Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

emjee
12. okt 2010

@palesandra kazdemu babatku a kazdej mamine (dokonca v kazdom obdobi babatkovskeho - plienkoveho obdobia a dokonca aj v zavislosti od rocneho obdobia) vyhovuje nieco ine
zakladne info o plienkach najdes napr. tu http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...... no a potom odporucam pokukat fotoblogy tunajsich vykecavaciek, takmer vsetky mame nejaky ten album s plienockami vyfotenymi aj popisanymi, ktora plenucha ako (ne)vyhovuje
ked si spravis predbezny obraz ake a kolko chces pouzivat (odporucam na zaciatok z kazdeho druhu max. 3 na vyskusanie, ak vam budu ok, tak dokupis, ak nie, tak lahsie predas 3 ako 20ks), napis sem a my ti to skritizujeme / odobrime a potom az zacni nakupovat (najlepsi eshop neexistuje, v kazdom je ponuka / ceny ine, niektore veci sa oplati kupit aj cez bazar; inak staci zadat do googlu heslo "latkove plienky" a ako prve odkazy ti vybehnu eshopy - treba okukat viacere a vybrat si podla vlastnych preferencii)

palesandra
12. okt 2010

@zojec dik za radu, pojdem si precitat, snad sa mi vnesie viac svetla do tejto oblasti ;)

emjee
12. okt 2010

@julcek odporucam uz odporucane ellas house (s aventkami sa nedaju ani porovnat)

sulky
12. okt 2010

@palesandra ,

V prvom rade by som odporúčala nerobiť si hneď naraz kompletnú výbavu. Radšej menšiu, rozmanitejšiu a sama rýchlo zistíš, čo vám vyhovuje a čo nie a na základe toho sa ďalej zariadiš. Veď napokon sto ľudí sto chutí. Ak to tak zhruba rozdelíme, môžme povedať, že máme plienky nohavičkové alebo zaväzovacie, ktoré vyžadujú na vrch ešte nepremokavé nohavičky a plienky AIO, ktoré tak ako sú, sú pripravené na použitie a nič viac už nepotrebujú (ak nerátame možnosť obohatiť ich o nejaké vkladačky). Nohavičkové plienky sú z rôznych materiálov – bavlna, bambus, konope – a bývajú buď rozdelené na jednotlivé veľkosti (S, M, L) alebo sú jednoveľkostné, kde sa veľkosť upravuje pomocou patentiek. Ak pôjdeš len cestou nohavičkových plienok, tak budeš potrebovať asi 20-25ks S alebo jednoveľkostných. Jednoveľkostné nohavičky bývajú spravidla objemnejšie, najmä teda keď ste v období tých menších variant. Aby sme zamädzili pretekaniu používame na ne vrchné nohavičky.
PUL – ich údržba je veľmi jednoduchá, keď navlhnú necháš ich len prevetrať, v prípade ušpinenia sa ľahko preperú i v rukách. Môžu sa prať i v pračke, netreba to však často a nenechávaj ich ani stáť v namočenej vode. Pul nohavičky tak v podstate stačia 3 – 4 kusy. Majú zapínanie na patentky alebo na suchý zips.
Vlnené - ich údržba sa zdá o niečo náročnejšia, ale nie je to také komplikované akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Perú sa v rukách alebo v pračke v programe na vlnu, špeciálnym šampónom na vlnu a z času na čas robíme lanolínovú kúru na obnovenie ich prirodzenej vodoodolnosti. Napriek všetkému aspoň jedny vlniačiky vrelo odporúčam, vytvorí sa tak úplne prírodný a priedyšný plienkový systém, vlna je svojim spôsobom liečivá a vytvára optimálnu mikroklímu. Môžeš si vybrať medzi vlniakmi na suchý zips, na patentky alebo naťahovacie. Prvý mesiac býva v látkovaní trochu kritický, nakoľko väčšina nohavičkových plienok aj vo veľkosti S je bábätkám trochu veľká a často pretekajú. Určite preto na prvé týždne (niektoré napr. Disany môžete využívať až po nočník) oceníš zaväzovacie plienky, aspoň 3 kusy. Do zaväzovacej plienky vložíš na obdĺžnik poskladané klasické štvorcové plienky alebo rôzne vkladačky, podľa toho, čo vám viac bude vyhovovať. Na noc, aj niekoľko naraz.
Veľmi jednoduchým a obľúbeným systémom sú vrchné nohavičky, pul alebo vlnené, a do nich len vložená vkladačka, ktorú predstavuje buď špeciálna tvarovaná vkladačka obdĺžnikových, oválnych a iných tvarov alebo len poskladaná štvorcová plienka. Na tento systém možno použiť akékoľvek pul alebo vlnené vrchné nohavičky. Absolútnym hitom je Flip od Bum Genius, do ktorej sú originálne vkladačky, aj ekojednorazové na cestovanie, ale perfektne do nej sedia aj klasické štvorce. K dispozícii je aj v rôznych zvýhodnených sadách. Najmä pri najmenších deťoch sa ešte úplne dovnútra vkladá separačná plienka, ktorá chráni plienku pred úplným znečistením, mokrú stačí nechať preschnúť, možno ju aj oprať, pošpinenú tak ako je aj s obsahom vyhodíte do záchoda. Pre novorodencov sú vhodnejšie celulózové. Napríklad separačky Bambinex môžeš použiť aj na otieranie zadočku Medvídkom. Na skladovanie plienok je vhodné nejaké vedro, najlepšie aj s vekom, pričom si môžeš zvoliť suchú alebo mokrú cestu skladovania. Na skladovanie na sucho sú k dispozícii i praktické vaky na skladovanie plienok.

Ak máš ďalšie otázky, sem s nimi 

julcek
12. okt 2010

@zuba @avila ja som si pozerala prave Anavy bambusove novinku, sa mi to dost paci, ja mam celkovo rada ten material aj pre maleho

palesandra
13. okt 2010

no precitala som nejake clanky a odkazy. Prosim vas, ak mam doma dost starych komunistickych stvorcovych plienok, mozem ich pouzit do tych PUL nohaviciek, alebo nejakych inych nohaviciek (bambusovych pre novorodenca)? a k tomu este by som dokupila tu sponu. tak by som vyskusala ci mi tato metoda vyhovuje a potom by som dokupovala dalsie potrebne veci.dik za info

alusha
13. okt 2010

@palesandra ano mozes pre novorodenca novosklad a sponu, na to pul nohavicky a pre starsie skladat na obdlznik do nohaviciek bum genius flip, u nas najoblubenejsia kombinacia 🙂

zojec
13. okt 2010

@palesandra stvorce najlepsie pasuju do pul nohaviciek, alebo vlniakov.. najlepsie na stvorce su bum genius flip pul nohavicky 🙂 na bambusovu nohavickovu plienku tiez treba vrchne nohavicky... pre uplne novorodeniatko, su dobre aj zavazovAacie nohavicky disana... a dobre si sa rozhodla 🙂

palesandra
13. okt 2010

@alusha rozmyslam ze asi potrebujem aj separacnu plienku , ze?. hm.. tie stvorcove sa volaju novosklad? cudny nazov ;)

palesandra
13. okt 2010

@zojec tak by som kupila len asi 2 vrchne nohavicky. teda asi jedne PUL a druhe tie bum genius flip pul. rozmyslam ze kpim nejake z bazaru , nie nove.. alebo je lepsie pre novorodenca nove? (bakterie a tak) a cislo XS, S? asi radsej take cislovane ako univerzalne pre male babo, tak rozmyslam.

zojec
13. okt 2010

@palesandra novosklad je sposob ako sa skladaju stvorce pre novorodeniatko (ale aj starsie babatko), aby mu nevytieklo hovienko po nozickach.. (mam to nafotene v albume) . kludne si mozes PUL nohavicky kupit v bazare.. aj ine plienocky.. flipky su viacvelkostne tie vyuzijes aj do odplienkovania, ale pre uplne novo narodene babatko mozu byt trosku velke.. ale neviem ja latkujem az od 1. mesiaca a to uz barborke boli dobre.. 🙂 ale v bazare som videla teraz aj pulky od 2 do 6 kg, tie by ti sadli urcite dobre 🙂 a ked nas budes do februara sem tam citat, tak si urcite urobis o latkovani lepsi obraz.. 😉 separacne su vkladacky.. sluzia na to aby ti hovienko velmi nezaspinilo plienku.. ale pri riedkom hovienku to pretecie tak ci tak...

anlu
13. okt 2010

pouzivate niekto do flipky na obdlznik plienku aj pri starsom dietatku, takom ako moja opicka? ja len ci sa jej to tam velmi nezdemoluje pri jej akrobaciach 😀

sulky
13. okt 2010

@anlu , je to nasa oblubena kombinacia 🙂 Pri malo babatku som to nepouzivala, nechcela som aby mal PUL na telicku, ale teraz nam to nevadi. Smelo do toho . 😀

divoska
13. okt 2010

@marecka este ma tak napadlo. ja maleho obcas nechavam dole bez 🙂 ked sa mi zda ze ma prdel zacervenanu tak ho necham na hodku-dve na uteraku a plienkach /za tu dobu ich sice tiez pod nim len vymienam.. ale aspon sa vyvetra, moze holaty kopkat nozkami a cervene zmizne skoro okamzite pokial je to mierne, pokial viac /take sme mali len raz/ tak trosku dlhsie.
inak zrovna ho tak mam, a dnes teda prezmenu nerekorduje v ocuravani plienok, ale ponoziek.. uz mu idem dat stvrte.... panenkomaaaaria 🙂

zuba
13. okt 2010

babule mám otázočku - vkladačky (originál) do Flipiek sa aj pripínajú? Alebo sú tam len na voľno?

anlu
13. okt 2010

@sulky jej tak super, lebo ked jej dam tak plienku do inych puliek kde tie zaklapky nie su tak sa jej to tam dost skrci 😕

divoska
13. okt 2010

@zuba navolno a pripinanie by mne osobne bodlo, ked tam davam obyc stvorec mi to tam vzadu lieta. ale origosky sedia fajn

sulky
13. okt 2010

@anlu , no krci sa to aj nam, ale len trosku, pri nozickach. Ale vobec to nevadi, ani nepretecie.

zojec
13. okt 2010

som inak prisla na sposob ako najlepsie sedi stvorec vo flipkach.. (mozno som ale neobjavila ameriku.. 🙂 ). poskladam ho po dlzke na poly, potom na tretiny, dostanem takeho dlheho hada a toho tiez potom na tretiny.. lebo sa mi stale zdalo, ze ju tie zosite casti tlacia na chrbatiku (hlavne pri plienkach ikea, tie su zosite zo vsetkych stran) takto to ma medzi nozkami, a pri 80 plienkach, to napolohujem na to miesto kde najviac cika, a mam tam aj viac vrstiev.. 😉

divoska
13. okt 2010

@zojec velmi kreativne 🙂 vyskusam, vyzera to dobre. moje nie je take pekne ale sa mi zda o kusok lahsie 🙂
na polovicu, zas napolovicu /ako pri zaciatkoch novoskladu/, potom na tretiny, pricom tie kraje /ktore samozrejme nezehlim/ zahnem dovnutra takze vrch krasny rovny hladky. a v predu mu to potom este v plienke zahnem, vytvori sa vacsia vrstva na chlapsku cikanicu

halintoa
13. okt 2010

Ahojte, potrebovala by som radu, už 2x malej pretiekla plienka Gro Baby (mala ju na sebe práve 2x 🙄) a to ju mala na sebe chvíľu. Je chyba v inštalovaní 😝 , alebo tá plienka zvykne pretekať? Chcem prejsť na AIO a kapsovky, lebo mi nevyhovoval balík medzi nohami malej pri sacej vrstve a vrchných nohavičkách, tak testujeme a tá Gro Baby zatiaľ neprechádza 😒 . Btw. mám na predaj v bazáriku kopu plienok, na cene sa vždy dá dohodnúť 😀 😅 .

emjee
13. okt 2010

@zojec ja skladam ako ty, len posledny sklad davam nie na tretiny ale na polovicu, ale tak M. uz je velky 😀

sulky
13. okt 2010

baby, ktore mate tie nove farby flipiek alebo BG v 4.0 , ake su farby booble noodle sweet? Pekne?

zfidorka
13. okt 2010

@halintoa gro baby shell set dosiahnu maximalnu savost po cca 10 praniach, takze to moze byt tym... ja mam pocit ze nenasaju extra vela, davam do nic este naviac homemade bambus. vkladacku, to je potom ok...

halintoa
13. okt 2010

@zfidorka ďakujem, tak jej dám ešte šancu 🙂 , teraz má za sebou 3 pranie 🙂 .

zojec
13. okt 2010

@sulky ja mam bubble.. a su krasne.. take slabunko fialkave... 😉

sulky
13. okt 2010

@zojec , dakujem. a nevies aka je ta noodle a booble?

zojec
13. okt 2010

@sulky booble taka farba asi nie je... noodle by sa mi pacila.. to bude taka vanilkova si myslim a sweet,tu si velmi neviem predstavit sa mi zda ze tu uz niekto spominal, ze vyzera ako ked bielu plienku vyperies s ciernym 😀 . 😉

izabelkak
13. okt 2010

@sulky ja mám noodle, je to ako píše @zojec taká vanilková... pekné, jemné nič to nepokazí... no z ostávajúcich nových farieb sa mi páčila už len tá nová modrá, ďalšie dve ma neoslovili....

miruss
13. okt 2010

Už neviem kto mal záujem, ale dnes mi prišli Flipky aj vo farbách grasshopper a butternut.