Ako dlho bolia prsia?

loren
16. sep 2009

ako dlho asi bolia bradavky od kedy sa kojime uz som zabudla po prvom a nechcem dcerku naucit na klobuciky, mam masticku balea a cicaderma no dako to nepomaha

pammy
16. sep 2009

No zavisi aj od toho, ci je infekcia, alebo nie. Vraj tak max 3 mesiace, kym si zvyknu na tu novu 'funkciu' 🙂 Kojenie ale nema byt 'neznesitelne', ak je, je to pradepodobne infekt. Na klbuciky urcite nenauc, mne sa to vypomstilo, nevedel sa prisat, iba s klobucikom (este v porodnici), dostala som kvasinky a to bolelo ako des, pri kazdom kojeni som zatinala zuby alebo do niecoho hryzla. Drzim palce !!!
Dobra je aj masticka od Babylove z dm. Mne pomohla.

berus222
16. sep 2009

mna boleli asi mesiac, ale pravidelne som si ich natierala kremom od aventu

bibi78
16. sep 2009

mna tiez bolia, maly ma cez 3 tyzdne a ked sa prisava, tak prva minuta je fakt hrozna bolest. vsetci mi tvrdia, ze je to zlym prisatim, ale ja uz neviem, ako ho nastavit, skusila som rozne polohy a maly sam uz reguluje svoje usta, s tymi nic neurobim... tiez som zvedava, este ako dlho... uz zacinam byt netrpezliva... 😅

dominikuska
16. sep 2009

mna boleli asi 2 tyzdne, spravili sa mi nepekne chrasty tak som ho zacala kojit cez klobuciky, ale cez leto mi strasne vadili klobuciky tak som ho zacala kojit bez nich, tak to bola ale brutal bolest 😠 . Trvalo to cca tyzden, ale to som plakala pri kojeni a zatinala zuby. Avsak vydrzala som 🙂 a kojime dodnes. Fakt treba vydrzat, stoji to za to 🙂

rimmel
16. sep 2009

aj ja som mala klobucik hned od zaciatku koli malemu lebo sa nar.predcasne a nevedel sa prisat..neskor som zacala odvykat a bolesti boli hrozne, no ako hovori dominikuska treba vydrzat 🙂 kojim tiez dodnes 🙂

dadis
16. sep 2009

pri prvom ma boleli bradavky len v porodnici, tam mi laktacna poradkyna pomohla s technikou a potom po bolesti ani chyru. Najdolezitejsie je aby spodna pera babatka bola vytocena dovonka. Neviem, ci sa spravne vyjadrujem, ale ta spodna pera ked je skryta pri kojeni v ustach, tak vtedy babo "hryzie". Druha dcerka mala zdravotne komplikacie po porode, 2x bola operovana na brusko a prvy krat papala cez usta ked mala 2,5 tyzdna - dostala z flasky, pretoze museli jej zacat davat postupne mnozstvo mliecko od 5-10-20-30-50-60ml, dostavala cez flasku 3dni,az na 4.den mi dovolili jej dat z prsnika(to uz mala skoro 3tyzdne-ja som dovtedy len poctivo odsavala)- samozrejme, ze technika sania desna, bradavky ma boleli,ale vzdy som jej tu spodnu peru vytacala von, aj ked uz bola prisata - za 3-4 dni som nevedela co je bolest bradaviek 😵 ...takze si myslim, ze aj ta technika sa nejako uravit da, za predpokladu, ze babatko dobre a silno saje.

carodejnica
16. sep 2009

Loren, v prvom rade musíš nájsť príčinu bolesti.
Mňa boleli bradavky tak prvé dva týždne. Zistila som však, že si malú zle prikladám - nakláňala som sa nad ňu a keď som sa podvedome snažila vystrieť, tak som jej prsník ťahala z pusy.
Vyriešila som to zmenou polohy, v duchu hesla "dieťa prikladám k prsníku, nie prsník k dieťaťu" a urobila som si pohodlie.
Zároveň som používala túto mastičku - http://www.magister.sk/product_info.php?manufac...
Tiež treba rátať s tým, že prsia si musia zvyknúť.

rohacka
16. sep 2009

Mne vraveli este v porodnici pri prvej dcere, ze mam ratat tak 6 tyzdnov, no v skutocnosti to bolelo 8 tyzdnov.

roka96
16. sep 2009

mna neboleli vobec

lily1983
16. sep 2009

dva tyzdne 😅 isla som skapat!a plakala som pri každom kojení!!!vydržala som,prešlo to...a potom mi zmizlo mlieko ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

loren
autor
16. sep 2009

no infekciu nemam a masticku pouzivam babylove som sa pomylila 😉 a len na koncoch bradaviek mam trochu krvi no ako vidim musim zatinat zuby a cakat mala ma vytocenu dolnu peru no ked ide pit tak asi neotvori tak usta hnedjavascript:addEmoticon('😉','vBody')

katkaking
16. sep 2009

Ja som pouzivala Bepanten alebo Bevitu a boli super.

nikollette
16. sep 2009

Ja som mala bepanthen 😉 podľa mňa bol celkom fajn....

mata1976
16. sep 2009

My sme sa trapili asi 2 tyzdne, skusali sme vsetko, klobuciky, flasu, masticku, umyvanie pred a po kojeni no mala som pocit ze nic nepomaha ale prestat som nechcela. Zatala som zuby a povedala si ze vydrzim. Myslim si ze je to scasti nespravnou technikou a prilis castym prikladanim a tiez zvyk, obidve sme sa to museli naucit- Emmuska neotvorila dostatocne usta a zo zaciatku bola prisata aj hodinu a to kazdu chvilu-tu plati pravidlo kojit 15min kazde 3 hodiny len ja som si myslela ze je stale hladna a ona chcela len cuckat (tak som jej dala cumel). Po 2 tyzdnoch sa to zacalo zlepsovat a teraz uz kojime bez problemov...

sunea
16. sep 2009

Mna boleli bradavky hlavne v porodnici, doma sa to uz len zlepsovalo. Spociatku som ale nemohla pouzivat odsavacku, lebo potom som mala bradavky hrozne citlive a bolestive, au au...teraz ma syn 3 mesiace a odsavacku uz bez problemov pouzivam denne. U nas teda aj ta najmensia bolest presla cca po mesiaci / ale tiez sa mi zo zaciatku zdalo, ze nie je mozne, aby si prsia zvykli... a naozaj, zvykli. Ako pisali babenky vyssie, hlavne je vylucit infekciu a byt si ista, ze krpcek sa spravne prisava. Drzim palce 😉

desszi
16. sep 2009

mna tiez velmi boleli bradavky v porodnici, boli az krvave, tak som zacala pouzivat klobuciky a pouzivam ich dodnes (mam mensie bradavky,nevie sa mi tak prisat). Akoby sa mi mohlo pouzivanie klobucikov vypomstit? 😕

katka1981
16. sep 2009

loren, mna boleli asi 9 tyzdnov, ale to preto, ze malinka ma reflux a sklbala mi prsia strasnym sposobom. Pomahala mi bio lampa, lenze ked jej zacal reflux, nemala som na nahrievanie cas. Boliet ma prestali ked mala mala 9 tyzdnov, aj preto, ze som si nasla sposob ako ju kojit, aby bola pokojna, zial ked to zacalo byt v pohode, som ju musela prestat kojit. Pouzivala som masticku z Rakuska, cisty lanolin a nemala som poanenu bradavku ani raz.

katka1981
16. sep 2009

Ja som skusala klobuciky ale bolest bola rovnaka, v porodnici strasna, horsie ako porod, a laktacne sa pri mne striedali a ze techniku mam dobru, bolo treba si asi zvyknut.

sunea
16. sep 2009

desszi, my sme tiez spociatku skusali aj klobuciky (maly sa inak zle prisaval), ale z osobnej skusenosti mozem povedat, ze sa mu tym sanim cez ne velmi zhorsili koliky... nahltal sa omnoho viac vzduchu. Tiez je to umela hmota, aj ked sa sterilizuju, je tam stale riziko infekcie, mliecko sa moze pri kontakte s nimi ciastocne znehodnocovat (vraveli nam na kurze) a uprimne, "ozuzlavanie" igelitu asi nie je to prave orechove 🙂 Ale radsej s nimi, ako vobec, ze ano...

annag
16. sep 2009

dojčenie nesmie veľmi bolieť, môžu bradavky trošku bolieť, musí sa z nich stať akoby "mozoľ" - koža si musí zvyknúť na istý tlak, no rozhodne to nesmie byť neprekonateľná bolesť. Ak tak bolia, treba ich liečiť a napraviť prisatie, správne dojčiť.

prečo nie klobúčiky? lebo pri klobúčikoch sa bábo nikdy nemôže správne prisať a nedokáže dobre vyprázdňovať prsníky, resp. sa ani nedostane k svojmu mliečku - je to veľmi zlá "pomôcka" pri dojčení, ktorá vedie k predčasnému ukončeniu dojčenia . Klobúčiky dokážu narobiť ďalšie ragády a sú aj zdroj infekcií.

rimmel
17. sep 2009

annag musim nesuhlasit..ja som pouzivala klobucik od zaciatku nakolko sa maly vobec nevedel prisat lebo sa nar.predcasne a mal malu pusinku a ja primalu bradavku..(plochu) klobucik bol super, maly priberal tak ako mal, problemy s mlieckom ci s prsiami som vobec nemala 😉 dnes stale kojim, uz uspesne bez klobucika.

bambusko
17. sep 2009

mna boleli bradavky len pri najstarsej, asi 6t, pouzivala som bepanthen, na nezaplatenie 😉

bibi78
17. sep 2009

mna stale bolia prsia, dokonca aj ked nekojim, tak citim take doznievanie - brnenie... ako sa zisti, ci je to infekcia?

rimmel
17. sep 2009

bibi to by si vedela 😀

rimmel
17. sep 2009

a mala by si cervene ci ruzove oblasti na prsnikoch na zaciatkok....kukni si na nete obrazky ako taky zapal vyzera..ci bradavku ci prsnik 😉

loren
autor
17. sep 2009

a ten bepanthen trebazmyvat pred kojenim?

bibi78
17. sep 2009

loren, tieto specialne kremy netreba zmyvat, treba si to natriet hned po kojeni a do dalsieho kojenia sa to vstrebe a ten zvysok malym nemoze ublizit, myslim, ze bepanthen je v pohode. mne dali sestricky jednu lanolinovu masticku a potvrdili mi, ze je to bezepecne.

adunka73
17. sep 2009

Ahoj holky,me bolely bradavky 3 tydny u druhe dcerky,ze jsem plakala bolesti jak se prisala, ale pak to bylo dobre,kojila jsem ji 9.mesicu.ted u treti dcerky to bylo horsi,udelaly se mi krvave puchyrky hned treti den a strasne to bolelo i pres kloboucky,i diky tomu se mi poradne nikdy nevytvorilo mlicko a s kojenim byl konec po 7.tydnech velikeho trapeni.Bradavky sice bolet prestaly,ale laktaci jsme uz nenastartovali ani s velkou pomoci nasi zlate konikove annag.

annag
17. sep 2009

rimmel , aj predčasne narodené deti sa dokážu správne prisávať na prsník bez klobúčika, hoci majú malú pusinku. Klobúčik je vždy riziko, ak sa Ti podarilo dojčiť a nepopliesť bábetko, tak veľmi gratulujem. Podmienka úspechu dojčiť cez klobúčiky je vysoká produkcia mliečka, dokonca nadrodukcia, inak by bábo 100% nevytiahlo dosť mliečka. Čiže buď si mala dar od Boha a mleička sa tvorilo až až , alebo si aj usilovne odsávala ... 😅 Pri dojčení cez klobúčiky sa laktácia utlmuje, čo sa prejaví často až neskôr. Veľa mamičiek po pár týždňoch, mesiacoch bábo úspešne priloží, hoci to pripisuje napr. tomu, že bábo je mocnejšie. Väčšinou je to však preto, že vďaka klobúčikom a nesprávnemu vyprázdňovaniu prsníkov sa laktácia utlmila a bábo je schopné poradiť si s tokom mliečka. Pri nadprodukcii sa bábo často nedokáže dobre napiť a klobúčiky zdanlivo zaúčinkujú - bábo cez ne spokojne pije - jasne, lebo len slabo stláča dvorec, mliečko tečie realtívne pomaly. AK však ide o nadprodukciu, tak tá sa rieši inak, nie klobúčikmi.

Práve pre riziko, ktoré spomína adunka, sú klobúčiky snáď najhoršia" pomôcka", aká existuje 😔

rimmel
17. sep 2009

annag inak s tebou suhlasim, vedela som ze su rizika..taktiez ako som poucula ze davat babatku flasu priliz skoro ho moze pomylit a nezobere naspat prso (odskusane par dni a nis sa nestalo..potomale som sla spat na prso)

a sranda je, ze ja vela resp nadprodukciu mliecka vobecnemam..praveze som si kolkokrat myslela ze mam malo no rast dietatka a mokre plienky ma z tohto nazoru vyvodili..vobec mi z nich netece ako inym maminkam co pocuvam, odsat som nikdy nic nevedela moc ... mlicka mam tak akurat, podla potreby maleho..nikdy som s vyprazdnovanimprolem nemala...maly vzdy vela vysal, nikdysom nepocitovala ci su prazdne ciplne (i ked viem ze niekt.zeny to necitia)

no a s tym ze sa daprisat nemas pravdu, nakolko som bojovala dva mesiace s malym ..zaspaval na prsu nevedell poriadne papat nakolko bol este slaby a ospaty..prisat sa v nemocnici nevedel, skusali sme dva tyzdne a nic az potom mi dali klobucik a na prvy sup mu to islo..ja mam fakt mini bradavku...
maly len spal a spal..24d denne...nemal sa ani ako naucit papat..plus jedlo mu davali cez trubicku..skusali sme vsetko, rozdne babice nie len jedna...a nic. az ten klobucik..pekne som mu ho vhupla do pusinky(inak neslo) a zacal cucat a pekne mu to slo

cize ja si klobucik velmi pochvalujem, neviem kde by som dnes bez neho bola..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre