Používate jednorázové plienky?

erikasadek
6. sep 2008

ahojte, ak pouzivate jednorazovky, je to anketa pre vas,
preco? je to pre ich jednoduchost,?
ich vyhody a nevyhody.

sirinka
7. sep 2008

janina 😨 20x denne, to ta urcite vyjde drahsie a o dost. ja periem vecer, ked klara zaspi...teda perie pracka, takze tak vela casu mi to nezabera...

k.a.t.k.a.
7. sep 2008

ani keby boli zo zlata nechcem bavlnené, vždy je pre mňa jednoduchšie kupiť plienky, a hned zahadzovať do koša ako nonstop dačo prať, vyvešať, zvesiť 😝 ja mam šnúry plné prádlom každý den, nepotrebujem aj plienky ešte k tomu všetkemu a pokým malá nemá s jednorázovkami žiaden problem nevidím dôvod na bavlnené ani kvoli peniazom 🙂

lefika
7. sep 2008

katka 😉 asi tak
navyse, ten argument, co pouzila kili v "latkovej" diskusii, by som jej otocila: keby som si mala vybrat, ci pouzivat normalne vlozky alebo handricky, tak myslim, ze uplne jednoznacne sa priklonim k "umeline"....tak preco trapit handrickami dieta?

janina77
7. sep 2008

ja ozaj vidim jedinu vyhodu latkoviek v ekologii. Ine nic. Moj maly nemal zapareny zadocek ani raz, nebol nikdy vyhadzany, a to som vyskusala uz minimalne 6 roznych znaciek jednorazovych plienok. A ja si pri svojich dnoch dam tiez radsej vlozku ako handricku 🙂.

sjuzocka
7. sep 2008

mna presvedcil tento clanok - sice som uz o tom aj predtym cosi citala, ale toto bola posledna kvapka...:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&f...

k.a.t.k.a.
7. sep 2008

sjuzocka, sirinka zbytočne tu masirujete mozgy článkami o výhodách bavlnených plienok, so mnou takéto veci nehnú 😀 a že niekomu sa niečo stalo a bla bla bla to neznamená že sa stane aj mojej malej, hovorím nemá žiaden problém s jednorázovkami a ani ja s "umelými strašnými vložkami" 😀

lefika
7. sep 2008

tak ja neviem, my sme pouzivali jednorazovky a zapareniny nepoznam. a nemusela som ani velmi mazat zadocek: este pred porodom som kupila bubchen krem a prenedavnom som ho vyhadzovala, aj ked tam bola este viac ako polovica, lebo bol uz po zaruke 😔 a vystacili sme si bohate s 5 plienkami denne 😉
keby som nechala dceru v pocikanej latke, kde by mala priamy styk s mocom, ktory musi byt uzasne "prijemny", problemy by asi boli. aspon co hovorila moja mam, ake boli problemy so mnou a sestrou: napriek castemu prebalovaniu takmer nonstop zapareniny....ona velmi lutovala toho, ze vtedy neboli jednorazovky 😉

erikasadek
autor
7. sep 2008

kocky klud, mala to byt anketa a nie bojisko,
vyhoda plienok bavlnenych, je neskutocna a ma mozno pre niektore z vas aj nevyhody, to je v poriadku, kazdemu nemoze vyhovat vsetko , zaklad je ze je vyber niekedy nebol.

jednorazovky, maju tiez svoje vyhody a nevyhody, ako kazda vec.

ako matka som vyskusala obe variantya mam svojho vitaza, hlavne ze ja a moje dieta sme spokojny.
a takto by malo byt, zaklad je nasa spokojnost a usmev dietatka, hlavne je ze ma do coho kakat a pisat. 😉

blovitc120
7. sep 2008

Hoci tieto 2 diskusie boli založené ako "ankety", od začiatku mi bolo jasné, že to ankety nebudú a že jeden tábor bude chodiť do druhého presviedčať o tom svojom presvedčení, že je výborné. Podľa mňa anketa vyzerá inak... Čo už 😀. K téme: mám kúpené jednorazovky, na značke nezáleží, lebo to do ankety nepatrí. Dôvod-som pohodlná a keď vyrastie z newborn veľkosti, mienim používať ekologické jednorazovky. Snažím sa v ostatných oblastiach žiť ekologicky, túto obídem. A chcem naučiť dieťa čím skôr na nočník, lebo sa mi nepáči predstava, že bude behať v akýchkoľvek plienkach dlhšie ako 1,5 roka 😉.

erikasadek
autor
7. sep 2008

mas parvdu mala to byt anketa, ale co uz......

nikol_79
7. sep 2008

sorry Erika, ale tie látkove- moč v nich predsa smrdí, a prať to s ostatnými veca? 😨 Tak ja by som to určite nerobila 😖

janina77
7. sep 2008

erika, teda prepac, ale prvy, kto tu zacal mat snahy o presviedcanie o svojej pravde si bola ty. Kuk na 1. stranu a myslim ze siedmy prispevok je od teba a tam hned obhajujes latkovky, presviedcas o svojej pravde. Ty si zakladala tuto temu ako anketu a prva si zmysel ankety porusila, tak tu nerob vyhlasenia "co uz....."

erikasadek
autor
7. sep 2008

budes sa cudovat smrdia menej ako jednorazovky, prat ja periam ked ich tam dam 20 do pracky tak je tam miesto na jeden uterak, a po druhe ak pouzijes dobry prasok a ja som zistila ze ekologicke su vyborne na pranie, a das tam aj specialny prostriedok na dezinfikovanie , ktory pouzivam tak ci tak pri uterakoch a spodnej bielizni, tak nie je ziaden problem.
ako som hovorila , kazdy podla svojho

nikol_79
7. sep 2008

erika s latkovymi mám skúsenosti, prvého syna som balila len do látkových, na noc pampers, vtedy boli strašne drahé, teraz používam jednorazovky z lidla, tie sa mi osvedčili, pampers nám stále pretieklo a malý mal zapareniny, a ešte som bola spokojná s tými novými huggieskami tušim puzzle sa to volá, ale najlepšie je učiť čo najskôr na nočník, ideálne od vtedy ako vie malé samo sedieť, samozrejme pod dozorom.. 😉

erikasadek
autor
7. sep 2008

tak to mas ako ja tiez rovnako prvy syn jednorazovky a pri druhom latkovky

ja vsak nechcem nikoho presvedcovat, chcela som len vediet aka je % z nas co pouziva taketo, nebolo to o presvedcani, vobec nie a ani by som si to nedovolila. 😉

markiza
7. sep 2008

Ahoj Erika, my pouzivame jednorazovky... hoci, dala by som sa presvedcit aj na latkove 😉

fejusa
7. sep 2008

jedno znacne jednorazove.bavlnene by som nedala za nic na svete 😠 .som moc pohodova nato 😀

sassi
7. sep 2008

no veselé vyjadrenia mamičiek, že dieťa ma sedieť na nočníku, len čo začne sedieť (to je asi v polroku) a v 1,5 roku už bude bez plienok ... 😀 😀 😀
Tymto sposobom sa dieťatku tak akurát zničí chrbtica ... "sedieť a niečo urobiť" a "pýtať sa" su 2 diametrálne odlišné veci.

ja používam jednorazovky nie z pohodlnosti, ale z presvedčenia, že je to pre moje dieťa lepšie (kvoli zapareninám, už som to písala). Pri dcerke som navyše velmi skoro pracovala, od 2 mes., takže dať ju na starosť starkej s latkovkami, to som teda nemala srdce. Pri synovi som nad latkovkymi ani len nerozmýšľala.

ssissi
7. sep 2008

Ani mne sa to nezdalo od začiatku anketou, ale veď čo už.
Ten článok o látkovkách som čítala a podľa mňa nemá zmysel. Mamička - zdravotáčka z kožnej ordinácie objavujúca gélové gulôčky na riťke svojho dieťatka pri používaní jednorazovky.. Nedokážem si to vysvetliť inak, jedine, že tá nešťastnica nechala svoje deculo v jednorazovke až dovtedy, kým sa plienka na dieťati nezačala rozpadať. Dosť nechutné. Viem čo papierová plienka obsahuje, ale jej vnútorný obsah na koži dieťaťa neobjavujem, pretože ho nenechám v jednej plienke xy hodín.
Tiež nevidím zmysel v opisovaní tých hororov o plienkových dermatitídach a mokvajúcich riťkách. To je niečo, čo mi s jednorazovkami skrátka nepoznáme, tak načo vyrábať problém s niečím iným? S plienkovými dermatídami si svoje užili naše maminy, a to pri používaní látkoviek. Netvrdím však, že látkovky = problém. Ak je dodržaná hygiena, tak ako u papierových. Každá mamina vie najlepšie, čo je práve pre JEJ dieťa najlepšie. A dnes má, chvalabohu, možnosť vybrať si.
A články o možnej neplodnosti našich detí práve kvôli jednorazovkám, o ktorých píšu predajcovia látkoviek, tiež argument, ktorý u mňa neobstojí. Je to rovnaké, ako keby som pripísala súčasnú alarmujúcu neplodnosť (cca 15 % párov) výlučnému používaniu látkoviek v minulosti. Papierové plienky sa v SR v 60-70tych rokoch nepoužívali.
Každá milujúca mamina dá svojmu dieťaťu to, čo považuje za najlepšie. Látkovky, jednorazovky, bezplienkovanie.. Osobne používam výlučne jednorazovky, nepoužívam zvlhčujúce obrúsky (len výnimočne), krémy používam len na noc a sme celá rodina spokojní. A o tom to je.

erikasadek
autor
7. sep 2008

dakujem ti ,presne to som chcela 🙂 dat hlas, a vyjadrit sa k spokojnosti

blovitc120
7. sep 2008

Sassi, ja som od 9 mesiacov nenosila plienky a chrbticu mám v poriadku. Mama ma nenechala vysedávať na nočníku dlhý čas a ani ja nemienim nechať svoje dieťa sedieť hodiny na šerbli a skôr, ako bude samé sedieť ho isto nebudem dať sadať. Dnes sú mamičky nejako prehnane úzkostlivé. Hlavne že väčšine nevadí, že ich deti vysedávajú a polihujú skrutené ako paragrafy pred tv a neskôr pc, to je asi na chrbticu horšie.. Ale to bolo mimo témy.
Je na zvážení a rozhodnutí každého rodiča, čo svojmu dieťaťu dá a príde mi zvláštne presviedčať ostatných, že tá moja metóda je správna a tvoja zlá. Každý robí, čo mu a dieťaťu najviac vyhovuje
A verím tomu, že keby pred 32 rokmi boli jednorazovky, moja mama by mi ich kupovala, lebo ja som nezniesla ani kvapku moču alebo hocičoho v plienke a ryčala som ako tur 🙂. Na prechádzke ma aj každých 15 minút musela prebaliť, denne fakt aj 30x niekedy. Vyvárali, žehlili a zaparená som bola stále. Možno v jednorazových by som nebola

sassi
7. sep 2008

Kamoška prave teraz rieši dilemu, syna davala od roka (či aj skor) pravidelne na nočník a on sa vždy vyciká... lenže sa nevypýta! Ked ho nedá, pociká sa. Ma 3 roky, ide do školky a nepýta sa. Nemože sa predsa spoliehať na to, že učitelky na to budu myslieť a maleho v odstupe 3 hodin posadia na WC, aby sa vycikal. A on si sam nepovie. Asi to necíti, len sa naučil, že ked ho posadí, tak "pustí". Podobne, ako to funguje u bezplienkovaných detí, proste sa naučia podmienený reflex...
Preto som písala, že sedieť a cikať na nočníku a pýtať sa su dve rozdielne veci....
Som od temy, sorry, len som to chcela vysvetliť 😉

sirinka
7. sep 2008

preco by sa mala dietatku znicit chrbtica, ak sa dava sediet na nocnik, ked uz sediet samostatne dokaze??? 😕
osobne poznam par deticiek, ktore mali dost vazne zapareninky na ritke a pritom pouzivali jednorazovky...
ssissi v 60 az 80 rokoch chlapy dost nadsene nosili nohavice, ktore im neskutocne obopinali boky, ze by sa im to tam dobre vetralo ? 😨
a je fakt rozdiel dat dieta na nocnik iba sediet, alebo dieta na nocniku ucit piskat a kakat, inac podla mojho nazoru, si deti v latkovych pĺienkach o nieco skor uvedomia, co sa tam dole deje...tomu asi nasvedcuje aj trend, ked nasa generacia v roku vacsinou plienky uz nepotrebovala a dnes behaju deti v plienkach do troch rokov.
a urcite by som nekritizovala metody, ako napr. bezplienkovu, pokial s tym nemam skusenosti. pokial viem, tie deticky sa vedia gestom velmi skoro pytat na zachod...

nikol_79
8. sep 2008

Pre sassi: neviem ktorá mamička dáva sedieť dieťa už niekedy okolo 4 mesiaca, ja teda určite nie, pretože si napísala, že samo sedáva okolo 6 mesiaca, čo je veľká kravina 😨 , samo dieťa sedáva až okolo 8 mesiaca. Takisto nevidím rozdiel sedieť na nočníku a na stoličke, prípadne na zemi a pod. Neviem kde si prišla na názor, že sedením na nočníku sa krivý chrbtica, tak to aby som si dávala pozor na to, že sedením na záchode si pokrivým chrbát..(prípadne by to mali dávať ako varovanie k nočníkom)

Moje krsniatka, ktoré švagriná dávala na nočník už po ukončenom 8 mesiaci (samozrejme sedela pri nich) boli skutočne ako 1,5 roční bez plienok, oni sa jej totiž pýtali už ako 12 mesačný 😵 a sama som bola toho svedkom 😉 takže takto.

Aj lekárka ti povie, pri odoberaní moču, že dieťatko sa vypiška po 15-20 minútach od vypitia mliečka alebo čaju, ak si to chceš odsledovať (sama som takto synovy zbierala moč, kvôli zápalu močových ciest) a nemusí na nočníku sedieť hodinu, kým tam niečo urobí..

Viem že téma je iná ale premudrelý názor sassi mi nedal nereagovar, sorry.. 😉

sassi
8. sep 2008

Sirinka ja ohladne nočníka predsa len radšej budem počúvať rady dnešných lekárov ako starožitné prekonané rady babičiek 😖 Najmä ked mi to pri dcere tak krásne fungovalo a behom týždňa sme odplienkovali 😉

sirinka
8. sep 2008

sassi ok, len nezabudni, ze ti lekari su vyrobcami jednorazoviek sponzorovani a platia im cas od casu nejake tie vylety 🤐

minusa
8. sep 2008

ahojte...

takze vyjadrenie k ankete - ano, pouzivam jednorazovky 😉 cca od 7 mesiacov sedavame na nocniku (kakanie), na zaciatku to bolo 3x denne a teraz je to uz podla potreby, nakolko sa junior uz na kakanie pyta, takze ta spotreba plienok je pomerne nizka....dnes ma prekvapil tym, ze si priniesol z kupelne nocnik, posadila som ho a vycikal sa, tak dufam, ze do polroka budeme plienky pouzivat co najmenej 😵

blovitc120
8. sep 2008

Sirinka to nemyslíš vážne s tými výletmi lekárov, to do tejto diskusie naozaj nepatrí, toto je anketa. A ako to môžeš takto tvrdiť? Kde máš dôkaz, že výrobcovia plienok pozývajú lekárov na výlety? To majú akože lekári toľko voľného času, že chodia na nejaké výlety s výrobcami plienok? A keď napr. Pampers sú vyrobené v Poľsku, že poľský P&G organizuje výlet pre slovenských lekárov?

titkovamiriam
8. sep 2008

pouzivala som 😀