Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

vojann
21. mar 2013

@missy5 ahoj, určite nekupuj celú sadu jednej značky. Najlepšie je nakombinovať 🙂
V podstate na začiatok na novorodenca sú najlepšie štvorcové plienky+ pul nohavičky. Stvorcových by si mala mať určite najmenej 30 a k tomu minimálne 2-3 pulky. Zvyšok čo sa ti bude páčiť. Radšej kupuj po jednej plienke a keď sa ti bude pozdávať dokúpiš. Nočné na novorodenca nebudeš ešte potrebovať, no neskor 3-4 ks určite využiješ. Ja mám veľmi dobré skúsenosti z vlniakmi, no aj tie až neskor, keď dieťatko bude mať pravidelnú stolicu ( moja mohla nosiť už od mesiaca) Ostatné druhy ( AIO, SIO, kapsové plienky) je už na tvojom vkuse. S Bambino mio nemám osobné skúsenosti, ale pravedpodobne ide o viacvrstvové plienky, ktoré budú určite dlhšie schnúť, ako štvorcové, čo nemusí byť problém ak máš sušičku.

missy5
22. mar 2013

@vojann dakujem,budem pozerat na nete kade tade,nasla som aj na bazosi co ponukaju,oplati sa aj pouzite kupit ci skor nove?

lu2112
22. mar 2013

@missy5 ja som mala podobny problem tiez som vela citala a pitala sa. Co som ale zistila je vediet co chces a co sa ti paci. ak chces zacat zo stvorcami co vela bab roby tak naozaj potrebujes len stvorce a 3 pulky a neskorsie dokupis postupne co potrebujes a co sa ti bude lubit. Treba skusat lebo nie vsetky plienky sedia kazdemu babetku. Ja som bola leniva na stvorce tak my sme od malicka ficali na kapsovkach a bambino mio a Flip plienkacj aj ked vsetci tvrili ze nezachyti prazenicku my sme nemali ziaden problem a to maly je latkovany od prveho tyzdna.
Treba si uvazit co vyhovuje tebe a co sa tyka plienok je vela dobrych plienok a hlavne si vyber take co sa ti pacia to sa u mna osvedcilo mame asi 6 roznych druhov a na nase stastie vsetky nam sedia super. Ale urcite na zaciatok nekupuj nicoho vela jedna dve plienky rozne druhy a potom ked bude babo zistis co sedi najlepsie.
A pri nakupe urcite sleduj akcie ja som svoje plienky zacala zbierat ked som bola v 12tt a zostavu som si nakupila dost lacno lebo som vzdy cakala na niake akcie 😀 😀

vojann
22. mar 2013

@missy5 pulky radšej kúp nové, tie reálne vydržia tak rok-dva. Ja som mala zopár plienok aj z druhej ruky a boli v pohode.

tynamartina
22. mar 2013

@zfidorka
@ivanka.7
@labutka a ostatné látkarky. Chceme začať látkovať a teraz tak rozmýšlam že ako to robíte keď dieťa treba prebalovať častejšie to ho normálne prebalujete aj keď spí? a ešte ako to robiť s BKM ako to robiť keď kaká halvne počas jedenia? Ďakujem za rady

missy5
22. mar 2013

@vojann dakujem ked ma nieco napadne pisem 🙂

missy5
22. mar 2013

@vojann este sa opytam,kedy treba zacat s nakupom 🙂 ja som este nic nezacala len prezeram a orientujem sa,ale uz som sa celkom rozkukala 🙂)

