Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

michaela80
14. aug 2010

@labutka tak zeby som to predsa len skusila? mam vlniaky bbh myslim take modre a disana a lanolin imse vimse ale ako sa to robi netusim....

emjee
14. aug 2010

u nas latkuje tatino, lebo ja uz pracujem 😉

prsky
14. aug 2010

@michaela80 ja som pouzivala stvorce az do odplienkovania a teraz este v noci a na paradu mam par IB (ale tie u vacsich deti zvyknu pretekat - to som zistila, ked som jej ich dala na noc). stvorce som nezehlila ani raz - naco aj 😉 - uplne super sa vyvesia a zlozia na osminy. a okrem toho mam zimne dietatko, takze to bolo najlepsie, co som mohla spravit, lebo AIO, SIO a kapsovky sa predsa len susia dlhsie, to by som musela dost investovat, aby sa stihli otocit a aj tak by som mala plienky na susiakoch po celom byte. a siroke balenie som nerobila - davala som zo zaciatku 2 stvorce + vkladacka + separacka a na to pulky a stacilo. a hlavne sme od 3m zacali s BKM - tam ocenis minimalnu plienku. ja si neviem predstavit nic lepsie ako stvorce. a pri dalsom mi tiez vystacia, tam sa odvazim nechavat babo bez plienky zrejme od zaciatku 😉 takze cela investicia a tesenie sa z roznych takych a onakych plienociek a systemov a strkanie prachov do nich mi uz odpadne 😉 akurat este zainvestujem trochu do par nocnych plienok, lebo v noci som straaasne leniva sa budit a prebalovat 😅 hadam si dietatko zvykne tak skoro ako Lala, ze v noci sa nekaka 😀

@aknats najlepsie je zacat tak, ze pojdes na nejaku prezentaciu (ale aj tak nebudes mudrejsia) 😀

labutka
14. aug 2010

@michaela80 na lanoline mas navod ako ho zarobit (tusim na kazdej znacke je iny, kvoli zlozeniu), vlniaky donho namoc na noc -odporucam namacat ich naruby, aby sa viac nalepilo na vnutornu stranu, rano vyplachas vo vode, jemne vyzmychas a das schnut. To je cele.

@aknats alebo si precitaj clanok v najnovsiom Dietati. 🙂 alebo kukni moj alebo @emjee latkovy album...
Alebo pokukaj nejake latkove shopy, napis nam sem co sa ti paci a my ti to tu okritizujeme a doplnime lebo povyciarkujeme.

katka888
14. aug 2010

@divoska
my zaciname, dva dni som jej davala len stvorce / kym pridu modernejsie / kamoska mi odporucila po kakani ic oplachat a hadzem vsetky do kosa s vekom, je v nom trolsu vody s praskom. nic necitit, ani o dva dni ked som ich vyberala prat. prala som na 60, vsetk pekne vyslo. ked budem mat modernejsie napisem ako sa nam darilo a co sme pouzili.
na noc jej este davam jednorazovky

divoska
14. aug 2010

jej dakujem baby zlate ste ze ste sa ma takto aktivne ujali. tak teda idem studovat a googlit rozdiely. este taky mozno cudny ale prakticky dotaz, nekombinujete aj s jednorazovkami napriklad ked viete ze chodite po vyletoch, navstevach alebo dovolenkach? ked ste na latkovkach - tak nonstop?

labutka
14. aug 2010

@divoska prvu letnu dovolenku som len latkovala (krpec mal pol roka), mala som miofresh, donho som plienky namocila, rano vyplachala a dala susit.
Tento rok sme boli na katamarane - prve 3 dni som pouzivala jednorazove jadra od bum genius, potom latka. Ale aj to zalezi od rocneho obdobia, pri mori behaju deti na holo, netreba tolko plienok.
A ked sme boli v tatrach (len na 3 dni), tak hotel ponukal aj pranie - za 5 euro. To je este lepsie nez miofresh alebo jednorazovky.
Takze teraz ked ideme na dovcu, zistujem aj to, ci je k dispozicii aj pracka.
Na navstevy praveze berem latku, nejake top-kusky, nech je co ocumvat, takisto na von, aj na vylety. Mly mal naposledy jednorazovku pred 14 mesiacmi, ked som zistila, ze naozaj sa nic nestane, ked mu dam latkovku aj na noc. 😉

