Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

jennyna
15. júl 2012

@ivanka.7 ahoj ivka, pocuj, kedze doma pouzivas len stvorce - davas novosklad s nejakou vkladackou, ci cisto len novosklad?

behulka
15. júl 2012

@jennyna ja som barančeka dávala dnu, ale môžeš dať jednu stranu tak, druhú tak a uvidíš. On časom prestane byť tak príjemný na dotyk.
Keď som vkladačky šila pre miminko, kupovala som 70cm flísu, po opratí na 60° som našila dvojvrstvové vkladačky 60x10, vyšlo ich 10, dali sa použiť hneď na novorodeniatko aj batoľa. Cena jednej cca1,20 za materiál, myslím, že lacnejšie sa rovnako kvalitné kúpiť nedajú ani cez bazár, akurát musíš investovať svoju prácu. Odplatou Ti však bude dobrý pocit, že máš vlastné 🙂
Skladala som na polovicu, pre chlapčeka vpredu ešte na tretiny - to je 6 vrstiev.
No niekomu viac vyhovuje rozmer 20x30 či 30x40, treba vyskúšať.

ivanka.7
15. júl 2012

@jennyna len stvorec, malej to zatial staci a prebalujem podla potreby... niekedy 3x za hodinu, niekedy raz za 3 hodiny :D tocim 30 stvorcov a periem kazdy 2-3 den, ako mi vyjde, takze z toho vidno, ze sa trikrat pri prebalovani nepretrhnem :D na noc davam malej nohavickovu plienku a neprebalujem (resp. len vynimocne, ked vidim, ze sa jej chce kakat, to by mi aj tak nezaspala), tzn. ju ma cca od desiatej do rana do piatej az osmej - podla toho, kedy sa rozhodne, ze ma rano :D do nohavickovej davam flisovu separacku, ta jej robi aj pocit sucha v podstate. Niekedy ked prebalujem vecer a nie som si ista, ci uz prebalujem na noc, tak do stvorca pridam aj 30*30 bambusovy stvorec prelozeny na tretiny, aby som ju nemusela budit, keby mi pripadne zaspala uz na nocny spanok. Tym ze ona v noci tolko necika a rano sa vlastne vypyta na kakanie a casto aj cikanie, tak jej to staci.

Inak k tej cene vkladacke, myslim ze @zfidorka ma v blogu dakde urobeny prepocet na vlastne vkladacky, aj nakres ako ich strihala z materialu, tak sa mozes inspirovat 🙂 a rozhodne vysli lacnejsie ako kupovane 🙂 mna velmi mrzi, ze som lava na sitie, pletenie, hackovanie a ine -ie... fakt lava.

deniseee
15. júl 2012

Mamicky, obdivujem vas. Doteraz som si myslela, ze latkujete tak, ako nase stare matky, ktore mali proste len vrchne postolky a na tie polozili klasicku plienku a prebalovali cca 25x za den. Nuz, ako tak citam, tak dnes je to akesi modernejsie... neodporucite mi nejaky clanok, kde by som si precitala viac a podrobne? Prve dieta som mala len v Pamperskach, teraz mam dvojicky a mame ine eko plienky, ale nie latkove, lebo mam pocit, ze z prania (aj bez latkovych periem denne 3-4 varky veci a zehlim kazdy druhy den cca 4 hodin) by som sa asi scvokla, nieto este potom zehlit este aj latkove plienky. Jeden synator mi kaka cca 5-6 krat do dna, druhy cca 3-4x. Napriek tomu, by som rada aspon raz vyskusala tuto vasu alternativu. Poradite nejaky dobry clanok, kde pripadne budu aj vysvetlene jednotlive vyhody tychto nejakych vkladacich a nevkladacich a ja neviem este akych latkovych plienok? Dakujem 🙂

handricky
15. júl 2012

@deniseee http://handricky.eu/ je tu asi tak 15 clankov pre zacinajuce latkarky. aj delenie plienok aj materialy, aj fotky... alebo aj http://www.latkovepleny.info/

