Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

janefonda
6. mar 2011

@lenki7 ahoj, máš v pláne látkovať od novoška so štvorcami? asi áno, lebo ich máš dosť v zozname...no tak ja by som na tvojom mieste kúpila dve snappi sponky. 😉 ako vrchné nohavičky môžeš používať aj tie flipky čo máš v zozname, čiže toho máš asi dosť. tie sú dobré aj pre novoška. je dobré že si zvolila aj nejaké kapsy AIO, tie sú super, Moje najobľúbenejšie práve tie čo máš v zozname. ak sa ti zapáčia možno ešte aj doobjednáš postupne. myslíš že ti treba extendor? teda ja som ho nikdy dosiaľ nepotrebovala.ale zasa niektoré baby to chvália. kúp si dačo aj na dezinfekciu plienočiek pri pratí. Sem tam je dobré oprať ich aj v tom. A aj ti radím separačky! U nás nesmierne využívané.
Ja som mala na novoška vrchné nohavičky xs-s od Baby Lucy, a potom cca v 2-3 mesiacoch sme prešli už na jednoveľkostné vrchňáčiky hlavne na flipky a gro baby wonder wraps. Momentálne už žiadne iné vrchňáky nepoužívame. A úplne najviac sa u nás používajú kapsy AIO. Pre mňa naj verzia plienočiek.
To je môj pohľad. 😉 veľa radosti pri látkovaní.
Ak sa nemýlim, apríl je mesiac plienok. Vtedy sú akcie na látkovky. 😉 ty kľudne môžeš dovtedy počkať s objednávkou.
Ja skladujem na sucho, ak je kako, preperiem žlčovým mydlom, vyžmýkam a hodím medzi ostatné. Periem každé 2-3 dni a nestalo sa mi, že by plesniveli 😉

jana.oravcova
6. mar 2011

@lenki7 na noc ti bude málo jedna bum hugerka ja by som ešťe jednu pridala alebo inú nohavičkovú . a flip stay dry sú aj také zvýhodnené sady, ja som zobrala tie. je ich tan asi šesť ak sa nemýlim.

katka888
6. mar 2011

@lenki7
nemusis sa obavat, 2-3 dni plienocky vydrzia, ak je moznost ich presusit, mozes, ale aj ked to nebudes robit, nezacnu plesniviet. pokakane som zvykla aj ja preprat jemne so zlcovym mydlom, takze boli mokrejsie, ale t nevadilo
este by som ti odporucila maly vak na plienky, tak na 4-6 plienok, to je dobre ak ides von, na navstevu, k dokimu, aby si nemusela davat do igel sacku. ten vak vyuzijes napr aj na plavky po plavani a pod.
nohavickove mozes casom dokupit, ak ti takyto typ bude vyhovovat, odporucila by som baby beehinds, anavy , tots bots, ale kludne dokupis neskor, uvidis, na aky typ latkovania si zvyknete.
kapsovky co si si vybrala su skvele.
a akcie, par stran dozadu je zoznam eshopov, kludne by som pozerala priebezne, ake maju akcie.

katka888
6. mar 2011

@jana.oravcova @lenki7
ja som brala balenie BG flip stay dry - 2 vrchne a 6 vkladaciek..

a na noc, zavisi prve tyzdne od dietatka, nasa pri kazdom papani aj kakala, prebalovali sme tak 4-5x v noci / to sme ale pouzivali este jednorazovky kedze o latkovkach som nevedela / , ale kamoska co rodila 2 tyzdne po mne, tak jej mala prespala celu noc od narodenia 🙂

lulukn79
6. mar 2011

@lenki7 este nejake nohavickove by som zobrala (napr. anavy bambusove tie su dobre aj na novoska) a BG radsej kapsovku ako AIO
BG flip by so odporucila tu testovaciu sadu http://www.ekoplienky.sk/product/testovacia-sad...
a ako pise @janefonda tak nejake separacky na zachytavanie kaki (celulozove alebo flisove), tiez radsej 2x snappi
ja extendor nemam a zatial som ho ani nepotrebovala (Z. je oblecko dobre v jej velkosti a to je aj trochu vacsejsia 😉 )
pri suchom skladovani sa plienocky (tie su samozrejme mokre) skladuju v suchej nadobe, kdezto pri mokrom skladovani je v tej nadobe voda, ktoru ale treba kazdy den vymenit http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

zfidorka
6. mar 2011

@lenki7
mas tam dvoje vlniaky, tie chces asi davat na noc, pod ne potrebujes bud dalsie kapsove (bum hugger), alebo nohavickove (dobre su napr. anavy bambus, baby beehinds bambus), alebo zavazovaciu (disana) do ktorej budes viazat stvorce... budes potrebovat 3-4 ks nocnych plienok...
najprv ti stacia 1 vlniaky - najmensia velkost, vacsie potom dokupis...
kapsovu by som namiesto bum genius aio organic zobrala kapsu 4.0
BI twofold a prefold ti budu prve mesiace zbytocne, ja ich davam na dovypchatie do nocnych plienok, mam 2 ks prefold a 4 ks twofold a uplne to staci... skor by som zobrala baby lucy bambusove stvorce, napr.2 ks 30x30 a 4 ks 40x40...
vkladacie prefoldy flip organic ja vyuzivam strasne malo, preferujem bambus, podla mna sa zidu na starsie babo, ked chces zobrat na skusku, tak 1,alebo 2 ks, urcite nie 6 (ak si to myslela v tej sade flipiek, zober radsej stay dry sadu)... su aj sady flip, ktore maju 1 ks vrchnych nohaviciek a 3 ks vkladaciek (ako pisala @lulukn79), ja by som zobrala taku a miesto 1 vrchnych flip nejake ine vrchne, napr. gro via (baby) wonder wraps - tie su jednovelkostne a super...
extendor nemam a ani by som ho nevyuzila, malej bodynka sedia... takze by som ho dopredu nekupovala, ak budes potrebovat dokupis (alebo si usijes 😉)
tyzden latkovych plienok bude tento rok 16.-22.maja, byvaju vtedy zlavy na urcite druhy plienok, pockala by som s kupou dovtedy...

lenki7
6. mar 2011

Wow dakujem vsetkym za tolko rad. Niektore si musim prestudovat, vsak mam este trosku casu do aprila. 😉
@janefonda @josie3331 ano ano chcem na zaciatku by som chcela stvorcovat preto ich mam tak vela. Pre extendor som sa rozhodla na zaklade mojej hluposti, kedze som zacala bezhlavo kupovat detske oblecenie a potom som zistila, ze 56 tky su male pre latkovanie s prihliadnutim k tomu, ze ocakavam dlhe babo. Pravda, ze som nevyskusala este bez a da sa dokupit potom. Snappi sponku dakujem za pripomienku bude mi treba dve lebo by som rada vyskusala ten dvojity novosklad so skladackou, co ma zojo v albume. Dezinfekciu, co ste spominali, pridavam aj separacky (mala som ich 100ks, ale niekto pisal, ze pokozku drazdia som vyhodila), vezmem nieco na skusku.
@jana.oravcova ta Bum hugger sa dostala ku mne uplne nahodou 😉 lebo je teraz na nu jedna akcia spolu s baby idea bamboo prefoldom a baby idea bamboo twofoldom, tak som ju zobrala na skusku. Zo zaciatku som myslela, ze budem stvorcovat
@katka888 jasne cestovny vak na plienky sa mi niekde v procese pridavania stratil - pridavam 😉 BG stay dry vo zvyhodnenej sade, neviem preco som voci nim taka rezervovana (neviem, preco mam pocit, ze su umele), preto som zobrala jednu na vyskusanie...
@zfidorka @lulukn79 no co sa tyka tych vlniakov, mozem ich davat na noc na dvojity novosklad so svorcovych plienok s dopchanim? Budu tie snappy spony dostatocne drzat? Ci mam radsej pouzit stvorec s dovychpanim so zavazovacou disanou s vlniakmi na vrch? Tu viazaciu disanu som inak zvazovala... Vlniaky este prehodnotim, tiez nie som s dvoma stotoznena. Nevedela som ze testovacia sada pre BumGenius je aj pre 1 nohavicky a 3 vkladacky. Uplne najrozumnejsie to bude rozdelit sadu na 1BG plus 3 sty dry, a 1BG plus organic. 🙂

Super vrela vdaka za rady, este si popozeram ponuky na tych strankach co ste pisali pred dvoma stranami - zatial som pozerala ponuky z troch obchodov. 🙂

behulka
6. mar 2011

Kocky dakujem za info,
je pravda, ze v shopoch sa nie vzdy da zistit, odkial plienka pochadza, to ze je "bio" este nezarucuje spravodlivy obchod. Fair trade som v suvislosti s plienkami este nevidela.
Gots certifikat okrem kriterii na kvalitu textilu zaistuje i dostojne pracovne podmienky:
http://www.bioforlife.cz/certifikaty/gots

etuska
6. mar 2011

@behulka
http://www.ethical-junction.org/
tu v UK najdes napr tuto znacku aj na niektorych e-shopoch predavajucich plienky

katka888
6. mar 2011

@behulka
info k babyidea bamboo.. je to finska znacka... http://www.babyidea.fi/ : " vyrobené v Číne vo fair trade škandinávskych fabrikách spĺňajúcich všetky kritériá sociálnej zodpovednosti stanovenej fínskou centrálnou obchodnou komorou, na vývoji a testovaní plienky sa zúčastnili fínske mamičky, v žiadnej fáze výroby neboli použité žiadne škodlivé chemikálie... "

izabelkak
6. mar 2011

@mimuka k tým vlniakom, myslím si že sa žmolia asi aj popoliny, neviem nemám ich, ale to je len estetická vada, horšia je tá strata pružnosti, ale tak to človek pocít až keď je daná veľkosť už vlastne malá, u disán treba kupovať vždy o číslo väčšie, veľ. S by som ja nekupovala... naša malá mohla mať v 4 mes. tak max. 4,5 kg si myslím a boli jej tie 74/80 v pohode dobré....

@josie3331 k tým štvorcom ja mám MaM štvorce, ale baby chvália aj tie kikko lux... inak ja už tak ca od 12 mes. prakticky štvorce nepoužívam prídu mi málo savé... ja ak by som mala odporúčať na deň, tak viacvrstvené plienky, ako sušia sa trošku dlhšie, ale savosťou je to neporovnateľné, ja skladám na dievčatko na štyri časti, takže malá ma 32 vrstiev v roskroku, to by som musela dať pomaly 3 štvorce, je to aj šikovnejšie poskladané, ja prvé pomíňam vždy viacvrstvené... a cena takých popoliniech tiež stojí za úvaha... ale ako pozerám asi som tu s tými vv ako jedna z mála....

@lenki7 k tvojej zostave, kikko bambus, žial ja doporučiť nemôžem, to že sa zmrsknú by som prežila ale tie stočené okraje ktoré po poskladaní robia hrboli vpredu a vzadu už nie, tie by som Ti fakt neodporúčala, keď tak max. tie nebielené, tie farebné nie.....
tie organic vkladky do flipky mi prídu zbytočne drahé, rovnakú službu Ti urobia mnou ospevované viacvrstvené plienky 😀

prefold a twofold by som v takých množstvách nebrala resp. neviem či by som ich ešte vôbec kupovala... možno by som Ti skôr doporučila buď tie BL bambusové štvorce ako písala @zfidorka, alebo bambusové prefoldy od anavy, tie sa dajú u menšieho dieťaťa použiť na nohavičkové sklad a neskôr ako savá vkladačka, nasa je to rovnako ale je to tvárnejšie, nestvrdne to toľko, má to lepšie absorbčné vlasnosti....

ak momentálne preferuješ prírodné plienky, isto vyskúšaj anavy bambusové, myslím si že by mali byť aj na malé bábätko dobré, sú jednoveľkostné takže super...

sima.p
7. mar 2011

@izabelkak Ja na doma tiež prevažne používam vv popoliny do Flipiek a som veľmi spokojná. Na von používam väčšinou kapsovky.

izabelkak
7. mar 2011

@sima.p ja tak isto 😀 ako mám aj dosť nohavičkových, pár AIO, dokonca teraz ako malá chodí sem tam na nočník, už dávam aj AIO s prírod. matrošmi na von na nejaké prebehnutie...

ako dnes by som si vedela urobiť zostavu o polovicu lacnejšie ako mám, no ale čo človek sa učí postupne... každopádne keby som chcela myslím si že by som predala nejaké plienočky, ale je mi to ľúto a čo sa financií týka u mňa dôvodom látkovania nie je úsporu financí... ako ja sporiť moc neviem mňa vyšla výba ca. na 700 eur.... no pri dvoch deťoch tam už nejaká úspora asi bude... ja som totiž za tie 4 mes. čo sme hnuskovali iné ako pampers či huggies nepoužívala iné je ak niekto kupuje lacnejšie hnusky a prebaluje naschvál raz za čas... ako čítala som ako písala jedna látkarka z ČR že má známu ktorá má pre dieťa tri hnusky na deň teda vrátane nosi 😖 fakt hrozné, smutné fuj, blé... ako mne malá teraz ciká každú pol hodinu hodinu takže si to nechcem predstavovať akoby to vyzeralo keby bola v jednej plienke 5 hod. či viac....

sima.p
7. mar 2011

@izabelkak tak to si neviem ani ja predstaviť, však mojej by to "zožralo" riťku byť toľko v hnuske. Inak moja tiež už dosť aj na nočník chodí, a ja som jej napr. hnusku už naspäť nedala, ak v nej mala čo i len trolinku ciknuté. No ale látkovka sa opere a hotovo, tá nejde do koša....

zojec
7. mar 2011

@izabelkak 🙂 ja mam inak tiez dost plienociek co nepouzivam a predala by som.. ale strasne mi to pride luto :D :D :D tak ich tu susim a obdivujem 😀 😀 😀 moja vybava sa tiez uz vysplahala do 600€ ale ratam tam aj latky co som kupila na vkladacky, plienocky a tak.. ono to sitie tiez nieco stoji 😀 😀 😀

zfidorka
7. mar 2011

@lenki7 mozes dat na noc aj novosklad, len ci sa ti ho bude chciet v noci skladat 😉 so zavazovackou je to jednoduchsie...
stay dry sada flipiek - je pravda ze je to umelinka,ale stay dry vkladacky vyuzijes minimalne na vonku, resp. doma na dlhsi spanok(babo bude v suchu)...

@izabelkak vv pouzim aj ja 🙂 kedze moje dieta cika dopredu, skladala som ich najprv na chlapca, mam len velkost S, takze uz je to kratke, tak ich davam rovno... ale pridavam sa k tvojmu odporucaniu pre @lenki7, tie anavy bambusove http://www.ekoplienky.sk/product/bambusova-viac... mozu byt super, velkost M je najviac vyuzitelna... ja som si nieco podobne, ale bez vrstvenia dala usit z bambusoveho frote a som velmi spokojna 🙂 a tiez suhlasim s tym, ze organic vkladky flip su drahe, na to ze je to len bavlna (a nie napr. bambus)...

jonki
7. mar 2011

tak sme doma z lyzovacky...musim sa priznat ze som to nakoniec zbabelo vzdala a latkovky nechala doma 😔 ...bala som sa ze to zle dopadne ale vsetko sa zda byt oki. prebalovali sme sa casto a nadalej praktikovali aj BKM a E aj nadalej kadi do misky a posledne dve noci vydrzala so suchou plienkou cele jedno spanie (teda 6 hod a 3 hod)
s tou BKM som si na seba usila dobru budu kedze aktualne kadime zasadne okolo piatej rano a ked ju nevysadim na misku tak ju o polhodinu musim vysadit tak ci tak kedze sa zobudi a huronsky place ☹

dreamer4
7. mar 2011

Ahojte dievcata,
chcela by som sa opytat na Vas nazor na ekologicke plienky, ja som si obiednala 10 vloziek little lamb a gatky econobum. Predpokladam, ze ta vlozka sa da vlozit aj do tych gatiek, lebo inu vlozku do tohto typu som akosi nenasla. Tak sa chcem opytat na vas nazor vseobecne na tie gatky......a jednorazove plienky ale aj na to, ci si myslite, že sa daju kombinovat.
DAKUJEM a pekny den

zojec
7. mar 2011

@dreamer4 a ake akoze vlozky si si objednala? lebo len vkladacka, co je urcena do nohavickovej plienky ti s pul nohavickami stacit nebude.. tak mozno na jednu malu ciku.. econobum ja osobne nie som ohurena tymi pulkami, su aj ovela lepsie.. co sa tyka kombinacie latkovych a hnusiek.. niektore kombinuju hlavne na noc, ale casom hadam vsetky presli na nohavickove aj v noci 😉 precitaj si nase fotoblogy, precitaj posledne strany z diskusie, aj to ti urcite pomoze 😉

dreamer4
7. mar 2011

@zojec som si myslela, ze vlozky su tie little lamb, prepac, ze sa tak vypytujem, ale je to privela informacii naraz...☹

zojec
7. mar 2011

@dreamer4 a ktore si si objednala? hodis link?

zojec
7. mar 2011

@dreamer4 ta vkladacia plienka sa pouziva skor na zvysenie savosti nohavickovej plienky, popripade sa da vlozit do kapsovej plienky, alebo pridat k stvorcu. samostatne v tych pul nohavickach bude malo a este sa v nich bude aj klzat ☹ ale urcite je to dobra investicia vkladaciek nikdy nie je dost 😀 no ak chces latkovat, bude treba nieco prikupit 😉

alusha
7. mar 2011

ahojte dievcata, neviete, kedy presne bude tento rok tyzden latkovych plienok?

dreamer4
7. mar 2011

@zojec A bolo by hlupe odomna, keby som Ta poprosila o nejaky predbezny zoznam, co si si kupila, aby bolo babatko v pohodli a priroda o nieco usetrena 🙂, lebo ako citam po tom internete, tak stale mam chaos, ze co vsetko treba kupit, ak Ta to nezatazuje...

katka888
7. mar 2011

@alusha
niekto tu pisal asi 1-2 stranu do zadu tusim 16-22. maja... skusk kuknut spatne... lebo ja si uz nepamatam kto

sima.p
7. mar 2011

@dreamer4 Nie je to hlúpe pýtať, ale kľudne si pozri pár stránok dozadu, baby, čo začínajú s malými bábätkami tu majú nejaké zoznamy na začiatok. Ja Ti v tomto moc neviem poradiť, ja som začala látkovať až v 18-tich mesiacoch.

zfidorka
7. mar 2011

@alusha
@katka888 ja som to pisala na tejto strane, vcerajsi prispevok
tyzden latkovych plienok bude tento rok 16.-22.maja
aspon tak mi to naslo ked som dala do google "real nappies week 2011"

zfidorka
7. mar 2011

@dreamer4
napr. tu je zakladne rozdelenie plienok a kolko ks budes potrebovat...
http://www.latkoveplienky.sk/sprievodca-latkovy...
http://www.latkoveplienky.sk/ako-zacat
http://www.ekoplienky.sk/o-plienkach/
ja by som ti radila na zaciatok zopar stvorcov cca 20-30 ks, par nohavickovych plienok na noc 3-4 ks, vrchne nohavicky 3 ks, a nejake kapsove/aio 3 ks... skus si precitat nejake zostavy co mame v albumoch, a kludne sa pytaj... kazdemu vyhovuje nieco ine, niekto pouziva takmer vylucne len stvorce, niekto len aio...

ak si z ba, tam su aj kamenne predajne, takze mozes plienky vidiet nazivo, ak nie, nevadi, vacsina z nas videla plienky az ked prisiel domov balik 🙂

zojec
7. mar 2011

@dreamer4 staci ked si precitas par stran dozadu.. baby davali svoju predstavu plienociek a my sme hodnotili.. tak ako pise
@zfidorka precitaj aj nase fotoblogy a uvidis su tam cele zoznamy plienociek a ich podrobne hodnotenie.. na studovanie mas este casu dost... ja neodporucam na zaciatok nakupovat celu vybavu.. lebo potreby babatka (aj naroky maminy 😀 ) sa zvyknu po case menit.. kym 2tyzdnovemu babatku stacia bohate stvorce pri 10 mesacnom ti uz asi stacit nebudu... popremyslaj, postuduj urob si nejaku vybavicku a potom ju sem hod a my ti napiseme nejaky koment 😉