Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

zuzanockamt
1. dec 2011

@janulkan vsetko periem na 60, aj LL bambusove, jurkovi bola velkost 2 okolo roka mala, teraz davam na noc velkost 3

zuzanamolnarova
1. dec 2011

ahojte, chcem sa spýtať či máte skúsenosti s týmito PUL-kami?

http://www.ekoplienky.sk/product/blueberry-cove...
http://www.ekoplienky.sk/product/bummis-super-w...

čo na ne poviete? Sú také dobré ako FLIP-ky? 😀

sima.p
1. dec 2011

@zuzanamolnarova tie bummis mám, ale ťažko ich porovnávať s Flipkami, lebo je to niečo úplne iné. ale ja som s nimi veľmi spokojná.
Ja som mala Little Lamb bambusky chvíľku a praskali na nich vzadu gumičky. ale neviem prečo.

sima.p
1. dec 2011

@zuzanamolnarova ešte k tým Bummis - výborné sú najmä na nočnú poriadne vypchanú plienku, pekne ju celú prekryjú. Napr. Flipky by som ja už teraz pri mojej vyše dvojročnej dcére na nočnú plienku flipku nevyužila, bola by malá.

katka888
1. dec 2011

@janulkan LL periem rok na 60tke su dobre, vel 2 nosi viki, ma rok a tristvrte.

zfidorka
1. dec 2011

@janulkan ja som tiez prala LL na 60 tke, a nezrazila sa, ono tie LL bmb plienky su podla mna velkostne mensie aj bez prania...

etuska
1. dec 2011
https://www.youtube.com/watch?v=QdGPZXSq_sc

porovnanie BG Flip a Econobum a zaroven precvicenie polstiny 😀 😀 😀

zfidorka
1. dec 2011

@etuska "mam sucho" (stay dry 🙂) vkladacku dam davala presne naopak...

zfidorka
1. dec 2011

nie dam ale tam...

katka888
1. dec 2011

@etuska
sa mi páči: " peľuška " ... tak vravim vikuske : " ideme dat cistu peľušku .. pod vymenime peľuchu " 😀

kadlin
2. dec 2011

Ahojte, mam otazocku. Rozmyslam, ze vyskusam pouzivat latkove plienky. Ako som tak studovala na nete, najlahsie sa mi zdaju na pouzivanie tie kapsove jednovelkostne, na ktore uz netreba vrchne nohavicky. Neviete mi niektora poradit, ci je to dobry napad pouzivat len tieto? Alebo si mam kupit aj niekolko s vrchnymi nohavickami? Planujem ich pouzivat len cez den a doma. Dakujem za odpovede 🙂

majka1981
2. dec 2011

@kadlin tuto otazku a napad sme tu uz mali par krat. zalezi od tvojho dietata (ake stare je?), od penazi, od moznosti susit a prat. Len tak z hruba: novorodenec kaka dost casto, takze kapsovky obkaka raz dva a potrebovala by si aj 15 na den... takze to je skoda. Co sa tyka investicii, tak ak kapsovky, tak to uz aj 25 kusov, takze z hruba 400-500 EUR investicia, co je dost. Kapsovky schnu celkom dobre (podla toho ktore vyberies) ale minus je ten, ze musis vzdy oprat vsetko takze je hned plnsia pracka. Neviem, ci vydrzia cele plienkovacie obdobie, kedze ich peries nonstop (kvoli tej pul-vrstve, neviem ci to vydrzi 2-3 roky stale kazdy den /kazdy druhy den prat).
Myslim ze nikto z tadialto neplienkuje len s kapsovkami, ked sa zabehnes do latkoviek, tak nieje to tolko roboty ako si na zaciatku myslis 🙂. Myslim ze kazda tu ma tak okolo 5-8 kapsoviek.

janulkan
2. dec 2011

@etuska jej super video, zas som o nieco mudrejsia a viem ako lepsie vyuzit Flipku 😀

sladkasue
2. dec 2011

@barunka dnes su latkove plienky omnoho modernejsie... su najroznejsie upravy plienok - aj take, co necitia mokro(ako jednorazovky) nezehlia sa, nevyvaraju sa, vobec to nezaberie cas... ked peries, perie pracka a nie ty 🙂 akurat, co ich vyvesis... cca 5min🙂
je to vec zdravia a presvedcenia...

sladkasue
2. dec 2011

@kadlin
@majka1981
ked sme zacinali s latkovkami, mali sme pulky s viacvrstvou vkladackou a potom KAPSOVKY. vyskusala som skoro vsetky, ktore som chcela... jeden cas sme LEN kapsovkovali🙂 mala som ich doma fakt cca 20ks(aj z bazarika, aj nove)
nakoniec sme sa dali aj na klasicke stvorce - ktorym som sa vyhybala, a napokon milujem na noc nohavickove plienky spolu s vlniakmi🙂 a to som bola presvedcena na zaciatku - ze aka blbost 😀
v zavere, myslim, ze ak to chces vyskusat, skus! je to lepsie ako jednorazovky... skus pozriet aj nejake v bazariku a usetris🙂
naozaj zalezi aj ako stare babatko mas... podla toho jak kaka a cika...

katka888
2. dec 2011

@kadlin
ake stare mas dietatko?

janulkan
2. dec 2011

co mozem pouzit namiesto obruskov Perlicka? pridu mi dost male a zle sa mi s tym proste utiera zadocek a tak mi Medvidek stoji bokom a pouzivam vlhcene 😀 Medvidek sa mi velmi paci, ale ... ono by bola mozno dobra aj nejaka bavlnena nahrada, ale neviem co presnejsie by som na ten ucel mohla pouzit 🙂

barunka
2. dec 2011

@sladkasue mne je jasné že sú, momentálne sa dá nájsť kadečo... predpokladám, že si reagovala na môj príspevok z roku 2006, čož je päť rokov... odvtedy sa už veľa vecí zmenilo, aj ja som "povyrástla" 😀 😀 😀 😀

tinika
2. dec 2011

@kadlin ja som povodne tiez chcela len kapsovky, nakoniec maam aj nohavčkove jednovelkostne, ale k vlniakom som sa este neodhodlala :D

lemurko
2. dec 2011

@kadlin
Ja pouzivam latkovky tak ako si napisala. Hlavne doma a uz sa odhodlavam tie overene aj na von. Nemam zatial tolko plienok, aby sme mohli iba latkovat, ale postupne sa k tomu asi dopracujem. Mamhlavne kapsovky a nejake AIO, potom nohavickove 2 a este flipky gatky a vela stay dry vkladaciek do nich. Stvorce na prebalovanie nepouzivam.

Ale musim povedat, a to aj napriek tomu, ze latkovkam velmi fandim, tvrdenie, ze je to s nimi rovnako pracne ako s pamperskami, je mierne nadnesene. Rovnako pre mna nie su zdaleka lacnejsou alternativou, pretoze ked uz to chcem mat co najmenej pracne, tak tie investicie su brutal vysoke, a to som nekupovala tie najdrahsie plienky. Na bazariku si netrufam kupit pouzite plienocky, pride mi to velmi nehygienicke. Sebe spodne pradlo by som tiez nekupovala po niekom. Ale suhlasim, ze sem tam sa tam najdu aj plienocky uplne nove a mozu sa takto porisit napriklad vrchne gatuse.

luciferkax
2. dec 2011

@kadlin ahoj, ja používam len kapsové plienky. mám ich dvadstať,v pohode to stačí, periem každý druhý den, ku každej plienke mámv kladačku plus pár vkladačiek navyše, mám aj štvorce klasické, aj tie vopchám do kapsovky. A mám aj dvoje gumené gate, tie mu dávam len na doma. Neviem za akú cenu ich chceš kupiť, ja som kupovala stadeto z bazáriku - ale úplne nové, za 7 -8 eur, a som s ô nimi spokojná. Ja používal látkové polienky od pol roka, čiže novorodenca som dávala ešte do pampersiek, v tom by mali kapsovky asi nevýhodu, kedže bábo kaká do každej plienky 🙂 Na noc dávamô pampersku doteraz, pretože ked ho v noci prebalujem, vždy sa začne hraťô a nezaspí.. tak radšej neskúšam 🙂

nenocka
2. dec 2011

dnes sa ma švagrinka zdesene opýtala, prečo chcem používať látkovky... či to pri dvoch deťoch zvládnem... a ak mi bude treba, tak nebudú deťom kupovať somarinky, hračky, ale kúpia pampersky... cítila som sa zvláštne ☹

matsches
2. dec 2011

My máme Bambinomio a som veľmi spokojná. Kupovala som ich na www.babe-eu.eu "Od narodenia až po nočník"- set stál asi 300€, ale oplatilo sa.

zfidorka
2. dec 2011

@nenocka si mala povedat nech ti prispeju na latkovky, ze su krajsie (a zdravsie a ekologickejsie) ako pampersky 😉 alebo ze ti mozu prist pomoct zapnut gombik na pracke, aby to ich zvladla prat..

@lemurko co je take pracne na latkovkach?
vysoka je prvotna investicia, v konecnom dosledku vyjdu latkovky lacnejsie... ale to je ako kupit si byt, alebo platit prenajom, prvotna investicia je u bytu vyssia, ale zostane ti, prenajom ti idu peniaze "do kosa"...

zfidorka
2. dec 2011

@janulkan co takto napr. celulozove separacky? to mi len tak napadlo, v praxi som neskusala...
myslim ze aj @crysmile pouzivala nejake obrusky z DM, co sa dali vyprat (alebo si ich davala ako separacky?)

crysmile
2. dec 2011

@nenocka @zfidorka hehe, ze strasna robota s latkovkami.. 🙂 a nenocka, to isto zvladnes pri dvoch detoch, ved to nepojdes prat na potok alebo v tatramatke machat..
@janulkan ja mam nastrihanu jednu taku riedku plienku kikko na stvorceky, obsitu a potom zbehnuty kikko bmb stvorec, ten obsivat nebolo treba.. navlhcim pod teplou vodou cca 10 a dam si na vrchnak od umelej dozy.. a to mam tak na cely den.. medvidka mam, ale maly ma citlivu pokozku, myslim ze zreagoval nan.. a tie obrusky z dm som pouzivala ako separacky, ak by som chcela pouzivat nieco vyhoditelneho tak nie tieto obrusky, ale take velke vatove tampony su tam dostat.. ale pre mna je to neefektivne... utriem ritku s navlhcenou handrickou a dam k spinavej plienke a perie sa to spolu..

zfidorka
2. dec 2011

@crysmile @janulkan ja inak tiez pouzivam len cistu vodu a male obrusky imse vimse, kym kakala prve 2 mesiace do plienky, to som ju umyvala po kakani stale v umyvadle...

crysmile
2. dec 2011

@zfidorka jaaj, imse vimse mam aj ja.. tie som zabudla.. su fajn, ale drahe a sluzbu urobia rovnaku ako tie smiesne stvorceky co mam... mne nekaka maly do plienky, tak utieram len po kakani do cinaka..

lemurko
2. dec 2011

@zfidorka netvrdim ze hororovo pracne, ale pracnejsie to je. Ja davam latkovky od kedy mal maly 3,5 kg, cize asi od jeho 3 tyzdnov a pri narocnom a uplakanom mimine som sa dost obracala.najpracnejsie, alebo inak povedane na zmanazovanie narocnejsie je zapratie plienocky ked ju maly pokaka. Musim ho na tu chvilku nechat sameho napriklad v postielke alebo v lehatku, co sa mu samozrejme nepaci, lebo po prebaleni je vzdy v naladicke a chce sa "rozpravat" a jasit. Potom je pracnejsie pripravit separacky ( nastrihat na mensie) a aj samotne plienky. Prave co sa tyka prania a vesania, to je fakt minimum.

A co sa tyka tych penazi, tak naozaj tazko pocitat navratnost, niektore plienky su na cele plienkove obdobie a ja len difam, ze sa neznicia a naozaj tolko vydrzia. Ale dat za jednu plienku tak v priemere 20 eur, to je dost, ked sa na to pozrieme tak, aka bolíasi naklady na jej vyrobu. Takze je to aj hodne o modernosti a o tom, ze su tie plienocky jednoducho krajsie, maksie. Ja ich pouzivam hlavne kvoli zdraviu maleho, ciastocne kvoli mensej produkcii odpadu, ale priznam sa, ze z cisto sebeckych dovodov, nie kvoli ekologii. Ale tesi ma, ze sa takto aspon v niecom spravam ekologickejsie, aj ked ako jediny dovod by to u mna nepreslo. A este som jeden dovod nenapisala, maly je v nich kraaaasny. .. 🙂

Ozaj a ake mate skusenosti latkove plienky vs. Jasle alebo teda skolka, ktora berie aj mensie deticky este s plienkami?

crysmile
2. dec 2011

@lemurko to hej, v tomto je to pracnejsie, preto ak sa nahodou podari zakakana plienka, tak nezapieram, necham ju tak.. kakat davam nad cinak.. prebalujem po kazdej cike, aj ked sa snazime chytat.. takze plienok je niekedy aj 20 za den.. plienky mam aj po mojej malej, niektore fakt vydrzia.. tie co boli dievcenske po dcerke nosi teraz moja krstna dcerka, kedze ja mam chlapca ako druheho.. no takych za 20e mam len dve tusim.. a kazdy mame na latkovanie svoje dovody, ale hlavna vec ze latkujeme 🙂