Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

ivuska.h
8. okt 2010

@rosienka Pardon, že se tady vměšuju, ale tohle téma mi dlouhodbě nedá, abych nereagovala 😎 Ta "stay dry" vrstva je skutečně jen pro pocit, na omak je suchá (protože polyester neabsorbuje), ale kůže v suchu není, vlivem tělesné teploty dochází k odpařování obsahu plenky, v plence je vysoká vzdušná vlhkost, rozklad moči na amoniak začíná okamžitě po vyčůrání (i když nosem ho zachytíme až o dost později) a ten samozřejmě pokožku dráždí bez ohledu na stay dry vrstvu. Takže rozdíl je čistě psychologický, max. může některé děti vlhká bavlna/bambus dráždit, to není problém té samotné vlhkosti, ale reakce na konkrétní materiál. To samé u jednorázových plen, ta vlhkost tam prostě je.

Navíc jsem nikdy nepochopila, proč dítě nechávat v počůrané pleně, to jde trochu proti logice látkovek. Samozřejmě vyjma případů, kdy se z nějakého důvodu přebalit nedá.

V případě pochybností doporučuju vyzkoušet na sobě 😉

andrejkaz
8. okt 2010

@izabelkak dakujem.....je mi jasne,ze za certifikaty treba platit... do nedavna mi stacili stvorce,ale ako som zacala pouzivat moderne plienocky,tak stale nieco prikupujem 🙂 a kedze nechcem skrachovat na plienockach,tak hladam aj lacnejsie alkternativy 😉

izabelkak
8. okt 2010

@ivuska.h ale pokiaľ viem tiež v noci neprebaluješ? alebo vonku ak úž je chladno, či áno? ja inak preto cez deň riešim túto vec viskozovými separačkami, odkedy ich používam a na noc stay dry kapsovku malá má úplne bezproblémovú pokožku, predtým sme stále niečo mali.....

a čo sa stay dry týka niečo na tom asi bude.... ja ak dám na noc hoc akú bambusku, teda najradšej tú tvoju lebo tá mi ešte nikdy nepretiekla na rozdiel BBH napr.... tak stačí kúsoček mokrej látky s pokožkou a malá má červený fľak na pokožke tak 1,5 dňa... takže ja nemyslím že je to len o pocite sucha... to červené miesto čo malá po noci v plienke bez stay dry (po celom obvode -ako sú napr. kapsy) vyzerá ako keď sa človek dlhšie kúpe a má zožuverené prsty, tak to vyzerá trochu podobne akurát je to riadne červené...
býva to na miestach ktoré sa nedajú dovypchať (ako sú gumičky, alebo tie "uši" ktorými sa plienka zapína, na bedrách) nepomáhala mi na to ani vkladacia stay dry vložka....

labutka
8. okt 2010

@ivuska.h moj nos sa behom 1,5 roka tak vycvicil, ze obcas mam problem nahmatat mokre miesto v plienke (pouzivame flisove separacky) ale cuchom citim ze plienka pocurana je. 😀 A presne preto prebalim aj vnoci, ja by som v pocuranej plienke byt nechcelz.

ivuska.h
8. okt 2010

@izabelkak Ano, v noci nepřebaluju. Nevím, jak by mi v takové situaci pomohla stay dry vrstva... A venku je skutečně chladno, ale nikdy jsem nepozorovala, že by dítěti v mokré plínce byla zima, když ji má celou odizolovanou od vnějšího prostředí oblečením... To by asi muselo celkově hodně prochladnout.

A hlavně mi teda na těch stay dry vrstvách vadí to, že většinou abosrbují pomaleji, než holý bambus nebo bavlna a když dítě čůrá moc prudce, nemusí to stačit pobrat a vyteče to nohavicí. To se mi bohužel opakovaně stalo s IB nebo kapsovkami s mikroflísem. Naštěstí jsem objevila jeden materiál, co tento problém nemá, takže z toho zkusím kapsovku a jestli se osvědčí, půjde do prodeje.

divoska
8. okt 2010

detto. ja preto lamem tie prebalovacie rekordy, ze mi to proste neda neprebalit, hoci aj v 4-5x v noci, niekedy 3 ale ziadna tragedia. niekedy zasnem nad maminkami s jednorazovkami, ze pohoda lesna sak ma pampersku predsa...

