Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

brca
24. feb 2013

@handricky dakujem zlata si, behulka mi pozicia tak dufam ze to zvladnem 🙂 ale ta pozicovna je super napad! 🙂

handricky
24. feb 2013

@stelasofi jak pise susul. su to kapsovky. co ako nie je zle. kapsovka je tiez fajn plienka. akurat ze vkladacky sa davaju dovnutra do kapsy. teda ak je plienka pocikana, ide cela do pracky. to znamena, ze potrebujes tak cca 8 takych plienok na den. krata vynasob si pocet prani. cize min. 16 by si ich potrebovala. vyhoda je, ze rychlo schnu - cca 4 hod, cele su z polyesteru. mozno minies aj menej, ak nieco pojde do nocnika. tu by som sa vsak zamyslela, ci je fajn mat stale na pokozke polyester - stay dry (kocka to sice nepise, ale asi budu stay dry, stranku easy pu maju iba v taliancine 🙂). hlavne v lete nic moc...v lete aby som urcite davala na zadok prirodny matros (bambus, bavlna, konope).
kazda ta kapsovka obsahuje 2 mikrovlaknove vkladacky, coz je fajn. akurat tie jednorazove vkladacky - 60 ks pominas tak za 7 dni,pojdu do kosa a pas si skoncila. pri cene 33 eur 3 ks je 11 kus. co nie je zla cena, i ked za tu cenu kupis aj slovenske bambi roxy kapsovky.. no proste vyjde ta to drahsie, taketo kapsovky.. ako kombinacia vrchne plus vkladacky. teda ak chces usetrit. pozri u mna v profile clanky: vrchne nohavicky, kapsovka, AIO, AI2, nohavickova plienka.. pomoze ti to sa zorientovat v tych druhoch.

alena0305
24. feb 2013

@stelasofi Ak vieš šiť alebo máš niekoho kto ti môže ušiť plienky z bambusovej látky (štvorce z 2 vrstiev látky) - to by bolo aj savé aj cenovo výhodné. To čo je v tom interáte - sú jednorázové vkladačky. A ešte ti treba 3ks vrchných pul nohavičiek. Ale aj tá "lacnejšia" výbava ťa vyjde okolo 100 eur. Záleží aj od toho či ešte plánuješ druhé bábo - to všetko by ti ostalo.

behulka
24. feb 2013

@stelasofi ako písali aj maminy, najlacnejšie sú troje vrchné nohavičky, možno by stačili i dvoje, ak v prípade potreby dáš jednorazovku - inak schnú veľmi rýchlo. A do toho buď klasika plienky, možno máš i doma, alebo vkladačky, keby vám nestačili savosťou.
Pul vrchné by som kupovala nové, nie použité, nikdy sa nevie ako boli prané, sušené, či nezačnú premokať po mesiaci. Nové by mali vydržať.
Najlacnejšie vrchnné nohavky sú asi tieto, no neviem, ako pasujú na plienky sa rovno (ich starší typ veľmi nesedel):
http://www.plienka.sk/index.php?cPath=79&osCsid...
alebo tieto:
http://www.ekoplienky.sk/product/vrchne-nohavic...
Za tú cenu sa neoplatí šiť - materiál + pošta za látky vychádza cca 5 eur na jedny.

@handricky s tou požičovňou by to bolo super, myslím, že by sa ujala. Brca je tu na dosah, môže sa u mňa staviť bez pošty.

ivanka.7
24. feb 2013

@handricky jaaa si poziciam klieste :D ked ten stroj konecne vytiahnem z obalu :D

josenka
24. feb 2013

@stelasofi Pozri, kým sa zorientuješ a uvidíš, čo ti peňaženka dovolí, tak si kúp 1 - 2 PUL nohavičky, ako ti radia baby a do nich dávaj obyčajné plienky, ktorých máš pár určite doma. Alebo v DM je akcia 25 percentná zľava, ak si vytlačíš kupón, kúp si balenie kikko bambusových a môžeš porovnať výhody bambusu oproti normálnym. Ja som ich kupovala s touto zľavou, takže cena bola super. Pulky kúp aspoň jedny nové, u mňa to bola asi najlepšia investícia. Potom som tu v bazáriku postupne pokúpila vkladačky a používam klasické štvorcové (niektoré ešte socíkovské po mne 😉 ) a kúpené vkladačky. Na noc ale dávam babylove - dostali sme 4 balíky na krstiny a ešte som ich neminula. Povedala by som, že moje látkovanie je zatiaľ naozaj veľmi lacné. Pri starších chalanoch som mala iba klasické štvorce a doma upravené obyčajné gaťuše, keďže vtedy sa ešte len rozbiehali popolini a mne sa to zdalo neúnosne drahé.

handricky
24. feb 2013

@ivanka.7 ja sa aj odstahujem z ruzinova, kym ty zacnes sit 😀

ivanka.7
24. feb 2013

@handricky ale ticho, prisiel mi len v piatok :D

mucholapka
25. feb 2013

ahojte dievcata, chcela by som vas este poprosit o radu - nakoniec som sa rozhodla, ze skusim aj vlniaciky (pulky mam 4ks kupene), malicka sa narodi koncom maja, takze na vase odporucania na leto budeme skusat aj vlniaciky...no a najpristupnejsie cenovo sa mi zdaju disana alebo popoliny - ake mate s nimi skusenosti? sedia tie velkosti, tak ako ich uvadzaju? alebo radsej mam kupit tie stredne velke (totiz ked bude mala po mne - 3,80 kg 😀 no ked bude po manzelovi - 2,40 kg 😀 ), tak sa neviem rozhodnut...dakujem za vsetky rady. 🙂

peluskovo
25. feb 2013

@mucholapka osobne by som kupila disany ale az ked sa babo narodi.... prve tyzdne bude kakat riedku prazenicku a bude mu jendo ci den noc :D ... ide o to, ze ta prazenicka sa ti lahko po plienke sklzne na vrchne a znecisti. mnohe maminy preto davaju novosklad, lebo taketo balenie gro toho zachyti velmi pekne, ale moze sa stat, ze ujde... a potom to z vlniacikov ide tazko. takze prve tyzdne vlniaciky mozno nevyzijes , aj preto, lebo babo bude casto pisat, kakat, den ci noc, este nebude mat ziaden rezim , budes aj castejsie prebalovat. Takze by som s kupou pockala, prve tyzdne uvidis, ake budes mat babatko , niektore kojene zase aj par dni nekakaju vobec. ja som davala malemu vlniaciky disany asi az od mesiaca. aj to som aj 3x za den zo zaciatku zapierala 🙂 , ale ja som uz po starsej dcerke mala 3je vlniaky, takze ma to az tak netrapilo. ale na kombinaciu novosklad a vlniaciky pre male babo na leto nedam dopustit. aj ked disany vyzwraju ako sveter maly mal krajsiu pokozku, jemnejsiu nez vo flipkach / PULkach / Popoliny su sice obdobne ako disany, ale pridu mi akoby vic "umele " ... disany boli jemnejsie, popoliny som pouzivala menej casto ako disany.

behulka
25. feb 2013

@mucholapka mne sa na malé bábätko naťahovacie zle obliekali. Síce dávam od narodenia takmer len vlniaky, ale všetky mám zapínacie. Naťahovacie som mrňúskovi skúsila obliecť, ale ide to ťažko. Asi by som i nimi počkala na neskôr, alebo keď tak, zaobstarala väčšiu veľkosť - tá sa dá obliecť i miminku. Vlniačiky sa dajú uštrikovať i doma, ak sú ti ihlice blízke, prípadne poprosiť budúcu babičku.

oliverka
25. feb 2013

Podelím sa s vami:
Prišlo mi vyúčtovanie elektriky. Polovicu zúčtovacieho obdobia som látkovala, periem 2 - 3 razy týždenne a prišiel mi PREPLATOK 50 €! 😀 😀 😀 Takže pranie sa vôbec neprejavilo na zvýšení spotreby! 😀 😀 😀 Ešte si počkám na vyúčtovanie za vodu, snáď to bude rovnako potešujúca správa 🙂 !

zuzanitaina40
25. feb 2013

@alena0305 ahoj, tak uz som si kupila ten mio fresh🙂 a on ma byt taky len do 3/4 nádobky naplnený, že? Lebo sa mi zdalo, že je ho tam nejako málo🙂 dakujem

laura.lu
25. feb 2013

Ahoj zienky,

mam nejake otazky na vas ohladom prania plienok. Vybavu mam uz nakupenu, do terminu mi chybaju este 2 tyzdne 🙂 Kamoska mi odporucila na pranie mydlovy sliz, uz ho mam pripraveny, dalsi recept mam : za lyzicu prasku + lyzica pracej sody+ pol lyzice kyseliny citronovej ale kupila som aj jeden eko-prasok v e.shope tu u nas v IT. Ale teraz citajuc pozorne ako sa maju prat jednotlive plienky mam par pochybnosti...
Hlavne by som chcela prat co najjednoduchsie ale zas bez ujmy na zivotnosti tych plienok v zmysle aj ovca cela aj vlk syty 🙂
1. prat na 40 alebo 60 stupnov ? ( mam bambusove stvorce, nejake bambusove nohavickove, ostatne ako vidim sa daju prat v pohode na 60) na akej teplote prat, mam to delit? Ale to neviem ci naplnim pracku alebo spravim kompromis na 50 stupnov?
2. co s tym slizom? citam, ze nie dobry na stay dry vrstvu, ze ju to casom upcha....
3. niekde pisu, ze ako avivaz pridat ocot alebo kyselinu citronovu.... to vraj nie je dobre zas na bambus ze ?

Tak dajte mi prosim nejake typy ako periete vy. Ten eko prasok co som si kupila obsahuje mydlo, kyselinu citronovu, praciu sodu a este volajaco.... takze je to asi taky sliz v prasku :-/
Dakujem velmi.

nufanek
25. feb 2013

Ahojte, chcela by som sa poradit ohladom precuravania plienok, alebo ako to mam presne nazvat. K latkovym plienkam som sa nakoniec vratila aj pri druhom drobcov. Jeden z dovodov bol ten, ze som maleho kazdu noc prezliekala, lebo mu vytieklo z plienky. Tak som si povedal, ze jednorazovky to jednoducho nestihaju a definitivne s nimi koncim. No po dvojtyzdnovom pouzivani latkovych plienok, sme pri probleme opat. Cez den pouzivame pop in a bum genius. Maleho vsak musim aspon 2, 3 x cez den prezliekat. Netusim ako to robi, jedoducho zdvihne nozky, pogula sa a uz je cikanica von a to sa parkrat stalo, ze vkladacka bolo uplne sucha ☹ uz som z toho pomaly zufala. Nemyslim, ze zle zapinam suchy zips, davam si sakra zalezat 🙄 V noci sa to nestava mozno prave preto, ze pouzivame tots bots a navrch nohavicky. Tak dajte vediet, ci s tym mate alebo ste mali problem. Predpokladam, ze sa to tyka hlavne chlapcov 😉 Respektive ake nohavickove plienky, najlepsie bambusove, tie znasame najlepsie, by ste mi odporucili na den. Veeelka vdaka.

euka210
25. feb 2013

baby, kamoska nasla inzerat, lebo chce latkovat https://www.modrykonik.sk/bazar/plienky/jse1/sa... Co vy na to?

zuzazizi
25. feb 2013

@laura.lu moja rec.. teda otazka 🙂 prat kazdy druhy den a este delit plienky to je nanic. Ja teraz striedam sliz a normalny tekuty prasok na pranie, ktoreho davam 1/2 odporucaneho mnozstva. A citala som aj ze ked das normalny prasok, ocot ako avivaz neutralizuje jeho zvysky.

mucholapka
25. feb 2013

@peluskovo @behulka dievcata dakujem, tak pockam - ratam ze zo zaciatku budeme ficat na novosklade 🙂 ...takze dokupim az neskor a podla toho, aka bude velka...dakujem...a este - behulka, ake konkretne zapinacie pouzivas? a ihlice teda u mna nehrozia 😀 (ani u nasich babiek...)

zuzazizi
25. feb 2013

@zfidorka Prosim kolko si mam kupit toho bezvodeho lanolinu? Neviem si prestavit kolko asi vazi pol kavovej lyzicky.. a na kolko teda bude stacit 100g teglik. Dakujem.

zfidorka
25. feb 2013

@zuzazizi fuu, ja nemam odhad, mam doma akurat 100 g teglik a je tam toho veeela 🙂 co ja viem, tak na 30 kur minimalne...

zfidorka
25. feb 2013

@mucholapka ja davam hlavne vlniaky malej od narodenia - na den striedam 2 zapinacie vlniaky (anavy, loveybums najtenstie) a 1 pulky a na noc mam 1 natahovacie vlniaky (disana), ale tiez by som ti odporucala zacat pulkami a vlniaky dokupis zapochodu... moja kaka casto a male davky, navyse odchytavam mimo plienky, takze sa mi vrchne nezaspinia...
mojej 2-mesacnej su najmensie disany na nocnu plienku len tak tak, takze aj velkosti uvidis... ja by som brala na noc babyidea shorties, na zaciatok aj velkost M, su sice drahsie, ale podla mna najlepsie vlniaky 🙂

kkl82
25. feb 2013

@zuzazizi @laura.lu za normalnych okolnosti som aj ja eko zmyslajuca, no pri prani plienok sa mi to nejak nedari. mydlo znizuje saciu schopnost plienok, doslova upchava vlakna, a ocot resp. kyselina citronova vam pomaly ale urcite rozozerie bambusove vlakno. takze takmer vsetky, ak nie vsetky, ekoprostriedky su v tomto ohlade nevyhodne, lebo obsahuju mydlo... takze ja radsej periem v komercnom pracom prostriedku, ale davam tak max. polovicu davky. tu este rozlozim na predpierku a normalne pranie, lebo aby skvrny vymyzli, treba dat dlhsi praci program. ale zas mam mimoriadne setrnu pracku, takze energeticky a co sa vody tyka, to nie je az tak zle... az na tie chemikalie, ale zas stale lepsie ako vytvarat tony odpadu z jednorazoviek... ☹
a periem na 40 stupnoch, kym ale maly kakal do plienky (do cca 4 mesiacov), tak som davala na 60. nejake bambusove stvorce sa kvoli tomu scvrkli, ale su stale pouzitelne...

zuzazizi
25. feb 2013

@kkl82 dik. a moja ma 5 mesiacov a kaka stale vela, aj do nocnika aj do plienok. uz aby prestala 😉

ivanka.7
25. feb 2013

@zuzazizi @laura.lu suhlasim s @kkl82 eko neeko, fakt sa mi nechce furt rozmyslam, ake plienky mam spinave a co s cim sa blbo perie, takze periem vsetko dohromady v klasickom prasku, davam tak 1/3 normal davky plus dezinfekciu (mio fresh pol odmerky), periem na 40, ooobcas na 60, davam predpierku a speci plachanie. To mi da dohromady 2-hodinovy praci cyklus, pracku mame tiez energeticky vyhodnu kupovali sme pred cca rokom novu.

ivanka.7
25. feb 2013

@zuzazizi moja tiez stale kaka a hoci cika dost vela do nocnika, tak kaka skoro vylucne do plienok :D a tak 2-3x denne, nie je vynimkou ze aj viac :D ale neriesim a trpezlivo periem :D

peluskovo
26. feb 2013

@laura.lu skoro 3 roky periem plienky v lovele, asi raz mesacne davam avivaz, mame velmi tvrdu vodu, tak aby z casti obcas pomakli. plienky funguju, iba tie najstarsie co mam, uz dosluhuju. plienkujem druhe babo.

peluskovo
26. feb 2013

@nufanek podla mna to bude v nastaveni velkosti, ak je plienka bud tesne, alebo volna, prepiska bokom. skus dat foto, ako to mas zapnute , ak sa da

peluskovo
26. feb 2013

@euka210 ako som pozerala, su to pouzivane plienky, vsetko nohavickove na ktore treba vrchne . ja ked som kupovala z bazarika nejake kusy, ked sme uplne zacinala, polovicka plienok bola suca na vyhodenie, a druha sa dala este par mesiacov pouzit, takze osobne som nevyhrala, za tu cenu som mohla mat nove, lebo aj tak polovicku som nepouzila skoro vobec.
co s tyka zlozenia, ze nohavickove plus vrchne, niektorym mamickam tato kombiacia vyhovuje, pouzivaju aj na den, niektorym nevyhovuje vobec, cize tazko odporucit, neodporucit , nakolko je otazne ci Tvojej jamoske by cisto tento sposob vyhovoval.
na druhej strane, cena je prijatelna, nevyzera to na cinsky smeid, ak by Tvoja kamoska potrebovala, tak si dokupy aj ine typy plienok.

nufanek
26. feb 2013

@peluskovo este som zabudla dopisat, ze sa neprecurkava okolo noziciek, ale mu to ide von vrchom, okolo bokov. 😒

laura.lu
26. feb 2013

No asi to s tym pranim podla mna nie je jasne ani tym, co tie plienky vyrabaju 🙂 trochu som prelustrovala stranky vyrobcov plienok. Tak take Little Lamb (bambus, stay dry)- doporucena teplota 30 st., pouzit 1\2 komercneho prasku nie bio-detergent, nepouzivat praciu sodu, pri tvrdej vode pridat lyzicku octu!!! a na ich stranke si mozes zakupit praci prasok na plienky "Violets" co obsahuje praciu sodu aj mydlo... ale odporucaju aj Ecover a Fairy...tak sa z toho vyznaj...
nehovoriac, ze eko stranky o praskoch zamienaju jedlu sodu s tou na pranie a naopak....
Takze co mi z toho vyplyva, ze asi je to jedno.... staci ked tam toho clovek neda vela, ci uz prasku komercneho alebo toho slizu (ked som to preratala tak to vychadza 4g!! mydla v tom slize na jednu davku..to je nic..) najlepsie to nejako prestriedat asi...
@peluskovo ja tu Lovela u nas v IT asi nezozeniem, ak by ta to nezatazovala vedela by si mi napisat je presne zlozenie, pozrela by som tu nieco podobne... dakujem