Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

zfidorka
16. júl 2012

@vvrka na balkone tak vietor plienky neprefuka...
moja ma takuto vystipanu ritku ak kaka casto a riedke, dam jej vtedy trochu kremu na zadocek a za pol dna to ma opat ok... aj sama povie, ze ju to stipe...

vvrka
16. júl 2012

@zfidorka takze ani ten kruzok by nemal byt cerveny? ja nepouzivam ziadny krem, a kaka raz za tyzden. a velmi casto ma na sebe iba obycajny stvorec bez vrchnych gatiek, neplace, ze by ho to stipalo... hm, tak predsa sa mu to trosku zaparuje. :(

handricky
16. júl 2012

@rolla20 spoznas. Flisy 100 - 2 vrstvova je jednoznacne tensia od Flisy 75/25. A Flisy 100 - 3 vrstvova - prstami si pekne nahmatas 3 vrstvy.

handricky
16. júl 2012

@deniseee pozri clanok o stay dry vkladackach (su tam aj nejake konkretne znacky, kt su na trhu): https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric.... jak pise zfidorka, mozes si kupit 1-2 ks kapsovky so stay dry (cena 18-23 Eur), tie obsahuju savu vkladacku, ked su pocurane, peries cele. to je ta drahsia varianta.

mozes si tiez kupit 1-2 ks vrchych nohaviciek (11-15 Eur) a do toho supnut savu bambusovu vkladacku (4-7 Eur - kvalitne aj lacne u mna v shope , inak tiez Babyidea alebo Wonderoo vkladacka), menis iba vkladacky. Gatky peries, az ked su spinave (zvycajne okakane). A na vrch das 1 vrstvu mikroflisu (Little Lamb za 0,90.-) alebo (Tots Bots za 1,20.-) To ti zaruci stay dry.
Resp. mozes pouzit akukolvek plienku ako saciu vrstvu + vrchne nohavicky + stay dry vrstvu.
ps. stay dry je umelina a nie vsetky deti su s tym OK - tak treba vyskusat, predtym nez clovek nakupi 30 kapsoviek so stay dry alebo 30 stay dry vkladaciek 😉

zfidorka
17. júl 2012

@vvrka je to sliznica, takze je to tmavsie ako pokozka, nieco ako pery... ale nema to byt cervene a vystipane...

mariynka
17. júl 2012

kocky, ake mate skusenosti s plienkami zn.Bobas?teraz som ich objavila..inak som chcela kupit Kikko..

nicearty
17. júl 2012

chcela by som sa opytat, ake plienky ste mali v porodnici pre babatko..teda, ja budem pouzivat latkove, ale v porodnici si to celkom neviem predstavit, tak by ma zaujimalo, ci ste v porodnici pouzivali tych par dni jednorazovky (a ake, to mi ma tiez zaujimalo) alebo ste hned isli na latkove plienky? Jednorazove plienky vobec nemam "preluskane", lebo kedze ich nechcem pouzivat pre babo, tak som im nevenovala ziadnu pozornost a teraz neviem ci teda do porodnice zobrat na tych par dni jednorazovky a hlavne ake a kolko? ako to bolo u vas? dakujem

bazulka
17. júl 2012

@nicearty latkovky sa do porodnice asi fakt nedaju :( Ak ti ide o pokozticku babatka (a nie az tak o ekologiu), tak mozes babo umyvat vodickou namiesto vlhcenych obruskov (ak bude umyvadlo na izbe). Najmenej sa maminky stazuju na tesco plienky. My sme mali s pampersky - problem s vyrazkami hned o dva dni. Potom huggies newborn s biobavlnou - v pohode asi tak dva tyzdne. Potom tesco plienky - v pohode zase asi dva tyzdne. A potom uz so vsetkych take zapareniny, ze sa mi za malu chcelo plakat. Neskusali sme ale ziadne eco (existuju napr. kikko, naturae, nejake su aj DM-karske).

Potrebujes asi 10-12 na den. Kup v kazdom pripade len maly balik, nemusia vam vyhovovat. Nech ti radsej potom manzel donesie dalsie...

svetlusska
17. júl 2012

@nicearty ahoj ja som mala v porodnici jednorazovky, lebo ako s latkovimi by to tam bolo bez sance. ja som mala kupene pampers new born tusim tam bolo 40 kusov alebo mozno trochu viac a vystacilo mi to na cely pobyt hoc maleho som prebalovala pred kazdym nakojenim a niekedy aj po nom lebo dost kakal a nenecham ho predsa v tej smolke. dokonca mi tusim este ostalo par plienok ked som prisla domov. som ich troska este aj doma pouzivala a som si kupila este jedny z tesca 20 ks kedze som bola po porode este ubolena tak na latkove som sa necitila, a ked sme ich dokoncili tak som zacala pouzivat latkove. asi tak.

nicearty
17. júl 2012

@bazulka najprv som latkovky chcela aj do porodnice, ale ked som sa nad tym zamyslela, nevedela som si to predstavit ako tam cistit plienky, uskladnovat a ten cyklus okolo toho..ide mi aj o babatko aj o ekologiu, ale v prvom rade si myslim, ze to, co je lepsie pre babatko, je dobre aj pre ekologiu, ze je to spolu prepojene a jedno s druhym suvisi..podla mna vlhcene obrusky na cerstvo narodeny zadocek je zasah..ved voda sama o sebe cisti najlepsie...presne ako si pisala, na umytie zadocka chcem pouzivat v porodnici len vodu, ale aj doma samozrejme..ziadna kozmetika, je to moj nazor, ale myslim si, ze pokozka babatka je po narodeni uplne jemna, naco ju trapit vselijakymi kozmetickymi chemikaliami a vonami, ved to babatko same o sebe vonia najkrajsie 🙂 nad tymi tesco som uvazovala, ale stale hladam a vaham..urcite ziadne pampersky ani huggies nechcem, skusim este tie eco pozriet...a tak to aj spravim asi, ze kupim len maly balik a potom manzel dokupi a donesie..dakujem velmi pekne 🙂

risolino
17. júl 2012

@nicearty u nás v pôrodnici hneď po pôrode pýtali plienky a vlhčené utierky... myslím, že látkové plienky do pôrodnice ani nemôžeš zobrať... my sme mali pampersky newborn a v pohode... nikdy sme nemali zapareninky...
ja som rodila sekciou... ledva som sa hýbala a neviem si predstaviť, že by som mala narábať ešte s látkovými plienočkami... dokonca prvé dni som ho ani neprebaľovala...

behulka
17. júl 2012

@nicearty pamätám si, že nejaká mamina písala, že mala svoje látkovky v pôrodnici.
Podľa mňa to však nestojí za tú námahu - musel by sa aktívne angažovať i manžel.
Skús pozrieť v Dm-ke, tie ich eko-jednorázovky, no neviem, či majú aj miniveľkosť.
Ja som prvé bábo mala v látkovkách od druhého dňa, no neplánovane, v rámci liečebného režimu po reakcií na jednorázovky. No klasika štvorce som používala nemocničné, akurát vrchné nohavičky som mala svoje.

nicearty
17. júl 2012

@risolino myslim si, ze kazdy robi tak, ako si mysli, ze je najlepsie pre jeho babatko..kazde babatko, kazda mamicka je ina, takze to, co bolo dobre pre vas, nemusi pre nas..ja budem vo vsetkom volit "prirodzenu a prirodnu cestu" 😎 neviem ako inak to nazvat 😀 ale myslim, ze vsetko sa da, ked sa chce, len nechapem jedno, preco sa vsetky baby tych latkoviek tak boja resp. vsetky baby vravia, to nebudes stihat, to sa ti neoplati a to sa ti nebude chciet...po tychto reciach mam este vacsi entuziazmus 😵 dakujem vsak aj za tvoju skusenost 🙂

risolino
17. júl 2012

@nicearty ja látkovanie milujem a dokonca som už navnadila aj manžela, ktorý ma trošku odhováral od toho 🙂 takže trošku nechápem Tvojej správe :( ja som povedala len svoj názor a ako je to tu v pôrodnici... po sekcii som jeden deň ležala (postavila som sa na druhý deň) (neviem, či by mi moje bábo sestričky na novorodeneckom prebaľovali do látkoviek a kde by tie látkovky skončili) a potom ďalšie dni som ledva vstávala... takže nevieš, aké to je...

nicearty
17. júl 2012

@behulka asi to spravim tak, ze do porodnice si kupim eko-jednorazovky, hladam, kde su za najlepsiu cenu a tolko investujem..ved malickemu sme skoro nic nemuseli kupovat,lebo vsetko zdedil po sestrinom malickom, takze toto nas nezruinuje 🙂 akurat sa bojim, lebo tam, kde idem rodit, ze byva koprivka od tych ich erarnych kosielok, teraz sa tam objavil streptokok z erarnych flias..proste paradna hygiena, kde inde ako v porodnici 😉 co si clovek, moze viac priat, asi len to, aby nas to obislo..

nicearty
17. júl 2012

@risolino to som nemyslela v zlom 🙂 prepac, ked to tak vyznelo..pocula som, ze po sekcii sa niektore zeny naozaj tazko zotavuju..maju bolesti..ja verim, dufam, ze ani nebudem vediet ake to je a porod bude zazitok, aj ked mozno bolestivy, ale urcite to bude za to vsetko stat, ked budem mat malickeho pri sebe 🙂

lovesista
17. júl 2012

@vvrka aj moj Risko mava take cervene okolie ritneho otvoru, tiez som nevedela ci aj to sa rata ako zaparenina alebo ci to tak ma byt. kakava kazdy druhy den, aj to nie riedke cize z kakania to nebude. mozno su to naozaj naznaky podrazdenia. vsimla som si ze to ma cervensie ked pouzivam stvorce (bez stay dry vkladacky).. + vrchne BG flip. neviem teda ci to moze s tym suvisiet..

vvrka
17. júl 2012

@lovesista diky, skusim to teda sledovat, kedy to ma a kedy nie, je fakt, ze som to vobec neriesila, lebo sa netvaril, ze by mu to vadilo. davas mu na to nieco, ked to ma cervene?

lovesista
17. júl 2012

@vvrka ano, davam obycajnu Rybilku z lekarne alebo Bepanthen. ale len trosilinku, aby sa krem nedostal aj na plienku - znizil by potom savost plienky. tak drzim palce, nech to coskoro prejde. 😉

lyongirl
17. júl 2012

mamičky, ako riešite črevnú virózu a hnačky? Ja viem, asi blbá otázka, ale ja mám doma ešte jednorazovky a jednoducho som si vybrala pre mňa tú jednoduchšiu cestu/nakoľko malému nevadia/. Som asi príliš lenivá, tým, že ich mám doma, nechce sa mi tie hnačky veru z látkových prať a aj keby nemám doma, tak na to asi nemám nervy a pošlem chlapa kúpiť jednorazovky 😅 . Takže už je 3tí deň v Pamperske a nakoľko v piatok odchádzame na dovolenku, tak ešte taký týždeň v nich potiahne...starší dvaja to ťahali v jednorazovkách stále, takže ma to až tak nemrzí, len mi je ľúto, že mi tu tie pekné plienočky stoja a ja dávam ten "chemický smrad"...