ivuska.h
8. okt 2010

@labutka Já jsem v musela párkrát přebalit kvůli bobku nebo protečení (když dal manžel blbě svrchňáky) a hrozně ho to probralo, byl pak dost problém ho znova uspat, takže už neriskuju, pokud teda není jedna z výše zmíněných situací.

zojec
8. okt 2010

@labutka a maly sa ti v noci nezobudi ked ho prebalujes? ja zvyknem az rano okolo 4tej, ked sa budi na kojenie.. ja som rada ze spi aspon v noci.. si nedovolim s nou ani pohnut 🙂 inak mne sa ta priroda na ritke paci tiez viac 😉 😉

dugyna
8. okt 2010

@labutka inak som myslela ze iba mojmu nosu harasi...ale par dni uz na sebe sledujem ze citim ze mala curala 😀

ivuska.h
8. okt 2010

@zojec Mě se kojí za noc průměrně tak 4x, takže ještě přebalovat, to je scifi 😎

zojec
8. okt 2010

@dugyna ja to citim najma v bambuskach.. alebo vo vlniakoch.. maju taky specificky zapach ked navlhnu.. stvorce to nemaju.. alebo to maju len citlivejsie nosy 😀

zojec
8. okt 2010

@ivuska.h aj moja tak 2-3x .. ale okolo tej 4tej sa preberie tak trosku viac sama od seba.. ak nie.. tak vydrzi az do rana 😉

dugyna
8. okt 2010

@zojec vidis to mas pravdu ze to citim hlavne ked mala ma na sebe BL bamboo alebo BBH... 😉

ivuska.h
8. okt 2010

@zojec No jo, jenže ten můj pijavec má už 8 měsíců 🙄 Ale v zásadě mi to nevadí, spí se mnou v posteli, takže mě to skoro neruší.

izabelkak
8. okt 2010

@ivuska.h ja som vonku nemyslela ani tak koli zime, ale skor koli tomu že sa može stať že je dieťa v plienke dlhšie ako doma kde prebalujem po každom pocikaní, a mám obavu že mojej dcére by stačili tie 4 hod. na ktoré chodí s dedko von aby sa mi v plienke bez stay dry zaparila... teda neviem či sú tie červené mapy zapareniny ale asi hej....

to pretekanie vadí aj mne, jedine kde sa viem na 99% spolahnúť je kapsa BG a aj flipka, ktoré nemajú vovnútri klasický flees ale ten nechlpatý polyester, asi sa to volá suedecloth?)

lulukn79
8. okt 2010

ahojte, potrebovala by som poradit ohladom balenia 2 mes. babatka. novosklad je malej uz maly a ked som skusala dat stvorec alebo vv narovno tak kako pretieklo vzdy az na vrchnaky 😒 robim to nejako zle alebo ste pouzivali nejaky iny sposob aby to nepretieklo?
dakujem

lulukn79
8. okt 2010

este som sa chcela spytat ci niektora pouzivate na nosenie manducu a odkedy sa moze nosit bez tej novorodeneckej vlozky?

petrinka
8. okt 2010

@lulukn79 ahoj, ja mam manducu, ale my sme ju zacali nosit, az ked bol krpec vacsi. ja si myslim, ze bez vlozky mozes malinku nosit az ked bude "pevna" a budes mat pocit, ze ta vlozka je pre nu uz mala.

izabelkak
8. okt 2010

@lulukn79 ak dáš plienku na rovno tak Ti kaku vždy utečie na vrchnáky🙂 aj pri takej stolici ako máme my, síce kako nikam neuteká ale stačí ak si dieťa sadne a už je to 🤐 😝

a akože je vám novosklad malý? máš štvorce 70x70? možeš poskladať na draka v takom prípade, ale isto daj dnu nejakú savu vkladku a keď poriadne zasnapkuješ nepretečie....

inak aj z vv sa dá urobiť nohavičkový sklad, kuk sem http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
a lepšie to tak drží ak tú zadnú stranu - čo ide na chrbátik, kúsok ohneš do vnútra, vtedy vzniknú dlhšie konce na zasnapkovanie....

