Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

behulka
30. apr 2015

@ria_zuzolova ahoj, skús pozrieť tieto plienky pre dospelých:
http://www.unikmocu.com/

ninex
2. máj 2015

@moma ahoj moma. Aby som podrobnejsie opisala priebeh... Takto sme zacinali. Od toho 2 mesiaca jak som ho zacala pred prebalenim davat nad umyvadlo ci sa nevycika...samozrejme ked uz sa zadarilo ze sa pocural tak sa stalo ze zacal i kakat. Zo zaciatku to bola nahoda ale kedze potom si furt musela umyt to umyvadlo a v kupelke mame vlastne hned vedla zachod tak dalsi level bol, ze prvy bobok padol do umyvadla a pak sup nad zachod. Este sa vratim spat k tomu ako sme to zacali vychytavat. Myslim ze nam velmi pomaha ze si vedieme dennicek kde si piseme kedy vstal, kedy papal, cikal a kakal. Zo zaciatku to bolo raz za dva dni medzi 6-9 vecer. Teraz sa uz rezim zmenil.hehe uz si to rozlozil trochu inak. (Teraz bude mat za par dni 6 mesiacov.) Este si pamatam ze v pociatnom stadiu to na nom bolo vidno ked zacal tlacit. Scervenel a zacal sa tak sustredit. A to bol signal ze sa daco deje. Dnes uz to nam este lepsie vychytane. Na umyvadle mam zrkadlo z ikea take to na nozicke a ked ho davam cikat tak uz len kukam do zrkadla ako do spataku a ked sa mu zacne otvarat kakac tak ho hned dam nad zachod. Vykona potrebu, potom naspat nad umyvadlo a namocim ten vatovy kruzok a umyjem mu zadok potom utriem do osusky. A kedze uz mame tu redukciu na zachod tak uz nemam tak vytahane ruky jak opica.heh A naucili sme i babicku i deda aby ho davali cikat a zvladaju v poho. 🙂 Inak som mala pozicanu knizku od Eva Bauer Bez plienky. Kde opisuju principy bezplienkovej komunikacnej metody. V skratke mozes zacat kedy chces...ale vraj najlepsie do 3 mesiaca. Ale staci skusit a vyledky ozaj velmi tesia. Hlavne ide i o to ukazat dietatku ze je i ina moznost ako sa vyprazdnit. Zatial to vychadza tak ze cika tak 5-10 min. co dopapa potom znovu zas za takych 20 min. Zvysok je cca kazdych + - 30 min. Ale mylim ze sa to pomalicky predlzuje.uz toho vycura podstatne viac ako v pociatkoch. Este pardon ze ak tento prispevok uplne nazapada do latkovych plienok ale chcela som to mome podrobnejsie opisat...ze to nieje az take zlozite.😉 zdravim a zelam pekny vecer.

michaela1711
3. máj 2015

Ja som sem už raz písala a chcela som zaviesť látkovanie určite je to výhodnejšie ale tá začiatočná investícia je pre nás finančne náročna. Jedine že by som aj neskôr postupne dokupovala plienky a dala mu látkovky. Ale takto začať budem musieť určite jednorázovkami. Ale plánujem dokúpiť aj tie látkové ešte a začať s tým neskôr no. A vy máte aké skúsenosti s tým aj vy ste niektorá začínali jednorázovkami kvôli financiám?

ninex
3. máj 2015

@michaela1711 Ahoj Michaela my sme sice mali nakupene ale boli nam velke a este sa hojil pupik. Zacali sme od 2 mesiacov. Ale ak mas mensi rozpocet ja som fakt spokojna s tou osuskou z ikea 70 x 140 a nastrihat vyslo 5 kusov 28 x 70 mm a obendlovat. Ja som mala teraz problem ze byvam v Dubline a ked sme sli na sk na dlhsie, sme brali vsetky latkove plienky s nami tak nam to zabralo dost miesta. Tak som si teraz kupila 4 tie osusky a hned mas 20 plien co je supis. Teraz je u nas babicka tak to na spiatocnej ceste zoberie.🙂 A mas to za 14 e.(jeden stoji 3.50) pak si uz len vyber nejake svrchne gatky. My mame 4 x Flip. Dufam Ti to kustik pomoze.papa

lucinkab
3. máj 2015

@michaela1711 latkove stvorce 75x75 cm 8 kusov za 4,99 mavaju v mobelixe a tie poskladas na obdlznik a do vrchnej plienky. Zapinanie na suchy zips neodprucam.skor tie pukacky.latkujem od narodenia uz 13m a do 18 m odplienkujem uz mame len 2-4 denne

moma
3. máj 2015

@ninex dakujem za podrobne vysvetlenie 🙂 Je to skutočne zaujímavé a ešte som sa s tým nestretla. V auguste sa nám narodí bábo, tak určite vyskúšam, som strasne zvedavá na výsledky 🙂

ninex
4. máj 2015

@moma ahojky tak budem drzat palce...staci skusit ono to zas tak moc casu nezaberie. Praveze ja som sa tiez o tom dozvedela od kamaratky oni maju maleho Kubu a v tristvrte roku uz nenosil plienky...co je supis. Ono preto radia s tym zacat skor lebo dietatko si zacne mysliet ze plienka je zachod a nevie ze je ina moznost. Samozrejme nehody budu mozno horsie i lepsie obdobie ale je to fakt sranda ked ho drzis nad umyvadlo a ono sa vycika...: ) a ked sa to stane zvykom a bude vediet ze skor alebo neskor ho das znovu tak ti to zacne i dako davat najavo. Ked s nim si cely den ono si vsimnes tie male gesta a dost funguje i zenska instuicia..ked mas proste ten pocit. Uvidis skus budem ti drzat palceky...potom daj vediet...papa zatial a uzivaj si tehotenstvo.

behulka
4. máj 2015

@michaela1711 počiatočná investícia je skutočne dosť vysoká, no rýchlo sa vráti - na začiatok postačí i 30-40 ks štvorcových plienok + dvoje vrchné nohavičky, to by si sa mohla zmestiť do 60 e (odhadom cena za 2-3 mesiace jednorazových)

mirkita
4. máj 2015

@michaela1711 ja som pri oboch detoch zacala s jednorazovkami - u maleho 4 mesiace, u malej cca 2 mesiace... bolo to jednoduche a pohodlne...potom som kupila 3 ks vrchnych nohaviciek pri malom, pri malej som dokupila 1 ks a 1ks sme dostali a latkove plienky - klasicke stvorce sme zdedili asi 20ks a 10ks som pri kazdom dokupila...fungujeme tak ze na noc a na dlhsie vylety alebo trasy von je jednorazovka a na doma a kratsie prechadzky vonku je latkovka... toto nam totalne staci a som spokojna a deti tiez, vlastne uz len jedno, starsi uz nema plienky.

mirkita
4. máj 2015

@michaela1711 tym som chcela povedat ze pociatocna investicia nebola vysoka, mozno 30-40e ale urcite setrime na jednorazovkach - kupim mozno 2 bal plienok na 2-3 mesiace...

michaela1711
5. máj 2015

@mirkita
@behulka no aj ja to vyskúšam tak mám zatiaľ ale len 20 ks plienok štvorcovích kúpim si tie pulky a vyskúšam. A potom dokúpim ešte nejaké plienky alebo aj pulky. Lebo je to aj šetrí peniaze a je to aj zdravšie pre bábo. Akurát tá prvá investícia je väčšia ale volako to zvládnem a určite sa na to dám na tie látkové aj keď sem tam použijem asi hlavne zo začiatku aj jednorázovku. Ďakujem za rady všetkým aj
@ninex a
@lucinkab

shira_
5. máj 2015

ahojte mam vacsi pocet kapsovych plienociek na predaj, Bum Genius limitovane edicie Lovelace, Einstein a vsetky farby Chelsea Perry, niektore pouzivane viac niektore menej no celkovo malo- so syarsim sme latkovali len 4 mesiace a s mladsim mesiac + kopec vkladačiek aj prefold atd.. ak by niekto mal zaujem, popisem do ip podrobnejšie..

oskvarka
6. máj 2015

@michaela1711 ja by som koli financiam urcite nezacinala s paierovimi kup si kikko eco lux 2 baliky to mas investiciu 35 eur a vrchne gatky baby lusy 3 kusy... 15 eur... spolu 50 eur ... a ostatne co budes chciet si dokupis...a navyse ked mrknes v bazariku tak mas este lacnejsie ;)... ja som nove BL kupovala za 4,50 na bazariku...

inak to odplienkovanie asi ako kto .. moj mali ako mali kakal niekedy aj len raz za tyzden takze bezplienkova to som ani neskusala a aj teraz ma uz skoro dva roky so serblikom sa sice kamarati aj tam posedi ked mu knizku predcitam aj sa trafi ale to odplienkovanie zatial nie a nie prist tak potom asi netreba mat privelke naroky na dieta kazde je ine ono to raz pride a tie latkove su prave aj v tomto dobre ze ti moze byt jedo kolko ich bude nosit lebo tie investicie sa ti nezvysuju....

oskvarka
6. máj 2015

@michaela1711 neskor by som urcite investovala do tychto ak sa ti metoda stvorce na rovno zapaci ako v pohode.... https://www.mall.sk/latkove-plienky/kikko-bambu... aj ked teda zrazaju sa to je pravda ale tak poskladas na menej alebo inak to ti moze byt jedno ´gramaz ostane... rychlo schnu saju ovela viac ako bavlnene a mi ich mame 18 a uplne v pohode ich tocim skoro len tie... a este potom casom si mozes na noc nohavickove kupit ale malemu babu stacili aj tieto bambusove na noc... a este v baby lusy male frote bambusove vkladacky su za fain cenu a sa zidu vzdy na dovypchanie alebo aj v bambiroxy mavaju tam niekedy bud dopredaj alebo tyzden latkovych plienok mavaju akcie... ;).. teda ak sa ti nechce piplat s uterakmi a metrazou a sit... ja som si sila len vlhcene obrusky pratelne ze som postrihala stvorcove plienky na kusiky a obsila a dost mi to teda dalo zabrat ale oplatilo sa vlhcene prakticky nepouzivam a nepotrebujem ani na cesty ani nikam... fakt len akutne asi 2 balenia od narodenia som minula..

michaela1711
6. máj 2015

@oskvarka Ďakujem veľmi pekne.

ria_zuzolova
6. máj 2015

@behulka srdečná vďaka, presne také niečo som hľadala. 🙂 Len škoda, že nerobia aj niečo á lá tréningovky.

dafnia
12. jún 2015

Ahojte, prosim vas, uveďte ma do deja... keď chcem fungovat na kapsovych plienkach, ak budem pouzivat separacy, tak pri pocikani menim len vkladacku ci vzdy celu plienku? Ze pri novorodencovi mi ich asi kolko treba ak chcem prat kezde tri dni. Ze ci mi staci menej kapsoviek a viac vkladaciek, ze ci vzdy menim celu plienku? Zacinam sa v tom stracat.... DAKUJEM

oskvarka
13. jún 2015

@dafnia kapsovky vzdy menis celu plienku a kedze schnu aj 1-2 dni tak potrebujes na kazdy den tak 7-8 +2 dni navyse teda 5 dni x8 to je dost velka investicia..... asi sa ti oplati to miesat aj s inymi druhmi... nejake stvorce by som urcite zobrala... tie ti uschnu rychlo a ked si kupis bambusove tak aj vyborne saju... ale pre malinke babo ti stacia aj tie pevnejsie bavlnene v pohode... a vrchne gatky ake si ides kupovat...

dafnia
14. jún 2015

Rozmyslam ze ked sa bude dat tak len stvorce s nejakymi vrchnymi nohavickami- neviem este ake,poradte, a na vonku a tak na dlhsie,ze mozem zobrat aj nahradne tak kapsovky. Latkovych ked budem mat 60 staci nie ( myslim stvorce) a k tomu kolko vrchnych . Na noc su dobre mozno aj tie nohavickove s vrchnymi nejakymi. Tych tiez neviem kolko.joj same cisla a pocty.... Pekny den a dakujem

behulka
15. jún 2015

@dafnia na začiatok Ti úplne stačí 60 štvorcových plienok a troje vrchné pul nohavičky. Odporúčam kúpiť i menšiu veľkosť, tie tzv. jednoveľkostné sedia až cca od 4 kg, novorodeniatku môžu pretekať okolo nožičiek.
Na noc a na von ( keď nemôžeš dlhšie prebaliť) je fajn mať pár bambusových vkladačiek - dajú sa i doma ušiť, alebo stačí len nastrihať z tejto metráže, netreba ani obšívať, nepára sa (vychádza to ako najlacnejšie riešenie):
http://www.detivbavlnke.sk/detivbavlnke2/eshop/...
Nohavičkové, kapsové, AiO, SiO plienky potrebné nie sú, možno pre staršie dieťatko nohavičkové na noc.
Záleží od toho, koľko chceš investovať.
Za seba odporúčam ešte vrecko na plienky, pokojne najlacnejšie a vložky do podprsenky - neporovnateľne príjemnejšie než jednorázovky.
Zo značiek popozeraj slovenské BabyLucy a BambiRoxi, prípadne, ak máš možnosť sa dajú plienky i doma ušiť.

oskvarka
15. jún 2015

@dafnia mne sa zda 60 aj zbytocne vela ja som kupovala 20 kiko eko lux a 18 bambusovych a niekedy som si vysttacila aj s tymi bambusovimi len... ale na noc som neskorej davala nohavickove uz asi od pol roka ... mam 5 kusov aby mi stihali schnut.. pouzivame doteraz dovypchavam ich baby lusy vkladackami 30*30 stvorec bambusove frote... a tie vrecka sa nam osvedcili aj male aj velke a este jedno ale navzse mame na kupacie veci mokre ked ideme plavat... a zipsove sa mi osvedcilo viac... ale tak poradi si aj z obycajnzm zatahovanim ale moc to nefunguje na tom pule ale ja to vzdy omotam este snurkov... hlavne ked ideme niekam na vykend male vrecko do prebalovacej a velke na ubytku namiesto vedierka na spinave plienky...
vrchne gatky ja mam jedny bambi roxi.. daju sa ale pevnejsia guma na chbte, baby lusy su viacvelkostne ale tiez podobny strih ale mala som aj S aj M a inak sme na vlnenych a do vtedy kym nesedel tak sme mali flisaciky... takze to su asi nasej najvecie investicie tie flisaciky a vlniacky... aj ked tie sme vecsinou s bazara preca len ceny su vysie o dost... ale podla mna to stoji za to neparit sa v PULe...

dafnia
15. jún 2015

Ďakujem vám veľmi pekne za rady

dafnia
16. jún 2015

Este jedna otazocka, na vas skusene, popripade scitane, chcem sa vyhnut cinskym znackam a neviem, ktore to su. Nasla som akurat, ze babyland a sweetmonkey. Co take dudeybaba? Dakujem Ak mate niekto zoznam .... 🙂

behulka
17. jún 2015

@dafnia Dudeybaba tipujem, že tiež.
Títo dvaja sú priamo slovenský výrobcovia plienok, žiadna Čína, aj cena je veľmi fajn:
http://plienka.sk/
http://www.bambiroxy.com/

dafnia
17. jún 2015

Dakujem, alebo kupim od niekoho kto sike nasla som miramira viete este o niekom? A este jednu na Fb a ceny su fajn

dafnia
17. jún 2015

Ozaj vyborne ceny, aspon viem, ze to nie je cina. Este nejake overene ceske a slovenske znacky? Haipa-daipa. A petitlulu su ceske, nie? A bambi roxy a baby lucy slovenske. O inych neviem, poucte ma. Dakujem

evka8756
18. jún 2015

Ahojte, moja známa má výborné skúsenosti s plienkami petit lulu nevie si ich vynachváliť 🙂 Su moderné v krásnych designoch a ekologické a ked to zrátate určite ušetríte. Je to česká firma ale sú osvedčené aj na Slovensku. Cenovo sú dostupne určite pre každého.

evka8756
18. jún 2015

Petit lulu

moma
18. jún 2015

Prosim vas dievcata, najde sa niekto kto mi ochotne vysvetli ake plienky mam vlastne pouzit?
Mám veľa kusov klasických bavlnených plienok (rozmer asi 70x70). Tieto plienky mám používať do nejakých nepremokavých PUL vrchných nohavičiek? Mám tam vkladať ešte aj niečo iné? spomínate tu nejaké separacné plienky a stay dry vrstvy, a rôzne vkladačky.....netuším ani čo to je.
Takze čo všetko vložiť dovnutra tých nohavičiek?
Pri malej som občas používala tie klasicke bavlnené, ale bola stale mokra, a okrem toho to často ani nešlo vyprať, vzdy mala zaspinené aj oblečko. Teraz by som to chcela skusit znova a rada by som vedela ako na to, aby to bolo pohodlne pre mna aj babatko.

evka8756
18. jún 2015

áno do nepremokavých sa vlastne vloží jedna alebo dve vkladacie to je celé 🙂 http://www.mojanjelik.sk/k/kojenecke-potreby/