Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

evening_star
13. máj 2012

Baby, študujem túto problematiku už mesiac, ale stále som z toho jeleň... Vkladačky sa dávajú len do kapsových plienok? Ktorá verzia je najekonomickejšia - nohavičkové, kapsové, či aio?

tinika
13. máj 2012

@evening_star vkladačky do kapsoviek ale na lepsie satie sa mozu davat aj do inych plienok a ekonomickejsie? no kapsovku ives pouzit aj viackrat ak nie je prekakana tak asi tieto, ale dobre je mat aj aio a napr. nočne nohavičkove, baby ti tu isto poradia

susul
13. máj 2012

@evening_star ja osobne kapsovku nepouzivam viackrat, predsalen vrchna latka je ocikana a je v kontakte s deckou pokozkou a u nasho maleho to robi sarapatu. Najlacnejsie su asi vkladacky narovno do nohaviciek so zaklapkymi, pripadne nejaky SIO system(2-3ks nohaviciek a pripinacie vlozky viac kusov) . ALe ten ti neponuka taku variabilitu pre prisposobenie potrebam babatka. Lebo na male babo tam budes mat malu ciku a menis cele jadro a pre vacsie dieta to moze byt zase nepostacujuce a uz sa to tazko nejako dovypchava.
Kapsovky a AIO su asi najdrahsia verzia. Nohavickove su o cosi lacnejsie ale zvacsa dlhsie schnu takze ich potrebujes viac.
SI chces vybavu vyskladat len z vyssie napisanych - AIO,kapsy a nohavickove?
Ja som pri zostavovani vybavy nechcela stvorce ani za pana, ale doteraz patria medzi moje naj hlavne Mam stvorce, este stale stihaju. Doma fungujeme hlavne na tych a na von mam kapsovky.

sonkab
13. máj 2012

@evening_star podobne ako @susul by som nepouzila kapsovku viac krat. Po kazdom pouziti ju periem. Ja som svoju prvu zostavu robila este ako tehotna len z kapsoviek a AIO, az neskor som dokupovala dalsie plienocky - nohavickove a vkladacky. Ale u mna v podstate oblubenost ostala taka, ako na zaciatku - momentalne fungujeme najma na kapsovkach (vyhovuje mi, ze neciti vlhko) a na AIO. Nohavickové od nás uz vsetky odisli a čo u nás este ostalo sú flipky s vkladackami 🙂

ekoplienky
13. máj 2012

Ak ste niektorá z Koších a chcete vidieť látkové plienky naživo:
19.5.2012 sa zúčastníme minifestivalu " Aby ženy vedeli " v Košiciach. Na festivale bude naša poradkyňa Zuzka Kropuchová. Na festivale je možné zakúpiť tovar s výstavnou zľavou 5%.

Bližšie info o festivale:
http://www.cestazeny.sk/images/projekt2012/plag...

ekoplienky
13. máj 2012

Ak máte radi vzory, tak máme pár noviniek v nádherných vzoroch:
Anavy easy verzia 2012 (stačí meniť vkladačky)
Vrchné nohavičky Imse smart
Bambi roxy jednoveľkostné nohavičkové plienky v novž´ých vzoroch.

mary939
13. máj 2012

@juliam ach, takze hovoris, ze mam kupit radsej mensiu sadu SIO a potom pripadne dokupit vkladacky? tie nohavicky thirsties sa mi celkom pozdavaju, pri najblizsom objednavani si ich zoberiem na skusku.
a flipky vam boli velke od narodenia?
v tych separackach sa tiez neviem vyznat. aky je rozdiel medzi celulozovymi a viskozovymi?
a este by som chcela vediet, ake stvorce sa osvedcili Tebe, mam pocit, ze len tie riadne drahe su fakt dobre...

mary939
13. máj 2012

@ivanka.7 velmi pekne dakujem za odpoved🙂

mary939
13. máj 2012

@ivanka.7 kolko puliek budem na zaciatok potrebovat? pouzivat ich chcem zatial aj na noc, ked bude babo vacsie chcela by som vyskusat aj dake vlniaciky...

evening_star
13. máj 2012

@susul No úprimne, štvorcové som hneď zavrhla, že po prvé, to sa mi nebude chcieť skladať, a po druhé, že sú na zadočku asi objemnejšie ako tie tvarované. A štvorcáky aj žehlíte?

ramzesa
13. máj 2012

@mary939 ak mozem odpoviem Ti podla seba. Flipky som davala hned od zaciatku latkovania (asi od 1.tyzdna) a to moja bambulka nie je z tych vacsich babatiek (domov nas prepustali s vahou 2760g). Vyzerali na nej dooost velke, ale neboli jej volne (davala som na novosklad). Na novosklad zo zaciatku boli fajne mensie stvorce 70x70 , ale teraz uz ma 8 tyzdnov a akurat jej su 80x80 na novosklad. Ale uz davam vacsinou stvorec na obdlznik do Flipiek. Mne sa osvedcili Kikko bambusove a PoPoLiNi nebielene (kupovala som 80x80 a zo zaciatku na novosklad len tie konce prehla a pripevnila snappi sponkou)... okrem nich mam len obycajne biele stvorce, ale tie nic moc, prve tyzdne posluzili, co som prebalovala aj 10krat za noc, ale teraz su hned zmocene na zmykanie. Tie mam ako rezervu alebo pri kojeni na mlieko pouzivam, na utieranie a pod. To mam este po starsich deckach. Flipiek mam 3 kusy a jedny PULky baby lucy, tie davam na nohavickove plienky a plus bambino mio, tie som dostala. Ale uplne Ti postacia troje 😉 . Na noc som si kupila LL bambusove nohavickove, ale tuto noc mi ju total prepiskala a to som ju nadranom uz prebalovala. Ktovie ako by dopadla do rana bieleho 😅 . Lepsie su Bambi Roxy 🙂 .
Juj, ako som mala v tom vsetkom gulas a nechapala som, ze co kde kedy ako ktore plienky pouzit. Teraz postupne zistujem, ze uz mame nejaky system a nie je to vobec take tazke. Velmi mi tato diskusia pomohla 😵 .

ramzesa
13. máj 2012

@evening_star ja stvorcove vobec nezehlim. Tie PoPoLiNi nebielene a Kikko bambusove len ponatahujem tie kraje, aby sa tak neskrucali a pekne vystrete vyvesim prelozene na polovicu a vznikne mi stvorec. Po vysuseni uz len poskladam bud na novosklad alebo na obdlznik. Su aj prijemne na dotyk. Co mam biele obchodove, tak tie su drsne ako smirgel a tie ani nejde tak vyvesit , aby sa kraje nekrcili. Tie bez zehlenia su hrozne. Inak si nemyslim, ze robia vacsi zadocek ako nohavickove. Ja mam nohavickove SML a tie robili teda ovela vacsi balik, som ich zo zaciatku pouzivala len ako rezervne, ked mi dosli vsetky stvorce.

mary939
13. máj 2012

@ramzesa takze kupim este jedny pulky (vyskusam tie thirsties) a ked budem objednavat stvorce, nemam sa bat uz zobrat aj 80x80.
A na noc si zo zaciatku davala co? mam kupene Bambi Roxy, ale zdaju sa mi pre male babo veeeelmi velke...

evening_star
13. máj 2012

Ešte ma zaujíma, ako vlastne riešite to, keď idete s deťmi niekam preč (návšteva, prechádzka...) a treba ich tam prebaliť - dávate vtedy jednorázovky alebo ako potom "uskladňujete" použitú plienku?

ramzesa
13. máj 2012

@mary939 podla mna pokojne 80x80... neviem, ci niektore stvorce sa pranim nezbehnu... nemerala som moje pred a po, ale zienky tu cosi spominali. Hlavne tie Kikko bambusove. Ale dlhsie v pohode omotas prip. zahnes 😉 . Ja som 70x70 mala len zopar z tych starych bielych. Asi ani 5 kusov nie. Uz pouzivam len 80x80.
Bambi Roxy su aj na mojej dost velke, takze na novorodenca budu zo zaciatku velke. Ale nakolko to vadi neviem, mam ich len chvilku. Na noc som prve tyzdne pouzivala novosklad. Ajtak sa mi mala budila tak 2-3krat za noc na kojenie, tak som aj hned prebalila. Tie LL bambusove mi pridu dost malinke, ale zato su take objemnejsie.

ramzesa
13. máj 2012

@evening_star mam vrecko na pouzite plienky 😉 . Zo zaciatku som davala 1raz. ale potom som s tym definitivne sekla. Este mi zvysili dva cele baliky 😅 . Ale k Dr. som davala hned od zaciatku bavlnene 🙂 . Na prechadzke som sa bala toho, ze ked ju bude treba prebalit, tak jej bude zima 😝 . Tak som cakala, kym nam dorazia kapsove plienocky 🙂 .

susul
13. máj 2012

@evening_star ja ked som zacala rozmyslat, ze budem davat latkove, tak som si hovorila, ze stvorce si kupil len tak pre istotu, ale ked som zacala tak som ich mala naradsej, dobre sa prali a este rychlejsie susili. Kedze male mimco malo spotrebu neurekom. ja som si latkovu vybavu doplnala a obmienala priebezne. A

lin123
13. máj 2012

@ramzesa dakujem, to mna zaujimalo ohladne bambino mio 🙂

handricky
13. máj 2012

@evening_star ono treba si ujasnit pojem ,, vkladacka,,. Vkladacka je vlastne save jadro. Moze to byt klasicka bavlnena plienka 70x70, skladas ju trebars na novosklad a na vrch das iba vrchne nepremokave nohavicky. Rovnako ju mozes dat do kapsovej plienky. A rovnako s nou mozes dovypchat aj niektore AIO plienky, ktore maju otvor na dovypchatie (teda ak ti nestaci to originalne sacie jadre ktore je prisite k AIO plienke).
Vkladacka moze byt plienka s rozmerom 35x35, skladas na tretiny a nas 6 sacich vrstiev. Mozes dat kapsovky alebo vrchnych nohaviciek. A nezehlia sa.
Vkladacka moze mat aj tvar 12 x 20 cm, mozes s nou dovypchat nohavickove, kapsove alebo AIO (ak maju moznost dovypchatia). Jednoducho vkladacky mozu mat nespocetne vela tvarov a vrstiev a das tam kde potrebujes, ale tam kde sa velkostne zmestia.
Samozrejme, mozes mat aj originalne vkladacky, ktore sa k vrchnym nohavickam pripinaju na patentky alebo na suchy zips / a tie teda upotrebis vacsinou len s originalom (Ecobu, Grovia, Bitti dlish, Pop in atd).

Najekonomickejsie ( z hladiska ceny plienky a prania) su asi vrchne nohavicky a nejake tie sacie plienky (tvar a velkost uz podla potreby). AK je sacia cast spinava, tak sa operie iba ta. Nemusis prat cele nohavicky, pokial nie su spinave. Moj stary bol napr. velmi prekvapeny, ze preco pouzivame kapsovky, ked sa musia prat cele, ze ake je to neekonomicke 😅 . Napriek tomu mam rada aj kapsovky. Takze urcite do zostavy patria aj nejake kapsovky (na von a na dlhsie prechadzky) a tiez nohavickove plienky (napr. na noc)

handricky
13. máj 2012

@evening_star ja mam pod kocarom v sietke nepremokave vrecko stale so sebou. prebalujem ju uplne vsade. kupis v nejakom shope s latkovymi plienkami alebo si mozes aj usit. Moje prve bolo z nepremokavej sustakoviny z metroveho textilu. teraz uz mame hand made minky pul 🙂 . Plus mam jedno mensie na okakance, aby mi nezaspinili iba ocurane plienky 😉. A ked ho zabudnem doma, tak tesco igelitka.

ramzesa
13. máj 2012

@handricky moj mm nedavno nazval vkladacky, ze "plnky". 😅

lyongirl
13. máj 2012

MM mi nedávno vynadal, že načo ešte dokupujem plienky, že som si stanovila sumu a už som ju prekročila. Lenže, keď som si stanovila sumu, tak som nemala ani páru, čo vlastne potrebujeme, tak som sa naštvala, predýchala to, ale na druhý deň mi to nedalo a takú "kázeň" som mu spravila ohľadom plienok, že už vie, čo kedy a ako sa používa a prečo ich máme toľko a to ich mimochodom vôbec nemáme veľa...
2 vrchné nohavičky
cca 20 bavlnených štvorcov po chalanoch
bmb vkladačky 20ks + stay dry separačky 20ks
v tomto fungujeme na doma
6ks kapsoviek a 2 AIO na von
a ešte som si doobjednala 3 kapsovky

vavrenka
13. máj 2012

@lyongirl chlapi fakt nemaju predstavu.. treba s nimi v tomto ohlade mat veeela trpezlivosti a opkaovane im vysvetlovat, dokazovat, aby aspon akceptovali, ked uz nie pochopili 😀 😎

vavrenka
13. máj 2012

@lyongirl co este potrebujes? ake plienocky, ci nohavicky, vkladacky?

sonkab
13. máj 2012

Baby, tak moj 21 mesacný syn uz presne vie, ktorá vkladacka ide do ktorej plienky 🙂 Dnes som mu dávala na noc vkladačku z wonderoo (kapsu uz nepouzívame, uz je mu malá) do kapsovky B´bies a malý mi hovorí : "sem nepatrí tá plienka" 🙂

nenocka
13. máj 2012
latkove_plienky
13. máj 2012

@nenocka ved to je ten obchod z ciech, co baby kupovali 😉

@sonkab moja starsia vybera pre mladsiu ktoru plienku jej mam dat....no zlate su tie deti, specialne ked spia 😀

nenocka
13. máj 2012

@latkove_plienky hej, viem, len som prekvapená, že som ju našla aj tu 😉

handricky
13. máj 2012

@lyongirl no ja som zacala latkovat az na dovolenke ked malo dieta 2 mesiace. slapali sme vo fatre do bufetu pod chlebom, dieta vliekol v nosici stary a mali sme vrchne nohavicky weehuggers a klasicku bavlnenu plienku.cestou som mu na mobile pocitala, ze ked prejdeme na latkove plienky ako velmi USETRIME. 😎 pod tlakom horka (bolo vtedy 33 stupnov) alebo pod vidinou dohladneho piva v bufete mi prikyvol ze OK, ideme do toho.
Zacali sme 3-4 pulkami a hand made bambuskami 28x32 na tretiny, do toho nejake bambusovo-konopne boostre. Odvtedy mala samozrejme vyrastla, vsetko sme popredali, teraz uz mame hand made gatuse a vacsie bambusky, nejake kapsy a nohavickove. A potom prisla ta idea SIT a teraz mame doma sulce latok a stareho uz slak triafa 😅. Samozrejme, ze obcas pinda, ze ci toho musime mat az tolko, na co mu vzdy vysvetlim, ze nech si precita, kolko toho baby na MK maju🙂 Ze my sme vlastne taki chudacikovia, ze ani jednu AIO plienku nemame, hehe. Ze my vlastne toho vela ani nemame 😔 .

Tym chcem povedat, ze latkovanim sa da usetrit, ale pre vacsinu z nas co sme v tejto diskusii je to zavislost 😅

sonkab
13. máj 2012

@handricky o zavislosti mi ani nehovor : moju prvu vybavu som kupila este ako tehotná : len kapsovky BG a Bro baby : vies kolko ma to asi stálo 🙂 A po 2 mesiacoch som to všetko predala za polovicne ceny , ze asi latkovat nebudem 🙂 Ked mal maly pol roka, zase som si povedala, ze to skusim a nakupila som vsetko nanovo 🙂 A teraz - verim, ze par mesiacov pred odplienkovaním som si otvorila obchod a jasne, ze nemozem predavat nieco, co nepoznám a tak do nasej výbavičky pribudli i nové plienočky 🙂