Ako zastaviť laktáciu?

zvedavamt
14. aug 2006

nekojim uz od polky februara a dako sa mi nedari dat sa doporiadku. nemusim odsavat,ale mlieko mam furt a o hormonalnej nerovnovahe ani nehovorim. homeopatika nepomohli a gynekolog ma dnes zrusil,ze injekcie sa uz nerobia a lieky nie su.

babula90
12. feb 2010

tak je to neuveriteľné, ale malá dnes ani raz nepýtala 😖 😕 to som nečakala, ved bola riaden závislák, ale v noci nepila- spím inde, no zdá sa, že ja to budem brať horšie ☹
chcem Ti poradiť, pokiaľ bdueš malú stále kojiť, tvorba mliečka nikdy nezmizne... skús jej povedať, že už je veľká.

mamka19
12. feb 2010

vsak ja som jej to uz povedala,prsia prelepila,nakorenila 😨 ,octom posuchala a nic nezabralo 😒 ...asi to bude musiet byt bolestive aj pre nu,ze ju budem musiet odniest k babke a preplace cele dni,totiz dost je na mna naviazana a babka mi ju donesie nocnou hodinou 😵 😖 .......

vivuska1
18. feb 2010

Ahojte, prosim prosim poradte,
mlieko odsavam uz od narodenia maleho, denne odsajem priblizne liter mlieka, a potrebujem ukoncit laktaciu.Totiz problem je v tom, ze sa mi neustale upchavaju mliekovody, niekedy aj kazdy den, niekedy kazdy druhy. Ako mam zastavit laktaciu?Bojim sa, ze ked prestanem odsavat, tak sa mi zase len upchaju mliekovody a budem ich musiet rozmasirovat a poodsavat. A tak by to islo stale dokola. prosim poradte. ☹

sisi10
13. apr 2010

Ahojte. Taktiež potrebujem skončiť s laktáciou, nakoľko si už takmer pol roka odsávam, pretože malý nechce od narodenia ťahať mliečko. Bradavky mám strašne boľavé a už mám toho naozaj plné zuby. Chcem sa spýtať na ten kapustný list na bradavky má byť z normálnej kapusty, alebo môže byť aj čínska a čo s ním treba predtým urobiť. Taktiež sa mi robia strašné hrče v prsiach a niekedy mi nejdú vôbec rozťahať s odsávačkou. Dnes som si skúsila prsia stiahnuť, ale neviem čo s tými hrčkami. Ďakujem za odpoveď.

annag
13. apr 2010

sis10

nie je dobré laktáciu ukončiť prudko, lepšie je urobiť to v priebehu pár dní. Ako - stačí prsníky menej často vyprázdňovať, na jedne raz odsať o čosi menej mliečka. Tým sa vyhneš bolestivému naliatiu, i keď ono zmizne i samé.

Napr. ak si doteraz odsávala 6 x denne, začni 5 krát, ďalší deň 4 , 3 ... a ak si na jeden raz odsala 50 ml, odsaj 40, potom 30 ...

na bradavkách máš infekciu, i keď na príznaky neviem, no je to takmer isto kvasinková infekcia a preto i tie časté hrče - upchaté mliekovdy - kúp si Canesten (=Imazol=Candibene ) mastičky, veľa ich vetraj na vzduchu. Kapusta je najlepšia obyčajná hlávková, stude z chladničky. Vlož ju medzi dve mikroténové vrecká, nakvapkaj trošku oleja aby pustila lepšie šťavu. Prejdi tĺčikom na mäsom, aby sa polámala. Jedno vrecko daj preč a tou stranou si prilož kapustu na prsníky, bradavky a dvorce prekry látkou, gázou.... druhé vrecko chráni odev. Prsia sťahovať neodporúčam.

sisi10
14. apr 2010

Annag veľmi pekne ďakujem. Ešte mám pár otázok. Ja odsávam 4 x denne a množstvo odsatého mliečka je vždy rôzne. Ráno je toho viac a cez deň menej. Ak si budem odsávať menej a nevyprázdnim prsia úplne, čo sa stane s tým mliečkom, ktoré tam zostane? A čo s tými hrčami? Ja musím odsávať až pokiaľ mi ako tak nezmiznú tie hrče. Niekedy sa hrám s jedným prsníkom aj hodinu. A tá masť Canesten je neškodná? Pretože ja to odsaté mliečko dávam cez fľašku malému. A ešte k tej kapuste. Mám si bradavky prekryť gázou a potom si na to dať ten roztlačený kapustný list? Nemôžem si ho priložiť priamo na bradavky? Ďakujem za odpoveď.

latvia
14. apr 2010

a ked sa nezastavi ani same (ako u mna), tak pomozu tabletky dostinex (na predpis) 😉

annag
14. apr 2010

sisi10 -

písala som to o polnoci v rýchlosti 😝 😀 , upresňujem teda:
- bradavky a dvorce si prekry gázou, aby sa na ňu kapusta nedostala . Kapustný list polož potom priamo na kožu - na celé prsia. Kapustný list je na utlmenie laktácie, nie na liečbu bradaviek.

Na liečbu bradaviek je masť. Masť natieraj aspoň po každom odsávaní, ale môžeš i častejšie - v tenučkej vrstve. Ona sa vstrebe na vzduchu do pokožky na dvorcoch a bradavkách, do mliečka sa prakticky nedostane. Keby sa aj malé zvyšky dostali, tak to vôbec nevadí , pretože klotrimazol - účinná látka tých mastí, sa cez črievka nevstrebáva a bábo neovplyňuje. Preto masť netreba pred dojčením ani odsávaním umývať.

Hrče - sú následok upchatých mliekovodov. Stáva sa to, ak sa prsníky nedostatočne vyprázdňujú - čo je pri odsávaní bežné. No vznik upchatých mliekovodov sa spája i s mykotickou infekciou ,keďže bradavky Ťa podľa opisu veľmi bolia, bude tam infekcia - je to bežný jav, pretože spóry kvasiniek sa držia v cumľoch, odsávačkách , klobúčikoch ... Objavujú sa Ti niekedy na bradavkách i biele bodky , pľuzgieriky?

Mliečko - buď odíde vonku odsávaním, alebo sa vstrebe do okolitého tkaniva. Preto i hrče - nahromadené, zahustené mliečko , ak nevyjde vonku cez bradavky vďaka dojčeniu či odsávaniu, sa samé vstrebú v priebehu pár dní.

Najlepšie je, ak sa laktácia tlmí priebežne, keďže odsávaš len 4 krát denne rôzne množstvo, môžeš skúsiť tlmiť mliečko napr. takto:

2-3 dni odsaješ ráno a večer, teda raz za cca 12 hodín tak ako doteraz úplne do dna. Dve odsávania pomedzi to odsaješ len minimum na úľavu - tak , aby si len uvoľnila napätie, prsníky však zostanú takmer plné, možno i s hrčkami.

Ďalšie 2-3 dni už odsaješ úplne do dna len raz za deň - napríklad ráno, kedy sú najplnšie. Zvyšné 2-3 odsávania budú len na úľavu, teda odstrekneš opäť len minimum, aby Ti bolo ako tak fajn.

Po ďalších 2-3 dňoch už budeš odsávať len na úľavu, možno už len 2 krát za deň ráno - večer.

Nakoniec odsaješ len raz za deň na úľavu a bude po mliečku. To môže trvať i viac dní, ako Ti bude vyhovovať, ale môžeš to i úplne "zabaliť", to mliečko sa už úplne vstrebe , odsávanie nutné nie je.

Na úľavu bude teda kapustný list, môžeš si dať i Ibuprofen, ak by boli prsníky nepríjemne naliate, ak by si cítila zvýšenú teplotu, preto bábo mliečko piť môže. Môžeš piť šalviový čaj. Môžeš si na striedačku s kapustným listom urobiť bylinkový olej z mäty, oregana a šalvie - ideálne čerstvé bylinky nasekáš a zmiešaš so stolovým olejom. Chladný olej si jemne vmasíruješ do prsníkov .

sisi10
14. apr 2010

Annag si veľmi zlatá. Ďakujem za vyčerpávajúce informácie. Veľmi si mi pomohla. Prepáč, že sa toľko vypytujem, ale ako dlho môžem mať ten kapustný list priložený na prsiach? A čo by som si mohla priložiť na bradavky miesto gázy? Môžem si tam dať aj kúsok nejakej bavlnenej látky? Čo by sa stalo, ak by mi to presiaklo a prešlo by to na bradavky? Možno sú to hlúpe otázky, ale budem rada, ak mi odpovieš.

annag
14. apr 2010

kapsutný list môžeš mať i celé dni, len si ho meň podľa potreby - ono to dosť smrdí 😝 😀 . Môžeš prekryť hocičím , i látkou , vreckovkami- ide len o to, že ak máš bradavky boľavé, aby neboli boľavé o to viac, aby Ťa tá kapustná šťava neštípala , ak je koža poškodená, vždy ju treba chrániť - môžeš si dať na ne trebárs tampóny pre dojčiace mamičky - čo Ti príde pod ruku - sterilné a také, čo sa nepriliepa o boľavú pokožku.

sisi10
15. apr 2010

Annag veľmi pekne ti ďakujem. Včera som sa premohla a odsávala som miesto 4 x iba 3 x. Na moje počudovanie to nebolo také hrozné. Dalo sa to vydržať. Aj hrčky mi išli celkom dobre rozťahať. Dúfam, že to nezakríknem, ale zdá sa mi, že som na dobrej ceste. Dnes skúsim taktiež iba 3 x a zajtra možno iba 2 x. Veľmi sa teším. S tým kapustným listom budem až zajtra experimentovať, tak potom sa ozvem ako to dopadlo. Ďakujem ešte raz.

sisi10
17. apr 2010

Takže včera som odsávala iba 2x, ale bola to riadna fuška. Z pravého mi hrčky išli celkom dobre, ale s ľavým som sa natrápila. Hrče boli ako kamene. Aj dnes ráno bol ten ľavý dosť tvrdý. Ako často môžem piť ten šalviový čaj? Koľkokrát denne? Ďakujem

annag
17. apr 2010

sisi10 - mhm, mala si ešte veľa mliečka. Hŕč sa neboj, samé zmiznú, netreba ich nejako násilne vytláčať, radšej na tom prsníku pridaj ešte jedno odsávanie, ak by sa znovu príliš nalieval. Ale zrejme dnes už bude lepšie a bude už iba plný. Šalviový čaj môžeš 3 krát denne po 2 dcl, no čaj je len taký doplnok.

sisi10
19. apr 2010

Annag prosím ťa, mám ďalší problém. Tie hrče v prsiach sa mi robili na vonkajšej strane a teraz prešli trošku do vnútornej ale skôr tak vyššie smerom k brade. Ten pravý prsník, ktorý bol na tom doteraz lepšie, mám na dotyk veľmi bolestivý. Hrčky si so mnou robia čo chcú. Veľmi sa bojím zápalu. Mám si dať nejakú tabletku? Môžem si dať ibalgin? Ďakujem

gugula
5. máj 2010

Ahojte a môžem sa opýtať ako si prsníky podviazať? Prosím dajte radu ☹

pia22
5. máj 2010

Gugula stiahni si ich dokola elastickym obväzom alebo plienkou stredne pevne, hlavne na noc, ale ak sa ti robia zatvrdliny alebo mas tendenciu mat zapaly, tak kuk moj prispevok niekde vyssie😉 Drzim palce.

smajli
6. máj 2010

:o) ahojte,nemam cas si citat,co bolo pisane predo mnou,ale mne pomohlo odsavanie...stale menej a menej... kazdym dnom menej... a vzdy ked som mala zatvrdliny,tak som ich rozmasirovala a odsala. ... odsavala som tak dva tyzdne...mozno dva a pol... (pisala som si,kolko som si odsala a kolko krat za den,aby som si potom neodsala niekedy viac ako predtym...,posledny tyzden som uz odsavala len raz za den... samo sa to upravilo),no a davala som si od prveho dna ALKOHOLOVE ZABALY... vreckovku namocenu do slivovice... ale pravej,aspon nie tej najlacnejsej... a na to sacok,nech to nepremokne,podprsenka... a bolo,na spanie som si to robila vzdy... malo to fakt dobry ucinok,prsia ma neboleli.. a maly aspon necitil mliecko zo mna...
:o) 🙂

smajli
6. máj 2010

kazdu hrcu som si poctivo rozmasirovala...ale najprv som odsala... mne pomohlo samotne odsanie a hrca zmizla sama,alebo som odsala a rozmasirovala... a na to dala alkoholovy zabal... a bolest presla .. a mlieko sa tvorilo menej... pomohlo to,prsniky sa mi nezapalili a za dva a pol tyzdna som mliecko nemala... ked tak uz len kvapku... a potvrdilo sa mi to,ze som v jednom prsniku mala menej mlieka... jeden prsnik sa mi zastavil skor... aj odsavat stacilo menej... 🙂

