Bruško po cisárskom reze? Čo robiť?

lucia123
26. aug 2007

Ahojte, prosim, viete mi niekto poradit, ako je to s bruskom po cisarskom? Som treti tyzden po cisarskom, jazva uplne v pohode, vahu mam povodnu, ako pred tehu, no mam take brucho ako v 4 mesiaci tehu. Neviem, co s tym, je dobre kupit si taky pas na stahovanie? Alebo zacat cvicit? Je mozne, ze sa to aj samo da do povodneho stavu ked kojim?

Dakujem za akukolvek radu 🙂

margaretka11
26. aug 2007

Ahoj, na tvojom mieste by som počkala do konca šestonedelia. Ešte máš zväčšenú maternicu, to sa musí najprv napraviť. A potom bude najlepšie spýtať sa gynekológa, odkedy možeš začať cvičiť. Mne doktor povedal, že pomaličky možem cvičiť už po ukončení šestonedelia, ale stretla som sa tu s názormi, že po cisárskom sa nesmie cvičiť ešte tri alebo štyri mesiace. Asi to závisí od lekára a jeho skúseností. 😉

lucia123
autor
26. aug 2007

Ahoj Margaretka11, dostala som aj taku latku do infuzky hned po porode na rychlejsie zavinovanie maternice, tak som myslela, ze ta uz zavinuta davno je 🙂

margaretka11
26. aug 2007

To som dostala aj ja. Ono to urýchľuje, ale myslím, že nie zas až tak. Predsa len tehotenstvo trvalo deväť mesiacov, tak to chvíľu potrvá, kým sa Ti organizmus zas dostane do predošlého stavu. Práve preto si myslím, že by si ešte mala počkať a keď pojdeš ku gynekológovi po ukončení šestonedelia, on Ti poradí, ako ďalej 🙂 . Predsa nechceš niečo pohnojiť. Jazva može vyzerať dobre, ale šitie máš aj vo vnútri a cvičením by sa ti to mohlo otvoriť, hm?

jarus1
26. aug 2007

ahojte, s margaretkou môžem iba súhlasiť. Mám kamarátku, ktorá sa tiež cítila dobre po cisárskom, začala ihneď pracovať na záhrade a otvorila sa jej rana - najprv vnútorný steh a potom vonkajší. Že sa zvonku zahojila rana ešte neznamená, že si úplne v poriadku. To potrvá dlhšie.

denik
26. aug 2007

tá látka sa volá oxytocín a dostáva ju každá mamička, ktorá priviedla na svet bábätko sekciou.. moja malá má už 5 mesiacov a úplne mi stačí telocvik okolo nej.. na fitko či aerobick nemám ani pomyslenie, či už kvôli tomu, že na to nemám čas alebo kvôli tomu, že mi lekár podobné aktivity neosporúčal minimálne na pol roka.. aj keď ide o narodenie dieťaťa, je to predsa len operácia, tak pozor.. bruško mi vykukuje, ako píšeš ty - teda skôr podbruško a čo? nezbláznim sa preto.. lucia myslím, že na cvičenie máš ešte čas.. ja som začala cvičiť tak, ako počas tehotenstva plus nejaké ľahké posilovačky na spevnenie svalstva asi v druhom mesiaci 😉 počkaj, keď ti malá podrastie a už nebude toľko spať - nebudeš si svoje bruško toľko všímať 😵

zuzlyk
26. aug 2007

veru mate pravdu s tym cakanim na cvicenie kvoli otvoreniu jazvy. ja som tiez po SC a mam s vnutornou jazvou problemy, pretoze u nas v baraku nemame vytah a musim stale tahat kocik hore dolu. najskor som len citila bolest v podbrusku pri kojeni, co som pripisovala zvinutiu maternice,ale ked ma to zacalo boliet uz aj cez den a silno,tak som isla na gynu,kde mi doki povedal, ze sa mi vnutorna jazva zle zrasta a ked si nebudem davat pozor,tak mi to bude musiet laparoskopicky zasit...takze fakt to netreba prehanat s cvicenim a natahovanim sa.
...inak aj ja mam este poriadne vykukajuce brusko,ale kaslem na to, mam zdrave babo a volne tricka,tak kde je problem 😉

jarus1
26. aug 2007

aj ja súhlasím, okolo bábätka a domácnosti je telocviku dosť a ten stačí minimálne pol roka. Moja dcéra má 9 rokov a po skončení MD do troch rokov, som po nástupe do zamestnania bola štíhla ako laň. A dnes už ani nie je vidieť, kde bola jazva. Bruško mám pekné ako mladica.

katusha
26. aug 2007

mne tiez este chvilu po cisarskom ovisalo podbrusie, ale teraz uz v pohode. som nevedela ze tak dlho treba davat kvôli tej jazve pozor 😕 ja sa citim fajn, doktor mi na kontrole tiez nic nepovedal, ze by nieco nebolo v poriadku.

vesi
26. aug 2007

mám za sebou 2 cisárske, pokiaľ to nieje z priberania, tak sa to určite samo upraví, cvičenie by som neodporúčala.

lindda
26. aug 2007

kam sa ponahlas to sa spravi neboj este mas dost casu mne to trvalo asi 3mes 🙂

lubi22
26. aug 2007

Mne lekar povedal, ze po cisarskom trva asi 6 mesiacov, kym sa brusko zahoji uplne. Takze by sa nemalo velmi zatazovat. Mne tiez vykuka nad jazvu, ale teraz to neriesim, budem az po 6 mesiacoch po skonceni kojenia.

susanh
27. aug 2007

Ked som aj po 3-4 mesiacoch po porode mala trosku vydute brucho, bola som uz skoro zmierena s tym, ze po cisarskom to tak asi byva. A potom o dalsie 2-3 mesiace som ho odrazu mala uplne ako pred tehu. A vobec som necvicila. Chce to len cas. Maternica sa sice stiahne v sestonedeli, ale musi sa dat do poriadku aj pokozka a vsetko.

mirko
27. aug 2007

na cvicenie mas veru dost casu. moj"krtko"ma tiez uz 5 mesiacov a cvicit som sa veru este neodvazila.este teraz jazvu niekedy poriadne citim, ked spravim prudsi pohyb. ja som po cisarskom musela uplne zmenit satnik, nic som neobliekla, ostali mi 3 kila, nohavice kupujem o 3 cisla vacsie ako pred tehu, ale zistujem, ze nieco mi je uz velke, takze niet sa kde ponahlat, ono sa to spravi. este teraz mam brucho ako v 6mesiaci, ale je mi to jedno, mam predsa zdrave, krasne bábatko.

lucia123
autor
28. aug 2007

Dakujem vsetkym velmi pekne za odpovede. Ja som si myslela, ze by som to trosku "urychlila", ale mate pravdu, radsej pockam, uvidim, snad sa to pomaly da do normalu, lebo este neobleciem svoje nohavice s pred tehu... Dakujem este raz a zelam pekny den! 🙂

kikaz
31. aug 2007

ja som mala SC pred 8r. a bruško sa upravilo samé. Teraz som druhý krát po SC asi dva mesiace a veru mám brucho stále veľké. Mne lekár povedal že po mesiaci možem pomali začať cvičiť ale poviem Vám že tú odvahu som ešte nemala a aj sa bojím že stratím mlieko. Určite to hojenie potrebuje času viac lebo sa topotom može inak prejaviť a za to to nestojí Papa.

nadhera
1. sep 2007

lucia, pories to ako ja - som 6mesiacov po SC, brusko mi ostalo a opat cakam babo 😀

veverca
2. sep 2007

niekde som čítala, že keď tehotenstvo trvá 9 mesiacov, organizmus má 9 mesiacov po pôrode čas dostať sa do pôvodného stavu. ja mám ešte tiež bruško, ale do nohavíc sa vmestím, tak to zatiaľ neriešim.

janinah
3. sep 2007

neponáhľaj sa s cvičením, máš dnu "milion "vstrebateľných stehov v niekoľkých vrstvách,nech sa to v kľude zahojí-vstrebe,skôr ako 3 mesiace po cisárskom by som necvičila,

ladybird1l
3. sep 2007

nadhera, to si ma prekvapila, mamca po sc moze tak skoro otehotniet? ja som rodila v januari a tiez som chcela tento rok dalsie babo, ale lekari to vraj neodporucaju, ze treba pockat rok urcite a mozno aj dlhsie. to vazne mozem znovu otehotniet 8 mesiacov po sc? daj mi nadej 🙂

katka76
4. sep 2007

ahoj ladybird, neviem, ci si nadhera planovala hned dalsie babeno, ale lekari kvoli rane na maternici odporucaju vyckat s dalsim tehotenstvom aspon 2 roky - je tam predsa jazva a tu netreba hned tyrit
ja som po SC 2 a 1/2 mesiaca a uz som sa vratila do povodnej vahy, hoci sa mi zda,ze mam sirsiu panvu, ale su tu predsa strecove nohavice, takze nosim povodny satnik. musela som si vsak kupit zopar zvrskov, lebo zatial mi ostali vacsie prsia 🙂 , takze moje bluzky nejako nezapnem - ale toto mi vobec nevadi a manzel sa len vytesuje 😀
pomaha mat tiez vtiahnute brusko, prip. si okolo pasu ovinut frote uterak. ale s cvicenim to netreba kvoli jazvam prehanat, hlavne nie skakave a strme cviky - aerobik by mal byt po sekcii tabu

tweety22
4. sep 2007

lucia, presne ako pisu baby, po 3 tyzdnoch sa maternice este nestihne dat do povodneho stavu, ja som bola po sestonedeli uz uplne fit a 2 mes. po porode sekciou som bola na pov. vahe a teraz mam bez cvicenia a diet este menej ako pred tehu, mne velmi pomahaju dlhe prechadzky s kocikom, aj 4-5 hodinove 🙂

nadhera
4. sep 2007

ladybird, ja som neplanovala hned dalsie babo - az o rok a je to tu. 😀 ked som odchadzala z porodnice, lekarka mi vravela, ze do roka ma tu chce opat vidiet. tak sa jej to splni.

valhali
28. okt 2007

ahojte,ja som mesiac po SC a dobre,ze som si precitala tuto temu,lebo som uz chcela od zajtra zacat s cvicenim brusakov. Brucho nemam velke,ale mi trochu ovisa nad jazvou. Takze na cvicenie kaslem, aj tak netehu nohavice neobleciem nie kvoli bruchu,ale kvoli sirsej panve,ktora mi zostala po porode. Dufam,ze aj panva sa da po case do povodneho stavu 😕

maminasr
13. nov 2007

ja som tiez z toho trochen na nevy.mam brucho ako v 4 mesiaci a som 3 mesiace po porode.chcela by so zacat cvicit ale problem je ze sa este zatial bojim s tym zacat a co sa tyka toho niekedy na to pri malom ani neni cas..ale dufam ze nebudem uz dlho vyzerat ako prasiatko a podari sa mi schudnut aj tie ostaze kila.lebo aj tych je zopar... 😢

sjuzi
13. nov 2007

čafte, tak ja tiež sa pridávam do klubu brušaní po SC... 😀 Mám ešte stále 5 kg navyše. 😖
Nohavice všetky natiahnem, ale väčšinu bohužiaľ na bruchu nezapnem, lebo by som praskla. No a tiež som si musela nakúpiť voľnejšie tričká i kvôli prsiam...
Cvičiť som však už začala, doki mi dovolil 😉. Aspoň také ľahké brušáčiky na fitlopte... 😅

maminasr
14. nov 2007

no ja mat len 5 kg navyse asi by som bola ten najstastnejsi clovek na svete..ja som mala 58 ked som otehotnela a moja vaha je prosim pekne 72 kg.suz mi z toho sibe...ako 13kg..kapacita..super.uz nech je jar lebo cez zimu sa strasne tazko chudne...cez ten hlupy sneh sa mi poriadne s malym ani na prechadzku neda ist... 😒

zuzula28
20. nov 2007

Ahojte dievcence,

ja mam po sc stale + 8kg, vsetko hlavne na brusku a cvicit chcem zacat az po novom roku, ked maly bude mat aspon pol roka. Ale velmi dobry cvik je taky, ze pri nadychu uplne najviac stiahnut vsetky brusne svaly, par sekund zadrzat a potom pomaly uvolnovat a vydychovat. Da sa opakovat do nemoty a kdekolvek...
Je to ucinne a setrne.

A to kto pre boha doporucil pacientke, hned tak zakratko otehotniet. To je velmi velky napor na stenu maternice a pokial viem je to nebezpecne pre matku i dieta!!!

zuzula28
20. nov 2007

My si praveze davame velmi bacha, aby som aspon 1 rok urcite nebola tehotna...

erika153
20. nov 2007

lucia to sa pomalicky poda, aj to brusko pojde dolu. ja som nosila stahovacie nohavicky po porode a teraz si trufam povedat, ze brusko mam ako predtym... az na tu nenapadko jazvu 😉 😉

lin123
17. nov 2012

ahojte. co robite s jazvou po cisarskom? natierate ju niecim?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre