Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

izabelkak
15. feb 2010

dugyna práveže smrad je z jednorázoviek v koši, lebo látkovku pokaku spláchneš vodou, krátko preperieš al. na chvílku namočíš do vody so solou na škrny a šup s ňou do vedra či vaku, ja mám vak a nič v kúpelke necítiť hoc aj ho nejak extra nedotiahnem...

julia30
15. feb 2010

dahlia presne som rada ze si ma na latkove vlozky ukvakala uz asi nikdy viac normal a c mam nakupete, lebo vsetci mi hovorili ako sa v sestonedeli nedostanem von a budem strasne krvacat nech si nakupim darujem mame alebo niekomu 🙂 sesternici 🙂 nech si uziju.

dugyna najdolezitejsie je ze ty si presvedcena ze to chces takto 🙂 a to je dolezite a ked budes mat plnu hlavu toho ako do teba hucia tak napis a my ta povzbudime a ukazeme nove krasne nech si spravis radost ;) ako ja dnes som zaplatila prve gro baby 🙂 tak sa tesim jak maly jarda 🙂 manzel netusi ze som ich kupila ma odstreli :D ale ja som si jednoducho musela spravit radost kedze mam kupene normalne len 4ks zbytok usity 🙂 tak nech mame take repre 🙂 aj ked aj tie moje su skvele :D ale hlavne funkcne 🙂

inak ja som to spravila u nas v rodine tak ze aha jake super mam a dokonca aby som predisla tomu aby moj tata nefrflal ze co to je za latku a kde ju mozem zohnat som mu tie vlozky ukazala :D kedze on je textilak a 33 rokov robil v textilnom priemysle 🙂 tak najprv ze som neni normalna a ked som mu vyratala kolko usetrim tak ze no to je super 🙂 niektorych len cez prachy...

napr mamu som dotlacila k pouzivaniu eko jari a prasku na pranie 🙂 a je spokojna este aj usetri 🙂

krasny vecer prajeme 🙂

mneme
15. feb 2010

dugyna, nic si z reakcii okolia nerob. ja som pocas tehu tiez koketovala s latkovkami, dokonca som mala zdedenu vybavu flanelovych baby lucy. vsetci doma ma od toho odhovarali, najma mama a sestra, ktora prveho syna este musela odlatkovat na klasickych stvorcoch. ze vraj ci spasim planetu, preco sa nesetrim a pod. ja som v tom strese okolo starosti s malym mimi popravde na to kaslala a ficala na jednorazovkach 😔 kedze dcerka s nimi nemala ziadne problemy, nijako som to neriesila, ale ked som videla tie tasky, ktore moj muz chodil pravidelne vyhadzovat, vzdy ma zamrazilo co za svinstvo to za sebou nechavame 😝 a tiez predstava, ze jej davam to tu jemnu kozicku igelit ma dost deprimovala. dlho som sa odhodlavala s latkovanim zacat, stale som si nevedela predstavit, ako to bude so skladovanim spinavych plienok a ako ich budem prat, ale je to uplne easy 😎 do vedra som nakvapkala levandulovy olej, takze spinave plienky nam pekne vonaju 😅 , pracka vyperie, je mam za 10 min. vyvesene a uz len cakam kym uschnu. to, ako krasne vyzeraju je potom uz len skvely bonus 🙂

julia30
15. feb 2010

jaj a este som zabudla ;) ja mam kybel len jeden skladujem na sucho ked sa mala pokadi preperiem s zlcovym mydlom z DM a iba plesken a perem raz za 2 dni a v kupelke mame brutal teplo lebo ja som zmrzlak 🙂 takze nemoze byt zima :D a nikdy este nesmrdelo. Dnes sme boli nuteny dat jednorazovku na von a skoro som sa dogrcala ked som ju po 3h vybrala z toho kocika ;( uplny smrad z tych jednorazoviek :( ale tak sem tam je to nevyhnutne ;(

dugyna
15. feb 2010

baby vy ste super..dakujem vsetkym za povdbudenie 😉 hned mam lespiu naladu...
niektorym mozte aj ukazat aj financie ze ustrite..aj vysvetlit ze je to na cas nenarocne..ale nechapu..

vlozky tie BL chcem objednat dalsi mesiac..lebo by som uz chcela mat vsetko pekne nakupene a nachystane najneskkor mesiac pred porodom 😉

naozaj vam vsetkym dakujem za podporu a rozbeselenie 🙂 a mate pravdu drahy aj ja sa na latkovanie tesime 🙂 a to je hlavne..a aj mame a babke sa to pozdava

crysmile
15. feb 2010

dugyna, to si z toho nic nerob, ten kto to chce, ten to pochopi.. a ja vzdy hovorim ze je to zdravsie, ze jednorazovky su napustane kadecim..
a to je super, ze sa tvoja rodinka na latkovanie tesi, to je zaklad a bude to pekna zaluba..

zajaciq
15. feb 2010

dugyna len aby si za ten mesiac nezacala prebalowat plysakow co neobsedis a w jednom kuse budes otwarat komodu a kontrolowat tie plienky 😀 Ja som uz cista diagnoza a radsej ani nemyslim na to,co mi ludia na to powedia. Ta metoda,ze usmew na twar a argumentowat ekologiou, sa mi pozdawa,weru. Len ja mam skor wrazedne pohlady pri obmedzencoch,tak mi treba!

etuska
15. feb 2010

Zajaciq-ze vrazedne pohlady 😀
Baby-ja som este pri 1.dcerke koketovala s latkovkami-no vtedy tu nic ine okrem Popolini nebolo a tiez sa mi to zdalo ako vela penazi naraz-no po takmer 3och rokoch pouzivania jednorazoviek sme tiez riadne zasvinili 😝 planetu a povedala som si dost 😒

A latkovanie uz beriem ako vasen 😀 len snorim po nete a hladam 😀

Dahlia-a latkove vlozky si planujem kupit tiez.Pred tehu som pouzivala menst. kalich-co tiez mnohi na mna pozerali ako na blazna-ale zvykla som si,no v sestonedeli sa ani pouzivat neda 😀 -tak si objednam nejake latk. vlozky na skusku 😵

Uz som si aj povypisovala "par mudrych" rad a asnazim sa sirit osvetu latkoviek medzi kamoskami co maju male deticky 😵 -uvidim kolke sa namotaju tak ako ja 😵

etuska
15. feb 2010

Kočky-zvazujem ci kupit skor bambusove vkladacky,alebo vlozky????

http://www.plienka.sk/index.php?cPath=106&osCsi...

ktore sa mi na novoška hodia skor?Mam 10ks plienok Baby Lucy+ nejake BG one-size-tak ci si mam kupit nieco na dovypchavanie,alebo radsej bambusove stvorce?

izabelkak
16. feb 2010

etuska tie štvorce sa rýchlejšie usušia ako tá vložka a ak je tá vložka ako v BL bamboo plienkach čo asi je, tak by som povedala že je aj taká hrubá na dovypchávanie, ten štvorec je aj taký variabilnejší, štíhlejší ale pritom saví....

martina05
16. feb 2010

Ahojte látkarky ... Dugyna presne niečo podobné ako si opísala zažívam ja ... Všetci ma od látkoviek odhovárajú presviedčajú ma aká to je blbosť, kde to budem v jednoizbovom byte sušiť a skladovať a podobne. Už som sa rozhodla a objednala si nejaké tie plienočky čo mi baby poradili a už sa neviem dočkať balíku ....

Teraz som začala riešiť pranie, zatiaľ som si kúpila žlčové mydlo - tekuté z DMky a chcela by som sa spýtať na veci ktoré k praniu potrebujem ... Stačí keď si kúpim jeden kýblik napr. niečo takéto ... http://www.babytrend.sk/bambino-mio-kyblik-na-p... no a potom by som použitú plienku, prípadne vkladačku z Gro Baby jednoducho prepláchla vodou /mydlom/ a namočila do kýblika s olejčekom napr. levanduľovým a potom jednoducho oprala .... Vďaka za rady ...

jaandy
16. feb 2010

martina05

Skladovanie na mokro neodporucam budes mat len fujtajblovu vodu co sa ti bude vylievat...ak mas balkon tak pouzi hociake vedierko(mne sa osvedcil plastovy kos na pradlo ten ma diery na vetranie) a hodis tam ocikane plienky len tak ako su, pokakane operies v ruke zlcovym mydlom vyzmykas a hodis tam tiez. Ak by ti napriek tomu zostavali flaky tak pokakanu plienku namoc do horucej vody s perkarbonatom sodnym (alebo puer co je to iste) a vybieli ti ju. Na dno toho vedierka mozes kvapnut nejaky et. olej ked ti bude vadit cpavkovy zapach, ale 2 dni sa to da zniest.

izabelkak
16. feb 2010

martina pre mna osobne je praktickejší ten vak na plienky, ale každému iné vyhovuje, vačšinou tu dievčatá majú kýbliky ale také klasické z domácich potrieb... plienky však nemožeš máčať v olejíčku, ten sa dáva na vatičku kt. nalepíš z vnútra na dekel kýbliku a pod., plienky sa skladujú na sucho, je možné aj na mokro, ja som nikdy neskúšala ale vraj je z toho smrad a vodu musíš meniť...
ja pokakanú plienku spláchnem prúdom vody (nastavím si hadicu aby šlo prudko takým otočným kolieskom pritom vodu nepúšťam nejako extra sprudka) ak budeš mocť používať separačky tak tú jednoducho odhodíš a na plienočke spravidla budeš mať len žltú tekutinku ale bez "praženičky" tá skončí na separačke, tak toto pretrieš žlčovým mydlom po chvíli preperieš v ruke vyžmýkaš a hodíš k ostatným plienkam kt. budú v kýbliku či vaku bez vody - "suché", ja kupujme žlčové na ručné prepieranie v DM tuhé... ak je okakaných vela miest a nemám čas sa s tým babrať tak dám do lavóra nasypem trochu soly na škrvny a pustím na to prúd teplej vody aby sa sol rozpustila a nechám máčať kým mám čas zaoberaŤ sa tým potom zvačšia len vyžmýkam a hodím zase k ostatným plienkam....
a niekde som čítala že éterické oleje sa možu pridávať do prania k octu - koli voni, až po 6 mes., ja ked som par krat pridala tak to vonalo len po opratí potom už nie, závisí v čom budeš prať, ak to bude eko prášok bez vone a bude Ti chýbať možeš používať tak. Mne nevadí že plienky nevoňajú hlavne že sú čisté, teraz periem v sypanom eko prášku čo som kúpila v bráne, aj zmakčovadlo ale dajako to nefunguje, plienky boli makšie keď som prala v slíze, len neviem či ten malej nevadil predsa ide tam tá kryštalická sóda, ale tak oskúšam po čase, aj mydlové orechy sú fajn ale musíš používať sol na škrvny ... uvažujem že skúsim oprať v tekut.prášku frosch je v bio kvalite a voní veľmi pekne a hlavne sa mi zdá že perie lepšie ako napr. ecover, dá sa kúpiŤ v DM aj ten ecover...
z komerčných práškou na českom MK baby chvália aj batole ale nemám skúsenosť....

katka.carska
16. feb 2010

Dugyna mame sa dobre 🙂
Ja som sa k latkovkam dostala po odskusani viacerych znaciek jednorazoviek a viacerych smradlavych masticiek a ked nepomahalo, dostala som radu od lekara, ze latkove plienky. Nebola som vtedy moc nadsena, lebo aspon na cestovanie a na noc som chcela papierovky. Ale zvladli sme, a pri Ondrikovi som o inom ani neuvazovala.
Okolie ma neodradzalo, akurat som mala pocit, ze obcas nas beru ako socialny pripad, ked ani na tie jednorazovky nemame. 😕
Ked sme jedneho casu byvali mimo mesta, v okoli nebolo maminy, co by pouzivala papierovky, vsade kde mali babatko vyseli v zahrade bielucke plienky. Miestna Jednota ani neviem, ci vobec jednorazovky predavala.

henushka
16. feb 2010

martina05,

no v jednoizbaku budes mat plienky vsade 🙂 , na to sa priprav, ale predstava, ze by si mala v jednoizbaku kos s pouzitymi jednorazovkami 😝 na toto tie tvoje zname asi nepomysleli.

kos kup hocijaky, nema zmysel investovat take velke peniaze, pozri napr. nieco v ikei. a usetrene peniazky radsej investuj do nejakej peknej plienocky 😉

a tiez radim "nasucho"! tak ako baby vyssie spominali 🙂

zfidorka
16. feb 2010

izabelkak - v akom vaku skladujes plienky (velkost, znacka)? peries plienky spolu s vakom?
ja som rozmyslala ze by som plienky davala do vaku - 1 vacsieho alebo 2 mensich a tak do vedierka, ked by som sla prat, tak by som len zobrala vak(y) a supla ich do pracky...

henushka
16. feb 2010

julia30,

neviem, ci to tym mamickam pouzivajucim vylucne jednorazovky nodochadza, alebo to uz nevnimaju, ale mna tiez napina, ked je jednorazovka aj iba pocikana 😝 😝 😝

dahlia23
16. feb 2010

my máme 2 takéto vedierka, jedno ružové, jedno modré, kúpila som to ešte pri Lenke v Tescu. výrobca je poľský - OKT (možno aj niekde v domácich potrebách majú) a stálo asi 120 - 140 Skk jedno. To prvé. to druhé som kúpila v akcii za polovicu. 😀
http://www.maderna.sk/dojcenecke-potreby/bebe-j...
no, a to žlčové mydlo z DMky je fakt super, ale skôr to tuhé, než tekuté. okakanú plienku som tiež len prepláchla, natrela mydlom a švacla do toho vedra. prala som každé cca 3 dni. vedrá boli v kúpelni a nikdy to nesmrdelo. 😉

martina05
16. feb 2010

Baby, myslíte si že na to skladovanie plienok bude postačujúci a vhodný vak BL 33*50 cm alebo si mám objednať ešte nejaký iný ... ???

Izabel, možno sa spýtam ako blbec ale aby som to správne pochopila, keĎ tú plienku spláchneš vodou bude mokrá, potom ju dáš usušiť a do vaku a potom operieš spolu s ostatnými ....??? Ja si len neviem predstaviť, že budem mať pokakanú mokrú plienku a čo sňou ... Vak sa od nej asi celý zamočí a ušpiní a navlhnú i ostatné špinavé - suché plienky ....

martina05
16. feb 2010

Dahli ja som asi našla tu v NR jedno podobné vedierko, tiež myslím poľský výrobca a mali ho v ružovej, modrej a žltej farbe za cca 140Sk ... Dizajn malo celkom ako toto Bebe Jou ale bez obrázku a bolo lacnejšie ... Som rada, že také by stačilo...

Ja sa dosť tohto prani abojím, lebo nemáme ani balkón 😒 😒 😒 😒
Dúfam, že to nebude také komplikované, že by ma to celkom od látkovanaia odpudilo ...
Ešte by som sa chcela spýtať na Vaše skúsenosti s MIO Freshom ??? Kúpiť - Nekúpiť .... Ja zatiaľ plánujem na pranie plienok používať Ecover - ten používam aj teraz a som spokojná, prípadne ak nezaberie, niečo z neeko práškov - Lovelu alebo tak ...

zfidorka
16. feb 2010

martina05 - dobre ze sa pytas, nad podobnymi vecami sa zamyslam aj ja, ze ako bude to latkovanie fungovat v praxi 🙂
ja by som chcela plienky skladovat vo vaku a s nim aj prat, lebo mame spredu plnenu pracku, a tam vysypanie plienok nehrozi, takto by som to len cele "hodila" do pracky 🙂
a tiez planujem prat v ecoveri, resp. v lovele - v tej periem teraz...

henushka
16. feb 2010

martina05, zfidorka,

tak ako pise iz, len pokakane preplachnut - splachnut hustu kaku, vyzmykat, popripade natriet potom zlcovym mydlom a sup do kosa/vaku k ostatnym pouzitym plienockam, teda ziadne medzisusenie.

a v malom byte bez balkona by som zvazovala hlavne rychloschnuce plienocky. na uvod babo casto kaka, takze prebaluje sa vemi casto a na to su najvhodnejsie stvorce, tie uschnu za par hodiek aj zlozene na polovicu 🙂 take napr. BL organic alebo bambus budu visiet podstatne dlhsie, mne sa vnutri bambusove schnu 2 dni. 🙂

zfidorka,

ja mam tiez spredu plnenu pracku. davam do kosa a potom to z kosa poprehadzujem do pracky. kedze je to cele "nasucho", ziaden humus, das rukavice a v poho 😉

henushka
16. feb 2010

to schnutie bambus som myslela ☹

a prave preto su lepsie spominane bambusove stvorce a nie hotove vkladacky, lebo rozlozene su tiez suche za par hodin, kym vkladacka min. den

izabelkak
16. feb 2010

ten vak som myslela tento http://www.plienka.sk/index.php?cPath=86&osCsid...
mám menší a vačší, myslela som že budem dávaŤ do menšieho tie preprané okakané, ale teraz ho nosím v prebalovacej taške a všetky plienky doma hádžem do toho vačšie spoločne...

zfidorka to čo Ty opisuješ je sieťka na plienky aj to sa predáva..

presne henushka, malá mala v noci jednorázovku a stále som ju ovoniavala že či nieje potento, akože moč je cítiť statne, to z látkovky veru necitím....

henushka
16. feb 2010

este baby, bacha na pratelne separacky (do zachoda hadzte iba pokakane) - tieto perte vzdy v uzavretej stietke na pradlo - ja som hned na uvod upchala odtok 😅 som sa aj bala, ze mi MM bude nadavat, ale on cele to latkovanie tiez berie uplne super 🙂

waw som sa dnes rozpisala...

zfidorka
16. feb 2010

henushka, dik za info... hlavne o tych separackach, to pocujem 1.krat ze prat v sietke, by som asi tiez upchala odtok 😉

zfidorka
16. feb 2010

izabelkak, vyzera to ze ta sietka by bola vhodnejsia, ked pouzijem aj vedro... a vak kupit mensi na vonku...

martina05
16. feb 2010

Diky za rady ... ja som si zatiaľ zaobstarala štvorce len také klasické ako sme mali voľakedy ... veľmi s nimi zatiaľ nerátam
Ostatné plienky mám Gro Baby, BG a Baby Lucy Velour, Bamboo a Organic ... tak neviem ako sa mi budú sušiť ...najviac sa spolieham na tie Gro Baby a BG 3,0 ... ev. uvidím ako sa nám osvedčia a dokúpim... Mám objednané aj separačky Popoliny v rolke ...

Izabelka a nevadí ak tam do toho vrecka v ktorom sú tie plienky suché hodíš aj špinavú mokrú ?? No vieš ja myslím, že či to vrecko potom nepreteká alebo niečo také... Ja si to neviem ešte celkom dobre predstaviť...

Baby a ešte jedna otázočka, v práčke periete len samostatné plienky na 60st. - bez aviváže. Dávate tam klasický program na bavlnu alebo stačia aj tie skrátené pracie programy ???

Neviem či mi tá moja plienková výbava /2ks GB + 3 balenia vkladačiek, 3ks Baby Lucy a 2 ks BG/ bude na skúšku stačiť ... možno zo začiatku prestriedam s Alana plienkami /bio z DMky/ a potom uvidím ...
Ozaj a ešte ma napadlo, brali ste si látkovky aj do pôrodnice, alebo tam ste mali klasické jednorázovky?? V NR nemocke podľa zoznamu potrebujem 30 jednorázoviek 😒 😒

martina05
16. feb 2010

Zfidorka myslíš tú sieťku na pranie nejakú špeciálnu alebo tie klasické čo majú aj bežne v drogérke napr. na jemnú spodnú bielizeň ...???

martina05
16. feb 2010

Izabelka a ten vak čo si naň hodila link je porovnateľný s tým popoliny ???