Epidurál a následná nespavosť bábätiek. Ako to bolo u vás?

terezka044
24. mar 2009

Ahojte 🙂 chcela by som spravit taku "prakticku anketu". V poslednom case som citala viac clankov, ktore tvrdili, ze ked mamicke pri porode aplikuju epidural, sposobuje to naslednu nespavost u babatiek - u niektorych par mesiacov, u inych moze trvat az do roku a pol, do dvoch rokov. Neviem, zda sa mi to prehnane, ze by to bolo len kvoli tomu 😖 😒

Chcela by som sa preto opytat vsetkych mamiciek, ktore mali epidural, ci ich babatka spia, alebo nespia, a comu to prisudzuju, a taktiez vsetkych mamiciek, ktore nemali epidural, ci ich babatka spia alebo nie a tiez comu za to podla nich vdacia.

Mozno to ma nejaky suvis, a mozno je to nahoda, alebo najdeme vela vynimiek potvrdzujucich pravidlo.. neviem podla coho tie vyskumy robili, kazdopadne by ma zaujimalo, ako to je v realite 🙂 🙂 dakujem 🙂

cestovatelkaandrea
25. mar 2009

Terezka mne velmi pomahalo spravne dychanie 🙂 pocas celeho porodu

denduska
25. mar 2009

terezka, hej, som lekarka 😉 a robim, teda robila som ARO, ale zas nie az tak dlho, odskocila som si na MD 😀

ale nic sa neboj, mozno vobec epi nebudes potrebovat..kamoska strasne chcela a vobec nestihla...komplet cely porod jej trval dve hodky (prvorodicka)...nie ako ja 24 🙄 (ale epi bola len poslednych sest 😉 ) a mozno povies, kaslem na peniaze, rychlo mi to pichnite, prosiiiiiim 😀 ale 7 tisic porodnik, no veru to je dost 😨

a spravne dychanie je dolezite, a ked pride kontrakcia, tak zeny instinktivne napinaju brucho, to sa nema, ale ako budes lezat, tak tlac zadok o podlozku - to mi vravela porodna sestra co tam bola.

terezka044
autor
25. mar 2009

andrejka a chodila si na nejake predporodne kurzy? od ktoreho tyzdna? 🙂

denduska si mi pripomenula spoluziackinu maminu, ta robi na novorodeneckom s predcasne narodenymi babatkami a teraz si odskocila na matersku, no teraz-pred rokom aj cosi 😀

to s tym zadkom si skusim zapamatat 🙂 🙂

cestovatelkaandrea
25. mar 2009

Terezka nechodila som na ziadne kurzy.. Zijem v Holandsku a tu som bola cele tehotenstvo. No a po holandsky zatial toho vela neviem aby som chodila na kurz. Ale mala som super porodnu sestru a porodnu babu a tie mi pomahali pri kontrakciach. viac menej sme predychavali kazdu kontrakciu, dost mi masirovali aj krize a tym mi moc pomahali. No a dost som si precitala o spravnom dychani aj na internete. Neviem ako je to na slovensku ale urcite ti povie tvoj gynekolog ako je to s kurzami.

aspinka
25. mar 2009

Tak u nas sa to vobec nepotvrdilo mala som epiduralku a uz prvu noc v porodnici sa vsetky deti v izbe budili len moja tahala az do 6tej doma tak isto spala celu noc ako isiel manzel do prace som ju nakrmila a tahali sme spolu aj do 10tej bola som najvyspatejsia mamina v okoli kamosky nikdy nevedeli kedy budeme spolu kocikat lebo kym oni uz stihli aj prechadzku vonku my s malou sme len vstavali 😀

najjanka
26. mar 2009

Ja mam tri deti, z toho prve dve boli rodene s EPI. Treti bez.
Co sa spanku tyka, cez den spali ako babatka dobre, ale jedine vonku. V noci sa budili casto. Tento krpec najmladsi spi cez den ako dudok (spava tiez jedine vonku), v noci je hore aj 6 krat.

Cize ak to mam zhrnut, Epi ci nie, aj tak potvorky nespia 😉 😀

eimiky
26. mar 2009

Ahojte,
ja som rodila bez Epi a teda môj malý prvé 3 mesiace cez deň spinkával veľmi málo. Také 10 minutovkyJa som už nevedela ako ho mám uspinkať, ani kočík ani rukz, nič nezaberalo..Časom sa to napravilo.ALe v noci spinkáva dobre od narodenia, klop, klop 😉 Ja som chcela ísť rodiť s Epi, aj zavolali doktora,ale nestihli mi ju pichnúť,strašne sa to rýchlo rozbehlo keď mi prišiel anesteziolog pichnúť epi, tak malý bol už na svete 😀 Ja som mala rýchlz pôrd.Terezka004 aj trebe prajem čo najrýchleší 😉 či už s Epi alebo bez.

zukab
26. mar 2009

ja som mala kombinaciu epiduralky a spinalu a mala mi spi celu noc cca od siestich tyzdnov. cez den to byvalo podstatne horsie, ale to preto, ze bola silno kolikova.

tynushqa
26. mar 2009

Terezka trosku ta idem povzbudit 🙂
Ja som chcela PEDu veeeelmi, som si myslela ze bez nej by som to neprezila, mam velmi nizky prah bolesti. No lenze PEDU mi dat nemohli, kvoli zlej zrazanlivosti krvi. A mozem ti povedat ze aj ked som mala skoro 3 dnovy porod tak to bolo fajn a bola som rada ze som nakoniec PEDU nemala. Neboj urcite to zvladnes 😉

hankky
26. mar 2009

ahoj terezka, necitala som vsetky prispevky, len tvoj prvy tak budem reagovat nan.
Ja som mala epidural, bez neho by som to nezvladla, take tie prave kontrakcie som mala 15 hodin, mala som ich prilis caste (od zaciatku kazdych 6 minut a po 5tich hodinach kazde 3 minuty) a velmi silne...no neotvarala som sa dostatocne tak malej slabli ozvy a skocilo to zvonovym porodom, lebo tie kontrakcie aj ked som mala epidural ma tak vycerpali ze ked prislo na tlacenie tak som nevladala.
No ale k teme...mala spinka jedna radost od narodenia. Denne je hore 3 krat po dve hodiny. Rano vstava o 6, do 9 uz spi, zobudi sa okolo 12 do 14 zaspi, vstane zase okolo 17-18 a najneskor do 20 spi. No a v noci vstavame len raz, nekojim tak to asi preto vydrzi tak dlho spat.
Takze sme asi priklad toho ze epidural a nespavost babatka nejdu dokopy 😀
Drzim palce nech uz sa rozhodnes akokolvek 😉

terezka044
autor
26. mar 2009

baby a vy co ste mali epidural, mali ste potom nejake bolesti? krizov, so spankom alebo cokolvek ine?
alebo len pozitivne vam to pomohlo ze vas ten porod tak nebolel? 🙂

tynushka, dakujeme 🙂 🙂

hankky
26. mar 2009

Mne osobne nebolo nic, som vdacna za epidural a inak by som nesla rodit. Preco mame trpiet ak uz nemusime? Ved ani na hocijaku operaciu by som nesla bez anestezy....porod sice nie je operacia ale tiez si "rozrezana" a boli to svinsky 😀
Nemam ani pocit zeby som si "neuzila" porod lebo som mala epidural.
Nemala som ziadne bolesti hlavy, ani chrbta, nebolelo ma z epiduralu nic 😉

denduska
26. mar 2009

ani mne nebolo nic, ak su bolesti hlavy po epidurale, tak to je velmi nepodareny epidural, stava sa,ale len vynimocne ozaj, lebo to anesteziolog vidi ze je niekde inde nez by chcel...
ja si velmi pochvalujem, mne to velmi pomohlo a porod bol pre mna aj manzela najkrajsi zazitok v zivote 😵
aj ked az take jednoduche to nebolo, mala mala prepadnutu rucku do porodnych ciest...no ale za to epidural nemohol.

bianca
26. mar 2009

ahoj

ja som mala cisarsky v spinale a nasa mala haja celu noc.Spi tak asi od 3 mesiacov inak sa budila max 2-3x v noci.Je pravda ze toho cez den moc nenaspi ale dolozitejsia pre nas je noc

claudinka
26. mar 2009

ja som mala epiduralku a maly spinkava normalne, nemyslim si, ze kebyze si epi nedam, tak spinka lepsie..

babofka
26. mar 2009

podla mna tam suvis asi nie je. rodila som s epiduralkou a krpec bol prve tyzdne az moc spavy. musela som ho budit na papanie ☹ a dost vela spinkal az do troch mesiacov. potom zacala zabava 😀

miselin
26. mar 2009

Ja som nemala epidurálku a malá mi spávala a ešte aj spáva hrozne, takže to bude asi v niečom inom 😉

pastuska
26. mar 2009

Nemala som epidurál, malý nespí dobre napriek tomu - teda cez deň. V noci to ešte ujde.

altea
26. mar 2009

ja som mala epidurál,Samko po 3 mesiacoch spinkal celú noc,Sofinka sa budila,potom prišlo obdobie kedy si to vymenili a teraz nespávajú dobre ani jeden.a to majú 14 mesiacov a budia sa na papanie Sofi 3x,Samko 2 x v noci ☹ ☹ .
Ja som bola narodená bez epidurálu 😀 a nespávala som vraj prvý rok - cca 1 hod.denne,a v noci som sa budila 10-15 x.
Takže podľa mňa je o ničom táto teoria (tiež som čítala článok : bábätká bez spánku )

quika
27. mar 2009

ja som mala epidural a dieta poriadne spave, po mesiaci sa naucil prespat celu noc, cez den zaspal vzdy sam bez problemov aj na dost dlho, teraz je uz zivsi ale stale spanok denny aj nocny uplne bez problemov. ani na moje kamosky by tato teoria nesedela. a ani fyziologicky sa to neda nijako odovodnit, kedze latky ptore sa pri PEDA podavaju sa ku babatku nedostanu.

mirustek1
27. mar 2009

terezka-ja som chodila na predporodne cvicenia a bolo to super,naucili ma tam spravne dychat aj ako tlacit.Ja som prvu dcerku som rodila normalne,epidural mi uz nemohli pichnut a druhu som rodila cisarskym v spinale.Je pravda ze tato druha spavala horsie,ale nemyslim ze to suvisi s tym,teraz uz spava dobre.A este ta cena za porodnika je oficialna,alebo sa to len tak hovori,vidi sa mi to dost.Neboj vsetko zvladnes,drzim palce

ingulka
27. mar 2009

ja som tiez mala cisarsky v spinale a mala praveze bola velmi spava 😉 na krmenie som ju musela doslova budit 😉 teraz vecer nema problem zaspinkat, je unavena - okolo 20hod, len rano vstava uz o 5hod 😉 ... no hold mamka aj tatko su ranne vtacatka, takze to ma asi po nas 😀

amdeis
27. mar 2009

Takze ja som mala 4 davky epi a pristala by som aj 10 ale je pravda, ze som inak tlacila ale zase chvala bohu lebo by som bola jak trhaci kalendar. Chlapci spali jak zarezani prve 3 mesiace, nemohli sme ich ani zobudit na jedlo. Takze u nas epi nesposobila nespavost. Ale na druhej strane je pravda, ze deti isli von skor takze asi dospavali svoj velky maternicovy sen. 😵 Teraz spinkaju premenlivo. Su dni kedy krasne spia dopo aj popo po dve hodky. Ale su dni kedy len po pol az 3/4 hodkach.

bihan
27. mar 2009

Tiež som mala epi a malá spí od narodenia ukážkovo so skvelým režimom až doteraz.

saska.t
27. mar 2009

tiez som mala a mala krasne spinkala,a spi dodnes akurat nam idu zubky tak je to teraz horsie ale pochybujem ze by to malo taky vplyv mne dr. povedal ze je lepsie si ju dat lebo ked nie je pri porode stresovana matka nie je ani baby v brusku 😉 ale ja som rodila v DE a kazdy ma na to iny nazor 😉

carisma25
27. mar 2009

Pripajam sa ku spokojnym maminam co si dali pichnut epi, mne pomohla vynikajuco, vdaka nej som mala skutocne uzasny porod a spominam nan len v dobrom 🙂 tazkosti minimalne, iba trosku som bola ako keby otapena a bolelo ma hrdlo ze som ani rozpravat nemohla na sale 😒 ale k teme- takze moj maly ma od narodenia problem so spanim, ked bol uplne malicky, tak noc v pohode vyspal, cez den ako-tak no a teraz spime cez den hodinu, hodinu a pol-to je maximum a noc uz vobec neprespi, to sa mi budi na kojenie...tak neviem
Boli sme s tym aj u detskej neurologicky no a vraj nic nenormalne, niektore deti su take, vyfasovali sme diapezam, aby sa maminka dve noci vyspala a dovidenia...odisla som odtial zhrozena, ze ked takto odbija vsetky deti, co tam pridu, tym diazepanom, tak dakujem pekne
Malemu som to samozrejme nedala 😲

zuzana581
26. okt 2011

Hladám tému na nespavosť u dospelých a narazila som na túto tému, tak odpoviem za seba. Pri dcére som nemala epi a bola hrozne nespavá. Nespávala v noci ani cez deň. Do troch rokov sa budila. Pri synovi som mala epi a pôrod super a malý sa budil maximálne 1 krát za noc do pol roka a od pol roka prespal celú noc. Cez deň spával 2 x po dvoch hodinách a asi od roka a pol až 2 rokov začal spávať raz po 2,5 - 3 hod. Teraz sa to začína skracovať pomaly na 2 hoďky. Takže je to spachtoš najväčší 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre