Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

peluskovo
27. sep 2012

@lubka231
p.s. a oblubene disany a merino bundles of joy

lubka231
27. sep 2012

@zfidorka Nemáte skúsenosti aj s vlniakmi Disana?

zfidorka
27. sep 2012

@lubka231 mam, vid clanok
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/cla...
disana su take "svetroidne", ako pleteny sveter, baby idea su uplne jemnucke, take upletove... BI su aj dlhsie, takze lepsie prekryju chrbatik...

anelisa
27. sep 2012

ahojte 🙂 pouzila som home made vak na latkove plienky (usite z nepremokavej plachtoviny http://www.detivbavlnke.sk/detivbavlnke2/eshop/... ) na mokre veci z plavarne a kym sme prisli domov, vrecko bolo total mokre aj zvonka 😝 Premokaju takto aj tie original vaky? 😕
Dakujem 🙂

zfidorka
27. sep 2012

@anelisa nemohli ti mokro nejako natiahnut tie vlakna (ako je sev apod.)?

ivanka.7
27. sep 2012

@anelisa plavky som tam neniesla, ale total mokru osprchovanu plienku len rukou vyzmykanu hej a nic mi nepremoklo

lubka231
27. sep 2012

@zfidorka super vďaka za radu, ešte jedna otázočka. Vy používate do tých malých Merino vlniakov vkladačky na rovno? Som myslela že na rovno sa dá dať len do pul.

lowike
27. sep 2012

@zfidorka už teraz používam program s extra pláchaním a dávam minimum prášku :( - no a tak som sa vytešovala, že ako krásne ten persil vyperie a aké sú plienky bez jediného fliačika oproti slizu...no vychádza mi to tak, ke´d nad tým rozmýšľam, že to bude asi vážne tým persilom 😒 už len nech sa dá malej koža do poriadku, lebo to má chudiatko také škaredé ☹ ☹ a potom prejdeme znova na látkovky ale vypraté v slize ...asi ich dám všetky preprať len v čistej vode a do posledného pláchania s octom, nech sa očistia od persilu ...

handricky
27. sep 2012

@anelisa a sila si to sama? nepouzila si pri tom hrubsiu ihlu (80-90) a normalnu (teda nie strecovu)? mozno tam mas mikrodierky a tade to vsetko nasalo.

zfidorka
27. sep 2012

@lubka231 mozeme si tykat, tu si tykame, ak nevadi...
male merino vlniaky sa mozu pouzivat aj s vkladackou narovno, ale musia byt akurat na telo, aby sa vkladacka nepouzivala, lepsie su na tento ucel zapinacie vlniaky... ja som to u dcery pri natahovacich vlniacikoch istila bodynkom...

zfidorka
27. sep 2012

@lowike nech je mala skoro zase fit...
komercne prasky su vacsinou dost agresivne, ja sice periem v lovele a u nas bolo vsetko ok..

lowike
28. sep 2012

@zfidorka ďakujem 🙂

anelisa
28. sep 2012

@zfidorka @ivanka.7 @handricky vak mi sila mama, neviem akou ihlou, ale predpokladam, ze nic specialne nezhanala a sila tym, co mala doma. Asi to bude teda tym, aj ked nechapem, ako mohol byt cely vak mokry z tych mikrodierok 😕

zfidorka
28. sep 2012

@anelisa lebo navrchu mas bavlnu a ta vlhkost pekne potiahla... este mi napadlo, raz som robila test s pul-om, ze som dala uplne mokry uterak a zatlacila a pul pustil, tak ak si tam mala veci, ze neboli dobre vyzmykane a vak si stlacila, tak pul mohol pustit...

lubka231
28. sep 2012

@zfidorka tak som sa rozhodla pre BabyIdea Wool Shorties, len sa chcem ešte spýtať ako je to s tým lanolínovaním. Ten lanolín kúpim v lekárni a potom ako ho mám natrieť na vlniačiky?

lyongirl
28. sep 2012

@lubka231 kúpiš si v lekárni čistý bezvodový lanolín - adeps lanae, alebo cera lanae. Operieš vlniaky a necháš uschnúť, pozor, aby sa nezrazili, treba prať v rukách vo vlažnej vode. Necháš uschnúť. Potom si zarobíš lanolín tak, že dáš zohriať do kanvice vodu, cca 0,5l, po zovretí do nej dáš nejaký detský šampón, alebo detský sprcháč, ja som to robila so šampónom, dáš cca 1ČL šampónu, pomiešaš s vodou a do toho dáš 1ČL lanolínu. Vznikne ti mliečna hmota, tú necháš vychladnúť a do nej na niekoľko hodín vložíš vlniaky. Vyžmýkaš v ruke a necháš uschnúť, neviem, či sa môžu žmýkať v práčke, to poradia skúsenejšie, mňe totiž vlniaky neučarovali 😀

alebo návod tu:
http://www.altermater.eu/altermater/5-NAVODY/35...

zfidorka
28. sep 2012

@lubka231 https://www.modrykonik.sk/fotoblog/zfidorka/cla...
v kosiciach som lanolin v lekarni nezohnala, ak ty zozenies, daj vediet 🙂
ake velke mas dietatko? velkost M by mohla sediet na nocnu plienku takmer od narodenia, L od pol roka ...

lubka231
28. sep 2012

@zfidorka dcérka má 7 mesiacov. Lanolín majú v každej jednej lekárni, lebo sa používa do všetkých tých mastičiek, ktoré tam oni vyrábajú. Akurát keď ho nemajú navážený tak ho samostatne možno nepredávajú. No vyzistím, určite niekde zoženiem a dám vedieť.

zfidorka
28. sep 2012

@lubka231 nie kazda lekaren robi masticky a tie co robia mi predat nechceli (aspon co som sa pytala)...
malej zober baby idea wool shorties velkost L...

lubka231
28. sep 2012

@zfidorka a potom kde si ho zohnala?

zfidorka
28. sep 2012

@lubka231 cez kamosku v inom meste, alebo som kupila hotovu lanolinovu kuru, predavaju e-shopy s latkovymi plienkami...

behulka
29. sep 2012

@lubka231 naťahovacie vlniaky z mojich skúseností lepšie "tesnia" - sú pružné, čo pul nie sú. No na noc musia byť dobre nalanolínované a pod nimi plienka, čo nepretečie.
@anelisa myslím, že látka ako taká je ok - naše detváky ju majú pod plachtou v posteli a ani raz nepretiekla. Periem v kade-čom. Skôr bude problém vo švíkoch - tade to zvnútra cez froté časť môže nasať vodu, ktorá vylezie i von. Možno by pomohol dvojitý šev, kde je to froté dnu.

biba321
29. sep 2012

ahojte baby,vy tu všetky asi latkujete však? no my sme na papmers-maly ma uz 7,5 mesiaca,vzdy som chcela latkovat,avsak-narodil sa hrozne predcasne,bol dlho v nemocnici,tam samozrejme kupujte a noste pampers,a ked sme prisli domov,tolko roboty bolo s maličkym a kopu lekarov,ze som na to ani nemyslela a dalej fičala na pampers
no myslim ze latkovky su dost zdravsie ako umele pampers
vedeli by ste mi poradit,ked chcem teraz zacat,napr. od 10 kg ked bude maly mat (este mame zasoby plienok,chcem dominat a potom cisto latkovat) co mi treba nakupit kolko asi a tak? vobec netusim,ani aka znacka,nejake stvorce sa myslim davaju,a na to nepremokava plienka? no ked ho nelatkujem od malicka,tak uz asi nejake vacsie casti?ani neviem podla coho sa rozhodnut,normalna velkost plienky mame c. 4
A AKO casto babena prebalujete,? no v pampers mi vydrzi aj 3 hodiny,v noci 1x prebalim
a perie sa to vsetko na 40 ci 60 C? persil sensitive,a 2x vyplachat? a ako casto periete,kazdy den? aj asi nejaku nadobu na pouzite plienky mi treba,vsak?aby nam nevonal cely bytik 😎 a neviem čo by som sa este mohla opytat,ale vobec netusim do čoho idem 🙂 ale chcem aby bol maličky zdravy,takze preto chcem ist na latkovky..
a ked sa pokaka,to treba hned nejako vycistit?
dakujem vopred hrozne hrozne moc za rady,pekny den všetkym maminkam a ratolestiam 😉

marta222
29. sep 2012

@biba321 ja som začala naplno látkovať tiež len nedávno (1.9.), môj malý je tiež predčasniatko, taktiež bol cca mesiac v nemocnici a museli sme vláčiť jednorázovky. Myslím, že okolo str. 1523,1524 je sú rozpisy čo asi budeš potrebovať. A inak, je tu kopec zlatých ochotných žienok, ktoré Ti poradia... Ja som tiež začala látkovať práve vďaka tejto super diskusii 😉 . Tak držím palce....

handricky
29. sep 2012

@biba321 hej, vsetky tu latkujeme ostosest. na zaciatok si kup nejake 2-3 vrchne nohavicky (trebars Thisties velkost 2, Blueberry, Weehuggers velkost 2, Bum Genius Flip, Bummis, Anavy, Little Lamb 2 alebo rovnake ako Little Lamb su Pop n Gro - najlacnejsie v eko-eko.sk), alebo 2 vrchne nohavicky a jednu SIO - snap in one plienku (Pop in). Pop inku mozes pouzivat aj ako vrchne nohavicky alebo mozes do nej kupovat original vkladacky. Casom uvidis. Vacsina je od narodenia po nocnik, teda vyuzijes aj pri druhom dietati.
Nekupuj vsetko rovnake - nemusi ti strihovo sediet. Ak nesadne - predas v bazari. Ale si mozes rovno aj v bazari kupit.
A nekupuj vsetko na suchy zips alebo vsetko na patentky. Pouzivam sa rozhodnees, co viac preferujes.
Do toho mozes davat bambus vkladacky (pozri u mna v shope Flisy - asi nejrozumenjsia cena- vykon co tu na slovenskom trhu mame). alebo v nili.sk wonderoo vkladacky.
Kup si trebars 5 ks na zaciatok. Ked ta to chyti mozes dokupit aj nejaku AIO plienku - plienka vsetko v jednom. napr. Tots bots Easyfit. vyhoda - mas 1 ks v celku - rychle prebalovanie. Nevyhoda, ak je pocikana peries celu komplet.
A tiez si mozes kupit 1 ks nejakej kapsovky. Trebars wonderroo. teraz ma akciu nili.sk
kapsovka ma stay dry vrstvu - zadok v suchu - teda ideal na von.
Ak chces mat zadok v suchu aj vo vkladacke, prihod na vrch stay dry separacky, napr. mikrovlaknove Little Lamb pozri v latkovky.sk
Na noc je dobra nohavickova plienka (Bambi Roxy, Tots Bots, alebo u mna Froty Cubes so stay dry) na to sirsie Pulky alebo vlniaky.
Peries vacsinu na 60 (persil sensitive, ecover, orechy, sliz atd). Peries tak casto, podla toho kolko mas plienok. podla toho ako casto prebalujes. Hocijaky kybel s vekom na spinave plienky., Ked sa pokaka a je to riedke, osprchujes vo vani. ked je to tuhe, vyklopis do zachoda.
vsetky spiny, cmuhy z kaky das dole zlcovym mydlom (dm, teta). nemusis cistis, hned ked sa pokaka, ked si vonku a nemas moznost, tak si pokadenu plienku donesies domov, nic sa jej nestane. potom nepremokavy pytel na spinave plienky na von. ak prebalujes vonku. zo zaciatku aj tesco igelitka je dobra.

biba321
29. sep 2012

@marta222
@handricky
whaw dik moc zienky
uf vyčerpavajuca odpoved,to si musim riadne naštudovat,potom sa popytam,pokukam aj bazariky teda,to bude asi lacnejsie
a vychadza vas to rovnako ako pampers,alebo lacnejsie? neviem ci budem mat este druhe dieta.. no tak ale kvoli zdraviu tohto som sa tak rozhodla,dufam ze spravne 😅 no zatial tomu nerozumiem uf co vsetko mi treba ,som myslela ze to budem jednoduchsie 😝 ale to sa mi asi na prvy pohlad zda ze
diik zatial babule,urcite budem este pisat 😉

marta222
29. sep 2012

Ozaj žienky, viete mi prosím poradiť? Aké bambusové vkladačky sú dobré do kapsových plienok, namiesto tých mikrovláknových, ktoré bývajú ku kapsovkám - približne rozmerovo podobné? Alebo existujú aj kapsovky iba s bambusovými vkladačkami? Mám 3 ks Wonderoo V2 s tou veľkou vkladačkou z bambusového froté - tie sú fajn, ale ostatné kapsovky mám len s mikrovláknovými vkladačkami, a tie sa mi vidí, že už veľmi nestačia dosť nasať 😒

ekoplienky
29. sep 2012

@marta222: Kapsovka s bambusovou vkladačkou je Little Lamb. Little Lamb má aj samostatné vkladačky do kapsových plienok a rozmerovo pasujú do väčšiny kapsových plienok. Do kapsových plienok pasuje aj bambi roxy štvorcová vkladacia plienka.

lyongirl
29. sep 2012

@marta222 mne osobne sa najviac páči tá Wonderoo vkladačka, určite ti poradia aj Baby Idea prefold, ale ja osobne nie som spokojná, jak mi vadí rozmer, tak mi vadí, že je oproti Wonderoo tvrdší...
Teraz som cez
@handricky riešila niečo podobné, ako Wonderoo vkladačka a hlavne niečo savé, takže mám na skúšku od nej 🙂
Takže Wonderoo je na nili.sk momentálne najlacnejšia, alebo potom niečo porieš u handricky, pozri jej bazárik, ja som si brala teraz túto, ale 3vrstvovú:
https://www.modrykonik.sk/shopy/plienky/g9vr/ba...

a túto 3vrstvovú:
https://www.modrykonik.sk/shopy/plienky/pvoj/ba...

sú úžasne jemnučké a príjemné, hlavne flisy, hádam časom moc nestvrdne, odskúšané ale ešte nemám, resp. dnes som skúsila flisy a malý sa tak, ale tak posr.l, že išla hneď do prania, ale vody nasaje až, až 🙂

ináč
@handricky , čo som brala tú froty cubes 3 vrstvovú, neviem, aký máš názor ty, ale po opraní sa trochu vyťahala, teda nie nejak extra, ale je vidieť, že vrstvy na sebe až tak dobre nesedia a možno by bolo fajn, keby bola prešitá, ako prešíva vkladačky Bambi roxy, to len taký tip 🙂. No možno 2vrstvové to nerobia, neviem 🙂

juliam
29. sep 2012

@biba321 podstata je v tom, že na zadočku musí byť niečo, čo nasaje a aby to neprešlo na oblečko, tak na savú vrstvu musí ísť nepremokavá vrstva. čiže môžeš používať buď štvorce (najlepšia aj najlacnejšia alternatíva na doma) cca 30ks - MaM Happy Square, Kikko alebo ak máš ešte staré komunistické + navrch 2-3 PUL nohavičky, čo spomínala handricky alebo nejaké vlniaky - napr. Baby Idea Wool shorties.vlniaky sa musia ale oprať a nalanolínovať raz za mesiac - mesiac a pol ak nie sú okakané. inak ich stačí vždy len prevetrať. pulky perieš keď sú okakané alebo keď ich už cítiť. tiež existujú kapsové plienky - majú takú akoby kapsu, kam vopcháš nejakú vkladačku. dalšie plienky sú SIO - vkladačky sa pripínajú a AIO - všetko je zošité spolu, čiže vyzerajú ako jednorázovky. všetky tieto plienky sa po použití perú, len pri SIO stačí vymeniť len vkladačky, ak nie sú vrchné gaťky pošpinené. tieto typy plienok ja používam, keď ideme von, na návštevu, k doktorke... dovypchávam bambusovými vkladačkami. tak mi von potiahnu aj 3 hoďky. doma prebaľujem každú hodinku, dve... väčšinou už máva malý aj suchú plienku. na noc používame nohavičkové plienky, ako spomínala handricky a navrch vlniaky. cez noc neprebaľujem. ja periem každý 3.deň. používam lovelu a dvojité pláchanie. aviváž sa nesmie dávať do prania. perie sa na 60°C, na dezinfekciu sa používajaj Miofresh. a v látkovkách nekrémujem riťulu 🙂 ostatné ti už popísala @handricky a určite aj ostatné žienky niečím prispejú.