Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

handricky
24. mar 2013

@marykaha link, co si poslala je sita plienka Haipa Daipa. otvorit ide, ale musis dat povolit tvojmu kompu, aby mohol ten subor otvorit. tvoj komp ten link (a teda stranku) vyhodnotil ako rizikovu 😀 . hladas strihy na sitie alebo na strikovanie?

kristinah
24. mar 2013

ahojte dievcata. dakujem velmi pekne za rady. rozhodla som sa, ze si do plienkovej vybavy zozeniem vlnene nohavicky... predstavte si, ze latkovanie chytilo aj mojho mm a normalne prebaluje krpca cez vikend ostosest : - ))) skoda, ze som s latkovanim nezacala uz s prvym syncekom (ten mal na zadocku absces a trikrat ho operovali v celkovej anesteze... vraj mu ten hnisavy vred mohli sposobit aj vlhcene obrusky alebo jednorazove plienky). neviete nahodou niektora, ci sa daju vlnene vrchne nohavicky aj uhackovat?

pamaja
24. mar 2013

@kristinah aj mna by zaujimalo, ci sa daju vlnene nohavicky uhackovat, ak ano, myslim, ze urcite len kratkym stlp., aby to bolo co najhustejsie a asi z co najtensej vlny... podla mna...ale neskusala som to

marykaha
24. mar 2013

@handricky hej, mas pravdu, dala som iny podobny link, mal byt tento http://strihplinky.xf.cz/Alciny_vlnacky.html, ale uz to je nepodstatne, bo som skusila cez explorer a tam som to otvorila... ale teda štrikovať zatiaľ neviem-to som sa chcela naučiť 😀 lebo vlniaky chcem, len ceny sú na mňa privysoké...
ale šiť už som trošku začala (preto som mala ten link na haipu daipu)- preto mi napadlo, či to radšej neskúsim touto cestou, zdá sa mi to jednoduchšie 😉
máš pre mňa nejaký tip-link na šitie?
materiál som pozerala, že máš i ty-merino úplet, prípadne detivbavlnke (to je asi to isté, nie?)

behulka
24. mar 2013

@kristinah @pamaja tie, čo som plietla sú urobené dosť na voľno a cez tie dierky to nepremoká. Ak by uhačkované boli pružné a pekne sa prispôsobili plienke, myslím, že budú tak isto fajn.

kristinah
24. mar 2013

ja prilis hackovat ani strikovat neviem, ale mam kamosku, ktora by snad dokazala obhackovat aj slona, tak sa jej popytam na to, ci by take skusila a ked to bude lahke, tak sa to naucim : - )))

handricky
25. mar 2013

@marykaha no sitie je jednoduche, do toho. akurat pri klasickom stroji je problem, ze nevie velmi dobre pracovat so strecovymi materialmi (myslim tym napr. frote alebo merino) - natahuje ich. lepsi je overlock. ale vsetko sa samozrejme da usit aj na klasike - len je to trocha zvlnene po okrajoch - teda ak sijes vladacky alebo merino gatky. ak sijes pulky - tak to je v pohode.. metraz mam aj ja, tiez detivbavlnke.sk (maju tam viac merino - niektore su tensie skor na tricka - treba sa opytat moniky - keby si kupovala) a sijemdetem.cz. V podstate kazda mame nieco ine.
zaujimave stranky na sitie su tiez: http://ekozahrada.blog.cz/
http://susu-sufik.blogspot.sk/
https://sites.google.com/site/latkovky/navody
http://www.be-creative.sk/ako-si-usit-plienocku/- na kazdej z nich tiez najdes kopec odkazov na ine stranky - kde su plienky.
dobra tema je tiez tu na MK - sijeme latkove plienky, biooblecko, ako sa vam dari..

marykaha
25. mar 2013

@handricky diki moc

jankapalko
25. mar 2013

Ahojte skusene latkarky. V juli cakam prve babo a chcela by som aspon cez den latkovat. Mam doma kopec klasickych bavlnenych stvorcovych plienok. Chcela by som dokupit 3 ks Pul nohaviciek a nejake vkladacky. Bude mi to na latkovanie stacit? Pripadne som tu niekde citala, ze vkladacky sa daju vyrobit aj z deky. Ake musi mat deka zlozenie? Tie netreba ani obšiť, však? A takato dekova vkladačka moze ist priamo na pokozku?

