Látkové plienky začali zapáchať čpavkom. Ako sa toho zbaviť?

jasminke
26. mar 2008

Ahojte, nevedeli by ste mi poradit, co mame robit s plienkami, ktore smrdia cpavkom..? Su to plienky babylucy 3 in 1, asi za to moze nas drobcek, lebo v noci spi minimalne 7 az 10 hodin, a za tu dobu stihnu poriadne zatuchnut. Skusali sme uz aj sodu bikarbonu a nezabralo. Budeme radi, ak nam pomozete.

sue
27. mar 2008

Jasminke, my mám Popolini, ale toto sa mi ešte nestalo... a to perieme raz za dva-tri dni 😕 skúsila si ich vyvariť? Neviem či a babylucy môžu, naše áno...

zuzka78
27. mar 2008

Jaminke, skus vyprat na 95 st. a namiesto avivaze daj lyzicku octu....

martina46
27. mar 2008

nam smrdia tiez plienky cpavkom, ale len ocikane, ked operiem je to v pohode. 3v1 ale nemam ziadne 😒
periem na 60 a davam ocot.

hellosona
27. mar 2008

ja mam tiez babylucy 3v1 a nesmrdia... myslim, ze to bude tym precikanim...

jasminke
autor
27. mar 2008

Skusali sme uz aj ocot, uz sme ich aj vyvarili - aj ked sa nesmu ☹ .. Ako praci prasok pouzivame Ecover - je to ekologicky a inac strasne dobry prasok, ale asi si s tym nevie dat rady. Tak som ich teraz vyvarila a pouzila som nejaky agresivny prasok, tak uvidim.

bihan
28. mar 2008

Praktické skúsenosti ešte síce nemám, ale teoreticky sa rozhodne neodporúča pri moderných nohavičkových plienkach ich vyvárať, ale oprať na 60, pridať viac prášku, ocot do nádržky na aviváž a ešte jedno pláchanie navyše.

bihan
28. mar 2008

Práve pozerám, že Baby Lucy sa môžu prať do 95 stupňov, tak to možno až tak neva 😉

mon25
28. mar 2008

jasminke- ja pouzivam tiez babylucy 3v1, mam aj frote, aj flanelove. Ked do nich viac nacika, tiez trosku zapachaju, ale po vyprati nesmrdia a to periem max na 40 stupnov / Lovela + ocot al. mydlove orechy/. Je pravda, ze ja ich na noc nedavam, takze je mozne, ze ked do nich cika 7-10 hod, tak pachnu viac, ale aj tak by sa mal vypratim zapach stratit. Napadlo ma este ako ich susis? Nemozu byt trosku zatuchnute ? Ja ich vacsinou davam presusit na radiator, lebo ked schnu dlho, mozu podla mna zatuchnut.

jasminke
autor
28. mar 2008

No davame ich susit na susiak, vo vodorovnej polohe - tak schnu najrychlejsie. Po vyprani mi nesmrdia, ale staci, aby si tam co len trosku cikol - a uz to smrdi po amoniaku - a z toho mam obavy, lebo jednak je to nedychatelne - a potom si ani neviem predstavit, co to moze spravit s pokozkou.

mon25
28. mar 2008

Podla mna, ak by to pokozke vadilo, prejavi sa to zaparenim alebo zacervenanim.A ak ano po tych 7-10 hod v noci ako pises nie je pokozka podrazdena, tak to nemoze vadit. Ja prave davam na noc jednorazovky, nakolko v noci neprebalujem a tych 10 hodin v mokrom mi pripada moc. Ale v lete to chcem zmenit.

fifla
28. mar 2008

no ja periem v orechoch na 60 a po zapachu ani zmienky. obcas preperiem v persile sensitive. a apropo....neviem, ci som zle citala, ale avivaz na plienky rozhodne nedoporucuju.

zdenkaamarosko
28. mar 2008

jasminke, aj mne smrdeli plienky. Kúpila som sol na škvrny od Ulricha a po vypraní aj so soľou nesmrdia. Plienky máme Baby Lucy a periem ich len v slize na 60 °C. Teraz som pred praním pridala k slizu sol, práčku zastavila v polovici prania a nechala stáť 3-4 hod. Potom som to nechala klasicky doprať. Zabralo - plienky už nesmrdia. 😉
Daj vedieť, ako sa darí.

bihan
29. mar 2008

čo sa týka orechov, je to s nimi dosť kontroverzné, lebo obsahujú saponín, ktorý zanecháva tenký mastný film, ktorý zhoršuje absorbciu plienok.
S tými ekologickým práškami môže byť problém aj v tom, že keďže neobsahujú enzýmy a tie tekuté ani aktívny kyslík (soľ na škvrny, sóda bikarbóna), majú menšiu dezinfekčnú účinnosť a preto treba dávať lepší pozor na sušenie.

fifla
30. mar 2008

tak potom to riesi ten persil :o))))

lenka1977
30. mar 2008

v com periete plienky? ten sliz nezanasa pracku? a ako ich skladujete? nechate vysusit a hadzete do vedra ale mokre rovno do vody?

fifla
30. mar 2008

ja teda ako som pisala...orechy a na striedacku persil sensitive...pouzite vkladam do pracky a zatvaram, kazde druhe rano operiem a vyvesim.

bihan
31. mar 2008

Fifla, to máš zaujímavý systém 😀 Ja ešte len na svoju väčšiu zásielku čakám, takže som len v štádiu testovania, ale mala som v pláne po použití prepláchnuť vodou, šupnúť do vedra ("nasucho") a prať po 2 dňoch v ekologickom tekutom prášku, ale asi si adoptujem ten Fiflin 😉

jasminke
autor
31. mar 2008

Zdenkaamarosko, o takomto niecom pocujem prvykrat. Kde by sa dala kupit sol a sliz akolko to asi stoji..?

No ja periem v tekutom Ecovere a v avivazi, ale ako vidiet, na stvrty mesiac to uz nestaci🙂. pouzila som teda agresivny TIDE, ten ktory dostanete ako vzorku v porodnici - a zabral🙂. Ale nechcem ho pouzivat dalej, pride mi zvlastne dat prat veci v prasku, v ktorom je lepsie radsej si ani neomocit ruky🙂)).
Co sa tyka systemu, moja sestra ma na plienky velky nahradny smetny kos, kde dava spinave, ja ich ukladam na vanu, aby sa trosku presusili. Tie najzatuchnutejsie aj preperiem v rukach. Periem raz za den, raz za dva, podla toho, aku mame spotrebu. A susit je ich najlepsie vo vodorovnej polohe - ovela rychlejsie sa vysusia.

bihan
31. mar 2008

Aviváž nepužívať vôbec, znižuje absorbciu plienky 😉 Soľ na škvrny sa dá kúpiť v každom supermarkete (myslím)... tak mi napadlo, že sa napr. Vanish oxy action môže používať...

fifla
31. mar 2008

ja plienky nepreplachujem, lebo zacnu mat taky blby nadych, kym po dvoch dnoch idu na pranie. pracka je zavreta a pach ostava tam

avivaz urcite na plienky nepouzivat, maju horsiu savost a menej vydrzia

sol na skvrny je uplne super ulrich

ja okrem orieskov periem uz roky v persile sensitive, je bez fosfatov a som s nim velmi spokojna a to mam citlive moje zenske zalezitosti na prasky.

jasminke
autor
31. mar 2008

Dobre, vyskusam sa teda poobzerat po tej soli. dam vediet vysledok🙂. Avivaz odpisujem z nakupneho zoznamu🙂.
Zatial dakujem

marhulka88
31. mar 2008

Jasminka ja viem ze plienocky latkove sa maju vymocit v studenej vode vo vedre a potom vyprat na 90 v detskom prasku bez avivaze...tym ze ich vymocis vraj stracaju skvrny a zapach ;)

bihan
31. mar 2008

Marhulka, to záleží na plienkach, keby som tie moje prala na 90, tak ich rovno môžem po mesiaci vyhodiť 😉 A detské prášky pre niektoré plienky nie sú odporúčané z toho istého dôvodu ako mydlové orechy.

zdenkaamarosko
31. mar 2008

Jasminka, sol od Ulricha je ekologická.Obsahuje čistý perkarbonát sodný, ktorý sa pri použití rozkladá na bieliaci a dezinfekčný kyslík a sódu. Kúpila som ju v Živici v BA. Da sa u nich objednať aj na dobierku. Možno ju predáva aj na nosime.sk. Mrkni sa 😉
Ja plienky skladujem na sucho a deň pred praním ich namočím. Pokakané ešte pred praním prepieram žlčovým mydlom.Používate aj separačné vložky?

zdenkaamarosko
1. apr 2008

tak som pozerala na nosime.sk. Má tam tú sol v ponuke ale len v krabičke za 350,- Sk. Lacnejšia je ale v náhradnom balení, t.j. v pevnom igelitovom vrecku s opakovaným zatváraním. Tá stojí 200,- Sk. Myslím, že by sa u nej po dohovore dala objednať aj taká,.

Sliz na pranie si vyrábam doma. Je to najlacnejší prací prostriedok, aký som kedy mala 😀 Mydlo na pranie, napr. kokos palma, nastrúham najemno, nasypem do vedra a zalejem horúcou vodou. Miešam dovtedy, kým sa mydlo nerozpustí. Potom pridám praciu sódu kryštalickú (alebo práškovú) - zhruba 1/4 balenia (množstvo platí pre oba druhy). Nechám rozpustiť. Celé vedro za stáleho miešania dolejem do 10 l teplej vody.
Druhý deň je sliz hotový a môžem prať. Z vedra si to prelejem do päťlitrových fliaš z destilovanej vody napr..

jasminke
autor
1. apr 2008

ejha, dakujem za tip, tusim to vyskusam, zajtra pojdem do Zivice, lupim tu sol. Trosku som sa bala, ze to bude nejaka agresivna s tenzitami, ale ked je ekologicka, tak je to perfektne. A veru si vyrobim aj ten sliz, jednak sa mi zda, ze tie prasky idu do penazi, a vyzera to velmi dobre. Na kolko prani Ti jedna dvojlitrova flasa vystaci? A kde dostat tu praciu sodu a mydlo na pranie? Dakujem za rady, vyskusam

bihan
1. apr 2008

Ja periem v ekologickom prášku a dávam jednu polievkovú lyžicu, takže to zase až tak do peňazí neide 😀

Separačné vložky zatiaľ nepotrebujem, pretože mám kapsové plienky, ktoré už majú mikrofleesovú vrstvu, ktorá necháva zadoček v suchu a strašne ľahko sa perie... Myslím, že Haipa Daipa má osobitne mikrofleesové vložky, prípadne sa dajú veľmi jednoducho vyrobiť 😉

jajjka
1. apr 2008

ahoj jasminke, a dieťatko je zdravé? Lebo, keď je z plienky cítiť čpavok, tak to môže byť aj plienková dermatitída.Nerobia sa dieťatku nejaké vyrážky v rozkroku?Čítala som o tom v jednej knižke, ale osobne som to nezažila.

jasminke
autor
1. apr 2008

Ahoj jajjka,
Jonasko je uplne zdravy, spokojny, kojeny, takmer neplace a zadocek ma bez vyrazok. Mame dufam uz konciacu koliku, takze sa vacsinou vykaka za mojej spoluprace 😉 ...
Myslim si, ze to skor bude problem s jeho vydatnym nocnym spankom.

mon25
2. apr 2008

zdenka separacne plienky pouzivam Popolini ( plienky mam Babylucy ) Je to taka trhacia rolka, ak su len pocikane daju sa aj viackrat oprat / www.prebalovanie.sk. Mam aj Canpol babies tie su uplne naprd a to som si nasyslila 2 balenia po 120 ks 😠 a vraj sa daju nejake kupit aj v zdravotnickych potrebach. Ale ta rolka je uplne super, za pol roka som minula tak 1/4.
Este k tomu slizu to mydlo nastruhas iba 1 ks ? A kde zozeniem tu praciu sodu ?
Hm, to uz sa pytala Jasminke. Tusim v teme ekomamicky, ci tak nejak sa o tom hovorilo, kuk tam