peluskovo
22. mar 2013

@missy5 ja som na zaciatku kupila par kusov aj z bazarika, najma som chcela vediet ake su, lebo na zivo som nemala kde popozerat a skoncilo to tak, ze polovicka bola suca tak do kosa, boli velmi opotrebovane a druha polovicka sa pouzivat dala. takze vo finale som bola na tom financne ako keby som kupila nove. pri bazarovych je jediny zadrhel, nevies, ako bolo o ne starane, v com boli prane, ako susene / ci nie na slnku a pod, PUL vrstva uz moyze byt znacne "pouzita" / a preto sa ti moze stat, ze zacnu ovela skor pretekat, ako nove.
co sa tyka nakupovania, samozrejme, je jedno, kedy zacnes, mozes si par kusov zabezpecit este rped porodom, v porodnici vyskusas na babatku a doobjednas, co sa ti bude najviac pozdavat. ja som zacala s latkovymi ked mala dcerka 6 mes, najprv som kupila za cca 100 e prve kusy, kombinovala som stvorce podedene s pulkami a novymi plienkami, potom som dokupila zase za 100 e uz to, co sa mi pozdavalo v praxi a neskor som kupila uz to, co som myslela ze mi chyba, co sa mi pacilo... tak ako saty, dokupis, aj ked netreba iba preto, ze su pekne :D

peluskovo
22. mar 2013

uz su na ceste, ale iba par kusov 🙂 najdete aj na MK : https://www.modrykonik.sk/shopy/plienky/0nm8/bu...

vojann
22. mar 2013

@missy5 ja odporúčam počkať na týždeň látkových plienok. (15-21.4.2013) zvyknú byť veľké zľavy 🙂

tynamartina
22. mar 2013

@peluskovo
@vojann a ostatné látkarky. Chceme začať látkovať a teraz tak rozmýšlam že ako to robíte keď dieťa treba prebalovať častejšie to ho normálne prebalujete aj keď spí? a ešte ako to robiť s BKM ako to robiť keď kaká halvne počas jedenia? Ďakujem za rady

labutka
22. mar 2013

@tynamartina ked spi, neprebalujem. novorodenca som prebalovala pred a po dojceni. tiez mi krpci zvykli kakat pocas dojcenia. ak mas na to priestor, skus ho pri dojceni mat bez plienky a pod ritkou mat cinsky nocnik (alebo misku) a ked sa vykaka, pripomen mu "signal". Moj krpci si casom na to zvykli a kakali po jedle (ked som ho podrzala nad nocnikom) alebo hned rano po zobudeni.

labutka
22. mar 2013

@tynamartina este doplnam, zle som sa vyjadrila. ja prebalujem vtedy, ked viem ze krpec je pocurany. aj ked je to po 10 minutach. plienok mam dost, nemam dovod ich setrit . mne zalezi na tom, aby bol v cistom. stay-dry pouzivam na von a na noc. ked sme doma, davam stvorce bez stay-dry.

tynamartina
22. mar 2013

@labutka No mňa zaujíma hlavne to že malá niekedy spí aj 4 hodiny a to neviem či štvorec potiahne, preto som sa pýtala či ju mám budiť alebo dať vkladačku?alebo???

vojann
22. mar 2013

@tynamartina ja som dávala nohavičkové, aj keď spinkali poobede, či na prechádzke, proste keď som očakávala, že si dlhšie pospia. Na noc tiež nohavičkové a nebudila som. Niekedy sa stalo, že spali dlhšie a mali len štvorec, tiež som kvoli tomu nebudila, no to záleží od dieťatka, moji necikali veľa. Keď som už nemala nohavičkové dala som štvorcovú a vkladačku.

labutka
22. mar 2013

@tynamartina na noc som davala hned odzaciatku bambusove nohavickove. Do nocnej plienky som prebalila az tesne pred spanin. Zozaciatku som 1*prebalila aj vnoci (okolo polnoci), teraz uz nie. To musis sama zistit, aku plienku potrebujes na noc, mne tiez krpci moc necuraju, ale inym detom by nasa nocna kombinacia nestacila.
Takisto ked cakas, ze ti bude spat dlhsie, daj savejsiu plienku.
Ja by som babo kvoli prebaleniu urcite nebudila.