Vopred dakujem za odpovede

handricky
25. mar 2013

@jankapalko hej, svorce a pulky ti stacia. mozno by som este nejake kratsie 3 vrstvove vkladacky cca 32*13 cm na zvysenie savosti z prirodnych matrosov (bambus, biobavlna a pod) poriesila. a potom uvidis co dalej, ako sa rozcika. ale s tymto v pohode mozes latkovat. vkladacka z deky je urcena - aby bol zadok v suchu. savost ti to nezvysi. cize ak chces, aby dieta nepocitovalo vlhkost, mozes si nastrihat tzv. stay dry linery aj z deky. vsetky flisove deky maju zlozenie 100% polyester. takze je to jedno. stay dry musi byt vzdy polyester. samozrejme, cim tensia deka, tym lepsie, aby si zbytocne nemala na zadku balik. nemusis obsivat, flis sa nepara. idealny je vsak microfleece - je jemnejsi (bud najdes nejaku deku z microfleecu, alebo si mozes kupit aj metraz). viac o stay dry najdes TU https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....

josenka
25. mar 2013

@jankapalko Ahoj, ja tiež používam klasické bavlnené štvorce, ktoré skladám na novosklad. Zo začiatku mi stačil len ten, teraz už aj vypchávam - kúpila som si tu v bazári rôzne bambusové vkladačky, takisto som si kúpila v DM drogérii kikko bambusové plienky a teraz, keď sa mi už trochu zrazili, tak ich skladám na obdĺžnik a používam ako vkladačku do novoskladu. Malý má skoro 7 mesiacov, 8 a pol kila a stále sa mi do novoskladu zmestí. Fixujem to všetko snappi sponkou a navrch mám 4 pulky na striedanie. Jedny pulky - flip som kúpila nové a ďalšie tu v bazáriku. Vkladačky z deky som nešila, ale z reklamných volebných šálov 😎. Mama mi ich doniesla, že pre chalanov, boli krikľavo zelené, ja som ich rozstrihala a mám z nich separačky a stay dry do plienky. 😉 Hádam som ti trošku pomohla.

jankapalko
25. mar 2013

@handricky alebo nebolo by lepšie kúpiť kapsové plienky a do nich dávať štvorce a vkladačky už nepoužívať?

handricky
25. mar 2013

@jankapalko mozes, ale mysli na to: kapsovky vzdy musis prat cele. takze na den rataj cca 8 ks x pocet prani (ako casto). cize rychlejsie sa ti opotrebovava pul vrstva. kdezto vrchne neperies zakazdym. dalej vsetky kapsovky maju stay dry - co je super - zadok bude v suchu, ale zaroven je to umelina, nie kazdemu to vyhovuje. niektore deti nemaju radi stay dry - niektore naopak neznesu mokro a musia mat stay dry. osobne vsak preferujem na doma prirodny matros nez umelinu. stay dry skor na von alebo na noc. predstav si seba, flisova mikina v gatkach po 2 roky 😀. a ide leto🙂. kapsovky maju samozrejme aj vyhody - rychlejsie prebalenie - pod zadok vkladas celu plienku, kapsovka usche za 3,5 hod a pod.. akurat ze 1 bavlnena plienka/ stvorec do kapsovky ti mozno pre male dieta stacit bude, ale casom uz nie. budes musiet davat 2 ks, alebo niecim inym dovypchat. takze ma to vsetko vyhody aj nevyhody. urcite nejake ano, ale nerobila by som vybavu vylucne z kapsoviek. vela mamiciek ked caka, tak chce zostavit vybavu z kapsoviek a AIO, aby to bolo najjednoduchsie, paradoxne ked sa dieta narodi zisti ze najpraktickejsie su stvorce a vrchne.