prsky
14. aug 2010

@divoska ako kto, ja som zo zaciatku davala na noc jednorazovky (len co dorastla do eko DM plienok alana). potom sme uz viac-menej iba latkovali a BKMkovali. teraz davam este na noc stvorce, lebo sice uz necika kazdu noc, nehoda sa vsak este stane. a najlepsie sa latkuje a bkmkuje na navsteve - deti sa tusim nejak prirodzene chcu ukazat, inak si to neviem vysvetlit 🙂 na dovolenke sme neboli 🙂 , ale su baby, co latkuju aj tam, zalezi kam ides, na ako dlho, kolko priestoru mas atd atp

katela
14. aug 2010

Dievčatá zo Zv a okolie, neviem ktorá presne z vás mala niekoľkostrán dozadu záujem o deku Irma z Ikea. Keď už som tam bola, tak som zobrala 2 ks navyše. Tak ak máte ešte záujem, tak dajte vedieť, nech majú detičky suché riťky 🙂

romy31
14. aug 2010

ahojte....máte niekto skúsenosť s plienkami kikko? našla som ich na stránke plienky.sk....moc sa v tom nevyznám, tak či neviete poradiť, či sú dobré alebo nie 🙂

prsky
14. aug 2010

@romy31 maju ich aj v dm...celkom pekne tak pod hlavicku, rychlejsie vraj zmolkuju a tvrdnu

divoska
14. aug 2010

a realne kedy sa cloveku zacne darit s bkm /ked sa intenzivne snazi/, ze ci sa potom tie latkove stale oplatia 🙂 viem ze je to individualne ale cca ze od kolkych mesiacov alebo ako klesne spotreba plienok potom. ale to uz asi moc kombinujem, ale musim priznat ze aj nad tym som rozmyslala.

prsky
14. aug 2010

@divoska ja som zacala v 3m s bkm, v 6m uz mi kakala do nocnika, nehoda sa stala len obcas a aj to vytlacila len to, co ju najviac tlacilo, ostatne islo do nocnika. signal som nepouzivala, ani ona mi nedavala najavo (mozno preto, ze som s tym nezacala od narodenia) davala som v pravidelnych intervaloch cikat (ked sa dalo) a ona si zvykla podrzat aj ciku. s cikanim to bolo ale take striedavo-oblacno. mne islo ale hlavne o kakanie, nechcelo sa mi prepierat 😅 no a teraz sme uz cez den bez plienky, davam len na noc, lebo nie vzdy je sucha. stavaju sa este nehody, ale to ked je zaneprazdnena a aj to si ucvrkne a vtedy si uvedomi a zahlasi "ciki". povazujem ju ale uz za v podstate odplienkovanu, lebo si potrebu uvedomuje a pyta sa. co sa tyka spotreby plienok - zavisi od tvojej sikovnosti 😀 ked mas ten spravny feeling alebo stastie na dieta, ktore dava potrebu najavo, tak je to velmi skoro minimalna spotreba. nedavno v teme o bkm pisala jedna mamina, ze bkm je hlavne o tom, kedy sa ty citis pripravena plienku odlozit a utierat mlacky a celkom s tym suhlasim 😉 .
inak aj bkm je indivindi - netreba brat ako osobne zlyhanie, ked sa nedari. su aj deticky, ktore maju na haku nejake osobne pohodlie vo forme nepodkladania si pod seba, alebo sa aj stava, ze je mamina tak fixovana na predstavu skoreho odplienkovania, ze dieta jej nervozitu citi a bojkotuje cele bkm. vsetko treba brat s nadhladom - sak hadam sa nebudu pocikavat do puberty 😉

katela
14. aug 2010

@romy31 ja mám tieto http://plienky.sk/bavl-detske-plienky/kikkobmb-..., farebné aj nebielené spolu 21 ks. Sú výborné, mäkučké, dobre sajú, veľmi rýchlo schnú, akurát sa mierne zbehli a sú z nich obdĺžniky. Mne sa zatiaľ nežmolkujú a používam ich od novoška denne, čo je už 5 mesiacov. Výhoda je, že sa dajú kúpiť aj v DM. A mám aj tieto http://plienky.sk/plienkove-systemi/-/-/plienky..., tých mám 18 ks, tiež používané denne a nemám k nim žiadne výhrady.

divoska
14. aug 2010

@prsky jo suhlas so vsetkym co si napisala. mas fajn ze mas holku, ja sa tesim na tie povestne fontany 😀 uvidime ako co budem zvladat stihat a tak, mozno sa na to vyflaknem 🙂 uvidim hlavne ako s materskou, robotou a tak celkovo.
@labutka ten miofresh som v zivote nepocula musela som si dohladat 🙂 ok takze da sa to managovat, ja som kvoli tomu vyhadzovaniu myslela, reku lepsie zabalit a vyhodit ako vlacit so sebou naspat kade-tade. najma z tych vyletov a tak.
@zfidorka to s tym vatovym tamponom na veku je genialne, ja som si myslela ze to do vody kvapkat a zakonite reku tych par kvapiek v tom mori podla mna zanikne. a ten tvoj supis budem studovat asi rok ale sak sa vysomarim 🙂))
jo este, ako doma mate podelene tie jednotlive stovrce, separacne a co ja viem co ze si to rozoznate ktore su ktore podla velkosti a znacky? ved ja uz teraz veciciky neviem ktore som kupila kde a su moje, ktore mam pozicane a planujem vratit, nieto este plienky 😅
jo a chlapi vam do toho chu prebalovat? ci nemam mat idealy pretoze aj do jednorazovej prebalia akurat tak raz za rok? 😀

prsky
14. aug 2010

@divoska ja mam v kupelke ikea policku a v jednej polici mam na osminy poukladane stvorce, v dalsej separacky a bud v jednej alebo druhej mam fuknute pulky 😀 ostatne policky su somarinky na kupanie, uteraciky, ponozky a domace oblecenie a nohavicky, lebo to menime castejsie a nechce sa mi behat do spalne do jej bieliznika 😉
a neboj, vysomaris sa z toho, len co to zacnes aktivne vyuzivat. to, co ti nebude vyhovovat nebudes robit a mozno budes robit ine veci, ktore vam sadnu. to je na rodicovstve to pekne.
dik za pochvalu. lubime ju, len ma jednu chybicku krasy - po maminke je to nocny vtacik a ani za boha nechce spat pred 23:00 - ale aspon ma nebudi o 7mej rano 😀 a muz je z nas uz na prasky, lebo on by najradsej zalahol po spravach o osmej 😉
no a chlapi a prebalovanie - zalezi ako casto prebaluje - ked menej casto, tak im skor vyhovuju moderne latkovky, do ktorych nic nemusia vkladat - proste AIO - je to ako jednorazofka a to ich upokojuje 😀 moj uz ku koncu zvladal aj tie stvorce, ale ked nemusel, tak neprebaloval

prsky
14. aug 2010

@divoska jaj a ad smerovanie - my mame cinak, do ktoeho aj teraz najradsej cika/kaka a uz je to pri jej velkosti problem sa trafit - to by bolo s pipikom asi lahsie 😉 uvidim onedlho - mozno vyskusam aj chlapceka

emjee
14. aug 2010

@divoska

ake su velkosti - stvorce su 70x70 a 80x80, zalezi od typu skladania - ako sa sklada najdes na linku co som dala
nohavickove, aio, sio atd. maju vacsinou popisane od kolko do kolko kil su urcene, ale nie vzdy to sedi (napr. take itti bitti su mensie ako uvadzaju) - to sa pri konkretnej plienke poradis tuna v teme 😉
kolko tych vnutornych vloziek - zalezi ake budes pouzivat plienky - niektore uz maju svoje vkladacky, k inym ich treba kupit, pri kvalitnych stvorcoch mozes aj samotny stvorec poskladany vyuzit ako vkladacku - opat zalezi od plienky, kopec veci poskusas a zistis sama
jak a kam to odkladate kym ich operiete - da sa nasucho a namokro, vacsina z nas skladuje nasucho; nech si vyberies ktorukolvek moznost, postaci ti kyblik s vrchnacikom (trebars od primalexu)
ci sa to stale oplati aj bez slizu s nejakym normalnym lacnejsim praskom - mozes dat akykolvek praci prostriedok, niekto dava orechy, niekto sliz, niekto detsky prasok, niekto ekoprasok
ci niekto robil nejake porovnanie, vycislenie voci jednorazovkam - neviem, niekde som to videla (myslim tusim na nosime.sk) ale ja som to presne neprepocitavala

labutka
14. aug 2010

@divoska my me zacali s bkm v 4 mesiacoch, maly vzdy rano pri kojeni zacal kakat, tak som ho zacala davat nad nocnik, asi tyzden trvalo, kym pochopil ze co. Cikanie som zacala riesit uz len tak ako bonus, tiez mi islo havne o nezapieranie. Dari sa tiez tak striedavo, ale pokakane plienky uz nemame. 🙂 A asi od roka sa prestal pocuravat aj vnoci, ja ked sme mali znovu mokre noci.
Mne sa prave paci to, ze po mne neostava odpad, ked som u doktorky, na navsteve, vonku. A obcas prebalujem vonku tak, abysi to aj ine maminy vsimli... 😎 😀
Manzel kym mal na vyber, daval jednorazovku a postolky, a potom som ho presvedcila. Nikto iny u nas neprebaluje, jedine svokra, ked mi strazi krpca, vtedy nachystam aio na suchy zips. Ona nikdy neriesila, ze mame nejak ine plienky. 🙂 😵 ...svokru mi mozete zavidiet... 🙂
Pienky mam v 4 suflikoch, jeden stvorce vv a vkladacky, druhy aio sio kapsy, treti denne nohavickove, stvrty nocne. KYm som nemala sufliky, boli tak isto zoradene v kominikoch. Chlapa teraz navigujem z ktoreho suflika (vacsinou z druheho- aio, sio), nocne navigujem podla farby. T je vyhoda farebnych plienok. 🙂
Na znacky si zvyknes behom tyzdna, ked ich budes kazdu chvilu ocumovat. 😀

romy31
14. aug 2010

@katela a ako sa skladajú tie biele viacvrstvové? nemáš nejaký link na to?

emjee
14. aug 2010

@michaela80
bezvodovy lanolin z lekarne (v ktorej miesaju maste) - zltohned lepkava hmota, podobajuca sa na tuhsi med - na jedny vlniaky z toho odoberies ca. jednu kavovu lyzicku, k tomu péridas kvapku detskeho samponu, zalejes horucou vodou (aby sa hmota roztopila) a vznikne emulzia, doplnis studenou vodou tak, aby to cele malo max. 30 stupnov a do toho vlniaky najlepsie vyvratene namocis na 10-12 hodin; potom vyplakas vo vlaznej vode a nechas vysusit (volne vodorovne, nie na priamom slnku ani pri tepelnom zdroji)
vodovy lanolin - je tekutejsi, bledozltkavej farby - rovnaky postup, akurat ho pridas viac - asi 2 lyzicky kavove

katkamk
14. aug 2010

Ja si tiez neviem vynachvalit stare komunisticke stvorce. Skladame na novosklad a na doma ma maly len tricko a plienku so snapkou. Na von pridam nejake dobre vlniaky. Ine vrchne nohavice nepouzivame.
Ked mal maly dva tyzdne a vzdy ked som ho rozbalila, tak plienka sucha a po rozbaleni ocikal vsetko naokolo, tak som ho teda zacala vzdy pri prebalovani podrzat nad umyvadlom. O BKM som vedela, ale tak kratko po porode som bola rada, ze som rada a skusat BKM som planovala trochu neskor. Maly mal vsak ine plany a v podstate si to vynutil. 😀 Predsa len je jednoduchsie podrzat dieta nad umyvadlom, ci nocnikom a potom zabalit nez zakazdym prezliekat a vytierat naokolo. Ze by sme minuli ale menej plienok, to by som netvrdila. Castokrat si maly ale len cvrkne, ci trosku ukakne a zvysok uz ide do nocnicka. Mam ale presny prehlad kedy a kolko kaka/cika a prebalujem okamzite. Takze aspon viem, ze babo je naozaj v cistom a suchom, nie len to, ze neciti pocit mokra. Na toto su klasicke stvorce naozaj najlepsie. A este musim napisat, ze to moje dieta v noci nezvykne vela cikat, ci kakat. Spava u mna na posteli na nepremokavej podlozke a rovnako ako cez den ma len jeden stvorec na novosklad bez vrchnych nohavic. Niekedy vydrzi celu noc v suchej plienke, niekedy prebalujeme. On si to vynahradi zas rano a cika aj kazdych 10 min. 😀 Kazde dieta je ine, takze aj toto je individualne. A u nas sa to tiez urcite casom zmeni. T
Mame aj kopec paradnych nohavickovych a podobne, ale viac menej vyuzivame len na navstevy, alebo ked pridu navstevy k nam. Nech mozu ocumovat. 😉 Na bezne nosenie nam pridu az prilis save. Ked ma na sebe jeden stvorec, tak okamzite citim aj male ucurknutie a hned prebalujeme, pri com castokrat este dokonci do nocnicka. Pri hrubej savej plienke male cvrknutie ostane vnutri a zvonku je plienka stale sucha.
Takze zaver je taky ako tu uz bolo vela krat spominane. Kazda mamicka je ina, kazde dieta je jedinecne, preto kazdemu vyhovuje nieco ine. Niekomu AIO, niekomu stvorce.

monr
14. aug 2010

babule, viete čo sa mi stalo?

bbh bambusové mi už viackrát u malej spravili neuveriteľné pľuzgiere na riťulke. Na noc sú super, ale akonáhle som ich dala na deň, a malá sa mi v nich pokakala, tak hneď pluzgier, už 4 dni jej ho neviem vyliečiť. Najprv som si to neuvedomila, a až potom som si všimla, že vždy len v bbh sa jej to stane. ach jo. ☹

normálne sme jednorázovkovali pár dní, a dnes, keď sme konečne doma, nie rozlietaní, tak malá vo flipke a staré štvorce.

@divoska môj zásadne do látkovky nezabalí, to dáva jednorázovku.

mneme
14. aug 2010

@divoska su tu myslim aj taki chlapi, co sa v latkovkach orientuju, osobne som takeho nevidela 😅 mm ma najradsej aio na suchy zips, idealne su bum geniusky, lebo dobre sedia. pred odchodom mu treba plienky pripravit a potom ich v pohode pouziva. najprv sa zastrajal, ze on teda latkovky nebude davat, ze ked ma prebalit, bude pouzivat jednorazovku, ale odkedy sme zacali latkovat, nepouzili sme ani jednu hnusku.
btw. teraz ideme na dovolenku, tak som sa rozhodla, ze dominame zvysok alan, co tu mame a potrebovala som zistit, ci velkostne sedia a ci na ne dcerka nejako blbo nezareaguje po mesiacoch v latke. ked som jej ju dala, prislo mi to take cudne, ze ma na sebe igelitovy papier, normalne mi to pripadalo skarede oproti nasim krasnym farebnym plienockam. a ked som jej ju dala dole, mm sa pyta, ze co s nou 😀 normalne za 7 mesiacov zabudol, ze hnusky sa zahadzuju, uprimne povedane, mne to prislo tiez take cudne vyhadzovat pouzitu plienku 😅

mneme
14. aug 2010

@monr , to je zvlastne, lebo ved bambus ma mat antibakterialne ucinky, takze by mal prave pomahat predchadzat koznym problemom. ale zase aj v tych bbh je nejaky ten podiel umelinky, tak zeby to?

katela
14. aug 2010

@romy31 http://www.nosime.sk/sk/vsetko-o-plienkach/skla...
ale ja som skladala tak, že tie viacvrstvové kikko veľkosť M som preložila na tretiny po tej dlhšej strane a vložila do zaväzovacej plienky Disana a tie menšie veľkosť S som prekladala iba na polovicu po tej dlhšej strane.. Teraz ich skladám tak isto ale vkladam ich do flipky, puliek alebo vlniakov. ešte sa daju použiť aj nezložené - rozprestrieť tak aby boli kratšou stranou pod zadkom bába a okraje zopnúť snapkou- vznikne akoby nohavičková plienka.

dugyna
14. aug 2010

Caute kocky,tak mi sme boli na hnuskach len v nemocke,uz na cestu domov sme mali latku srdieckovu kapsu🙂. Kiko bambusove stvorce pouzivam na novosklad a dnu dam tiez jeden naskladany stvorec alebo kiko vv.

romy31
14. aug 2010

@katela ďakujem 🙂 ja mám zatiaľ iba obyčajné socík štvorce...hádam ešte po mne, tak uvažujem, že či mám kúpiť aj tieto viacvrstvové...

dugyna
14. aug 2010

Kocky este sa chcem opytat,uz sa mi to stalo druhy krat mala mala kapsovu plienku a pretiekla ci skor vytiekla na chrbatiku az na postel... Stava sa vam to?co s tym?viac vkladiek?

divoska
14. aug 2010

@mneme hnuska sa mi nesmierne paci 🙂 a chlapa dufam ze potom navediem aj ja. no sak uvidime.
boze zeny vy mi davate, idem si zalozit file okrem toho ze si ukladam do favoritov. stvorcov mam doma milion /len som nikdy nechapala naco su dobre vacsie a mensie. ale tusim to vidim tak ze to pojdem rovno aj vysmejdit nazivo lebo sa z toho zblaznim 🙂