Používate jednorázové plienky?

erikasadek
6. sep 2008

ahojte, ak pouzivate jednorazovky, je to anketa pre vas,
preco? je to pre ich jednoduchost,?
ich vyhody a nevyhody.

mracik
6. sep 2008

no dovolila by som si protestovať - napríklad aj stravovanie v reštaurácii je pohodlné, ale praktické to asi nie je, že, takisto cestovanie do práce autom je pohodlné, ale nie praktické
takže občas praktickosť a pohodlnosť môžu ísť ruka v ruke, ale väčšinou nie...

ja som zas presvedčená, že používanie látkových plienok je dôsledkom mojej praktickosti, preto ma to tak zarazilo 😀

sirinka
6. sep 2008

ahoj erika 😅 ja som pouzivala jednorazovky, lebo som o latkovych moc vela nevedela, bolo to pohodlne.
teraz striedam, na den latkove a na noc a dlhsie vychadzky mimo domu jednorazovky.

sirinka
6. sep 2008

jednoznacne sa priklanam k nazoru, ze latkove plienky su vyhodnejsie z hladiska ekonomickeho, ja pouzivam klasicke biele, kupila som si len vrchne nepremokave gatky po 85 sk. periem ich na 60, ked je na nich flak od hovienka najpr preperiem rucne z jadrovym mydlom, su stale rovnako ziarive biele, periem kazdy druhy den.
dietatko prebalujem tak casto, ako potrebuje - teda ked ma mokru plienku, zadocek nie je neustale v mokrom.
viackrat som videla, ako mamicky nechali behat svoje deti v jednorazovkach a tie mali niekolko kg, kolko uz v nich bolo mocu...
a nerozlozia sa v prirode ani o 1000 rokov, to sa nam nasi potomkovia moc nepodakuju za tie tony odpadu ☹

mracik
6. sep 2008

tak som fakt praktická
kým som písala ten príspevok, zhorelo mi maslo na kašu 😀

martina.d.
6. sep 2008

ja používam výlučne jednorázové plienky.

kili
6. sep 2008

nečítala som si to celé, len mám pripomienku k tomu, prečo sa niekomu v látkových plienkach deti potili. Ide najme o voľbu vrchných nohavičiek, keď dáte nejaké tie lacné igeliťáky za 50,- (či koľko stoja), majú ich v Tescu, voľajú sa tuším Sandry či tak nejak, ale aj iné podobné, tak je jasné, že sa v ních dieťa zaparuje omnoho viac ako v papierovej plienke. Ale ak dáte kvalitné vrcné nohavičky z PUL materiálu alebo vlnené, tak sa nemá čo potiť. My ideme len na tom a zapareninu nikdy nemali 🙂

kili
6. sep 2008

a sucho v látkovkách: existujú také separačné vložky, ktoré udržia dieťa v suchu a keď sa dieťa pokadí, tak len sa spláchne do záchoda a plienka je čistá. Keď je len počúrané, tak sa dá tá separačka niekoľkorát prať 😉

sassi
6. sep 2008

separačky z netkanej textilie som mala, ale sa to dosť v tej plienke krčilo, neviem, či som to davala zle alebo čo...

kili
6. sep 2008

sassi, ja som nepoužívala, takže neviem poradiť. a aké si dávala?

sassi
6. sep 2008

ja už neviem, bolo na tom Seperačná plienka, bolo tam asi 50 alebo 100ks a bolo to take ako vrchny materiál jednorazovky alebo vložky... taka netkaná textilia nastrihaná na rozmer plienky poskladanej na šestiny. Ale neosvedčilo sa mi to. Tak som to potom už používala pri prebalovaní, ked nahodou kakala tak som to rýchlo dala pod nu, nech mi neokaká plienku na prebalovaku.

kili
6. sep 2008

aha, ja som teraz písala o takých "značkových", buď popolini alebo imsevimse

lefika
6. sep 2008

kili, a ked pouzivas znackove, kolko ta to vsetko stalo? lebo mne sa pri cenach latkoviek zatocila hlava pri predstave, ze to je len kus latky 😖

mracik
6. sep 2008

lefika, látkovky nemusia byť vôbec drahé,
napríklad slovenské babylucy, alebo zaväzovačky disany sú cenovo naozaj výhodné, výbava sa dá zmestiť aj do troch tisíc
ale dá sa na nich aj dosť "vyblázniť", to je fakt

no ale som mimo témy, tak sorry

kili
6. sep 2008

lefika, tak štvorcové plienky mám imsevimse, tie stoja tuším okolo 45/kus, potom vrchné nohavičky mám imsevimse 400/kus, bambinomio som zohnala dosť lacno 200/kus a potom vlnené baby idea 700/kus. Ale čo viem, tak PUL majú aj babylucy a tie stoja nejakých 150/kus, len to neviem, aké sú, či si ich chvália alebo nie.
keďže som to kupovala postupne, tak neviem, čo ma to všetko stálo a nejaké plienky som podostávala

danielala
6. sep 2008

Jednorázovky, Tesco fialové, maximálna spokojnosť, ešte nikdy žiadne zapareninky, ani počas hnačiek, minieme 5 ks denne.

sassi
6. sep 2008

to sa oplatí ešte tak pri 1. dieťatku, že ešte ostene v rodine ...ale pri druhom no neviem, vysoké položky ... a z druhej ruky od cudzích, to by som nechcela 😖

Sice aj za pampersy vysolíme dosť, ale nie tak naraz....
Teraz kupujeme Pampersy, vo velkom balíku je ich 76 tuším a kúpila som za 450,- v akcii (normálne stoja okolo 520,-) a prebalujeme 4-6x denne... teda vydrží nam tak na pol mesiaca.... tisícka mesačne padne na plienky, čo ako, ešte plus utierky (tie kupujem v DM-ke tie po 4ks balené su lacne). Kremik nepoužívam, ten mam jeden už dlho a neviem ho minúť...
Keby sme boli na latkovkách, myslím že s práškom a energiou sa zmestím do polovičných nákladov, ale vstupne obstarávacie naklady nerátam. Ale 500,- korún mi teda za ten čas a tu namahu nestojí 😉

Inak sa mi páčilo, kedysii na RTL bolo, že tam existuje niečo ako plienkový servis, Rodina si käpila plienky a každy týžden chodila firma pre ne a ta rodina dostala dalšie. Boli to vlastne 2 sady plienok, nejako zabezpečené, že plienky dostalo každé dieťa vždy vlastné a ta firma to za nejaký poplatok prala a vozila. Ale takeho niečoho sau nas teda nedočkáme asi...

lefika
6. sep 2008

sassi, ten plienkovy servis fungoval aj u nas, ked som ja bola v plienkach 🙂 mama o tom doteraz basni, ake to bolo super 😵

sassi
6. sep 2008

teraz by s ato uživilo len vo velkom meste, na takom malom ako ja bývam, to by som bola s latkovkami rarita 😉

sirinka
6. sep 2008

podla mna ked niekto kupy sadu latkoviek od poppolini - a zrata si kolko do roka minie za stredne drahe jednorazovky je na tom istom. kto kupuje drahsie minie viac.
pre mna je dolezitejsi aspekt ekologicky a to, co tu po sebe chcem nechat do buducnosti...

ssissi
6. sep 2008

Používame jednorazovky a nemáme žiaden problém.

ŽP dostáva síce zabrať, ale vynahradzujeme to s mužom zase inde. A čo sa týka odpadu za našu domácnosť, tak je to za 1 sáčok denne aj s plienkami. Myslím, že väčšina konzumných domácností, hoci bez jednorazových plienok, dokáže za deň so svojimi paštétami, konzervami.... či kadečím iným, narobiť odpadu ďaleko viac.

Látkovky môžu byť fajn, ale uverím, že sú fajn v mysli len u tej maminy, ktorá používa tiež viackrát opratú látkovku miesto vlastných "jednorazoviek". A polemizovať o tom, kde je viac chémie, či v papierovej, alebo vypratej látkovej plienke... Myslím, že papierová - kvalitná plienka je OK. Nemám dieťa ani sekundu v mokrom, ako je to u mokrého textilu, a prebalím ho vždy, keď treba. Nepoužívam ani krémy na riťku, len na noc preventívne a nemáme problém.
A látková - vypratá na vývarke a prežehlená - tiež OK. Bez vyvárania a žehlenia by som do toho ale nešla. To je potom v látkovke nielen chémia z pracích prostriedkov, ale ešte aj mikróby, ktoré sa v použitej plienke množia (niekedy deň - dva, keď plienka čaká na opranie). A tie 60 stupňová voda nezničí. Lenže veľké žehlenie, pranie a vyváranie už zase nie je o ekológii 😝 .

amatula
6. sep 2008

ahojte slava jednorazovkam 😵 ja ich tiez pouzivam a neviem si to dost dobre predstavit s latkovimi 😝 pri dvoch detoch,manzel a ja mam dost prania aj zehlenia.a nemusim stale prebalovat,chudiatka babetka su stale mokre s hadrami 😝

sjuzocka
6. sep 2008

a co tak ocot miesto avivaze, ktory odstranuje zvysky prasku a dezinfikuje? (a kopec inych uzitocnych veci 😝 ) - na margo tej "zostatkovej chemie" z pracky vybratych plienok ;)

maca793
6. sep 2008

jenorazovky jednoznačne

k.a.t.k.a.
6. sep 2008

jasné že jednorázovky 😎 inak mama mi tíško závidí 😀 lebo pri spomienke ako vkuse prala, vyvárala, žehlila plienky ju oblieva pot 😀

bibula
7. sep 2008

uz ano,nema v nich ritku ako bandero🙂 a urcite je mu to pohodlnejsie-teda aj mne.no,co si budeme hovorit a su suchsie-aspon niekotre naozaj funguju. 😉

dorotaw
7. sep 2008

jednorazovky-super!Ja pouzivam Clever-kupene v Bille a vyrovnaju sa Pamperskam.Vrelo odporucam aj cena je velmi dobra.299 korun. 🙂 .Sice Mato uz plienky nenosi ale Cleverky boli super!!

gucz
7. sep 2008

používame jednorazovky, najprv to boli pampersky, teraz na striedačku clever alebo tesco. Látkové plienky doma mám, ale je s nimi robota, nemáme balkón, takže v zime by bol problém so sušením ☹ , preto sme ich ani nepoužívali, ale s jednorazovkami som spokojná veľmi

kili
7. sep 2008

k.a.t.k.a. , kedysi s tým určite bola väčšia robota, neboli také vymakané práčky ako teraz 😉

matica2
7. sep 2008

jednrazovky pri druhej dcere, pri prvej do troch mesiacov latkove a potom jednorazovky

janina77
7. sep 2008

Ja by som sa jednorazoviek asi tak lahko nevzdala.
Snazim sa o ekologiu v inych smeroch. Hovorte co chcete, podla mna zasoba modernych latkoviek + pranie a zehlenie vyjde financne nakladnejsie ako jednorazovky. Klasicke latkovky - to aby bolo moje dieta v suchu, tak prebalujem nie 6x denne ako teraz, ale minimalne 20x denne! A uz nehovorim ani o case, ktory pri latkovkach stravim. Radsej ho venujem svojmu dietatu.