zfidorka
22. mar 2013

@tynamartina ja som tiez neprebovala ked spala, davala som stvorec a dnu bambusovu vkladacku, postupne som odsledovala kolko cika ked spi a podla toho dala plienku... ako je uz viac bdela, tak cika cca kazdych 20-30 min ked je hore, vacsinou sa zlosti ked chce cikat, alebo sa pocika... niekedy ked spi, tak aj po 3 hod. spanku sa mi uz stalo, ze mala po zobudeni suchu plienku a vycikala sa az do misky (cika vacsinou pri prebudzani)... ked chce kakat pocas dojcenia, tak sa sama pusti, dam ju vykakat a potom papa znovu... kaka vacsinou po zobudeni, alebo po papani, ale dnes sa napr. strasne zacala zlostit, po chvili mi doslo preco, ked pustila kaku do plienky 🙂
obe dcery mali kakoprdy, cize este castejsie ako cikali pustili do plienky kusok kaky, takze ja malu kontrolujem kazdych cca 20 min. alebo ked sa zacne zlostit, a bud uz musim plienku vymenit, alebo to stihnem zachytit do nocnika... takisto kakali aj v noci, takze som po nocnom dojceni prebalovala, aj ked livka prve tyzdne v noci pri prebalovani strasne plakala, no ale nemohla som ju nechat v pokakanej plienke... teraz sa uz napapa a spi v noci dalej, takze ju kludne prebalim...
mam taky isty pristup ako @labutka, plienok mam dost, takze ju prebalim aj kazdych 5 minut, ak je to potrebne... a hlavne ked viem kedy (a cca ako casto) cika, tak ju predsa v pocikanej plienke necham, aj ked mam doma save a stay dry plienky (tie davam na vonku, ked nemozem prebalit tak casto)...

peluskovo
22. mar 2013

@tynamartina ja som neprebalovala, ked maly spinkal davala som iba jeden stvorec klasicky. ono male babatko vela nenapiskalo. BMK som nerobila, v tom neporadim

euka210
22. mar 2013

@tynamartina ked spi, tak som neprebalovala...pokial som ho tym nechcela zobudit 🙂
Moj nikdy nespal 4h v kuse (iba v noci), takze neviem 🙂 Deti curaju az po zobudeni. Ale od nejakych 9m sa po 1,5h budil suchy a sup na nocnik. Jeden stvorec davam na denny spanok aj teraz na 1,5r.

ivanka.7
23. mar 2013

@tynamartina dieta mi ani teraz nespi 4 hodiny v kuse :D ale ako mensej sa jej to sem tam stalo. Ked spala, tak som neprebalovala, ale ja som latkovala v noci az trochu neskor, vtedy uz nekakala a kedze spavala na figu, tak som si ju rozhodne nechcela budit nejakym prebalovanim. Takze som davala nohavickovu plienku a ta mi tahala az do rana. Ked som sem tam latkovala v noci aj skor, tak som vzdy vecer balila do stvorca s extra vkladackou aby pripadne potiahol dlhsie, keby mala spala dlhsie. Ale pri jej "sichtach" do tretej rano to velmi nehrozilo.

handricky
23. mar 2013

zienky z BA a okolia: streda 27.03, 15.00 -18.00 hod je v latkovky.sk plienkove poradenstvo.

kristinah
23. mar 2013

Poprosim vas o radu. Uz treti den latkujeme a pouzivam bavlnene stvorce + celulozovu separacnu vlozku a vrchne pul-nohavicky. Kedze teraz moj maly (7mesacny) zacal kakat viackrat za den, tak sa mu troska zaparila ritka. Ale toto sa nam uz stalo aj pri jednorazovych plienkach. Chcela som sa spytat, ktore sposoby latkovania su pre deticky najvzdusnejsie? Su to vlniaciky? Ake mate skusenosti s pul-nohavickami versus vlniakmi? Minule som u jednej mamicky videla, ze svoju malu latkuje tiez a na bavlnene stvorce pouziva take vrchne nohavicky akoby z frote materialu (nevyznam sa v tom, takze to mohlo byt aj nieco uplne ine), ale nema tam tu pogumovanu vrstvu. Dala si to sit a je s nimi spokojna, ale vravi, ze sem tam sa stane, ze sa jej babatko precika. Pouzivate tiez niektora nieco take? Dakujem za odpoved.

peluskovo
23. mar 2013

@kristinah co popisujes u kamosky, budu pravdepodobne flisaciky. tie pod tlakom prevlhnu, takze nie su idealne pre sediace deticky. osobne som malemu davala novosklad a na to vlniaciky, rozdiel bol na pokozke viditelny, ze krajsie dycha. ak ti castejsie kaka, skus davat novosklad a na to vlniaciky, novosklad, aby sa ti vlniaciky nezaspinili od stolice. tahsie to z nich ide dole a po prani ich treba nalanolinovat, aby neprepustali mokro.
flisaciky su priedusnostou nieco medzi pul a vlniacikmi. ak ti bao nespinka na brusku / tam by pri spani vznikol tlak a prevlhlo by ti na oblecenie /, ale na chrbatiku, resp. tak, ze netlaci telickom na mkru plienku, tak ich mozes davat aj na noc

vojann
23. mar 2013

@kristinah určite sú najpriedušnejšie vlniaky. Je s nimi trochu viac práce, ale oplatí ti to pohodlie dieťatka. (Nezvyknú tlačiť okolo nožičiek, merino vlna je veľmi prisposobiva, menej zaparenín)

behulka
23. mar 2013

@kristinah neboli tie nohavičky z tohoto? Je to froté, z jednej strany potiahnuté pul-om. Nevýhoda je, že po okrajoch to bude premokať.
http://www.detivbavlnke.sk/detivbavlnke2/eshop/...
Ja obliekam takmer na 100% vlniaky, nie som veľmi presvedčená o priedušnosti pul-u. Lepšie než igelit, ale že by dýchal, tomu veľmi neverím.
Flísové vrchné nohavky sú tiež fajn, no problém je, keď bábo dlho sedí, či leži, pri loziacich a chodiacich deťoch boli ok. Oproti vlniakom sú lacnejšie (i keď pri doma šitých môže byť rozdiel minimálny) a lepšie sa udržiavajú.
Kompromisom môžu byť flísové nohavičky s uštrikovanou vlnenou vkladačkou.

etuska
23. mar 2013

ahojte zienky, dlho som tu nebola ,akosi nie je pri 3och chrustoch cas 😵
Pomaly rozpredavam latkovu vybavu nakolko som latkovala sucasne oboch chlapcov.Postupne pridam do bazara dalsie plienky.
Zatial tam mam Bambooty vel. M
https://www.modrykonik.sk/bazar/plienky/l1xj/ba...

mam na predaj nove Bumgenius tusim je to V.4 alebo Elemental - oranzova a fialova,BG Flip vrchne nohavicky modre +3 ks Stay Dry vkladaciek a este sadu Bambino Mio pre 5-7kg babo,postupne to pridam do bazaru.Tieto plienocky som kupila kamoske v akcii ale nakoniec latkovat vobec nezacala a ja som uz tie plienky nevyuzila nakolko som mala toho dost.
Mal by niekto aj zaujem o vlniaky Loveybums?
pekny dnicek a prijemne latkovanie 🙂

ekoplienky
24. mar 2013

Ahojte.
Ak ste zo Zvolena alebo z Košíc a chcete vidieť moderné látkovky naživo. Tak v apríli budú v týchto mestách prezentácie.

marykaha
24. mar 2013

Ahojte, chcela som si doma skúsiť uštrikovať vlniaky- mala som staihnutý link, no zrazu na naň nedá dostať http://strihplinky.xf.cz/HD_strih.pdf
neviete mi niektorá poradiť iný link, prípadne, nemáte ten text niekde skopírovaný?
nie som žiadna zručná štrikovacia žienka, takže stručným návodom veľmi neporozumiem a tam sa mi to videlo dosť jasne i s obrázkami rozpísané.
diki moc

oliverka
24. mar 2013

@etuska Za koľko tie vlniaky? 😉

marykaha
24. mar 2013

prípadne, možno by mi skôr išlo to ušiť, tak keby ste mali nejaký návod a tip, skúsenosť aká látka(vlna) dobrá bola.