deniseee
15. júl 2012

@handricky Dakujem, prestudujem 🙂

jennyna
16. júl 2012

@behulka tak takto to vyjde lacnejsie. ja som jeden meter rozpocitala na dvojvrstvove 30x40cm stvorce a to uz vyslo cez 4 Eura 😉
@ivanka.7 ja mam doma asi 50stvorcov, mam nove a este aj po nas 😀, ked sme boli male. ked niekam idem, pouzivam kapsovky, tam potrebujem tie vkladacky. a sit zatial neviem, mam sice od vianoc stroj (vypytala som si ako darcek pod stromcek) no sit som sa zatial nemala cas naucit. dam svokre alebo kamoske, nech mi to zbuchaju 😎 🙂

susul
16. júl 2012

@lyongirl skus aj pracku vycistit, octomal. kys.citr.. Mam taky pocit, ze som tu na fore citala, ze niekto daval plienky namacat na noc do mifreshu, rovno v pracke a rano uz pustil len pranie. Mam pocit, ze bud zfidorka al. zojec. Ja ked som davala lovelu aj ine decke s vonov tak maly mal hned reakciu na pokozke, ale on je atopik.Tak snad sa ti podari to zlikvidovat.

handricky
16. júl 2012

@jennyna pri tych kalkulaciach treba ratat, ze flis sa zrazi cca o 15 cm na 1 m dlzky. treba bud viac krat oprat (lebo bambus sa zraza postupne), alebo s tym ratat. najvdacnejsie su 2 vrstvove stvorce (ako pises), potom by som mozno sla do Onesize dlha vkladacka (ako mam v shope Flisy Onesize), kedze dieta je este male. a mozno by som posila aj klasiku 2-3 vrstvove kratke cca 30 x 12 (cize pred opratim 34x12), tie by som davala na vrch tych klasickych bavlnenych, ak planujes pouzivat. ihla strecova 70 alebo 80tka. sitie nie je komplikovane, treba najprv natrenovat na nejakej starej latke ist rovno a potom si natrenovat na odrezkoch bambusu steh (endlovanie okrakov) , najlepsie dlhsi a sirsi steh (pre zaciatocnika). Dlhsi (lepsie sa trafis okolo toho okraja) a sirsi - resp. redsi (latka sa nebude po okrajoch tak vlnit), predsa len je to strecovy uplet a bez overlocku sa sije trocha horsie.

jennyna
16. júl 2012

@handricky dakujem krasne za rady - aj tak asi objednam u vas 😅 😎

lyongirl
16. júl 2012

@susul ďakujem, vyskúšam, sem, tam nalejem ocot a dám práčku na 90 st. vyvariť...môj malý je atopik tiež, ale na prášok nereaguje, aspoň som to nezaregistrovala, máme dlho kľudné obdobie, sem, tam niečo na tváričke, skôr zo stravy to vidím... no a prestala som prať v tých najagresívnejších prachoch ako je Ariel a Persil, periem len v Lovele/občas/, popr. mydl. orechoch, alebo s pracou guľou, teraz najnovšie prach z DM s bábatkom, ale prach je prach, ja vidím, že po dlhšom nepoužívaní prachu prádlo nie je pekne vypraté, aj muž sa sťažuje na ponožky, že mu dobre nevypralo 😀

rolla20
16. júl 2012

@handricky chcela by som sa spytat na porovnanie bambusova vkladacka flisy 100 (3vrstvova) a softy(2vrstvova)?? doma mam babyidea prefold, som s nim spokojna, ale su dost drahe. takze, ktore su lepsie?? dakujem

bazulka
16. júl 2012

Ahojte, ideme na par dni na dovcu a chcela by som malej skusit nejake jednorazovky. My mame ale straaaasne problemy so zadockom. Skusali sme vsetky standardne jednorazovky - pampers, pampers sensitive, huggies, vsetky tesco... Hned po jednej plienke mala cervene vyrazky ☹ Este rozmyslam, ze vyskusam nejake eko - ako kikko alebo narurae, ci by to nebolo na tych par dni oukej. Nemate niekto skusenosti, co je najmenej drazdive na citlive ritky? Dakujem.

handricky
16. júl 2012

@rolla20 Softy je frote (nasaju, ale pri pocurani v nich dieta citi viac mokra ako vo Flisy). Idealne do kapsy. Flisy 100 - 2 vrstvova je fajn, ale je tensia (cize skor pre menej cikajuce deti alebo caste prebalovanie)- nasaje teda menej ako Prefold Babyidea. Flisy 100 - 3 vrstvova (aj ked gramazou rovnako ako Babyidea), na dotyk mi pridu hrubsie. Ja osobne ich pouzivam len zriedka. Taka zlata stredna cesta je este Flisy75/25 - 2 vrstvove. Na tych momentalne ficime najviac.

naveen
16. júl 2012

@zfidorka vdaka, pocitam 😉

rolla20
16. júl 2012

@handricky tak teraz mam dilemu 😀 ja mam dost cikajuce babo, pouzivam bambusove stvorce a LL flis.separacku, na noc davam tu babyidea. ale mam len 2ks babyidea a hladam nejaku nahradu a aj uvazujem, ze davat ten prefold miesto stvorca.. tak asi to poobjednavam z kazdeho cosi 🙂 a dakujem

handricky
16. júl 2012

@rolla20 my mame 13,5 mes. mala cura dost lebo pije iba mlieko (nechce ani poriadne jest). odmala ficime na bambus prefoldoch 2 vrstvovych 250g- teda tensich (vypchatych este kratkou 3 vrstvovou. Nejaky novosklad nam nehrozil, to by hned precurala. nemam to vsak s akym dietatom porovnat, lebo klasicky, kazda mamicka povie: moje dieta vela cika, potrebujem nieco saveho. teraz uz tocime dookola Flisy 75/25, Softy, obcas nejake Flisy 100 -2 vrstvove (ale sem prihadzujem nejake 2-3 dalsie vrstvy - kratka vkladacka bambus/konope). Inak mam pocit, ze cim je starsia, tym tie davky su mensie (alebo mozno je to tym letom). No a Flisy 100 -3 vrstvova tu davam asi 3 x za tyzden, fakt ju nejako nepotrebujem. Podla mna ta potiahne dost, ale je hruba. asi treba vyskusat. Na noc davam Flisy 75/25 a nohavickove plienky hand made 2 vrstvy frote. Su mokre ale nepreteka to. Este tak 2 mes dozadu som prihadzovala aj dalsie 2-3 vrstvy bambus/konope, ale prislo mi to vsetko strasne hrube (balik na zadku), takze som som sa dopracovala k nazoru, ze 6 (vkladacka)+2 (nohav. plienka) mi staci. Je to mokre (nie tak, ze by z toho tieklo, alebo pretekali), ale nema na zadku toho vela.

handricky
16. júl 2012

@rolla20 jaj a zabudla som, mala spi len na cecku a tak cucka celu noc, cize nieco toho vypije🙂 a v noci nam tato kombinacia potiahne.

deniseee
16. júl 2012

Maminky poradte... ked som teraz studovala tieto plienky, pride mi to hotova alchymia... ktore tie latkove plienky su take, ze dietatko ma zadocek v uplnom suchu a pritom to aj dycha? Mali sme 4 mesiace veliky problem so zapareninami, zhanali a skusali strasne vela druhov roznych jednorazoviek, kym sme nasli take, s ktorymi sme spokojni. Ak by som chcela latkovat, tak ktore kupit, aby boli co naj a pritom som nezbankrotovala? Chcem hlavne vyskusat, co by na to drobci povedali... cize na zaciatok naozaj neplanujem kupit viac ako jeden dva ks, len na skusku, ale nechcem nic, co by len vzdialene premoklo... Je take nieco? 😕

myska2233
16. júl 2012

@gzzzl to je asi nejaká hlúposť....že investícia sa vráti až pri 3 dieťati?!...ja som do látkoviek investovala cca 260,-eur a táto investícia sa mi vráti cca po 9 až 10 mesiacoch plienokovanie (teda takú istú sumu by som dala za jednorázovky za 9-10mesiacov) tak ako píše@handricky ...

rolla20
16. júl 2012

@handricky tak ja zial nekojim a uz som aj prestala odsavat. v noci sa mi zobudi 1-2krat. staci nam bamb.stvorec, vkladacka a LL separacka, bo vzdy po krmeni prebalujem. ked dam miesto vkladacky prefold, vydrzi dlhsie. no nakoniec asi objednam z kazdeho po 1kuse a porovnam, len ci potom rozoznam ktora je ktora 😵 ... je to nejako odlisene, tie plienocky??
a comu nerozumiem, ci dnes nam synator tak silno cikal, bo vcera sme prisli z chaty, cize vsetky ocikane plienky skoncili v pracke, tak som musela siahnut po viacvrstvovych bavlnenych kikko plienkach, dala som aj vkladacku a po 3hodinach bol riadne pocikany. to akoze stvorec bambusovy je naozaj taky savejsi proti bavlnenej viacvrstvovej plienke?? alebo sa v noci syn posnazil

zfidorka
16. júl 2012

@deniseee vrchna nepremokava vrstva latkovych plienok dycha, ci uz je to pul, flis alebo vlna...
aby bol zadocek v suchu, tak musi byt vnutorna vrstva stay dry, material je polyester, bud vo forme flisu alebo suedecloth... aby plienka nepremokla, musi mat dost savych vrstiev...
najjednoduchsie na pouzitie su plienky typu vsetko v jednom, cize len menis ako jednorazovku, tie su ale aj najdrahsie... taketo su napr. wonderoos V2, robia pocit sucha, maju savu vkladacku a su cenovo dostupne...
musis ratat, ze pri latkovych plienkach je zaciatocna investicia drahsia, naklady sa vyrovnavaju postupne...

myska2233
16. júl 2012

@mariynka odkiaľ si?

myska2233
16. júl 2012

@jennyna ten tvoj scénar s tým strojom mi je až mooooooc povedomí🙂 u nás taky tak.... 😀

mariynka
16. júl 2012

@myska2233 NR 😉

barcabejby
16. júl 2012

Ahojte...tie čo máte už lezúce a chodiace detičky...V ktorých plienkach (napr. kapsové) sa vašim drobcom pohybuje najlepšie? Rozmýšľam, že si niečo nové doobjednám, malá začína robiť náznaky lozenia 🙂 ...V zostave mám kapsovky BG, Smartipants, BG Flipky, Tots easyfit, ďalej...Tots Bamboozle stretch, Anavy, Flexitot,...chcem vyskúšať niečo nové...

zuzanamolnarova
16. júl 2012

@barcabejby Ja by som odporúčila B´biesky - sú super savé, robia malú riťku a tiež úžasné na dotyk a nosenie 🙂

vvrka
16. júl 2012

@zfidorka zeby fakt vietor tak zmakcil plienky? skusim ich vyvesit na balkon, snad to bude fungovat aj doma. 🙂
ale moze to byt aj tou makkou vodou, ako pise @kkl82, chata je pri BB a tam bude asi ina voda nez v TT.

vvrka
16. júl 2012

Baby, ja mam jednu velmi blbu otazku, za ktoru ma skusenejsie maminy asi vysmeju, ale neda mi to. Ako vlastne vyzera zapareny zadocek? Mame 5-mesacneho synceka, v rodine je to prve dieta a nemam sa koho opytat, vela som tych babatkovskych zadkov nevidela, aby som to vedela porovnat. 🙂
Latkujeme uz asi tri mesiace a obcas ma maly take cervene kolecko okolo ritnej dierky 🙂 asi tak o polomere 1 cm. Niekedy to ma len tmavoruzove. Ostatna kozicka je velmi pekna, ako ma byt. Aj to kolecko je zaparenina, alebo je to normalna farba koze pre tuto oblast? Ja to nijak neriesim, myslela som, ze zapareniny su take velke, celoplosne, ale vlastne neviem, ako konkretne vyzeraju. Aj toto cervene kolecko je problem, moze ho to stipat?
Sorry, fakt sa pytam uplne polopate, asi vam to bude smiesne, ale ako neskusena matka to nemam odkial vediet. 🙂

susul
16. júl 2012

@barcabejby suhlasim so zuzkoumolnarovou tie B´bies Max bambou su asi najuzie medzi nozkami, strihovo su podobne itti bitti, ale su jednovelkostne. Len u nas je teraz problem so vsetkymi plienkami na patentky..., syn je vzdy rychlejsi ako ja stihnem pozapinat patentky, takze prebalovanie sa pre mna stava pomaly sportovym vykonom. Takze mozno zvazit zapinanie na suchace, tie su teraz mojim vyslobodenim.