Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

handricky
31. dec 2012

@ika84 gatky: mozes skusit aj mensie gatky: napr.: thirsties dipowrap c. 1, weehuggers 1, litlle lamb 1.. bude v nich mat mensi zadok a potom ich mozes predat. v jednovelkostnych ma vacsina novorodencov velky zadok🙂.
Baba boo mas vrchne alebo kapsovky? V kapsovke je ten zadocek aj vacsi..
Co sa tyka super plienky. tak vsetko je to o pocte vrstiev a o materiali. neexistuje matros co by super sal a bol stihly. Mozes mat aj 3 save vrstvy, zadok bude maly, ale otazka, ci ti savostou bude stacit. potom uz len pridavas vrstvy, tak aby savostou vyhovovalo a zaroven bol este aky taky komfort. Co sa tyka matrosa, tak cim viacej bambusu, tym lepsia savost.
Tots bots su fajn

peluskovo
31. dec 2012

@ika84 ako piše @petah82 , baby beehinds mi pridu snad najstihlejsie z tych co doma mam a este flexitots od tots bots. co sa tyka savosti, malinke babo nepiska tak extra vela, kedze nema taky objemny mocovy mechur ako napriklad rocne dieta, cize, by som neriesila nieco extra save.

ika84
31. dec 2012

@ivanka.7 nevadi mi v noci prebalovat, aj tak prebalujem, len mam pocit ze nespi potom rono ale akoby mal zadok hore kvoli tomu, snad rozumies ako to myslim, toto by som chcela odstranit...

ika84
31. dec 2012

@handricky baba boo mam kapsovky a davam do nich len stvorce nic ine, ziadne vkladacky

ika84
31. dec 2012

@peluskovo nejde mi o to neprebalovat ale aby aspon 3 hodky vydrzal lebo ked dobre spí tak nemam to srdce ho budit, ale nemozem honechat takeho pocikaneho, tak prebalojem, ale obcas sa zobudi, to je nervny potom

wilsonka
31. dec 2012

@ika84 ja asi nebudem na noc latkovat ale kupila som eko plienky, ale uvidim ako bude tolerovat babo vacsiu plienku. kajka to nezniesla a to som ju musela balit nasiroko do 10 mesiacov s dvoma latkovymi plienkami na pampersku...takze nechapem ale nespala mi dobre s vypchatou plienkou. pouzivala som kapsove roznych zn. a aio tots bots -tie mame dodnes este stale ale na noc zasadne z pohodlnosti davam pampers.

baby prosim vas mam tots bots vrece na plienky- kolko dni tam mozem plienky nechat len tak? 3-4dni sa mi zda velmi dlho. a kazdy den sa mi tiez neche prat a zda sa mi to aj neekonomicke. vy nechavate plienky, vkladacky nasucho vo vedre/vreci? alebo ako? dik (zatial robim tak ze otocim celu sadu co mam 5-6plienok a pred pranim preplacham v bambino fresh a tak dam prat (kazde dva dni). uvidime ako mi to pojde s pulkami BG a obyc. plienkami resp. vkladackami- co pride pod ruku. plus cakam ako na spasenie na dezinfekcny prasok objednany.

wilsonka
31. dec 2012

veseleho silvestra babenky🙂 a stastny novy rok.

ivanka.7
31. dec 2012

@ika84 ja ked som v noci prebalovala, tak som mala zarucenu aspon 90 minutovu zabavu, cize ja som nocne prebalovanie velmi rychlo zrusila a tym padom som potrebovala savost, do 6. mesiaca som nevypchavala, az potom 🙂 rozumiem, co myslis tym dolu kopcom, to sme my nemali, lebo Elianka spavala do pol roka v podstate len na bruchu (v postielke, s nami v posteli aj na boku a na chrbte)- Teraz spi uz akokolvek a ziadne "dolu kopcom, hore kopcom" jej nikdy nevadilo 🙂

ivanka.7
31. dec 2012

@wilsonka Periem kazdy druhy alebo kazdy treti den, ako mi vyjde. Jednoducho ked sa mi nazbiera ta moja plastova vec, v ktorej to nasucho skladujem. Ak sa nenazbiera, ze som z nejakeho dovodu minula menej plienok, periem najneskor po 3 dnoch, dlhsie by som nenechala. To radsej dam kratky program (30 minut s dezinfekciou) a potom operiem na normalny program aj s nejakymi inymi vecami.

lenusskaa
1. jan 2013

@wilsonka miofresh inak zozenies v ziline v oc mirage dole v predajni predeti.sk, maju ho v regaliku s plienkami bambino mio a za dobru cenu 🙂

handricky
1. jan 2013

@ika84 ja by som skusila aspon na noc nieco mensie nez onesize. lebo fakt na 2 tyzdnovom mimcu je onesize mega velka plienka

lu2112
1. jan 2013

@ika84 ahoj ja davam tots bots bambooze od prveho tyzdna a nedam nae dopustit ja som hned kupila 2 velkost a kedze sa daju zmensit mu to sedelo hned a nie su take velke moj mali ich ma radsej nez little lamb 😝

wilsonka
1. jan 2013

@lenusskaa ano viem boli sme tam vcera doobeda anasla som ho tam, mam uz ale od vianoc urobenu objednavku na dve balenia. s postou ma to vyslo rovnako ale nevadi dobre vediet. a pritom som tam par x bola a chodila okolo toho. to je zakon schvalnosti. kupila som aspon prasok mio care a je fajn, zatial som v nom prala 1x s predpierkou v rukach a paci sa mi.

wilsonka
1. jan 2013

@ivanka.7 aj ja to tak budem robit, ze budem predpierat a potom hodim s nasimi zupanmy trebars, ked bude druhe mimco bude toho akurat do pracky. 🙂

peluskovo
1. jan 2013

@wilsonka ja som mala tots bots vak, ale ci s vakom, ci bez, najdlhsie nechavam max 3 dni. kazdy den som prala, len ked som latkovala dve deti naraz. teraz kazdy druhy, alebo treti
@ika84 chapem, myslim si, ze flexitots aj baby beehinds ti potiahne tie tri hodiny aj viac

wilsonka
3. jan 2013

Cavte, dnes mi prisla bumgenius ekonabum pulky a som v rozpakoch koli vnutru, na bokoch sa guma dotyka koze ked dam len vkladacku. To asi potom budem davat nohavicky mam baboo tots bot, alebo pre krpca na novosklad. Vkladacky pouzijem len s kapsovkami s latkovym vnutrom-ale nebude mi to pretekat az na tu kapsovku? Teda ked pouzivate kapsu ako pulky, tak je to tak na dva x max. Ze?

wilsonka
3. jan 2013

Baby lucy velur,organic alebo bambo? Bambus vraj stvrdne a ostatne ktore ostanu makke?dik

handricky
3. jan 2013

@wilsonka bezne sa pouzivaju pulky (jednovrstvove s polyuretanovy zaterom) aj na kozu, je logicke, ze vsetky vkladacky su viac-menej uzsie, takze sa zadok bude trocha toho polyuretanoveho zateru dotykat.
ked pouzijes kapsi ako pulky (teda nedas vkaldacku do kapsy ale na vrch), tak mozes pouzit asi tak dlho, kym sa neprecika cez vkladacky na gatky. moze to byt 1 x ale moze to byt aj 10x. To mas ako s gatkami snap in one (napr.: Bitti d lish), tiez maju vnutornu vrtsvu latku ako to nazyvas. cize ak je vkladacka dostatocne sava, tak neprecikas na latku. ak nie, tak samozrejme aj gatka nasmradne, treba vyvetrat alebo oprat.
BL bamboo stvrdne ale najviac nasaje. velur su asi maksie ako organic. Obe by mali rovnako sat, az je to 100% bavlna. Budu tvrdnut menej ako bamboo.

priadka
4. jan 2013

Rozmyslam nad tym, ze by som presla pri domacom plienkovani od PULiek na vlniaky. Pouzivate niekto vlniaky aj cez den na stvorce/prefoldy/vkladacky, alebo ich davate len na noc na nohavickove plienky?
Neopotrebuje sa vlna rychlejsie pri takej kazdodennej zatazi?
Lepsie ako natahovacie budu asi patentkove vlniaciky... kolko kusov budeme potrebovat?

fazulka_mala
4. jan 2013

Ahojte, som tu nova, dalsia stratena dusa vo svete latkoviek 😀 Ale akonahle som vyriesila kocik, vrhla som sa na plienky, takze nieco uz chytam, ale stale nie vsetko. Chcela som sa hlavne spytat, ci mozem do vrchnych nohavic dat len klasicke stvorce bavlnene alebo bambusove, ale par stran dozadu sa pise, ze ano 🙂 Lebo na nete som nasla take delenie plienok, ze AIO, kapsove a nohavickove a na tie nohavickove sa pouzivaju vrchne gate.

Ja som sa rozhodla, ze sa zameriam na kapsove plienky, na take, co maju nepremokavu vrchnu vrstvu, takze nic ine k tomu nepotrebujem, len nejake vkladacky alebo dlasie vrstvy podla potreby. Je to spravne? A potom na noc este mozno par kusov nohavickovych.

Kedze tu pisete, ze pre novorodenca stacia 2-3 vrchne nohavicky a do toho vkladacky a stvorce, asi ako dlho mozem na takejto zostave frcat? A ked budem takyto system pouzivat v prvych mesiacoch, kolko bavlnenych stvorcov mi bude treba? Kedy potom zacat s kapsovkami? Tato zostava je postacujuca aj na noc v prvych mesiacoch? Napriklad s tym, ze dam dovnutra bambusovy stvorec? Alebo na noc mam kupit radsej nejake nohavickove bambusove? Potrebujem vobec bambusove na noc? Ak ano, kolko ich kupit? A co je lepsie, stvorec bambusovy alebo cela nohavickova plienka bambusova alebo len vkladacka bambusova? 😢

A este jedna vec, Nasla som aj nejake zavazovacie pre novorodencov. Nemam paru co to je.. Je to potrebne?

Dakujem krasne za odpovede a hocijake rady aj vopred. Prosim, ak mate pocit, ze som nejake veci poplietla a trepem a stale sa v tom nevyznam, upravte ma. Dakujem.

ivanka.7
4. jan 2013

@fazulka_mala nic si nepoplietla na novacika sa orientujes dobre :D
K vybave - najlepsie je vyskusat si podla mna kazdy variant a potom dokupit z toho, co ti najviac vyhovuje. Ja som napr. velmi lenivy clovek a paradoxne mi pride najjednoduchsie vizata novosklad a na to davat vrchne nohavicky. Cize doma frcim na stvorcoch (bavlnene, prip. bambusove) na ktore davam vrchne nohavicky (pul alebo vlniaky). Kapsovky alebo AIO plienky pouzivam na von alebo ked cestujeme na vikend niekam.

Keby si chcela vybavu cisto z kapsoviek, tak sa ti cena za nu vysplha velmi hore. Co je samozrejme cisto tvoja vec 🙂
Novorodenca prebalujes casto, takze sa podla mna viac oplati ficat najskor hlavne na stvorcoch - a je podla mna jedno ci na bavlnenych alebo bambusovych. Casom ti obycajny stvorec prestane stacit (ale nemusi @peluskovo plienkovala svoje obe deti na stvorcoch do roka bez problemov tusim), ja som zacala k stvorcu pridavat malu vkladacku, ked mala Elianka cca 5,5-6 mesiacov. Doma sme tym padom na stvorcoch a vkladackach.
No a k tejto hlavnej casti vybavy si potom podla potreby mozes podokupovat kapsove plienky, ktore neskor, mozes zacat pouzivat viac.

Alebo mozes od zaciatku fungovat na vkladackach a vrchnych nohavickach ako @handricky

Cizee aby som ti odpovedala - na stvorcoch a vkladackach s vrchnymi sa da frcat az do odplienkovania 🙂 na zaciatku ti stvorec s pripadnou vkladackou staci aj na noc, neskor by som odporucala nohavickovu plienku, je to pohodlne a nasaje najviac. Bambus saje najlepsie, takze ak uz nohavickovu plienku, ja by som sla do nejakej zmesi bambusu - mne sa osvedcili najlepsie tots bamboozle stretch, bambi roxy a anavy bambusova plienka 🙂 mali by ti stacit 4, podla toho ako casto chces prat. Dve pouzijes, operies, ten den pouzijes tretiu a stvrtu mas do zalohy, kym ti zvysok uschne.
Zavazovacie som ja osobne vyskusala, ale nesadlo mi to, vacsina dievcat to nepouziva, ale napr. taka @zfidorka s nimi ma dobre skusenosti, pouzivala ich na svoje babo do 3 mesiacoch v noci.

handricky
4. jan 2013

@fazulka_mala
do vrchnych nohaviciek mozes dat uplne vsetko co sa ti tam zmesti (klasicka bavlnena stvorcova napr.: 70*70 skladana na novosklad, dvojvrstvovy prefold 35*35 skladany na tretiny, nohavickova plienka -idealne na noc, stary uterak), samozrejme niektore su strihovo uzsie, niektore sirsie..
pre male mimco su idealne s dvoma gumickami okolo noziciek, aby ti riedka kaka nepretekala
viac o vrchych nohavickach najdes tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

kapsovky su fajn, ale vacsina ma stay dry vrstvu (polyester), pre male mimco nemusi ti robit dobre, moze byt cervene.. cize na zaciatok by som riesila 1-2 ks a potom dokupovala.
navyse ak pri malom mimci menis 10-13 x denne, a to mas hned 10-13 kapsoviek na den = vela penazi, plna pracka..
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
rovnako je to aj s AIO
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
trocha ine su snap ine one- vkladacka je odopinatelna ale nie je v kapse ako u kapsoviek, cize ked je pocurana vkladacka, vrchne gate mozes pouzivat dalej.
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Novorodenec: stvorec + vrchne pulky (niekomu to vydrzi do 12 mes, niekomu len prve 2 mes), niekto k stvorcu prihodi nejaku kratku a vydrzi do 12 mes, a niekomu stvorec + kratka vkaldacka + pulky vydrzi 3 mes. je to velmi rozne, to uvidis,az sa narodi, kollko bude curat.. potom dokupuj
treba ti cca 10-13 stvorcov na den.. uvidis..
s kapsovkami mozes zacat aj hned, ale vacsina kapsoviek je ONESIZE, aj ked pisu od 3,5 kg na malom mimci vyzera megalomansky.. navyse su stay dry, co nemusi robit dobre, vid vyssie..
potrebujes aj nepotrebujes nohavickove bambusove na noc (kup jedny uvidis), moze sa ti stat ze dieta bude v noci kakat a budes 3 x prebalovat a tym padom su ti nohavickove co by ti mali potiahnut celu noc nanic, lebo budes musiet aj tak prebalovat..
alebo naopak, dieta bude sice 4-5x za noc hore ale nebude kakat, nebudes prebalovat, aby sa zbytocne nebudil a ocenis nohavickove..
to vsetko uvidis za pochodu..
co je lepsie: bambus stvorec, cela nohavickova, alebo bambus vkladacka.. to tiez uvidis za pochodu, podla toho ako casto budes prebalovat..
samozrejme naj je cela bambusova nahavickova, ale sama uvidis, ci ju budes vyuzivat

handricky
4. jan 2013

@priadka tym ze vacsina vlniakov je velmi siroka (aby obopli dobre nohavickovu), ja mam vlniaky len na noc (patentkove). ale tusim to tu niekto skusal aj na den s nejakou vkladackou.. ale na den by som asi riesila natahovacie, asi by lepsie drzali vkladacku. v patentkovych by sa asi heglala. podla mna vlna vydrzi dost (teda max. sa ozmolkuje), kedze vlna sa neperie tak casto ako pulky, mala by mat dlhsiu zivotnost.

zuzanamolnarova
4. jan 2013

@fazulka_mala no, dobre ti radia baby, ale všetky ti radíme zo svojej skúsenosti 🙂 ako ti idem radiť aj ja
Moja malá je hrozný učúranec - nám klasická bavlnená plienka ako samostatne s pulky na vrchu vystačila cca do 2 mesiaca, s pridaním jednej bambusovej vkladačky navyše tak do 4 mesiaca a od vtedy nám poslúžia len a len bambusové vkaldačky (prefoldy) doložené s krátkou či dlhou bambuskou navyše.

Keď som bola ešte tehu mala som jednoduché predstavy o tom že nakúpim Gro via pleinočky kde budem meniť len vkladačky. Áno je to super vec ale u nás to funfovalo max prvé dva mesiace (striedala som ich s normálnymi bavlnenými plienkami + flipkami) Potom už nestíhali savosťou, nakoľko sú len z bavlny.
Nohavičkové - ako tehu som nakúpila asi 6 nohavičkových - potom som ich v priebehu 4 mesiacov posunula - lebo sa mi zdal tento systém dosť blbý. Nohavičková najmä one size je objemná - bola obrovská a nejak mi nepasovlo dávať na ne ešte vrchné nohavičky.
Keď mala malá cca 10 mesiacov nám kombinácia pulky dovypchaté s bambuskami nestačili, pretekali nám popri nohách. Bola som nútená zase meniť našu výbavu - dokúpila som nohavičkové plienky (tot bots, bambir roxy - mám ich 10 kusov) a dávam ich na noc a skoré ráno - vtedy moja ciká najviac) V tomto čase sú moje naj 🙂 čo som si začiatku ani prestaviť navedela 😀

Kapsové - kapsové oceníš ak idete niekde napr k doktorovi - my sme ich do cca 8 mesiaca absolútne nepoužívali - a teraz ich používame len preto, lebo moja malá je u opatrovateľky ktorá nemieni pracovať so štvorcami + pulkami ale uprednostňuje jednoduchý systém ako u jednorázovkách.

je tu dilema - sucháča a patetntiek - tiež je to veeľmi individuálne - Ja uprednostňujem sucháče kvôli ich "rýchlosti" ale musím povedať že plienočky s patentkami vyzerajú aj dnes ako nové, kým na sucháčoch sa dá vidieť opotrebenie viac

shopvick
4. jan 2013

mame opat pre vas akciu na Little Lamb plienky na zlavovom portaly, link najdete u mna v profile 🙂

fazulka_mala
4. jan 2013

@ivanka.7 @handricky @zuzanamolnarova Dievcata, velmi pekne vam dakujem za take rozsiahle odpovede 🙂 no a som rada, ze ste mi potvrdili, ze konecne uz chapem tento system spravne. To som fakt rada, ze vrchne gate+stvrce, vkladacky sa ucinne pouzivaju, lebo samozrejme je to ovela lacnejsia verzia, ako sa vybavit s 20-25 kapsovymi. Takze na zaciatok dokupim vela vela stvorcov, vkladaciek, predovsetkym bavlnenych, niekolko bambusovych, 2-3 vrchne gate a 2-3 nohavickove na noc a potom uvidim, co nam sedi. Kapsovych mam zatial objednanych par ks, tak tie zatial necham na pokoji, viac nebudem objednavat.

Este jedna otazka. Ked budem pouzivat vrchne gate a plienky do toho, bude babatko balene na siroko? Dakujem.

ivanka.7
4. jan 2013

@fazulka_mala Nie je to balenie nasiroko, ale dnes uz sa nasiroko preventivne nebali. Ak by si chcela naozaj nasiroko, tak myslim treba novosklad a na to este jeden stvorec ci ako.
Vela vela stvorcov - ja som mala 33 stvorcov a vysla som s nimi v pohode. Vrchne som mala 4. Ale to zavisi od toho ako casto peries a ako casto prebalujes, ja som nebola ochotna prebalovat kazdu hodinu. Niekedy som prebalila za hodinu aj trikrat a potom som ju v pohode nechala 2,5 hodiny v jednej plienke, podla toho ako cikala.

behulka
4. jan 2013

@fazulka_mala štvorcové plienky s vrchnými nohavičkami sa dajú používať až do odplienkovania. Záleží na tom, ako často si ochotná prebaľovať. Časom bude treba poriešiť nočnú variantu - buď bambus. vkladačky, alebo priamo nohavičkové plienky - výhoda je, že ich bábo nerozkope v noci v polotme, no sú drahšie a objemnejšie.
Kapsovky sa rýchlejšie opotrebujú ako kombinácia - vrchné nohavičky a niečo do nich, keďže sa po každom použití perú celé.
S tým počtom je to individuálne, štvorcových plienok som mala 40, pri praní každé dva dni to bolo len-tak tak. Dokupovala som ešte 10. No na začiatku som prebaľovala často a dávala novosklad s ešte jednou plienkou dnu .

@priadka ja som druhé dieťa cez deň balila do štvorcov a vlniakov prakticky celý čas - vlniaky som mala troje, plus jedny naťahovacie na noc. Na patentky boli jedny, dvoje na suchý zips - viac mi sedel sucháč. Aj manžel ho zvládol zapnúť, patentky nie. Pri chodiacom som už dávala väčšinou naťahovacie so štvorcovou plienkou na rovno. To sa dá prebaliť aj po stojačky. No kvôli cene som vlniaky pošila a uštrikovala doma - kus vtedy vyšiel lacnejšie než nové pulky.

desmodka
4. jan 2013

a aku velkost 4-covych plienok odporucate??? 80x80, 30x30............. alebo??? myslim s vrchnymi nohavickami dakujem

kkl82
4. jan 2013

@desmodka nam plne postacuju 70x70, prve mesiace som ich davala na novosklad, od siedmych mesiacov taky iny sklad, netusim ako sa vola, ale tiez plne postacuju. 80x80 su na novorodenca dost velke, 30x30 sa ti oplatia tie hrubsie z frote ako extra vkladacky - a tie tenucke na umyvanie, ako slintaciky alebo ja ich davam malemu na pindura pri prebalovani (kvoli fontankam 😝).