Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

lenka138
15. jún 2009

práve mi prišli plienočky, jaj tak sa teším, do teraz som mala len BL classic a teraz som si objednala aj BL bambo a organic, tak ma trochu tie plienočky zaskočili, lebo tie vkladačky sú do nich omnoho tenšie ako pri classic a tá bambo sa mi zdá dosť ťažká
už aj ich idem hodiť do práčky, aby som už konečne mohla hnusky úplne vylúčiť

dudri
15. jún 2009

mam stvorcove plienky z Detexu,gramaz 140g/m2.
chcem vediet ako vyzera Kikko Eco Lux aky material...gramaz 145g/m2
myslim su obe rovnako???

vladkaz1
15. jún 2009

cafte no zas mi to nejde cely den..

standu
15. jún 2009

ani mne...az teraz 😉 dudri myslim, ze kikko by mali byt lepsie....hustejsie

vladkaz1
15. jún 2009

chcem vediet mate niekto LL pul? je to normalne ze po 2 cvrknutiach su hned mokre aj z vonku?

dudri
15. jún 2009

pre zaciatocnicky latkarky

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou to nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

matja
15. jún 2009

lenka, neboj sa, verím, že budeš spokojnejšia ako s BL classic 🙂

emmka3
15. jún 2009

vladka, ja som s LL Pulkami nemala ziadnu nehodu, tesnili paradne ani neprevlhali

vladkaz1
15. jún 2009

tak co su moje zle??? alebo ako to mam chapat .. raz cikne tesnia dobre tam ako su hned gumky su hned mokre okolo gumiek no musim ich stale preplachovat lebo potom mne to smrdi mocom... aj cez pul vrstvu pretecu normalne vlhke... jaaj som mrzuta stoho preto si stale chvalim BL pul ak je je to na hovno matros ale iba raz sa mi precurala a to stale prebalujem nenechavam ju dlho v latke asi tak hodinu..
dufam ze tie SWB budu fajn sa na ne tesim... uz sa normalne bojim kupit nieco drahsie lebo po rve nam nic nesedi a po druhe vsetko precikame.. co jej tam mam uz dat? a cez noc mala hambaca ritka parada rano hnusku a je cela flakata zaparena bodkova .. no hruza ako keby bola popalena take zcervenanie... ☹

emmka3
15. jún 2009

baby, neviem preco, ale mne sa zda, ze bamboo stvorec od BL je savejsi ako vkladka v bamboo plienkych BL 😨 myslite, ze to moze byt?

vladkaz1
15. jún 2009

emka ja som to nepochopila ... 😀

vladkaz1
15. jún 2009

emka a ty si nechcela nic z plienky?

sirinka
15. jún 2009

vladka moje LL pulky su ok...neprepustaju

labutka
15. jún 2009

baby, ja som uplne hotova zo SWB organic coton velour, na noc jak stvorenéé, keby adam vždy ráno pri kojení nekakal, tak ho ani netreba vnoci prebalovať. takto mu musím vždy okolo štvrtej šupnúť novú plienku zo separačkou, nech nemám tolko roboty..
inak, akurát som sa vrátila z UPSVR, doniesla som im všetky papiere, tak v júli budem čakať vela peňazí na účet. rodinné prídavky za 3 mesiace, a tých 25 tisíc, no super! asi objednám nejaké plienky. 😀 😀 😀 😀

vladkaz1
15. jún 2009

😀 labutka parada 😉 super aspon dokupis arzenal 😀 😀 napisala som ti IP ohladom tvojej objednavky

vladkaz1
15. jún 2009

jaaj tak nakoniec zistim ze mne prepusta jedinej? no neporazi ma? hlavne na nozkach a poto zo zadu na ritke ... asi ma moja prudovy moc 😝

dudri
15. jún 2009

labutka, ako vyzera SWB organic coton velur?

dudri
15. jún 2009

uz viem to je 9 vrstiev..

vladkaz1
15. jún 2009

tusim taku mam aj ja ale neviem ci je organic... mam SWB velur ruzovu je fajn

dudri
15. jún 2009

odkial mas?

sissik
15. jún 2009

ahojte
prelatkovali sme vikend mimo domu, parada. 2 dni su uplne v poho.
asi nemam sancu docitat vas, su nejake nove typy na plienky? 😉

vladkaz1
15. jún 2009

sisik ja mam otazocku ty chces 8 bamboo 40 x40 ano? kazda ina farba a chcela som ta poprosit ked pride objednavka ci by si mi nepomohla podelit do obalok ja si to uz roznesiem...len otazka ci budes moct alebo nie..

vladkaz1
15. jún 2009

tak taku nemam .. ja mam iny vrchny matros 😀

labutka
15. jún 2009

dudri ja mam presne tu co si dala link - modru aj zelenu
a este mam aj M-ko zltu, a este jednu chcem objednat.

baby, ze ste ma nahovorili na latkovky. ja uz som investovala mozno aj 11 tisic a mam ich plny stol, a stale sa mi zda ze ich mam malo a stale POTREBUJEM nejake nove. 😀 😀 a ze usetri na latkovkach, pri vas? to sa neda!

lilly, ako si spokojna s tymi Swb vlniakmi? rozmyslam ze ich objednam adamovi na leto. ale neviem si predstavit co to spravi, ked si v nich sadne na travu alebo na zem... neznicia sa? alebo nezafarbia? a to sa musi prat v rukach? lanolin uz mam, len plienku k nemu dokupit...

sissik
15. jún 2009

vladka ano, chcem tie stvorce 40x40 z kazdej farby
mozem ti pomoct poobalkovat to, nie je problem. len nemozem mat v tom case nieco naplanovane, ako napr. ockovanie

labutka
15. jún 2009

...otvaram (sice out of topic) staru temu dorucovania posty - dnes som si zase nasla v schranke zlty listok, ze som vraj nebola doma. prave som napisala na zakaznicky servis posty, nech mi to vysvetlia. to mam pre vsetky plienky a cinske nocniky lietat na postu medzi dochodcov?? som zvedava, co mi odpisu, dam potom vediet.
sissik, jake kraaaaaaasne motto mas. 😀

sisa.b
15. jún 2009

labutka, ale ti je 😉 ja som dostala len tu almuznu ☹

sissik
15. jún 2009

labutka tak som zvedava, co ti odpisu. ale tipujem, ze sa budu z teba snazit urobit blbca.
ked som ja na balikovom povedala, ze som doma, staci zazvonit, tak zrazu nevedeli, kam z konopi.

crysmile
15. jún 2009

labutka, to aj mna zaujima, pretoze ja mam tiez vacsinu posty na poste a zlty papierik v schranke.. navyse k poste nam vedie asi sedem schodov, takze s kocikom je tam nemozne ist.. 😠