Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

hermiona368
8. mar 2014

@pima21 strihovo su dost siroke, ako pise lima123 treba zvolit novorodenekcu velkost...stvorce pouzivam stale poskladane na novosklad, ved uvidis co ti bude vyhovovat...ta riedna stolica mi vsetka utekala von,ked som davala bambino mio viacvrtsvove, ale zasd je pravda ze som mala velmi vela mlieka takze nikdy nestravil vsetko...si pamatam ked mi dr. vravela, ze nemusi mat stolicu aj 3 dni 🙂)) to u nas nehrozi 🙂

oskvarka
8. mar 2014

@hermiona368 divne mne oni vzdy odpovedali ale tak bambus nebyva 100 percent poliester sa zbykne davat okrem stvorcovych ... ja mam tie obyc teda tie su aj bavlnene zvonka

hermiona368
8. mar 2014

@oskvarka jedni mam take ako pises a druhe mam taky velur. Strihovo su strasne dobre aj dost nasiaknu, teda este sa mi nestalo zeby mu pretiekli.

oskvarka
8. mar 2014

@hermiona368 ja mam tieto http://www.bambiroxy.com/category/latkove-plien... ale chcem si kupit tieto http://www.bambiroxy.com/category/latkove-plien...
teda tiez mam z vonku ako by velud take chlpate ale je to bavlnena hmota

oskvarka
8. mar 2014

@hermiona368 http://www.bambiroxy.com/product/latkove-plienk... tuto mas vypisane aj konkretne zlozeie.. t.j. je to bambusove frote ale obsahuje aj pes ale to je pri frote podla mna normalne ...

hermiona368
8. mar 2014

@oskvarka ja mam tie iste 🙂)))
a http://wtieto http://www.bambiroxy.com/product/latkove-plienk...
naschval som si neobjednaval tie soft, ked som sa tam docitala ze maju polyester

oskvarka
8. mar 2014

@hermiona368 jaaaj tak to si zle pochopila ono divne ze tam nemaju popis tej latky ale to vzdy tak byva .. tie druhe by mali byt prave ze savejsie tie soft
to asi ani neexistuje frote 100 percentne bavlnene lebo na niecom tie slucky musia byt akoby nasite na niecom pevnejsom... ja si to tak predstavujem aspon

pima21
8. mar 2014

@hermiona368, @oskvarka, príp. @peluskovo (ako odborník🙂 Tak ja tomu nerozumiem - môžte mi niekto vysvetliť, načo sú tie nohavičkové plienky také krásne, ak na nich musím dať vrchné nohavičky, opäť v nejakom inom vzore? A hlavne mám obavu - keď na to dám PULky, nebude dieťaťu horúco? PUL má byť síce priedušný, ale v lete musí byť teplo (skúšala som AIO kapsovku pár krát na staršej dcérke). A flisáčiky vrchné na takéto nohavičkové asi nie sú vhodné - to by to bábo malo na zadočku asi riadny balík, nie?

pima21
8. mar 2014

@oskvarka prosím ťa a aké vrchné nohavičky dávaš na tie bambusové jednoveľkostné plienky?

A ešte otázočku - používali ste niekto zaväzovacie Disany pre novorodenca? Aký máte názor? Koľko ste ich mali? Hľadal som vo fóre, ale veľa toho nenašla... 😖

oskvarka
8. mar 2014

@pima21 no ja som si za to objednala jednofarebne bledo oranzove ... lebo je to jedno .. celkovo vsetky vzori na obleceni pre deti su skorej na pobavenie mamiciek... aj ked ja mam rada pekne farby tak sa mi to lui a krpec sa niekedy hra so svojimi farebnymi vkladackami (mame zlte a zelene a oranzove) tak nam to dvojnasobne posluzi... ale prakticky je to asi take dolezite ako to zeje na pamperske slonik alebo zebricka :D 😀 ... s tym balikom mas pravdu ze ma na zadocku balik ked das nohavickou a flisaciki a navyse take na patentky je cez tu nohavickovu docela veda prekrit.. ale par krat som skusila... teraz mame natahovacie vlniaciky... (ktore som mimochodom po prvom pouziti si buchala o stenu ze ved ja mu to neviem obliect a teraz na ne nedam dopustit) a davam ich na noc na nohavickovu.. su sice hrubsie ale ma to po kolena a a nad pupok:D.. je to cool .. mi mame kosu v noci mame 17 stupnov.. je to zdrave .. a inak mokra plienka moze byt hruba akokolvek tak ti to rychlo vychladne... takze sme mavali aj problem s chladnym zadockom...
ale inak ked sa to tak vezme nas mali sa narodil 20.8 takze on este teplo nezazil... ale kedze byvame na kysucoch tak tych par dni leta nejako prezijeme s inymi plienkami..
PULky sa snazim pouzivat co najmenej koli priedusnosti ale rozhodene sa v tom nepoti ani ked ho dam este teraz do fusaku a dam mu nohavickou a este aj veliku vkladacku ked ideme niekam na vyletik na 4 hodky...

oskvarka
8. mar 2014

@pima21 podla mna v pohode pre novorodenca ja som nepouzivala ale tak pre babo su najlepsie take co je lahka manipulacia s tym.. ja som davala stvorcove poskladane na take gatky (ale nie novosklad to sa mi nechcelo) a na vrch som davala pulky 2 tyzdne a potom som sa odvazila zacat s flisacikmi .. 🙂 (nie ze by sa nedalo hned ale este mi chybala zrucnost preca len to bolo nove pre mna vsetko)

behulka
8. mar 2014

@pima21 ja som deťom nohavičkové plienky začala dávať až po pár mesiacoch, aj to len na noc. Jednak to bolo obrovské, schli dlho a cez deň som tak, či tak prebaľovala často, tam úplne stačila štvorcová plienka.
Vrchné nohavičky som z kupovaných dávala BabyLucy - veľkosť L sa dala použiť cca od pol roka, od tých 6 kg, inak som obliekala doma robené vlnené.
Mala som aj zaväzovacie Disany - boli neprekonateľné pri balení na široko namiesto poštoliek. No ako bežná plienka nič moc.

peluskovo
10. mar 2014

@pima21 ja som davala malemu vlniaciky v lete na novosklad, na noc nohavickove a vlniaciky.
pekne su podla mna iba pre predaj 🙂

ynett
10. mar 2014

Ahojte dievčatá, poprosím o radu ohľadom látkovania. Študujem študujem študujem a čím viac študujem tým som viac zmätená.
Na úvod, chcela by som látkovať so štandardnými štvorcami a vyskúšať aj bezplienkovú komunikačnú metodu. Mám teda na Vás pár otázok:
1. budú mi stačiť štvorce veľkosti 70x70 alebo radšej rovno kúpiť 80x80 ked ich chcem využívať až do odpliekovania? chcela by som kúpiť tak 30-40 ks, doma mám asi cca 10 starších plienok. Rozmýšlala som nad Kikko Lux.
2. Na to na vrch stačia Pulky? sú aj jednoveľkostné alebo treba kúpiť viac veľkostí? Koľko kusov? s akými značkami máte naj skúsenosť? Na noc odporúčate radšej vlnené vrchné nohavičky?
3. aby bola v noci lepšia savosť tak vložiť ešte medzi bábatko a plienku flis? alebo vkladačku, či separačnú vložku? vkladačka je vlastne to isté ako poskladaná klasická štvorcová plienka? separačná vložka je jednorázovka?
4. čo vtedy ked ideme na návštevu alebo na dlhšie von či k lekárovi. kúpiť radšej bambusové plienky (myslím štvorce). Rozmýšlala som že na to budem používať normálne jednorázovky, ale ak existuje verzia aj látkových tak by som skúsila aj tie.
5. a už vôbec netuším aký je rozdiel medzi kapsovkami a AIO. a tie ceny sú horibilné, teda neviem si predstaviť mať doma nejakých 10 AIO. - koľko takýchto mávate doma ak teda ich používate?
6. Máte nejaké dobré skúsenosti so internetovými stránkami na všetko okolo plienok? kvalita aj cena.
7. odporúčate kúpiť nejaký základ na prvé mesiace a potom dokupovať?

uff veľa otázok, možno aj zmatených otázok lebo som naozaj s toho čím dalej tým väčší debil. ospravedlnujem sa, nemám na okolo seba nikoho kto by látkoval. všetci používajú klasické jednorázovky. ak vás ešte niečo napadne tak poprosím napíšte. Dakujem🙂

oskvarka
10. mar 2014

@ynett 1. moj mali je este mali ale asi si budem este 10 kusov 80*80 dokupovat .. ja susim v susicke a nezehlim .. plienky maju teda o dost mensi romer lebo sa trochu krepuju... ale stare co mam sa nekrepuju ti emaju velkost ako 80*80 nezehlene nove (mam kupovane MaM happy squers pouzivam ich ako osusky...zatial ale na latkovanie na moj vkus moc hrube) kikko lux su fain
2. existuju jednovelkostne PULky.. ja mam viacvelkostne babylusy - kupis aj nove na bazariku za vybornu cenu.. su take iste ako bambi roxi podla mna...jednovelkostne mam bamby roxi (pevnejsia gunka na chrbte), flip - nemaju dvojite gumicky kolo noziciek.. mne sa zda ze je to v pohode... su drahie ale gumka je meka, na noc uz uzivame vlniaciky ale prv sa nedalo lebo mali kakal kedykolvek a vlniaciky a pranie je dost narocna cinnost.. 🙂.. ale kym niesu okakane tak prat netreba ;) - ja som flisaciky pouzivala dovtedy aj na noc aj na den ... lebo PUL je najmenej priedusny .. ale premoka trochu flis.. a cim je babo tazsie tym viac.. (alebo ked sedi a tak)
3. flis je separačka to je skorej aby bola ritka v suchu a este z toho ide lepsie kaka dole tak nemusis prat plienku zlcovim midlom.. separacky existuju aj papierove.. tie sa vyhodia... ale na prvu kaku nam moc platne neboli lebo bola dost mokra.. jak prikrmujeme uz si viem vyuzitie celkom predstavit... Vkladacka je nieco co dobre saje... bambuovy frote stvorec alebo piskota viacvrstvova usita (viacvrstvove tazsie schnu jednovrstvove vecie treba skladat..)
4. ked ideme prec pouzivam nohavickovu bambusovu plienku do toho velku bambusovu vkladacku na vrch separacku...na to PULky.. vydrzi aj 5 hodin ak sa nepokaka.. a nosim PUL vrecko na pouzitu plienku zo sebou
5. AIO, SIO ani kapsovku nemam ziadnu
6, 7 . ja som kupovala asi so 4 stranok, v tyzdni latkovych plienok vecsinu, vsetko dopredu a este pred porodom, teraz uz len dokupujem vrchne gatuse z bazarika...

a pre male babo som kupovala aj viacvelkostne vrchne gatuse.. a ese ze na noc nohavickove plienky som kupila ale vyuzivame az teraz od pol roka.. ak chces moem ti napisat co som ja kupovala..zoznam

evening_star
10. mar 2014

1. 40 ks ti bude stačiť. Ja by som kúpila polovicu 70tky, polovica 80tky. Ja mám aj také aj také, a využívam doteraz oboje. Na novosklad sú na začiatok najlepšie tie menšie, neskôr tie väčšie, a ešte neskôr sa to skladá už narovno, a to je jedno, či je to70 či 80.
2. Na štvorce stačia vrchné gaťuše. Ja mám len pulky, na lanolínovanie vlniakov som príliš lenivá, ale baby ich odporúčajú, že sú najpriedušnejšie. No my máme len pulky a nemal ani raz zapareniny. Nám najlepšie sadne strih Bum Genius Flip, všeobecne sú chválené.
3. No na noc, ak chceš, aby ti raz plienka vydržala celú noc, odporúčam jednoznačne miesto štvorcov nohavičkové plienky bambusové - Bambi Roxy alebo Tots Bots Bamboozle. Štvorce ani s vkladačkou podľa mňa nevydržia celú noc. A na nohavičkové idú samozrejme zase vrchné gaťuše. Tých nohavičkových odporúčam aspoň 5 ks, aby sa stihli točiť. Ideálne 6. Vkladačka zvyšuje trochu savosť, separačky - to je len tenučký kúsok viskózy alebo celulózy a slúži vyslovene na zachytenie stolice, savosť to nezvyšuje. ja ich nepoužívam.
4. Na návšteve alebo u lekára - pozri, ak nechceš kupovať aio, sio, kapsovky, tak kľudne aj na návštevu nos štvorce a pul vrecko. Normálne idem na návštevu, keď som ešte viazala novosklad, tak už poskladané plienky som si preložila a dala do tašky, a potom vymenila len ten štvorec, použitú dáš do pul vrecka. Alebo teda využiť tie drahšie verzie všetko v jednom, ale podľa mňa je to zajedno, to sa ti len teraz zdá zložité, ale je to ozaj jedno, či u lekára vymeníš len štvorec a pulky necháš, alebo vymeníš celú aio plienku za novú aio. Dúfam, že je to zrozumiteľné🙂
5. Rozdiel medzi kaspovkami a aio je len ten, že aio tvoria jeden kus vcelku, prípadne je tam nejaká vkladačka, a kapsovka má vrecko, ktoré je vypchaté vkladačkami- preto rýchlejšie schne, lebo sa dá na viac kusov rozložiť. Ale iný rozdiel nie je, všetko je to na jedno použitie. Ja mám aio akapsoviek 4 ks, a využívam ich práve k tomu lekárovi, sú to také ukážkové, ale prežila by som bez nich, je to skôr na imidž 🙂
6. Určite si počkaj do apríla na týždeň látkových plienok, budú veľké zľavy- teda ak to stíhaš do pôrodu🙂 Inak odporúčam napr. peluskovo.sk, ekoplienky.sk, bambiroxy.com
7. To je na tebe- ak sa obávaš, či to budeš zvládať, kúp len pár na skúšku, a nie je problém dokúpiť.
Kamarátke som odporúčala takúto výbavu: 40ks štvorce, 2ks snappi sponka, 5 ks pulky, 5 ks nohavičkové, ostatné je na tebe- ak chceš nejaké aio, sio, kapsovky, potom pul vrecko na návštevy, kôš na plienky, separačky ak chceš...

ynett
10. mar 2014

@oskvarka dakujem za rady🙂 určite využijem.

ynett
10. mar 2014

@evening_star dakujem za popis, aj za tie stránky. no rada by som nakúpila v tom týždni. termín mám okolo 12.05. len dúfam, že dovtedy neporodím 😉 ak by hej tak chvíľu by som používala jednorázovky 😀

hermiona368
11. mar 2014

@peluskovo a ake si davala vlniaciky ? ja by som tiez chcela vyskusat... a myslis ze na nebielene plienky mozem pouzivat perkarbonat sodny ?...dakujem

trulka999
11. mar 2014

@handricky Mám ešte otázku na teba 🙂 stane sa niečo so stay dry linermi, ked budem pouzivať sudocrem?

handricky
11. mar 2014

@trulka999 no musela by si dat kilo sudokremu, aby sa otlacil vsade, potom ti ucpe pory a curanica sa nedostane cez stay dry.. ludovo povedane - natri si ruky mastnym kremom a zacni si ich umyvat - voda ti bude stekat okolo nich. tak potom to vyriesis tak, ze operies stay dry v nejakom prasku, aby si vyplavila sudokrem prec. ludovo povedane - na mastne ruky treba nejake mydlo🙂

handricky
11. mar 2014

@ynett toto potrebujes na zaciatok https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/handri...
separacky su aj jednorazpve aj pratelne https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/handri...
na zvysenie savosti davas vkladacku (ak chces pridavat do klasickej bavlnenej plienky 70*70) tak nejaku kratku, dlhu.. podla toho ako budes potrebopvat.. plienkovanie je puzzle.
https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/handri...
prip. pozri aj ostatne clanky, su tam pekne fototene AIo, SIO, kapsovky a pod...

p.s.: este k tomu flisu.
1, flis moze byt polyesterovy - vtedy sa mysli separacka - teda stay dry - zadok v suchu..
2, flisova moze byt aj vkladacka (ale vtedy sa mysli bambusovy flis - flis je prevedenie materialu - teda ze je pocesana)
Flis je vlastne uprava materialu - tak jak mas bavlna platno, bavlna menzester, bavlna uplet a pod..
tak mas polyesterovy flis, bambuspvy flis, bavlneny flis, konopny flis..
polyester je vzdy ako stay dry separacka
prirodny matros ako sacia vrstva

ynett
11. mar 2014

@handricky dakujem prečítam poctivo všetko 🙂

trulka999
11. mar 2014

@handricky a ty osobne si používala nejaký krém na zadoček?

sharon1
11. mar 2014

@handricky dakujem za rady. v sobotu sme boli v ba, v jednom obchode kde sa predavacka skutocne vyznala. kupili sme 2aio, 3 nohavickove a 2 pul. potom sme zasli do teska a tam mali skusobne sady bambino mio asi kapsove za super ceny. tak sme kupili 2 sady (3 vkladacky a1 pulky v sade). a vcera mi moj doniesol jeden cely balik popolini ultra fit 10ks. uvidime, ktore z nich sa osvedcia a potom, ked prestanem pouzivat stvorce dokupime este osvedcene, co budeme potrebovat.

handricky
11. mar 2014

@trulka999 vies co, par krat ten z DM ky wundschutz krem (nie som nemcinar, neviem ako sa tomu nadava), ale zo skusenosti: aj ked bola prdel trocha cervena, hodila som bambusku a za par hod to same preslo..
skor svokra ma nutila pouzivat krem🙂
a park krat ona dala sudokrem

handricky
11. mar 2014

@sharon1 tak to mas na zaciatok fajn🙂 este nejake stvorce a si vybavena.. tie bambino mio su asi vrcne s vkladackami. v tescu AIO myslim ani nemaju..

sharon1
11. mar 2014

@behulka Dakujem, nejako som sa sem skor nedostala, takze az teraz odpisujem.. hore som uz popisala, co vsetko sme si uz obstarali. dufam, ze ked pridem na to ake je to narocne, ze neprejdem na jednorazovky 😠 .

trulka999
11. mar 2014

@handricky tak to vyskúšam potom aj ja bez krému a keď niečo, tak potom budem riešiť 🙂 ďakujem

sharon1
11. mar 2014

@handricky ano su to vrchne a vkladacky ku tomu. myslala som si, ze sa tomu hovori kapsovky.