Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

luba41
14. jan 2012

@wewe22 u nás už bolo asi 3krát "smradľavé" obdobie. Najprv vždy "vyvarím" octom práčku na 90 a vyumývam. Ono je to zažraté aj v tej gume v tesnení. Potom periem na 50-60 stupňov plienky aspon 6x po sebe s Persilom, aby sa všetky plienky 2-3krát prestriedali a dobre vyprali. A ešte pridávam aj plákanie. Teraz sme mali obdobie, že plienky nesmrdeli čpavkom, ale nejako korenisto. A totál všetky, aj kapsovky ,aj PUL ky. A dosúšam na radiatore, tak možno aj z toho smrdeli.

zuzanockamt
14. jan 2012

dievcata, mam otazku ohladom vlniakov na noc ... mam 16 mesacneho syna a na noc davam takmer vzdy vlniaky, len obcas PUL-ky a on v noci dost cika, kedze este v noci pije mlieko ... zvyknem ho aj v noci alebo skoro rano prebalit, podla toho v akom stave je plienka ... no a vsimla som si, ze ked ma uz vela nacikane, tak ma studeny zadocek aj stehna, pri PUL-kach to nemal ... je mi jasne, ze kedze vlniaky su vzdusne, tak je to sposobene tym ... na jednej strane je dobre, ze sa to vetra a neprehrieva, ale nemoze prechladnut? ... inak nema ziadny problem

wewe22
14. jan 2012

@luba41 po prani plienky nesmrdia to uz som vychytala ale malej smrdi moc hned ako sa pocura tzn ze po kazdom prebaleni letia do pradle aj vrchne gate aj nohavice vlasne vsetko co ma na sebe lebo inak smrdi ako by sa neprebalovala cely zivot ale v jednorazovke ten zapach neni taky vyrazny

luba41
14. jan 2012

@wewe22 no ved tak som myslela. Po praní mali plienky normálnu vôňu a stačilo jedno ciknutie a smrad ťahal aj cez gate. 😒 Potom vždy takáto "kúra" a je pokoj na pár týždňov.

wewe22
14. jan 2012

@luba41 skusim to a dufam ze sa to spravi lebo latkovanie sa mi paci a mam este nakupene aj latky na nove plienocky bola by ich skoda 😉

katka888
14. jan 2012

@wewe22
bola si stym u doktorky, ci nie je nejaky nebodaj problem? pretoze sa mi nezda, zeby az tak malo byt citit. 😒

wewe22
14. jan 2012

@katka888 bola som vsetko ma v poriadku aj mne to je divne dufam ze to co najskor prejde lebo inak naplnim bazar plienkami co by som teda nerada lebo ked si spomenem na to aku mavala ritku saska az sa mi chlpi jezia 😒

katka888
14. jan 2012

@wewe22
my ked sme mali jednorazovky, tak tie strasne smrdeli po napisani, latky mi az tak nesmrdeli nikdy.... aj ked bolo take "cpavkove" obdobie, asi 3x, ale to len pri Vike , ked uz bola starsia....
nepamatam, ci si pisala, ale asi si skusala zmenit prasok... ja ked mam vela plienok, tak davam okrem programu s predpierkou, to davam stale, tak davam aj este jedno preplakanie... ale podla toho co pises, nie je problem po vyprani, ale po napiskani do plienky. a preto ma napadlo, ci to nebude nieco s mocom, ked tak nan "agresivne" reaguje latka. pisala som vyssie jedno odporucanie od vyrobcu, preprat plienky s tabletou do umyvacky riadu a 3x preplachat, aby "vypralo" vsetky nanosy pracieho prasku, ktory sa uklada v latke a sposobuje nizsiu savost.... mozno ak by si to skusila takto preprat, mozno v tej latke by neboli zbytky niecoho , co na moc reaguje takym silnejsim zapachom.... neviem ci som dostatocne vysvetlila moje "myslienkove pochody". skus to s par plienkami, ktore popripade ozelies, ak by pokus nevysielll a uvidis, ci je nejaka zmena, alebo nie.

wewe22
14. jan 2012

@katka888 pravala som s gulou obcas som pridala prasok nie koli zapachu ale koli skvrnam ked zacal zapach zacala som davat viac prasku a ocot aj do prania aj do plachania odkedy sa mi rozpadla gula 😖 (neprajem nikomu kym som tie drobne gulicky povytriasala skoro ma porazilo) periem v persile senzitiv rozmyslala som aj nad orechami ale neviem sa na to odhodlat zena 21.storocia neveri ze orechy vyperu skvrny 😖 rozmyslam aj nad tym ze ked zacne mrznut dat ich na mraz mozno by to pomohlo

zfidorka
14. jan 2012

@wewe22 ja ked som teraz mala plienky na mraze, tak ani po 3 dnoch nebolo nic citit... ale urcite tam nedavaj pul, ten by ti mraz mohol znicit...
skusala si namocit plienky v mio freshi? ja by som namocila na niekolko hodin (minimalne noc), potom vyplachala a vyprala v prasku + zase mio fresh...
aby si videla ci pomohlo, musis skusit aspon 5-6 prani...
a tiez sa mi zda u takeho maleho babatka divne ze tak smrdia plienky :-/

wewe22
14. jan 2012

@zfidorka mio fresh som nezohnala v tescu tak som objednala na nete ale zas som to stopla lebo nemali ostatne veci co som chcela no hruza
ta moja barca mi dava zabrat aj neska cely den plac a grca furt a to jej davam gastrotus (ma reflux) stale rozmyslam ci som nieco nezjedla ale nic mi nenapada uz som s toho chora ked to takto pojde dalej asi ju odstavim ☹

matja
14. jan 2012

@wewe22 - viem, o akom zápachu hovoríš, aj my sme to zo dva razy mali. Stalo sa to pravdepodobne vtedy, keď som prala plienky každý 3. deň, nie každý druhý. Oprala som všetky plienky (okrem pul-u) na 90 a to pomohlo. Kapsovky som prepierala potom viackrát za sebou na 60.

luba41
14. jan 2012

@wewe22 malú neodstavuj, vydrž ešte mesiac-dva, ono sa to upraví, to by bolo škoda. Viem o čom hovorím, aj my sme tým prešli, tiež som mala 100x chuť skončiť kojenie, okolo toho 4 mesiaca sa to začne upravovať. To naša mala skrytý reflux, to bolo iné kafe, žiadne ležanie, polohovanie, vyvýšené spanie... 😒 Pomáhalo len nosenie na rukách a spanie na brušku. Potom už bolo fajn. A s tým smradom-začni tou pračkou-liter octu a pranie 90 stupn.

zuzanamolnarova
15. jan 2012

@wewe22 aj my sme ho mali, prišla som nato, že to bolo kvôli tomu že som mala plienočky skladované vo vedierku s uzáverom ktorý až veľmi tesnil. Tak teraz skladujem plienočky v tom istom vedierku len bez vrchu, vonku pred dverami (bývame v rodinnom dome) a odvtedy zápach zmizol 🙂 Keď vieš daj ich von - pomôže to, garantujem 🙂

kloranebb
15. jan 2012

Baby poradte. Kupila som malemu 7 mesacnemu synovi vlniaky loveybums large na patentky a su mu velke. Su velke aj mojmu 2a pol rocnemu synovi na pase a vsade. Nepredam ich tak dobre tak ma napadlo oprat ich na viac stupnoch ako sa moze vlna prat aby sa scvrkli. Budem skusat po desat stupnov zvysovat teplotu vody kym nedosiahnem potrebny rozmer. Myslite ze to bude fungovat???

katka888
15. jan 2012

@kloranebb
mohla si ich vratit , ak vam neboli dobre. 😒

kloranebb
15. jan 2012

@katka888 ja ze dorastie tak som ich oprala

katka888
15. jan 2012

@kloranebb
skoda, no neporadim s tym zmensenim, zeby si to neprehnala a nezrazila az prilis... ☹

wewe22
15. jan 2012

ahojte nedavno s niektora pytala na vlnu na pletenie vlniakov nasla som tento navaod je tam popisane ake vlny su vhodne na vlniaky
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=7245
mozno to pomoze niekomu do buducnosti

labutka
15. jan 2012

@kloranebb ja periem vlniaky na 40 a nezrazili sa mi. skus 50 alebo 60, ale tiez neoradim, aby sa ti nahodou nezrazili az moc... suhlasim s @katka888 , ved ked nakupujes cez web, do 7 dni mozes podla zakona nepouzity tovar vratit a vratia ti peniaze.
inak my sme loveybums Lko zacali pouzivat kratko po prvych narodkach.

kloranebb
15. jan 2012

@labutka natahovacie od nich nosi uz tri mesiace tie su ok ale tie na patentky su dake obr. Tak ale si ma povzbudila. Pockam este s nimi. Ale starsie mu su velke, sranda...

kloranebb
15. jan 2012

Baby dobre rozmyslam ze na leto pre chodiace babo budu najpraktickejsie natahovacie vlniaky? Aby sa po stojacky ked bude vonku nahodou cikat rychlo obliekali... Co zvolit? Loveybums, baby idea ci boundle of joy?

tinika
15. jan 2012

kočky aj vam sa akoby troska zmolkuju bambusove časti na bambozlee s tretch a flexitots? je to susenim alebo pranim?

lias
16. jan 2012

Ahojte, rozmýšľam nad látkovaním, ale odrádza ma to množstvo druhov plienok a nerozumiem väčšine výrazov, ktoré tu používate (AIO, vkladačka, štvorec, kapsovka.....). Zatiaľ mám skúsenosti iba s jednorázovkami.
Mohla by mi dať nejaká šikovná látkárka rýchlokurz a polopatisticky mi to vysvetliť ?
Čo a koľko by mi ako začiatočníčke nemalo chývať vo výbave? A kde sa to oplatí nakúpiť?
Počula som chvály na plienky bumGenius, ale tá cena... 😕 Koľko by som ich musela mať doma ak by som sa pre ne rozhodla? Díky moc za každú radu! 😵

katka888
16. jan 2012

@tinika
mne sa nezmolkuju ...

smejkoh
16. jan 2012

@lias Ahoj,
AIO = All in one = vsetko v jednom, je to plienka, ktora ma vsitu nepremokavu vrstvu (netreba pouzit vrchne nohavicky) zaroven ma vsitu aj savu vrstvu. Pouzivanim je podobna jednorazovke, len sa nehodi do kosa, ale do pracky. Nevyhodu ma, ze sa dlho susi.
Vkladacka - byva vacsinou s rozmermi okolo 10 x 30 cm, je to viac savych vrstiev na sebe. Ale moze byt aj roznych inych rozmerov, zavisisi to od druhu vyrobcu. Ked su vkladacky vacsie, napr. 30x30 cm, tak sa poskladaju. Vkladacka sa pouziva na zvysenie savosti plienky. Bud ju vsunies do vnutra plienky, ak ma plienka otvor alebo ju len polozis na plienku (vkladacka je potom priamo na pokozke dietatka).
Stvorec - klasicka bavlnena stvorcova plienka, aka sa pouziva napr. pri odgrckavani babatiek, alebo ktore pouzivali nase mamy na nase zadky 🙂
Kapsovka - kapsova plienka, ktora ma kapsu, cize otvor, do ktoreho vsunies vkladacku na zvysenie savosti. Rychlo sa ususia, lebo nemaju vsitu savu vrstvu. Vacsinou maju na povrchu nepremokavu vrstvu, takze netreba pouzit vrchne nepremokave nohavicky.

Ja som mala tiez v tom gulas. Snad sa v mojom popise aspon trosku vyznas, je to len velmi v skratke a este by sa dalo pisaaaaat.... Kludne sa pytaj.
O znackach ti neporadim, lebo prave kvoli vysokym cenam som si plienky sila sama doma, ale som rada, ze som sa na latkovanie dala.

smejkoh
16. jan 2012

@lias Este k tomu poctu plienok, minimum je asi tych 25 - 30 nohavickovych, podla toho ake druhy plienok by si mala, ci tenke rychloschnuce alebo hrubsie a ako casto by si prala a ci mas susicku. Pri malom babatku urcite este k tomu aj 20 - 30 kusov stvorcov.

tinika
16. jan 2012

@katka888 tak to bude susiskou asi ze?

katka888
16. jan 2012

@tinika
neviem, uvidime, co ti napisu ine baby,.... neviem rpeco sa niekomu niektore materialy zmolkuju a inym nie

lias
16. jan 2012

@smejkoh ďakujem 🙂 A dajú sa zohnať nejaké dobré aj tu na bazáriku? Nepredávajú sa tam len tie čo sú "nanič" ? Lebo tam sa objavujú aj nejaké za 5 - 8 €, takéto niečo: https://www.modrykonik.sk/bazar/plienky/bv4g/pr...
Môžem do takých investovať? To sú tie tzv. novavičkové ktorých treba 25-30 ks?
Nevravím že idem hneď kupovať, možno jednu kúpim a ostatné si ušijem, len si chcem spraviť prehľad 😉