Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

standu
14. mar 2009

sju k prikrmom- pyre- zemiak, tekvica, cuketa, ako pisala bihan, par dni odstup a tak zaviest novy druh zeleniny, potom som uz robila kadejake mixy- zemiak s brokolicou, s mrkvou, kalerab..petrzlen, zeler urcite neskor. ked ti spapa najprv dve lyzicky, aj to bude uspech. mozno mu zachuti 🙂

standu
14. mar 2009

Hanka ja pouzivam stvorce( po mojich surodencoch, myslim, ze nejake boli aj moje 🙂 ) len po dome, cikneme a prebalime..takze na von a na noc by som odporucala nieco ine...nejake dobre AIO, bambusky....

miracle
14. mar 2009

Sju,

my sme zacali mrkvou, je sladsia ako ostatna zelenina...Pridavala som trosku olivoveho oleja. Kedze pol roka sme oslavovali v nemocnici ☹ , zacali sme o par dni neskor, ked sa znormalizoval. Ak ste s manzelom alergici, odporuca sa s novymi druhmi pockat 5-7 dni, inak 3 by mali stacit. Inak nemocnice su fuj, mna tam islo porazit znekompetentnosti a ludskej blbosti. Este raz dni a idem do ocalunenej miestnosti.

olinka6226
14. mar 2009

aj my sme zacali mrkvou, potom, zemiak, cuketa, brokolica...

crysmile
14. mar 2009

ahoj sju, obdivujem ta, ze si to zvladla, ja by som sa asi po tom pobyte zrutila..
co sa tyka prikrmov.. zacala som mkrvou, ale mala ju nechcela, celkom som z toho bola zufala, potom som pridala zemiak, teda mrkva-zemiak, stale mi nedochadzalo ze mrkvu nechce, takze aj zemiak mi nechcela, a ked som dala brokolica zemiak, tak to spapala ako nic.. az potom mi doslo, ze mrkvu neznasa.. aj teraz mi vlastne mrkvu zje len pomixovanu najemno s oranzovou tekvicou.. samu nezje.. takze ja by som uz pri druhom zacala zemiakom.. potom brokolicu a karfiol, mrkvu az nakoniec, aj tak zapeká ako slak.. ale niektorym detom chuti..

standu
14. mar 2009

Troska od "temy"...prosim radu:
mam 2 ks IB jade a lilac, ta fialova sa mi tak cudne zmolka, "chlpati", aj gatky znutra aj ta "velurova" vrchna vkladacka-pripinacka, zelena to vobec nerobi, mate niekto podobne skusenosti????
Lepiacou paskou som to odzmolila, ale aj tak je to take divne, vyzera ako by to bol trochu iny matros ako na zelenej, je to mozne?

bihan
14. mar 2009

Standu, pozri si na etiketky.. ja mám pocit (a nie len ja), že IB vylepšili, tak možno máš starší a novší model...tie staršie sú s čiernou etiketou, novšie s bielou

lilly
14. mar 2009

standu, bihan, ja mam vsetky IB /7ks/ s ciernou etiketou, no niektore sa zmolkaju na tych umelinach viac, ine menej a niektore vobec nie... 😕 som ich naschval dnes prezrela, teda tie, ktore boli vyprate, 5ks.. takze netusim, cim to je.. no zase neviem, ci to az tak vadi. Mne sa strasne zozmolkavel a tak zhnusnel aj flees v hamburgeri.. je taky hnusny umely, nie ako tie detske makke fleesy, aj ked su uz zozmolkovane 🙄 mozno aj preto mala neznasa hambaca na sebe 😖

standu
14. mar 2009

Dik baby, obe su s ciernou etiketou...lilly, nevadi, mas pravdu, len som chcela vediet ci sa to aj niekomu inemu robi, inak odzmolkovacom to dole nejde, len paskou. malej to ocividne nevadi, tak je to vlastne ok 😒

bezaz
14. mar 2009

no mne sa IB nezmolkuju, zatial teda som si nic nevsimla a pouzivame ich dost.. aj hamburger je v pohode 😅

quika
14. mar 2009

hanka, ak chces pouzivat latkove plienky tak vrelo odporucam poobzerat sa po niecom inom ako su polske stvorce 😕 sice tu asi vacsina bab pouziva hlavne tvarovane plienky, ale aj so stvorcami sa da, lenze musia byt kvalitne a to polske nie su ani nahodou. taky polsky stvorec po par opraniach ma tvar hocijaky iny len nie stvorcovy, a za chvilu sa rozpara. nehovoriac o tom ze nic nenasaje. takze to sa akurat poriadne natrapis a bud to vzdas alebo prejdes na kvalitnejsie plienky. mozno uplne na zaciatku to pojde, ale tazko povedat, taku plienku mi maly par dni po narodeni precural za menej ako hodinu. ak chces setrit tak skus napr. popolini viacvrstvove plienky, kikko bambusove stvorce, ako vlozky BL bambusove frote 30/40cm stvorce, a par BL organic na noc a pod.

