremom z Dm-ky na prdelku, obcas len vymenila plienku za cistu a spravilo sa to tym bambusom same. Potom z toho vyrastla a teraz uz len velmi zriedka.

janulkan
20. máj 2012

@ivanka.7 medvidek nam nezhorsuje zapareninky, ked sa vyskytnu (prevazne z jedla) 🙂 u nas pomaha vetrat a bambus priamo na kozu aj cely den, obcas premazem cicadermou ked uz je to moc cervene...liecime sa priblizne 3 dni ked uz sa vyskytne zapareninka, nejako nam to rychlejsie nejde 😝

ivanka.7
20. máj 2012

@majka1981 ten dzus bol broskynovy 🙂 a vypila som ho zrejme neskoro na to, aby sa stihol dostat do mlieka skor ako v noci

@handricky ja pouzivam cistu bavlnu alebo bambus, ak separacka, tak bud flisova LL alebo ta jednorazova v rolke pre novorodencov (celulozova?)
@janulkan dakujem

no, budem skusat

handricky
20. máj 2012

@ivanka.7 tak potom to je separacka. flis/mikroflis ci suedecloth, vsetko je to syntetika - polyester -umelina. Skus vysadit na chvilu a davat cisto prirodne materialy. Ide leto, je teplo, co nerobilo problem pred mesiacom, moze teraz. Sice bude v mokrom a budes musiet castejsie menit. Ale oblec jej trebars ponozky, navleky a opalovacky - aby si zakryla hore hole stehienka. A potom je uz aj obliekanie a vyzliekanie ovela jednoduchsie.

vargovka
20. máj 2012

@handricky dakujem za info 🙂 uf,ale mne to vsetko pride ako atomova fyzika 😀 no ja si to vsetko naštudujem a skusim sa nejako v tom vyznat 😉 dakujem este raz 🙂

ivanka.7
20. máj 2012

@handricky len to by mala zadocek cely cerveny nie? (a teda zrovna vcera som ju pouzila raz ak vobec, takze to to nebude)

A ked teda niecim natierate, tak davate separacky, aby sa krem nedostal na plienku?

lenusskaa
20. máj 2012

@ivanka.7 mohla jej to rozdrazdit stolica, pises ze ti vcera kakala viac ako inokedy.. my sme mali problemy so zapareninami na zaciatku, ked mala kakala este do kazdej plienky, tiez len na mieste kde sa dotyka jedna polovica ritky druhej, skusali sme vsetko mozne a preslo to az ked sa to kakanie upravilo.. ale najviac pomahalo vetranie a bambus 🙂

ivanka.7
20. máj 2012

@lenusskaa dakujem 🙂 este ze ide teplo 🙂 a budem dufat, ze si coskoro zvykne kakat menej :D

juliam
20. máj 2012

@ivanka.7 presne ako píšu baby, aj my sme mávali červenú ritku na začiatku, keď malý kakal do každej plienky a ešte sme moc nerobili BKM. ale na noc som mu dala bambus a hneď to bolo lepšie. natierala som bepanthenom, vetrala... keď sa natiera, tak by sa mala dať separačka, aby sa "nepoškodila" plienka.

handricky
20. máj 2012

@vargovka to je. mne to popri malej trvalo 2 tyzdne, kym som to po veceroch nastudovala🙂 ale ked to zmaknes, potom si uz latkova kralovna 🙂

handricky
20. máj 2012

@ivanka.7 je to tou kakanicou. hej, mala by sa dat separacka, ak natries. ale ja som nedavala, ked som natrela velmi najemno a iba ritnu duurku 😅

ramzesa
20. máj 2012

@ivanka.7 aj mojej sa zvykne trosku zacervenat presne ako pises. Podla mna to moze byt pokojne z mokrej plienky, ale aj z prdikov si myslim. Ja ju obcas oplachnem pod tecucou vodou aj ked nekaka a necham ako zienky radili vetrat. Dat na prebalovaciu podlozku a pod zadocek stvorec. Tiez mava studene rucky, nozky, nostek a obcas cikutka. Tak sup ponozticky na nozky 🙂 . Mozes aj zlahka prekryt stvorcom. Inak ja vlhke utierky mam len ako nudzove riesenie. Starsi sa z nich vyhadzovali, tak ked uz malej cosi vyliezalo, tak som ich hned stopla aj na to minimum. Aj o polnoci chodim radsej sprchovat 😝 . A aj ked nema zacervenanu ritulu, tak aj vtedy ju obcas pocas dna necham rozbalenu 🙂 .

katka888
20. máj 2012

@ivanka.7
ke dpises, ze ste kakali trosku viac, tak sa skor priklanam k tomu podrazdeniu zo stolice. nas ondrik to maval casto, nemal zapareniny, len zcervenene, najma po kakani.
ked sa dalo, vetrali sme, asi tak, ze mal ponozkly, navleky na nozky / napriklad navleky od bum genius babylegs / a prikryty bol obycajnou plienkou tak, ze ak by piskal, tak rovno na tu plienku, ale nemal ju na tele priviiazanu, len rozky podhnute pod nozkami, aby sa mu nezosmykla dole.
a ak to bolo cevensie, trosku som namazala, ak len jemne, tak som nemazala, detom sa pekne "vycistil " zadocek v bambus plienkach

indys
20. máj 2012

dievcata, takze dari sa mi nasho drobca balit do novoskladu. Teraz vazi 2400g. Na vrch mu davam Little Lamb PUL nohavičky alebo Thirsties Duowrap PULsice ma tie latkove plienky do pol chrbta a pol stehien, ale funkciu krasne plnia.
Mam ale otazku. ktorou stranou sa davaju do plienok BumGenius Flip Stay-dry tie vkladacky. tou hladkou alebo plstnatou?

zuziatko
20. máj 2012

Ahojte

zaujal ma jeden inzerát. Nevyznám sa vôbec v látkových plienkach. Myslíte, že sú dobré vzhľadom k cene ?? Sú vhodné aj pre novorodenca ??

https://www.modrykonik.sk/shopy/plienky/62vg/la...

zfidorka
20. máj 2012

@indys hladka strana je stay dry, cize tou k ritke...

zfidorka
20. máj 2012

@ivanka.7 kedze to ma pravdepodobne z kaky, bolo by super, ak by sa ti podarilo ju odchytavat (pisem z vlastnej skusenosti)...

indys
20. máj 2012

este otazka pri plienkacg BG V 4.0 je jedno ktorou stranou sa vlozia vladacka do kapsy?

zfidorka
20. máj 2012

@indys myslis ci sa da ta prelozena cast dopredu, alebo dozadu?

indys
20. máj 2012

@zfidorka ano ale asi ked tu vkladacku prelozim, tak ju vlozim do kapsy tak, aby bola prelozena straba od zadocku smerom von k plienke

indys
20. máj 2012

dievcata na bambi roxy nohyvickovu plienku davam este PUL-ky? myslim ze hej.

zfidorka
20. máj 2012

@indys ano, aby to netlacilo a kedze cakas chlapca tak prelozenu cast dopredu...

zfidorka
20. máj 2012

@indys ano, na kazdu nohavickovu plienku idu pul-ky...