zojec
8. okt 2010

@lulukn79 a kolko kil ma tvoja mala? lebo moja ma 4 mesiace a cez 6kg, a novosklad jej teda maly nie je.. ake mas velke plienky? 80x80 by mali byt este dobre.. ale ja zapnem aj 70x70 a to uz ma isto 68cm.. a to sa stane ze kako pretecie.. :( aj pri novosklade.. mozno nohavickova plienka by to zachytila.. 😉

havino
8. okt 2010

@lulukn79 ahoj, ja tiež používam manducu a bábo môžeš v nej nosiť bez vložky odkedy jej bude vložka malá. Všetko závisí od veľkosti Zuzanky. Nemusí mať ešte pevný chrbátik. Ja používam manducu od troch mesiacov.

taanak
8. okt 2010

@divoska @zojec uz je v predaji aj novy Vigantol, ale bez predpisu mi ho nepredali, tak zasa musim k doktorke pre recept ☹

labutka
8. okt 2010

@ivuska.h @zojec prebalovali sme pri kojeni - krpec lezal na chrbate, ja nad nim na styroch, prso v ustach, a manzel medzitym prebalil. Zapchate usta=ziadny plac. Sice to neni pohodlne, ale da sa to vydrzat. A potom zaspal.
Teraz nakojim, prebalim a zaspi. Ked nechce spat, znovu dostane prso a zaspi. Dojcim raz za noc, po stvrtej a do rana uz sa nepocura.

rosienka
8. okt 2010

@zojec mam aj HH, len mi zatial nevyhovuju strihovo, su Milenke obrovske a jednu mam ako konopnu kapsovku a tiez je mokra...
@izabelkak no ako, ta BG je polyester, tu uz nechcem dokupit a IB ma bambusovo-bavlnenu vkladacku.
je to uz asi tak, ze bez umeliny sa to sucho nenavodi... 😒 a separacku tiez obcas dam, len sa mi nezda, zeby bola suchsia. inak mam viacero nohavickovych a dvojo vlnenych vrchniakov, ale v tych ma obrovsku rit ako chrobak a najmä na noc to podla mna nie je bohvie co tak cudne lezat 😖
stvorce nevypchavam, ale mam rôzne vlkadacky, tak skusim a prebalijem tak za 2.5-3 hodky, väcsinou po kojeni, aj v noci

rosienka
8. okt 2010

@ivuska.h ja chapem, ze ta vlhkost je v kazdej plienke, ved to co vycika samozrejme nezmizne, ale napriek tomu je rozdiel v ich savosti a odvadzani mocu od pokozky. preto hladam nieco najlepsie, co dokazu latkovky, podla moznosti co najprirodnejsie, poskytnut.
a myslis, ze nechavam dieta v pocuranej plienke, ci ako si to myslela? na druhej strane zas nejaku sluzbu od tej plienky ocakavam...keby som mala prebalovat kazdu hodinu, tak nic ine okrem prebalovania a prania nerobim

sulky
8. okt 2010

@labutka , sa tu rehoceme s manzelom nad vasim stylom prebalovania 😀 Pripomina nam to nas styl,ibaze ja nie som nad nim ale pohodlne lezim vedla neho, spava s nami.
Dokedy ches kojit?Ja som uz niekedy z toho na nervy, ze nevie zaspat bez prsa ☹ Skoro dva roky som vecer nikde nebola.
Chystame mu vlastnu izbicku, tak musime nieco vymysliet 😎

sulky
8. okt 2010

@rosienka , a co hovoris na magic AIO BBH? Ta je zvnutra total sucha, aj ked vo vnutri total mokra 😀

rosienka
8. okt 2010

@sulky IP 😉

ivuska.h
8. okt 2010

@rosienka No upřímě řečeno mi to přijde trochu jako trik některých výrobců, prostě takové to jednorázovkové heslo "zadeček v suchu". Určitě jsem to nemyslela tak, že málo přebaluješ.

divoska
9. okt 2010

@taanak hej vsimla som si, akurat ze mne sa vigantol nepozdaval este ani ako tehotnej, takze si radsej idem kupit hento, aj ked povodne som vahala kvoli tomu arasidovemu oleju. @labutka znie to dobrodruzne 😀 by som asi nemusela, sak to je na komplet prebudenie sa. radsej nech trochu zamrnci ale postavim sa s nim idem do kupelne a este stihnem aj ja wecko a to este v polospanku zvladam 🙂 hentak by som ale bola zarucene hore. sice to som teraz tiez ale teraz bol precurany az na oblecenie. po 2 hodinach...