Treba dávať dieťa od narodenia do poštoliek?

psyxooo
22. mar 2007

Treba davat dieta od narodenia do postoliek? Nestacia tie nove pampersky, ktore su urcene od narodenia?
Alebo aj pampersky a na to postolky? Kolko kusov ste potrebovali postoliek a ako cislo?

sisulik
23. mar 2007

ano..maca ma pravdu...mne lekarka ortopedicka pri malej povedala ked mala tri mesiace, ze aj ked uz mala nepotrebuje byt nasiroko balena, kedze mala usg klbikov uplne v poriadku, aj tak kazdemu odporuca balit deticky do 6. mesiacov. ublizit to urcite neublizi...

ramzesa
23. mar 2007

Pri syncekovi nam boli jednotky male uz v porodnici a bambulku som do nich balila minimalne mesiac 🙂 . Pri oboch sme nebalili az do 6. mesiacov, ako nam odporucali. Bolo to uz nie velmi zrealizovatelne 😅 . Ale pockali sme si na poslednu kontrolu a az ked nam povedali, ze je vsetko OK, tak sme uz nebalili. 😒 A tiez som striedala dvoje troje postolky. A na jednorazovku som davala iba jednu bavlnenu a na to postolky. 😖

maca793
23. mar 2007

ja som dávala pampersku, obyč. plienku spravenú na trojuholník a ortopedické nohavičky. aj to najmenšie bábo hneď "narastie" o jedno číslo oblečenia z 56 na 62. 😉

dari226
26. jún 2008

ja orotopedicke nedavam ked som skusila boli velmi velke ze pamperska bola vacsia nejako mi to nepasovalo
je to chyba??? ☹

titkovamiriam
26. jún 2008

je to prevencia. 😀

majada
26. jún 2008

Ahojte ja som davala pampersku na to jednu bavlnenú plienku a postolky ...v treťom mesiaci sme boli na sone doktor povedal že je to dobré a viac sme nedávali...

lila794
26. jún 2008

My sme tiez tak balili, ale uz asi mesiac nie. Ortoped nam postolky vysadil, klby su ok a kolikavemu dietatu to moc neprospieva.
Synovca v Svajciarsku nebalili vobec, tam to nerobia. Ja by som balila dalej, pokial by sa v rodine vyskytovali nejake vrodene vady.

tigri
26. jún 2008

v majovom dietati je velmi dobry rozhovor s ortopedom, okrem ineho aj o baleni nasiroko, odporucam precitat 😉

susik77
26. jún 2008

nam v porod. povedali, ze najprv sono-mali sme ho v 6.tt a tam nam povedia, ci malu treba balit al. nie. Dovtedy ze ortop. nohavicky davat nemame. Na sone vsetko ok, tak sme ani nedavali 😉

zukab
26. jún 2008

jankamanikova, v zahranici sa nebali na siroko preto, lebo deti nemaju predispozicie na poskodene klby ako v byvalom ceskoslovensku.
tak mi to vysvetlili ortopedovia, ktori na na SK a v Cechach specializuju prave na klbiky malych deti.

detom sa v zahranici nohy nepodlamuju, to by museli mat vsetky batolata podlomene nohy, co som si teda za tie roky este nikdy nevsimla.

titkovamiriam
26. jún 2008

v zahranici sa robi ovela viac operacii klbikov ☹ ,preto je podla mna prevencia na slovensku ok.,ved sa to da tych par mesiacov vydrzat 🙂

susik77
26. jún 2008

miriam: ja som v cr a my sme teda prevent. balit nemuseli. a to som bola v najlepsej porod. v cr 😕

titkovamiriam
26. jún 2008

tak neviem 😅

lila794
26. jún 2008

Zukab a kamoske hovoril ortoped, ze v byvalom CSSR su tie vrodene chyby preto, ze balili do periniek.

asitka
26. jún 2008

my tiež balíme...pampersa jedna bavlnená plienka...a poštolky...v septembri ideme na kontrolu...a uvidíme...ale tuším dr. sa odporúča baliť do pol roka...a ak mám predísť zdravotným komplikáciám, tak radšej, ako sa potom trápiť...a tie poštolky, čo sú na suchý zips...sú super...tie na viazanie mi parádne liezli krkom...

susik77
26. jún 2008

ja som si nasla na nete doporuc. ceskej ortopedic. spolocnosti o tom sirokom baleni, ze vraj sa zistilo, ze preventivne balenie sa neosvedcilo, preto sa teraz robi sono a na zaklade toho sa doporucuje bud balit al. nie 😉

mareli
26. jún 2008

ja balim na siroko, ale pouzivam tie abdukcne nohavky marwell. je to super, nemusim aj plienku aj postolky. a nozicky su pekne na siroko.
a naozaj v SR, CR, polsku a madarsku mame prdizpozicie na ochorenia klbov, preto toto balenie preventivne. aj mne povedal ortoped, ze je to kvoli tomu, ze nase prastare mamy balili a stahovali deticky do periniek.

susik77
27. jún 2008

mareli: no prave, preto sa to nemusi balit kazde babetko, len to, u ktoreho sa zisti na sone, ze to naozaj potrebuje. je zbytocne preventivne trapit tym sirokym balenim, ak top nie je treba. prave tieto mame miminka trapia koliky a to siroke balenie to este zhorsuje 😝
s tymi perinkami to je pravda, nam povedali, ze nemusime nasiroko balit, ale aby sme malu nedavali do zavinovacky, nech ma volny pohyb 😉

susik77
27. jún 2008

este ma napadlo, ze tie probl. s klbami byvaju asi dedicne-na sone sa nas ortopedicka pytala, ci mal niekto probl. s klbami-chvalabohu nie, a mala to mala ze vraj vyvinute ako 8-mesacne dieta 😉 takze dufam, ze aj nase 2. mimi to bude mat ok

fejusa
27. jún 2008

ja som nebali vobec na siroko. a vsetko je ok. a pri dalsom nebudem tiez.zbytocne to dieta obmedzuje,ale ked sa na kontrole zisti ze to potrebuje,tak by sa malo potom balit na siroko.a co sa tyka tych klbov a operacii,tak pomaly kazdy treti slovak bude mat operovane klby a problemy.a ozaj moja babka bola v zlamici do 7m.a nechapem jak sa tam zmestila a mohla to vidrzat 😀

mywiel
27. jún 2008

Tu v zahranici sa to vobec nerobi, deti nie su balene na siroko, pytala som sa pediatra a ten vravi, ze stacia pravidelne kontroly a nosit babo 1hod. denne v satke kde ma roztiahnute nozicky, deti tu nemaju problemy, svagrina ma 4 deti a balenie na siroko nepoznaju a vsetky maju klby v poriadku, aj tak si neviem predstavit v tychto horucavach nabalit dieta do tolko vrstiev, ved sa mu zapari kozicka. 😀 xixi nemam makcene tak to blbo vyznelo...

lila794
27. jún 2008

Presne, zabudla som dodat, ze my sme maleho skoro vobec nedavali do perinky - neznasal ju, potreboval pohyb, tak ze preto sa mu tie klbiky rychlo "spravili". Som sa napocuvala, preco ho nebalim do zavinovacky, preco ho uz nebalim nasiroko....Ufff! Naozaj, aj koliky povolili, lebo mohol sa lepsie hybat.

danu
27. jún 2008

v tejto dobe na to ludia dost "kaslu" a pritom je to fakt velmi dolezite na klbiky. Vacsina si povie ved nebudem trapit dieta balenim nasiroko ale nevedia ze akurat im sa moze stat ze klbiky sa spravne nevyvinu ☹ Mam kamosku ktora to zanedbala a chodila na rehabky co dieta zle znasalo. Myslim si ze 3 mesiace nie je az taka dlha doba aby to nestalo za zdravy a spravny vyvin dietatka

mywiel
27. jún 2008

Danu tak to by tu asi vsetky deti mali problem... 😀 Mne to pride zastarale, ved vsetko sa dobou meni aj nazory doktorov, ale kto chce balit v 34C horucavach babo nech bali to je kazdeho vec. 😅

mywiel
27. jún 2008

Ja ine krajiny okrem Ceskoslovenska, pripadne vychodu ktore to este robia nepoznam... 😕

danu
27. jún 2008

mywiel samozrejme kto ako chce mne to za vyvin klbikov dietata stalo 😉

mywiel
27. jún 2008

Ako pisala susik ja si myslim, ze to posudi na prehliadke pediater ci treba lebo je tam nejaka predispozicia, ale ako vravim niekedy staci nosit babo 1 hodinu denne v satke. 😉

susik77
27. jún 2008

ja si myslim, ze v minulosti sa preto doporucovalo balit nasiroko uz od narodenia preventivne, rebo 1.kontrola sa robila az v polroku-rontgen. Tweraz sa robi par tyzdnov po narodeni sonografia, takze tam lekar vidi, ci treba balit al. nie. Ale tiez si myslim, ze je to kazdeho vec, ak chce, nech bali 😉

zukab
27. jún 2008

presne tak, je to zalezitost byvaleho CSSR a genetickych predispozicii a dlhodobeho zvazovania do periniek, cize v podstate deformacie klbikov.
nikde inde sa to nerobi a deti nie su na vozickoch, pripadne po operaciach.
aj tie sona v prvych tyzdnoch su vyborne, lebo clovek vie, na com je.
samozrejme, kto chce balit nech bali, ale ja to nebudem robit automaticky, pokial to nebude nutne. ja som problem nemala a manzel je cudzinec, snad to bude v poriadku 🙂

dididi30
28. jún 2008

zukab a kde si v zahranici?? ja som v anglicku a tu sa tiez nasiroko nebali, vraj naco ked netreba a to sa nebavim o perinke, ale ja tu perinku mam aspon na noc, aj ked nozicky ma z nej vonku....a nasiroko balim kedy ma napadne 😎 aj to malo kedy 🙂