Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

zuzanockamt
8. jún 2011

@modrofuzik11 ja som pouzivala jednorazovky cca pol roka a teraz je krpec v latke .. nepostrehla som, zeby som s latkovkami stravila viac casu ... zehlenie netreba, stvorce zehlim, len ked mam na to naladu, inak nie ... u chlapca je to dost dolezite, aby sa mu uz od malicka neprehrievali semenniky, co v jednorazovke je iste ... ale samozrejme, kazdeho rozhodnutie, co poskytne dietatu

petrinka
8. jún 2011

@modrofuzik11 asi fakt nezapadnes do tejto temy 😀 tie argumenty, ktore si pouzila na podporu pouzivania jednorazoviek pre nas, ktore pouzivame latkovky nie su argumentami. ked si precitas na hociktorom e-shope s latkovkami dovody a vyhody pouzivania latkoviek, tak pochopis...
ja za seba poviem, ze pre mna to nie je zatazujuce hodit spinave plienky do pracky, spotrebovat cca 10litrov vody s eko rozlozitelnym praskom a potom plienky povesat. ked sa vysusia, pouzit (nezehlit 🙂 )...
dala som sa na to najma preto, lebo to povazujem za zdrave a ekologicke 😉

smejkoh
8. jún 2011

@modrofuzik11 Kukni sem, http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/co-o-...
V skratke: Hlavnými surovinami na výrobu jednorázovej plienky sú drevo, ropa a chlór. Na bielenie celulózy určenej do jednorázových plienok sa zvyčajne používa chlór. A vedľajším produktom bielenia chlórom je vysoko karciogénny dioxín, uvoľňujúci sa do ovzdušia, vody i samotnej plienky. Neexistuje logický dôvod na bielenie jednorázových produktov ako sú plienky, dámske vložky, toaletný papier, papierové vreckovky, servítky.. je to iba naprosto zbytočný reklamný ťah.

Kedze perieme v ekologickych prostriedkoch ako su mydlove orechy a pod. neznecistujeme vodu. Elektrina, ktora sa minie pri prani je zanedbatelna oproti tomu, co sa uvolni pri vyrobe jednorazoviek a pri kvante vyhodenych plienok na skladku.

luciole
8. jún 2011

Ahoj, baby, prosím, poraďte mi, lebo už som celkom nešťastná...tešili sme sa na látkovanie, no teraz nám robí trochu starosti. Prvé mesiace sme používali jednorázovky a malá ich znášala bez problémov. Nedávno sme nakúpili výbavičku látkoviek a začali sme mať problémy so zapareným zadočkom. Používame cez deň bavlnené vv a BI bambusové prefoldy do PULiek, BG Flip stay dry, kapsovky BG + väčšinou aj celulózové separačné vložky a na noc tiež kapsovky alebo Tots bamboozle + PULky. Snažím sa dávať bavlnu keď to vyzerá, že budeme môcť o chvíľku prebaliť a Flipky alebo kapsovky na dlhšie. Hoci sa stane, že aj v bavlnenej je cca 2 - 2,5 hodky, lebo je to strašná spachtoška, tak čo už s ňou, keď zalomí v "obyč" plienke 😀 Snažím sa tomu ale vyhnúť, tak skôr sme na FLIPkách al. kapsovkách. Po prvom dni čisto v látkovkách mala hneď červený, vyhádzaný zadoček. Ešte sme látkovali, nezlepšovalo sa to, tak sme to začali natierať a používať jednorázovky, keďže do látkoviek sa krémovať nemá. Medzičasom sme dostali darom ešte zásobu jednorázoviek, tak sme používali tie a zadoček sa malej pekne rýchlo zahojil. Jednorázovky sme úspešne minuli a opäť prešli včera čisto na látkovky a už večer to tam mala podráždené a dnes už zase totál zaparené ☹ Tak čo robíme zle, že v nezdravých nepriedyšných jednorázovkách je zadoček v pohode a v zdravých látkovkách okamžite zapareniny? 😖

luciole
8. jún 2011

ešte som zabudla dodať, že pri každom prebaľovaní ju nechávame kopkať dlho bez plienky, takže aj vetráme koľko sa dá ☹

majka1981
8. jún 2011

@luciole ahoj, aj ja som riesila cerveny zadok 😒
moze to byt z umeliny, alebo z prirodnych materialov, alebo z vlhka alebo z prasku, alebo ak Ti pracka nevyperie dobre prasok a ostane v latkovke. Takze Ti odporucam vylucit niektore faktory - skus balit par dni len do umelinky, len do prirodnych materialov, dat este raz vyplachnut plienky alebo zapnut dalsi kratky program atd. Pokial sa Vam to nepolepsi, tak treba velmi vela vetrat. Kludne mozes riskovat aj obcikanie deky atd, Teba sa dieta este nelozi atd lezi na jednom mieste, teraz v lete kludne moze byt bez plienky, samozrejme ze stale kontrolujes, ci nelezi na mokrom 😉

smejkoh
8. jún 2011

@luciole Ahoj, my sme s tym tiez mali problem. Prebalovala som po kazdom cvrknuti, vylucili sme vlhcene obrusky, natierali rybacou mastickou aj pri latkovkach a vela vetrali, ako aj ty spominas. Cosi z toho zabralo. Separacky radsej uz nepouzivam, lebo aj z nich mala cerveny zadocek. Ale mozno jej vadi mokro, ked jej robia dobre jednorazovky. Mozno by pomohla sty dry vrstva.

zojec
8. jún 2011

@luciole malej vadi mokro.. vylucit na cas stovrce, bambus a vsetko co je na dotyk mokre.. pouzivat sty dry do flipiek, a BG kapsovky... popr. si kupit flisove, alebo ine sty dry vkladacky.. nie celulozove ani viskozove.. obe su na dotyk mokre.. casom z toho mala vyrastie.. my sme bojovali tiez velmi dlho.. teraz je to uz ok a moze mat aj stvorec bez nicoho 😉 a kremovat mozes v pohode.. nie nejak na hrubo.. ja som tiez kremovala.. radsej obetujem jednu plienku ako malej cervenu ritku 😉 no plienkam sa nic nestalo.. pouzivala som nieveu SOS.. nic ine nezaberalo.

sulky
8. jún 2011

@majka1981 , anavy easy su ovela vacsie ako IB Mko, navyse jednovelkostne.Trochu uzsie medzi nozickami ako napriklad BG.
@sladkasue ,m dovolenku som riesila jednorazovymi vkladackami do flipky.Pouzite zahodis.Ale na noc asi nie su, bala by som sa pretecenia. Su vhodne skor na den.

mamusia
8. jún 2011

@luciole ja mam nastrihane fleesove separacky z deky Ikea Irma a kremuj vpohode ritku a vsetko sa z tej separacky pekne vyperie 🙂
@zojec ake plienky su najlepsie save,alebo ktore stay dry odporucujes? Mne sa zdaju uplne naj Prefold a Twofold,je nieco aj lepsie od nich,alebo uplne porovnatelne za lepsiu cenu?

anelisa
8. jún 2011

Neviete, ci byvaju pocas roka aj inokedy take akcie na plienky ako boli teraz v maji pocas tyzdna latkovych plienok?

zojec
8. jún 2011

@mamusia pre mna tiez prefold a twofold od BI 😉 ale ja mam kopu vkladaciek nasitych doma.. tiez krasne saju.. ale prefold je naj 😉 stay dry najlepsie plienky so suedeclothom (semisom) BG kapsa, minilala, flipkove stay dry...

ninan2
8. jún 2011

@mamusia to fakt, z tej deky? Mam doma jednu a vobec ju nepouzivam... Aky mas rozmer, a treba ich aj nejak obsit po krajoch? A pouzivas to normalne aj na kakanie hej? A potom co s tym, treba to aj rucne predumyt ci staci len vyprat obvyklym sposobom?

gia111
8. jún 2011

@luciole látkujem zatiaľ 6 týždňov sme celkom spokojní...je to sloboda a pohoda, akurát nás tiež trápila červená pokožka ...vylúčila som všetko s polyesterom ale sledujem že aj pul so záterom...skrátka keď to nedýcha tak robí pokožku citlivou a červenou asi aj v kombinácii s vlhkým, každé ráno po 12h som ale spokojná keď vyzliekam vlniačiky...krásna svetlá odýchnutá pokožka aj napriek tomu, že je mokrá ako myška.Sledujem, že aj pulky z flisu ked sa po okrajoch dotykaju nožičiek sú v tych miestach červené. Osobne prechádzam na vlniaky, ale kedže mám celú výbavičku kúpenú musím postupne...neviem či všetko z pes predáme alebo to jedného dňa prestane. Vlniaky sú perfekt skutočne najlepšie v kombinácii so štvorcami nemožem vynachváliť

mamusia
8. jún 2011

@ninan2 pre starsiu mam obsite dve vrstvy asi 15x10cm,ked sa pokaka,tak sa pekne vyperie,nezapieram a pre malinku mam iba nastrihane take uzsie a dlhsie po jednej vrstve,pokakane uplne vyhodim a iba take smuhance dam do prania bez zapierania. inak krem nivea na ritku nejde dole,ja pouzivam weleda

zojec
8. jún 2011

@gia111 ja by som nepredavala.. vacsinou sa jedna o chvilkovu zalezitost.. netreba sa unahlit :D

ninan2
8. jún 2011

@mamusia aha jasne... tak dobre vediet, ze co robit, ked sa mi minu tie klasicke separacky, pojdem rozstrihat deku 🙂

kim_rossi_stuard
8. jún 2011

ahojte 😉 mile plienkujuce mamicky, poradili by ste mi prosim 😅

rada by som sa informovala na zopar veci, co mi nie je jasnych:

pisali ste o moznostiach vybavicky- a mne sa paci forma All in one, bolo by podla Vas mozne kupit napr. 30ks len tychto nohaviciek a tie obmienat?
aka je zivotnost tychto plienok, kedze by som ich obmienala, nezoderu nevyblednu poprip. neznicia sa rychlo?
treba do tohto typu plienok este davat neake "vlozky"? alebo je to uz naozaj vsetko v jednom- len obleciem, ked pocika alebo pokaka babatko len vyperiem a znova pouzijem? je to naozaj take jednoduche ako s jednorazovymi plienkami, akurat ich nevyhodim do kosa len operiem?
ak mate skusenost, kt. forma je lepsia- na suchy zips ci na patentky?
rada by som vedela ci teda kupit len tento typ latkoviek alebo to skombinovat aj s inym 😕
vsetkym vam dakujem 🙂

alusha
8. jún 2011

@kim_rossi_stuard ano, ked pouzivas AIO tak len zalozis, a ked pocika vyperies, obsahuje to vsetko co treba, len podla mna je to zbytocne drahy luxus na doma pouzivat len aio, o nic zlozitejsie nie je ani zalozit stvorec s vrchnymi gatami... pre nas je praktickejsi suchy zips, lebo dieta ked sa zacne vrtiet, tak je problem mu pozapinat patentky, aspon mne maly vzdy uteka, takze ho prebalujem za pochodu...

kim_rossi_stuard
8. jún 2011

@alusha a mozes mi napisat prosim ta, ake su teda tie co pouzivas ty? dakujem za objasnenie, nemam ani tusenie ako zacat ☹ co kupit a co je dobre 😨 och jooj nemam ani tusenia co je dobre a comu sa vyhnut 😔

alusha
8. jún 2011

@kim_rossi_stuard ja na doma davam klasicku stvorcovu plienku a na to PUL nohavicky a na prechadzky alebo na dlhsie cesty AIO

ellysa
8. jún 2011

Ahojte som tu znova, čo s látkoviek môžem sušiť v sušičke? Myslím vkladačky, vrchné nohavičky???

kim_rossi_stuard
8. jún 2011

@alusha no vidis len si to precitam co tu pisete a uz som mimo ☹
co su to pul a co su vkladacky a vrchne nohavicky? pul su vrchne? 😔

alusha
8. jún 2011

@kim_rossi_stuard ano pul su vrchne nohavicky a vkladacky sa davaju do plienky, aby toho viac nasala napr. na noc...

kim_rossi_stuard
8. jún 2011

@alusha vdaka za vysvetlenie...cize das vrchne nohavicky a do toho nieco- ako ta vkladacka aby to vsalo viac! a tie vrchne su len cisto nohavicky, co sa daju aj bez vkladacky pouzit, ci tam treba stale vkladacky? viem pytam sa ako sprosta ale ja si z tych plienok momentalne tak pripadam 😒

cajova_lienka
8. jún 2011

Ahojte žienky prosim o radu. Co davate na noc 3 mes. babetku? Mame cca 6kg a co je trochu problem vela vela piska a kaka niekde nad ranom medzi 4-6,30. Akurat ze v noci nezvyknem prebalovat (doteraz spavame v jednorazovkach a latkujeme len cez den... ☹ ) chcela by som to zmenit ale tiez netuzim vstavat kazde 2 hodky a prebalovat - najme ked drobec ked som ho ako novorodeniatko prebalovala aj v noci sa zvykol rozbatorit a nezaspal aj napriek vyse 3 hodinam nosenia.... skuste prosim nieco navrhnut co sa Vam osvedcilo 🙂 Dik

virivka
8. jún 2011

@smejkoh konecne viem, z coho su pampersky. Bohuzial v nich mala musela byt cca 9 mesiacov kym sa mamina odhodlala na latkovky.

marianas
8. jún 2011

Ahojte, kúpila som dnes mydlo lanza a 1 kg kryšt. sódy. Chcem cca 5 litrov slizu. Mám nastrúhať celé mydlo a dať celé kilo sódy? Alebo stačí len polovica každého?

majkafer
8. jún 2011

@cajova_lienka Ahoj, ja látkujem dva mesiace a posledný mesiac už aj v noci, mám baby lucy organic velur, tots bots bamboozle stretch, anavy a svadlebes. Sú aj iná, zbehlé dievčatá poradia. Ja mu dám suchú plienku pred spaním okolo siedmej, na dve kŕmenia to vydrží a potom ho prebaľujem okolo 2 až 4 nad ránom a potom kolo 6 či 7, lebo to už je pokakaný až za ušami 🙂, no mokro mu nevadí a keby, tak sú aj stydry vkladačky. Dobre je odskúšať.

sulky
8. jún 2011

@cajova_lienka ,ja davam na noc bambusovu pleinku anavy alebo na pocit sucha BG kapsovku.