bihan
14. mar 2009

Pre všetky začínajúce látkarky dávam do pozornosti krásny letáčik, čo vytvorili spoločnými silami kočky na českom koňovi.

http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/latkovky_fina...

karolinkafe
14. mar 2009

Ahojte dievcata 🙂
Ja som tu uuuuplny zaciatocnik. Som unesena z latkovych plienok, ktore by som rada pouzivala, je neskutocny vyber... a to je vlastne aj kamen urazu 😀 Absolutne neviem ake vybrat - no vlastne aku taku malu predstavu uz mam, snazila som si vas trosku precitat a uz som sa o tom bavila aj s Bihan, ale po tom co vas tu tak citam tak mam pocit ze mam hlavu este viac zamotanu.... 😅 Ak som dobre pochopila, na novorodeniatko su najlepsie tie stvorce + gatky. Mozte mi nejake poradit prosim a aj velkosti... myslela som na nejake bambusove, lebo tie vyzeraju byt najviac save... no a potom nejake tie AIO, fakt neviem 😅
Inak Bihan dik za ten link, je to tam skvele vysvetlene 🙂

lilly
14. mar 2009

karolinka, ja som na novoskovi tiez pouzivala najprv len stvorcovky poskladane na novosklad, do toho som este davala aj viacvrstvovku, tym som mala uz aj siroke balenie a na to vrchne nohavicky a niekedy iba postolky. V sucasnosti su podla mna uplne najlepsie stvorcove plienky farebne bambusove od Kikka, tieto:
http://www.plienky.sk/bavl-detske-plienky/kikko...
su krasne, jemne, makkucke, vyborne saju, kebyze kupujem teraz stvorcovky, tak len tieto.. Ja mam tiez kvalitne MaM Happy Squares, no vraj nie su uz v ponuke. Nejake stvorcovky ponuka aj Disana, alebo tusim aj Popoliny, no tie nemam odskusane neviem ake su.. Bezne dostupne stvorcovky su uplne o nicom, ledva tak na podkladanie a grcku no aj ta pretecie..
No mozes sa rozhodnut pouzivat nielen stvorcovky, no aj nejake nohavickove plienky, to uz je na tebe, manipulacia je s nimi trosku jednoduchsia. Vyhodne ceny a velmi dobre su Baby Lucy..
Vrchne gate som mala najprv Imse vimse organic s obrazkami, podla mna su uplne super, mala som 3 - 1x XS, 2x S, no kludne by mohli byt od zaciatku aj S, tie nam v sucasnej dobe zacinaju byt male, no posluzili skoro 4 mesiace.. cakam teraz na nove, no objednala som ine - jedny SWB a jedny IMse vimse, no velurove pasikave 🙂
AIO, alebo teda SIO /snap in one/ su super Itti Bitti, jadro sa da odopnut a potom vymenit za nieco ine save a vrchne chlpate gate pouzit viackrat. No podla mna na novoska je skoda este kadejake krasne drahsie plienky, kedze oserka kazdu jednu plienku prazenicou, kupila by som ich az trochu neskor, alebo teda vacsie cislo, ze by vydrzali dlhsie..

karolinkafe
14. mar 2009

Lilly dakujem za kontakt 😉 tusim som uz niekde o tych Kikko citala, ze si ich baby chvalia. Len sa musim poinformovat, ci mi ich poslu do zahranicia, teda dufam ze hej, inak to budem musiet objednat nejako cez mamu a ta mi to posle 😅 A tiez sa chystam na nohavickove, napr tie Itti bitti SIO co si tu tak vsetky chvalite 😵 , lenze tie su na velkosti, tak na novoska budem asi pouzivat stvorce, vezmem si aj nejake jednovelkostne a tie ostatne az od vacsej velkosti.
Otazocka, tie prefoldy, to je len iny nazov pre viacvrstvove vlozky? 😕 😅 a aj booster ci insert je to iste? lebo vsade sa to nazyva inak ale mne sa zda ze je to to iste, je to tak alebo sa mylim? 😕

bihan
15. mar 2009

Karol, ja ti na začiatok odporúčam bambusové štvorce, viacvrstové (prefoldy) a PUL-ky gate, ale to hovorím len podľa toho, čo by som dokúpila pre novorodenca ja, keďže sme nelátkovali od začiatku ;)
K tomu možno pár jednoveľkostných kapsoviek (blueberry al. econappy od Swaddlebees, Bum Genius) - majú fajný zmenšovací systém.
Príp. pár kusov jednoveľkostných nohavičkových - SWB alebo BabyLucy
Zvyšok dokúpiš podľa potreby.
Osobne by som asi IB na maličké miminko nekupovala.. ten štíhly strih medzi nôžkami je u malého mimina nevýhodou. Ak chceš farebné chlpatky, pozri Baby Beehind
http://www.babybeehinds.com.au/products/cloth-n...
majú aj jednoveľkostné bambusky, ktoré si kočky dosť chvália.. ak bude druhé mimi, tak určite dám prednosť tejto chlpatici a pár bambuskám 😀

Insert je väčšinou označovaná vkladačka do kapsovky, booster je niečo na zvýšenie sacej kapacity, takže väčšinou vkladačka alebo doplnok k plienke.

quika
15. mar 2009

karolina, viacvrstove (prefoldy) su samotne plienky, napr. velkost S ma 30x40cm a po dlzke je rozdelena na 3 casti ktore maju rozny pocet vrstiev - v strede je 6, na okrajoch 4. poskladas to napriec tym delenim na tretiny, takze ti vznikne plienka co ma v strede 18 a na krajoch 12 vrstiev. su myslene ako samostatne plienky, ale s oblubou sa pouzivaju aj namiesto vloziek do nohavickovej plienky. vlozky su vacisnou tak 10x30cm, vsade maju rovnaky pocet vrstiev, na pouzitie ako samostatna plienka nevhodne. booster a insert su vlozky. ako vlozku mozes pouzit uplne hocico - maly froet uterak, klasicku stvorcovu plienku a pod.
na novoska vsetci odporucaju stvorce, len ja nie 😀 ja mam s touto kombinaciou strasne zle skusenosti, vkuse to pretekalo, novosklad a pod. su uplne nanic, takze ja pri dalsom dietati do stvorcov na zaciatok urcite nejdem 😅 teraz by som uz riesila vybavu uplne inac nez aku mam, na male mimi vela nohavickovych malej velkosti a na vacsie prefoldy, kapsovky, AIO a par dobre savych nohavickovych. drahe ale pohodlne 😝

bambusko
15. mar 2009

quika, nie vsetci, ani ja stvorce eee, aj ked nemam skusenost. teda latkujeme od prichodu z porodnice, ale vsetko len na nohavickovych plienkach a male bambusove stvorce ako vlozky. ale mozno na tych par velkych bambusovych by som sa dala ukecat, aj ked neverim, ze to nepretecie 😝 karolinka, vrele odporucam babylucy 😉

standu
15. mar 2009

Prave som asi objavila praskovy cukor, ale ak sa chce niekto vyzit tak kuk
http://www.weenotions.info/
alebo
http://www.upsydaisynappies.com
prave som skoro odpadla....nielen, ze si mozete vybrat farbu, ale aj vnutorny potah gatiek, farbu sucheho zipsu, vysivky.....uzasne. myslim ze vsetko su kapsace
len ta cena.....
😖

standu
15. mar 2009

Karolinka, my latkujeme len chvilu, ale ja by som asi sla na male babo so stvorcami...aj teraz mam radsej stvorce a AIO ako nohavickove plienky, aj ked ich pouzivam...mam BL a popo. babatko kazdu chvilu cika kaka aj tak ho budes castejsie prebalovat, tak mne sa to vidi "zbytocne" davat na pol hodiny nohavickovu plienku, aj takk ju precika hned...aj keby bola neviem aka sava, nenechas dieta v mokrom. na vacsie dieta , kt. necika tak casto, prosim...ale kazdy ma ine skusenosti a nazory..ja napr. neznasam BL organic. Popo nohavickove ok. Cojaviem. Ale nelatkovala som s novorodencom, neviem adekvatne poradit, tot len moj nazor.

karolinkafe
15. mar 2009

Dakujem za rady 😉 Ja som tie stvorcove chcela preto, aby som nemusela vzdy menit velkosti 😅 a na zaciatok by mi bolo teda treba hodne tych nohavickovych na novoska 😉 , tie stvorce budem potom moct vyuzit aj inak no a tiez je rozdiel v cene 😅 teda, ked kupim na zaciatok tie stvorce plus nejake jednovelkostne nohavickove no a potom tie viacvelkostne az od vyssej velkosti ako je S. Ako vidim, kolko ludi, tolko nazorov 😅
Bambusko ak by si mi mala odporucit tie nohavickove, tak kolko na novoska?
Bihan ako vravim tie IB sa nechystam kupovat od zaciatku 😉 , prefoldy by si mi ktore poraila?

karolinkafe
15. mar 2009

Standu ved prave toto si myslim, ze kedze budem babo prebalovat tak casto tak radsej stvorce, lebo sa mi vidi ze rychlejsie schnu, zaberu menej miesta, do pracky mi ich vojde viac a vyjde to aj lacnejsie ako velka vybava nohavickovych, ktore su navyse aj viacvelkostne, takze mi bude treba dokupovat velkosti 😅 . Mne to takto pride praktickejsie, ale tak vobec s tym skusenosti nemam, preto sa pytam, co si o tom myslite 😉

bambusko
15. mar 2009

standu, tak nas novorodenec prvych 7 tyzdnov len jedol a spal, cize som ho prebalovala v pauze popri kojeni, prebalovanie kazdu polhodinu nehrozilo /okrem toho mam aj dalsie deti 😉 / a na mokre sa nebudil 🙂
karolinka, urcite aspon 20ks - mala som jednovelkostne, casom som aj tak obmenila zostavu

bambusko
15. mar 2009

a jasne, ze som davala vzdy separacku, takze to pocit vlhka minimalizuje

standu
15. mar 2009

bambusko, vacsina novorodencov papa a spi 🙂 moju malu som kojila kazdu hodku, dve, kakala takmer neustale...prebalovali sme casto, ani papat nechcela ked mala v plienke nalozene a revala odusu...netvrdim, ze kazdu polhodinu, ale male babo cika malo a casto
prave aj z financneho hladiska- karolinka, pdla mna, kup zo 20-30? stvorcov, 10 nohavickovych a sama uvidis, co ti bude lepsie vyhovovat.

bambusko
15. mar 2009

asi tak 🙂

quika
15. mar 2009

velmi zalezi ake mas dieta. moj kakal prve tyzdne asi 7x denne, ale zo stvorcov akokolvek poskladanych to vzdy vytieklo. nohavickovych som mala malo, 5 malych a 5 jednovelkostnych (tie boli na nom take mega ze som ich nechcela prilis pouzivat), takze som pouzivala hlavne tie stvorce - a skripala zubami, lebo take male mimi zakazdym prezliekat, to bolo o nervy, a ked sa donho nevykakal tak sa po pol hodine precural az na postielku. nastastie uz asi po 3-4 tyzdnoch zacal kakat menej casto, ja som trochu upgradla vybavu, potom sa to uz lepsilo. odkedy kaka tuhe, tak kludne pouzijem stvorec s poriadnou vlozkou, alebo prefold, takze vacsie velkosti nohavickovych som uz ani nekupovala. teraz mam zase rada kapsy a AIO, lebo maly zdrha z prebalovaku, takze nejake komplikovanejsie riesenia su obcas problem.
na druhe mimi si usijem z uterakov male nohavickove plienky a mam to takmer zadarmo 😎

na zaciatok ak nechces minut majland, tak priblizne: 20 stvorcov, 10 malych prefoldov, 2 BL flanelky a organic Sko, par jednovelkostnych plienok alebo kapsoviek, mozno nejake 2 HD pastelky, a potom uvidis, zvysok budes riesit az po porode podla toho co si oblubis. tie male nohavickove kludne pouzivane.

lilly
15. mar 2009

no mne lilluska ako malicka nikdy neprekakala ani neprecurala stvorcovku na novosklad a v nej vv na tretiny /normalne, nie napriec/. Ja som tu stvorcovku okolo stehna este tak prehla a poriadne utiahla, tak nic odtial nepreslo. Mozno 2x preslo trosku, no len na vrchne gate a tie to nepustili von. S precuranim sme zacali mat problem az neskor, ked som zacala pouzivat IB.

standu
15. mar 2009

skoda, ze nemam skusenosti s novorodencom...ale pri druhom potomkovi urcite zacnem stvorcami a potom a uvidi...zatial sa snazim kupovat one size, aby boli pre druhe babo, ale IB sa neda odolat 😎

standu
15. mar 2009

a lilly, mne nepretekaju...ale zasa vcelku moja mala vcelku dost malo cika, malo pije, tak do deci a pol cez den, v noci ju kojim a rano kedy ako, zvacsa pecura komplet Bl bambusku s s vlozkou frote/flis navyse