Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

katka888
19. jan 2012

@sliver
zacali sme od 6 mesiaca ale on mi nic neprehltne, ak do neho dostanem kusocek z lyzicky, tak ho zacne strasne napinat... nevie prehltat taku stravu... tak robime pokusy

@lovesista hej, niektore deti vraj nekakaju niekolko dni, ale moje o tom asi nepoculi, lebo tie kakali skoro nonstop 😀
separacky som mala celulozove od little lamb, ale prestala som ich skoro pouzivat, lebo som prala pri 2 detoch kazdy den a stihalo krasne preprat.

ivanka.7
19. jan 2012

@zfidorka tak dakujem za objasnenie dalsich veci :D musim sa este vela ucit, vela ucit :D
A tie viacvrstvove sa tiez vselijako daju skladat (stretla som sa aj s pojmom "predskladane").
Cize nohavickova plienka je plienka, ktora sa pekne lahko dava, lebo sa zapina, ale idu na nu este vrchne nohavicky.
Kapsovka uz ma v sebe pul vrstvu, takze na nu netreba nic.

anelisa
19. jan 2012

@ginepra @lovesista mne sa novosklad neosvedcil, asi som na to bola lava 😀 , takze az na zopar prvych pokusov o novosklad, skladam len na obdlznik. Mam stvorce v 2 velkostiach a skladam 2 roznymi sposobmi, aby som dostala ten isty vysledny tvar. Obdlznik mi viac vyhovuje, ale je pravda, ze ak by mi mala kakala viac do plienky (vacsinou kaka do misky), tak by som musela davat novosklad, lebo pri obdlzniku to vacsinou prejde aj na vrchne nohavicky.
@jlp Ty mas este kopec casu na kupovanie, postuduj poriadne a pockaj na april/maj (neviem kedy presne), ked bude tyzden latkovych plienok a aspon cast vybavy urcite nakupis v zlave 😉

anelisa
19. jan 2012

A ja som si prisla tiez pre radu 🙂 je nejaky rozdiel v jednotlivych znackach vakov na plienky? Alebo je to jedno? Doteraz som pouzivala vedro, ale uz potrebujem velky vak 😀

zfidorka
19. jan 2012

@ivanka.7 neboj, prides do toho, ja som si na zaciatku robila aj poznamky 😉
viacvrstvove sa daju skladat, na rovno, na chlapca alebo dievca, na nohavickovy sklad...
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
su dobre v tom, ze maju viac vrstiev v potrebnych miestach... uplne super su podla mna vv (viacvrstvove) anavy z bambusoveho frote...
nohavickova aj kapsovka ako pises...

zfidorka
19. jan 2012

@lias som ti napisala prispevok, ale moje dieta mi vyplo zastrcku kym som ho odoslala... tak este raz...
ked prides domov, zoberies napr. stvorec, poskladas ho a das nan vrchne nohavicky (pul, flisove, vlnene)... ak chces zvysis savost, mozes pridat dalsiu vkladacku (to je to dovypchanie), napr. bambusovu, alebo dalsi stvorec poskladany na rovno...
ak chces aby malo babo pocit sucha, pridas stay dry vkladacku, polyesterovu alebo flisovu...
pre lepsie cistenie od stolice sa davaju separacne plienky, celulozove pre male babo, viskozove pre vacsie - oboje sa daju vyprat a par krat pouzit, potom sa vyhodia, alebo sa da pouzit flisova separacka, ta sa perie a nevyhadzuje...
do kapsovky sa davaju vkladacky, bud tie co mas k nej original, alebo hocico ine... po pocikani sa perie cela... jej vyhodou je ze na nu nemusis davat vrchne nohavicky (oblieka sa ako jednorazovka) a mozes dat do nej vkladacky podla potreby..
vlniaky su vrchne nohavicky, davaju sa napr. na stvorce, nohavickove plienky... su dobre v tom, ze su z prirodneho materialu a su najpriedusnejsie... po vyprani sa musi lanolin doplnit lanolinovou kurou...
dovypchavaju sa plienky, u ktorych chces zvysit savost a nepostaju originalne vkladacky (nohavickove, kapsove), alebo vkladacky nemaju (stvorce, viacvrstvove)..
bum genius flip su same o sebe vrchne nohavicky, daju sa kupit aj v sade s vkladackami...
nohavickove plienky nemaju nepriepustnu vrstvu, takze na ne potrebujes vrchne nohavicky...
kludne sa pytaj, ziadna otazka nie je cudna (ja ked si spomeniem na tie svoje na zaciatku) 😉

lias
19. jan 2012

@zfidorka Díky moc! Opäť si ma posunula kúsok ďalej 😉
A ešte ma napadla ďalšie otázky: krémuje sa bábovi pri látkovkách riťka? Mám skúsenosti so sudocremom, ale to len pri jednorazovkách. Tu sa používa tiež, alebo niečo iné, prípadne nič?
A ako často (po cca koľkých prebaleniach) sa perú tie vrchné nepremokavé nohavičky?

katka888
19. jan 2012

@lias
prebalovanie sa nerovna automaticky zakazdym davat kremik. je to zauzivane prave pri jednorazovkach, kde je vacsi predpoklad zaparenin, kedze pokozka az tak nedycha a pari sa a reaguje cervenanim az vyrazkami. pokial ma dieta v latke krasny cistuck yzadocek, nie je treba kremikovat. ak by nahodou malo cerveny, moze sa stat, tak kremikujes, ale treba dat pre istotu sepracnu vlozku, aby krem nezamazal latku a tymneznizil jej savost, kedze moze tahsie oprat. odkedy pouzivame latkovky, pri detoch kremik nedavam vobec, iba vynimocne, u nas deti reaguju na kakanie , ak maju drazdivejsiu stolicu, tak pokozka je zacervenana. inac na 90% maju krasne cistucke zadocky .

katka888
19. jan 2012

@lias
a nepremokave to zistis, bud sa mozu znecistit ak z plienky pretecie stolica aj na vrchne, alebo to budes vidiet a citit, kedy su asi uz vhodne na opranie.

lias
19. jan 2012

@katka888 díky, takže krémik si kúpim len maličké balenie. Ďalšie látkovkové plus 😉

miruss
19. jan 2012

@anelisa: Ak potrebuješ ozaj veľký vak, tak odporúčam gro baby vak.

miruss
19. jan 2012

@ivanka.7 : Viacvrstvové skladáš len na tretiny, oni sú v podstate akokeby predskladané, pretože sú tak balené. Alebo sa z nich dá skladať novosklad.
Kapsové a nohavičkové presne ako píšeš.

miruss
19. jan 2012

@lias: ja som krémik pri látkovkách používala len keď drobcom išli zuby a často kakali. Keď som krémovala, tak som použila separačku, aby sa mi nezamstila plienka a neznehodnotila.
Vrchné nohavičky perieš buď keď začnú páchnuť močom alebo keď ich báo pokaká.

brumka111
19. jan 2012

@katka888 a nevies, ci aj wonderoos su vhodne od narodenia ? a mam este aj minilala a swadleebes...
@zfidorka dakujem ti pekne za mnohe rady...ano bambusove plienky mam nove a boli uz 4 x prane a sami zdaju dost tvdrde, prala som ich an 40-tke. Myslis, ze by bolo vhodne kupit aj bambusove stvorce KIKO alebo su zbytocne?
@sliver dik, tak flipku vrchne gatky si este dokupim...a ty pouzivas tiez len stvorce na zaciatok? teda pises, ze aj jednorazovky...ale chcela by som pouzivat aj kapsovky...:-}

brumka111
19. jan 2012

joooj nikto mi neodpovedal... 😔 ...prosila som o radu, ze su lepsie vrchne gatky thiesties alebo imse vimse alebo nejake ine? dokupim si podla vasich rad tie BG flip jednovelkostne, ale to budem mat len jedny gatky pre obdobie od 8 kg dietata...to staci? tak preto som rozmyslala, ze este ejdny bud thisties alebo imse vimse, co poviete?

miruss
19. jan 2012

@brumka111: Imse nohavičky sú jemnejšie, ale zase thirsties veľ. 2 Ti vydržia až do odplienkovania.

sliver
19. jan 2012

@brumka111 - ja mam aj imse vimse ale su pre nas lepšie Flipky
jo používala som iba štvorce, skušala som chvílku aj kapsovky no mala mi to prekadila preto je najlepší novosklad lebo tu kaku udrží... moja kadila 4 denne uplne riedko...

brumka111
19. jan 2012

@miruss takze tie imse vimse by sa skoro opotrebovali? prosim ta pekne, myslis,ze ked este dokupim BG flip a weehugers a k tomu budu tieto thirsties, tak to je akurat alebo stacia len 2 ks vrchnakov ? 🙂

miruss
19. jan 2012

@brumka111: Podľa mňa pre dieťa do 3 mes. sú naj štvorce a nohavičkové plienky a od 3 mes. aj kapsové a All in one plienky.

miruss
19. jan 2012

@brumka111: Počet vrchných nohavičiek závisí od počtu štvorcových a nohavičkoých plienok, ktoré máš. Ak máš aj kapsové plienky, tak Ti stačia aj dvoje nohavičky, ale ideálne je podľa mňa mať 3 vrchné nohavičky.

brumka111
19. jan 2012

@sliver ahaa, no dobre teda, asi najlepsie bude ked zistim vlastnymi skusenostami pri nasej dcerke...ktora pride na svet coskoro vo februari :-}..Tak uvidim, moyno aj ja velmi rzchle vzlucim kapsovky v prvych mesiacoch :-}

sliver
19. jan 2012

@brumka111 - presne...každé dieťatko je ine
na začiatok stačí malo a nechaj si radosť aj na neskor 😉
alebo kupiš ked budu akcošky

brumka111
19. jan 2012

@miruss a ktore latkove plienky do 3-mesiacikov by si odporucala, prosim?

brumka111
19. jan 2012

@sliver noo hej presne, pravdu mas... 😎

miruss
19. jan 2012

@brumka111: Štvorcové plienky sú najkvalitnejšie buď tie do ktorých nás balili naše mami alebo MaM happy square, Imse Vimse, Popolini alebo Kikko bambusové. Z nohavičkových plienok sú na nočné spanie najlepšie bambusové (Little Lmab, Anavy a Tots Bots stretch). Na deň stačia bavlnené alebo konopné (Imse Vimse, Ella´s house konopná alebo BabyLucy bio organic).

wewe22
19. jan 2012

tak sa pomalicky trapime plienky uz tak nesmrdia ani ked dlhsie buva neska sa nam dokonca podarilo chytit kaku do nocnika este dobre ze to neslo do plienky bo toho bolo tolko ze by to mala asi aj na vlasoch nestiham vas citat bo skola vola tak plienkovaniu zdar a pokusim sa vas docitat 😀

fidorka27
19. jan 2012

@katka888
pani neviem odkial to vsetko mas...ale uplne som z toho zmatena a popletena mam pocit ze sa to nikdy nenaucim... 😖

zfidorka
19. jan 2012

@brumka111 ja som mojej davala wonderoos od narodenia, do zmensenych nepasuje dobre original velka vkladacka, tak som davala tu malu mikrovlaknovu a k tomu maly bambusovy stvorec baby lucy...
bambusove kikko stvorce su dobre save, na zaciatku aj jemne, ale potom sa dost zbehnu, zhustnu a okraje sa zvlnia... takze napr. novosklad je potom tazsie poskladat, ale na rovno sa daju skladat...
ja som ti pisala k tym vrchnym, ak uz mas velkost 1 Little Lamb a Thirsties, tak potom by som dokupila jednovelkostne Bum Genius Flip alebo Blueberry... ja som davala flipky malej od jej 4.dna...
ja som do 3 mesiacov na noc davala zavazovacie plienky, aby neotlacali gumicky nohavickovych - vid moj clanok latkova zostava...

zfidorka
19. jan 2012

@fidorka27 nie je to az taka veda 😉

juliam
19. jan 2012

mám vrchné nohavičky LL, ktoré sa mi veľmi páčia, lebo dnu nemajú látku (ako napr. thirsties alebo BG, ktoré mám), takže mi nenavlhnú a majú aj dobré krídelká. len som kúpila veľkosť 2, ktorá nám je ešte veľká. tak rozmýšľam, že či kúpiť 1 alebo vyskúšať nejaké iné podobné vrchné gaťuše?