jankapalko
25. mar 2013

@handricky
aha, ďakujem, tak už som v obraze 🙂 stavím to teda na vrchné nohavičky, štvorce, pripadne nejaké vkladačky. Veď postupne si potom môžem dokúpiť, čo mi bude vyhovovať viac.

majamat
25. mar 2013

ahojte, ja som latkovala len kratko, nemala som velku vybavu a teraz planuje latkovanie kamoska a neviem jej uplne poradit. ja som to skusila uz dost neskoro a mala bola z toho nervozna. ja mam doma kapsovky, ktore sice nie su zle ( ked neratam smejdy typu Babyland a pod.), ale tiez sa mi pacia vrchne nohavicky a vkladacky, nohavicove plienky ( podla mna vhodnejsie pre vacsie deti, kedze su vacsinou objemnejsie) a stvorcove plienky. da sa aj lacnejsie nakupit. zaujimalo by ma, ci sa daju pouzit vrchnre pul nohavicky jednovelkostne od narodenia a ktore znacky su dobre a maju rozumnu cenu. ja mam doma iba dvoje - weehuggers a bum genius flip. tie prve sa mi nepacia, lebo sa mi zdaju moc pevne neohybne, hrube a dlho schnu a tie druhe su super, ale neviem si predstavit do toho zabalit novorodenca. zdaju sa mi pomerne velke. ozaj a ake su zavinovacie plienky disana? celkom sa mi pacia a maju rozumnu cenu. jasne, ze pre vacsie dieta nestacia, musia sa skombinovat s niecim inym.

mary939
25. mar 2013

Su dobre vlniaky PoPoLiNy?

petruldo
25. mar 2013

@mary939 ja som s nimi veľmi spokojná, použivam ich na nočnú plienku

tinika
25. mar 2013

ahojte čo na ne hovorite? http://www.ebay.co.uk/itm/FREE-150PCS-Adjustabl... kamoska vyhrala aukciu :D cela happy je :D

majamat
25. mar 2013

@tinika ja mam jedny babycity a jedny babyland, ale jedny z nich maju dokonca vo vnutri igelit a druhe su pul. oboje maju rovnaky strih. dcera je drobec. ked sme ich pouzivali mala tak 10kg - 1,5r, ale mala ich na sirku zapnute uplne nadoraz. no neviem ako by sa pouzili pre novorodenca. sice sa daju este prekryt v pase, tak to slo este zuzit. ked behala, tie konce jej vychadzali von. jednoducho sa mi moc nepacia. ked som ich kupovala, nevyznala som sa v tom este, no pouzivali sme ich, ked nebolo uz co. teraz, ked ich poznam a opytaju sa ma, tak ich skor neodporucam kupovat.

majamat
25. mar 2013

@tinika ozaj a sice su siroke, ale na dlzku neviem, ci by vydrzali do 15kg. bola som pozriet a babycity maju igelit a babyland su pul

lenkove
26. mar 2013

ahojte babule,
mám mesačnú dcérku a po príchode z nemocky som nakúpila látkovky a látkujeme.. Dávam štvorce na novosklad na to pulky. Občas aj plus jednu vrstvu, obyč. flis (nemám ich veľa, tak nie na každé prebal). Čo je ale problém, dcérke veľmi vadí mokro, je nespokojná kričí a tak v kuse prebaľujem.. Najhoršie na tom je, že sa vôbec nevyspinká.. Už som to začala kombinovať s jednorázovkami, ale nerada by som rozpredávala plienočky 😔 (najmä keď som objednala ďalšie 😀 ) Bum hugger stay dry 😉
Inak pulky mám Flip Bum hugger a som spokojná, rovnako ako s Thirsties...
Rada by som vedela, či máte rovnaké skúsenosti,prípadne či sa bábenko naučí, či ako...

veronika_s
26. mar 2013

@lenkove ahoj mala som presne ten isty problem.. a niekde tu som sa docitala ze sa da kupit flisova deka (cena max 2 eura) z ikei a rozstrihat ju na obdlzniky a funguje to presne ako drahe kupene stay dry vkladacky. A je to presne tak, mne sa to osvedcilo... jedine je ze to nie je certifikovany material narozdiel od tych originalnych vkladaciek. A este mam par kapsoviek so stay dry vrstvou ktore pouzivam ked idem kocikovat alebo viem ze bude dlhsie spat.. moja dcerka ma teraz 6 tyzdnov..

lenkove
26. mar 2013

@veronika_s vďaka za reakciu, ja mam flisove vkladacky, ale akosi nebadám rozdiel v jej plači 😝 . Nedávam ich vždy, lebo ich mám pomenej (3). Ale už sa hotujem na deku z Ikea tiež 😀 Kamoška si zo mňa robila žarty, že možno mi signalizuje, že sa vycikala 😝 😀

veronika_s
26. mar 2013

🙂 to je celkom mozne ze dava signal 🙂 ja som zacala vzdy pri prebalovani davat malu nad umyvadlo, a teraz sa mi skoro pokazde vycika, a zo dva krat za den aj vykaka, takze aj vdaka tomu prebalujem uz menej casto, resp. menej plienok musim prat...

mary939
26. mar 2013

@petruldo A velkosti sedia? Na noc plienku dost vypchavam, tak aby som nekupila male. Zatial mam len Bundles of Joy velkost M. Ta je od 9-15kg. My mame 9,5kg a potrebovala by som vacsie, su len tak tak.

lenkove
26. mar 2013

@majamat ja dávam malej látkovky od 3 týždňov (cca 3500 g) a tie pulky bum genius (nie bum huggers, ja si to este pletiem) a sú podľa mňa super. Dajú sa zmenšiť patentkami a sú mäkulinké, ja som s nimi najviac spokojná. Mám thirsties ešte (tieto http://www.ekoplienky.sk/product/thirsties-duo-...) a tiež som spokojná. Sú tvrdšie, ale menšie a dobre sedia okolo nožičiek..
A mám aj tieto bluerberry http://www.ekoplienky.sk/product/blueberry-cove..., ktoré ale akosi nesedia, sú veľké a idem ich predávať. Objednala som si ďalšie flipky a disana zaväzovaciu, tak potom zhodnotím 😀

petruldo
26. mar 2013

@mary939 malý má niečo cez 10 kg a doteraz mal veľkosť M 5-10 kg a ešte sa stále dajú natiahnuť a tiež dovypchávam, včera som mu už dala veľkosť L, tá je do 15 kg

monulienkamt
26. mar 2013

@lenkove deka, z ktorej baby robili stay dry sa uz v Ikea nepredava, ja som ju tiez chcela, treba najst nejaku inu ako nahradu...ja som kupila microflees (tak nejak sa to vola), roztrihala som to a mam z toho stay dry vrstvu, netreba to obsivat. ja som objednavala na handricky.eu

lenkove
26. mar 2013

@monulienkamt ja mam taku deku doma, je z jemneho flisu, umeliny, zda sa mi to totozne s tymi vkladackami, co mam doma.. ta deka ma hadam 5 rokov... dik za upozornenie, pozriem aj handricky 🙂

uzovicka
26. mar 2013

Ahojte maminky. Ak niektora zhanate vlniaky Disana, ja jedny mam na predaj 🙂 . Kupila som dvoje v rovnakej velkosti a stacia mi jedny, je mi luto rozbalovat tie druhe, jedny uplne stacia. Mam zelene a ponukam predat prirodne, velkost 74-80, pisu, ze od 6 do 12 mesiacov, ale moj maly ich zacal nosit, ked mal 4 mesiace a krasne mu sedia 😵 😵 . Tak ak patrate po vyhodnejsich Disanach, pozrite v mojom bazariku. Myslim, ze babatku sadnu aj skor, od 3.mesiacov urcite 😉 😉