rolla20
17. júl 2012

@lyongirl nas maly, ked hnackoval tiez som dala pampersku, ale hlavne preto, ze to potiahol az na vrchne gatky, cize za jeden den stvorie spinave a viac som uz nemala... 😵

lyongirl
17. júl 2012

@rolla20 Vierka no mne tak tiež prekakal a všetky som poprala a potom som si povedala, že na to nemám nervy, lebo on si len poprdká a plná plienka kaka...

behulka
17. júl 2012

@nicearty oblečenie by možno stálo za to zistiť, či by si nemohla mať svoje - to si už celkom aj predstaviť viem. 🙂 Fľašku zdravé bábätko nepotrebuje, len je niekde ťažké si to presadiť - tu by mohla pomôcť predpôrodná príprava na dojčenie.

lyongirl
17. júl 2012

@nicearty
@behulka u nás v TT môže mať mamička všetko svoje, sestričky to len uvítajú/majú všetkého málo/... teda plienky neviem, pretože to rátajú s jednorazovkami, ale ak sa vyskytne problém/ekzém a pod. veci/, tak problém nie je, takže si to viem predstaviť aj s látkovkami, ak mamička vládze...
Ináč som mala svoje všetko, ako treťorodička som vedela, že mlieko mi nastupuje až na 5 deň., takže ja som si fľašku brala, nechcelo sa mi kŕmiť lyžičkou, alebo cievkou, takže som mala jak vlastnú fľašu, tak dudel, všetko oblečko, perinku a aj látkové plienky pod hlavičku, môj druhý syn dostal alergiu na nemocničné prádlo, tak som sa pri treťom poistila a doniesla si komplet všetko svoje. Akurát na fľašu mi brblali a nanucovali mi ich sklennú, tak som si ju zobrala a na izbe preliala mlieko do vlastnej. Jednoducho u nás si už sestričky zvykli, že mamičky si nosia všetko svoje a tá, čo si nedonesie, tých je už dosť málo, tak tej dajú, čo treba, sú veľmi milé 🙂

rolla20
17. júl 2012

@vvrka ja som zo zaciatku tiez skusala vsetko mozne (sudokrem, rybilka, nivea na zapareniny) a nakoniec davam Aviril zasyp

any241
17. júl 2012

@stankas AHOJ MOZEM TA POPROSIT AJ JA O TU TABULKU A KALKULACIU ? DAKUJEM VELMI PEKNE

lyongirl
17. júl 2012

SOS, práve mi doprala práčka a ja som zistila, že som pár plienok oprala s avivážou/prihodila som ich k posteľnému prádlu/, čo teraz? Stane sa im niečo, alebo ten 1x pohoda...krava som!

nicearty
17. júl 2012

@lyongirl ja idem rodit do TT 🙂 len sa trochu bojim, lebo jedna baba mi pisala, ze rodila pred mesiacom a jej maly dostal z erarnych flasiek streptokoka 😠 musel brat silne antibiotika hned po narodeni, to by ma fakt nastvali..oblecko a vsetky potrebne veci pre babo beriem, aj flasu, kedze neviem ako mi nabehne mlieko, pretoze som prvorodicka..som zvedava ake to tam bude..hlavne sa bojim ako to bude s kojenim..mam obavy..

lyongirl
17. júl 2012

@nicearty mojej kamošky malý má mesiac a má streptokoka z nemocky...celý je vyhádzaný a boli v nemocnici na kožnom...tohto som sa bála aj ja, mne malý dostal alergiu na nemocničné prádlo, všetko môžeš mať svoje, radšej si pober a kľudne popros aj pred pôrodom, nech ti bábo dajú do tvojich vecí, ja som na to zabudla, lebo som rodila pomaly po ceste do pôrodnice, ale hneď ako mi ho doniesli som ho prezliekla...

melpomene
17. júl 2012

žienky čo používate plienky AIO pop in...myslíte, že toto je vhodné napr. na dovypĺňanie plienky popr. pri použití štvorcov ako vrchná sacia vrstva? http://www.malyrebel.sk/malyrebel-sk/eshop/1-1-...