zuzulask
7. máj 2010

ahojte,
našla som túto tému a chcela by som sa spýtať na neaké babské rady ohľadom zastavenia laktácie ....moja sestra rodila pred 15 rokmi a potom mala druhé dieža a jednoducho sa jej laktácia nezastavila.....je to príšeré...stále má mlieko....sú dni hlavne v lete , kedy by mala dodržiavať aký taký pitný režim a vtedy sa jej prsia nalievajú neskutočne .....chodila už po všetkých možných doktoroch, vyskúšala všetko , ale nič jej nepomohlo.....chodí robiť von do Rakúska na 2/2 t....nevedia jej skrz toho zmerať hladinu hormónov počas cyklu...a zostať doma si nemôže dovoliť.....je to veľmi komplikované....nemáte neaké rady?????

zuzulask
7. máj 2010

a navyše je heterozygot....../ ja to mám krajšie , ja som homozygot..... ☹ /

zuzulask
7. máj 2010

tak dočítala som konečne celú tému......popísala som si názvy liekov a aj rady...dúfam že jej to pomôže.....

zuzulask
7. máj 2010

k tomu kojeniu počas tehu....viem že sa tvorí oxytocín ...a ten spôsobuje sťahy maternice a to je nebezpečné pri tehotenstve......veĎ aj po pôrode vám do žili pichnú oxytocín aby ste porodili placentu.....

kamoška kojila plných 9 mes....ráno nakojila staršiu dcéru, cez deň porodila a večer kojila malú ....sila...ja som tiež musela malú odstaviť v 17 mes. lebo som už bola 4 mes . tehu.....

katica23
23. júl 2010

Takze ja sa trapim 3.den. Uzivam aj lieky, aj prsia stahujem a je mi hrozne. Urobila som to supom, lebo na maleho neplatilo postupne oducanie. Bol to maly zavislak. Prvy den bol hrozny, druhy den menej hrozny. Teraz uz zaspi sam, len v noci este niekedy chyti hysak, ked poviem, ze duda nie je. ☹ A je mi za tym aj trosku smutno. Inac, z tych tabletiek mi je strasne na vracanie a hlavne vecer ten upchaty nos, to je otras

kuko7
7. aug 2010

ahojte velmi by ma zaujimalo, ci je tu niektora z mamiciek, ktore aj stale po odstaveni maju mliecko a ako postupuju, Ja uz dlhsie nekojim- presne rok a pol a ked si stlacim pravy prsnik, stale tam mliecko je,,,,no a ked som bola u gynekologicky, vravela, ze je na to inekcia, len ja beriem take lieky a nechcem si davat pichat este aj taketo nieco do tela,,,,neviem ako moje telo zareaguje,,,,,neviete presne ako moze organizmus reagovat ak sa takato inekcia pichne? Vdaka za rady

wewe123
9. aug 2010

kuko7 - toto iste sa stalo aj mna. Rok a pol od skoncenia kojenia mi po stlaceni islo este par kvapiek mlieka. Asi je to normalne a u kazdeho ine.

flamenga
11. aug 2010

baby, ktoré máte skúsenosť s liekmi na zastavenie laktácie... ako dlho to trvalo, kým prsia povolili a mlieko "zmizlo"? Lebo mám pocit, že mi prsníky prasknú....

maya30
11. aug 2010

@flamenga ja beriem parlodel, ale ja som uz od zaciatku nemala mlieko iba par kvapiek na tricku a aj po mesiaci uzivania tam tych par kvapiek stale bolo. Teraz je to vyse 2 mesiacov co uzivam lieky a uz je to v poriadku, ale myslim ze u kazdeho to zaberie inak. Pokial mas pocit preplnenych prsnikov, treba trosicku odsat ale len tolko aby si pocitila ulavu a prilozit studeny obklad.

flamenga
12. aug 2010

@maya30 odsávať nesmiem vôbec, to mi lekár nakazoval, lebo že sa telo zblbne, keď prsníky budú vysielať signál, že treba mlieka a pritom beriem lieky na zástavu.... ale tie obklady skúsim. Ja mám mlieko normálne, takže tým, že som prestala odsávať - prikladať malého, tak sa ma neuveriteľne naliali, mám ich ako skaly a z mojich 2 sú teraz minimálne štvorky 😲 Tak som zvedavá, ako sa odtiaľ a hlavne za ako dlho to mlieko vytratí, lebo asi explodujem.... 😒

flamenga
12. aug 2010

@maya30 beriem Norprolac tabletky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre