Nechať si bábo po pôrode pri sebe? Kedy prvé návštevy doma?

zrzuska
13. aug 2007

ahojte.

len by ma zaujimali ako ste to riesili vy. asi nad tym rozmyslam este prilis skoro ale aj tak by som chcela vediet vase skusenosti. 🙂

v nasej porodnici je mozne si babatko nechat pri sebe hned po porode. no a to ma zaujima. viem, ze pre dietatko je to velmi dobre a rychlejsie sa vytvori dobry vztah matka-dieta. no pocula som nazory, ze si zena vobec neoddychne a je lepsie nechat starostlivost dietatka v porodnici na sestricky. ako ste to spravili vy?

a tiez ma zaujimaju prve navstevy doma. viem, ze by to mohli byt dve temy ale nechcem otvarat dve.
citala som, ze prve tyzdne by mali mat matka a dietatko klud aby si vytvorili svoj rezim a az potom prijimat navstevy. ide o to, ze ked nas pridu pozriet draheho rodicia, tak musia spat u nas, lebo byvaju daleko. no a draheho mamina je dost taka, ze mi bude isto male brat a bude ho chciet prebalovat..... a ja som zase taka povaha, ze ked si s malickym nebudem vediet dat nahodou rady, viem, ze budem z toho depkovat a budem sa citit neschopna.

liluska
13. aug 2007

zrzuska bud rada že zo svokrušou nebudeš bývať a nebude ti brať bábo stále ale len dva dni...to nejako vydržíš!! 😉

dobromila
13. aug 2007

zrzuska, tak teda mas dost skoro taketo problemy 😉

Kazdy porod je iny, ak budes mat lahky, nevidim dovod nenechat si babetko pri sebe hned od zaciatku. Ak budes mat tazky, tak jednoducho prvych par hodin, resp. den nebudes schopna postarat sa o seba aj o babo, tak to nechas na sestricky a hotovo. To sa dopredu neda naplanovat

No a navstevy - blizka rodina na navsteve hned po prichode z nemocnice je v pohode,ale cudzich som doma nechcela vidiet minimalne prve dva tyzdne, kym som bola sama ubolena.

kamilecka
13. aug 2007

Ahoj
u nas v porodnici ani nemas na vyber,babatko ti hned supnu ku tebe na izbu 🙂 ja som bola velmi rada,ved je to moje dietatko.Sice zo zaciatku to bolo tazke hlavne v noci,ale zvykla som si rychlo 🙂
Co sa tyka ked uz si doma,nieje dobre prijimat navstevy,babatko este nema ziadnu imunitu a hlavne potrebuje klud aspon cez sestonedelie.Jasne ze rodina moze prist na chvilku ale ziadne deticky by som k babatku nepustila,pretoze deti su prenasacmi detskych chorob.Co sa tyka toho aby ti prisiel niekto pomoct tak to je ok,skor to vadi ked niekto cudzi by prisiel,predsa maju ine baciliky ako ty.

yesno22
13. aug 2007

zrzuska...k prvej otazke: ja som po cisarskom, strasne som chcela kojit, tak som si maleho pytala k sebe dost skoro, aj ked bola moznost davat ho na noc k sestrickam...nelutujem 😉
a k druhej otazke: ja som mala prve dni pri sebe mamku, maly bol hlados, papal kazdu hodinu, hodinu a pol...sama by som to nezvladla, aj neskor mi obcas pomohla,a aj svokra...teraz je to v pohode, maly nema problem ostat s babkami, a ja mozem zajt s manzelom na romanticku veceru v dvojici 😵 ....zavisi od teba, ci sa chces o drobca starat vylucne sama, alebo si nechas pomoct 🙂

zrzuska
autor
13. aug 2007

dobromila vsak sa mi smeju kamosky, lebo uz rozmyslam ze ake budem mat vianoce a silvester, ze uz sa budem gulat a tak 😀
no a akurat som citala Mama a ja a tam je nasa porodnica opisana a tiez pisu o tom, ze je dobre si nechat dietatko pri sebe. no ale kamoska co uz jedno ma a teraz caka druhe mi povedala, ze ona by si ho pri sebe nenechala, lebo ze nebudem schopna sa on postarat.
tiez uvazujem tak, ze uvidim ako sa budem citit po porode a podla toho. mozno si ho skusim nechat pri sebe cez den a uvidim ako to budem zvladat. 🙂

kamilecka asi dopadnem ako ty. kym sa nebudem citit lepsie a hlavne kym sa nenaucim rozoznavat plac dietatka, ze preco place tak nebudem chciet svokru doma. vsak viem co robila jej sestre ked mala male babo. inak je v pohode. rozumieme si.

liluska asi si treba hned od zaciatku urcit nejake pravidla 🙂

sstefi
13. aug 2007

U nás sa tiež nepýtali, ale keď mi ju dlho neniesli, tak som sa bála, že niečo nie je v poriadku a myslela som, že zcvoknem 😕 . A keby mi povedali, že mi ju na jedno poobedie zoberú, len tak, nenechala by som si ju vziať. Tak je tomu aj teraz doma, ak niekam odskočím, idem a zblázniť, čo sa asi doma deje. Aj keď viem, že je napr.s manželom a je v dobých rukách. 😉
Toto je asi ten inštinkt, o ktorom som donedávna len počula 😅 .

eva4444
13. aug 2007

ahoj zrzuska, ja som mala hned pri sebe, hned po porode na brusko, potom na prsnik, potom ho vyfesakovali a dali mi na izbu. ja som od vzrusenia nemohla ani poriadne spat, takze som sa divala na neho 😵 podla mna to bolo super, a stale bol k dispozicii zvoncek, keby nieco, sestricka dobehla a pomohla, poradila.
s navstevmi ja by som pockala urcite min. 2-3 tyzdne, kym sa trosku zostabilizujete. mne dost zle padlo, ked po tyzdni prisla kolegyna, a sedela u nas 5 hodin, a clovek sa jej musel venovat, kdezto ja by som si radsej pospala 😔

ramzesa
13. aug 2007

Ti poradim, minimalne mesiac nikoho domov... Pri prvom sme byvali u manzelovych rodicov, super ludia... len kedze ho mohli vidiet oni, tak musel ku nam kazdy 😕, aby ho videli aj oni. No proste jedna navsteva za druhou a ja som este ani poriadne na zadku nevedela sediet 🙄 .
Druhe babetko som mala, ked sme uz byvali sami, zakazali sme prvy mesiac vsetky navstevy. Vonku sme chodili hned od porodnice, ale sami. Videli malu okrem porodnice a fotiek az na krstinach.A nikto ju nebral na ruky.
Synceka mi parkrat postrazili,ked sme tam byvali,ale som si povedala dost, bola som velmi nervozna z toho,ze o nom nic neviem a su pri nom "cudzi" ludia, nie my, odvtedy sme ho bravali vsade so sebou, pokial to bolo mozne. Dcerku na ruky mali ini len velmi zriedka, lepsie mi po vacsich navstevach vecer zaspavala. Bola spokojnejsia, nebola nervozna. S chlapcekom som mala stale problemy ho uspat,kedze vzdy koloval po rukach. Nikdy som svoje deti nedala nikomu nastarost okrem manzela a ked bolo treba,tak som ich dala strazit svagrinke. Nechodili a nechodia od babky k babke. Mozno to prehanam,ale som takto spokojna 😒 .Kupanie, prebalovanie...vsetko bud ja alebo manzel...Ak by mi niekto kybicoval do nasej vychovy alebo starostlivosti... 😠
A v porodnici... v tej,kde som rodila ja, my ani jedno dietatko nenechali hned po porode, az na dalsi den mi ich priniesli na rooming.A ze si zena neoddychne, no neviem, moji prve dni iba spali, semtam papkali a castejsie kakali 😀 .Takze by som to asi chcela, aby boli hned po porode pri mne.

zrzuska
autor
13. aug 2007

yesno urcite ze sa necham starat o male aj babky. ale tie prve tyzdne neviem.
mala som napr obdobie asi pred tromi rokmi, ze ked som mala pri sebe male dieta tak som z toho chytala depky, lebo som nevedela ako sa on starat a vravela som, ze ja deti nikdy nechcem....
no a myslim si, ze asi sa radsej prve tyzdne chcem ja sama potrapit aby som sa vsetko naucila a aby som dokazala male utisit a vsetko ostatne. aby to nedopadlo tak, ze vzdy ked zaplace vezme ho svokra a ku mne nebude mat male vztah a bude pri mne plakat. to nechcem. a toho sa bojim, ze by to tak dopadlo. fakt by som bola asi v depkach z toho

retaux
13. aug 2007

Ja som rodila večer o štvrť na 9 a ráno mi malú doniesli o piatej. Mala byť už stále so mnou, ale ja som ju v noci o pol jednej niesla sestričkám, lebo som bola zúfalá, že prečo plače. 😒
Potom som sa cítila zle, že som ju dala preč. Ale ráno o piatej mi ju zasa doniesli a už bola len so mnou. 😵

yesno22
13. aug 2007

...ani my sme neprijimali navstevy az do krstin (skoro 2 mesiace)no svojich rodicov a svokrovcov nepovazujem za cudzich...ked s nimi niekedy ostal maly na 2-max3hod, jasne ze som rozmyslala, ci je ok, no vedela som, ze sa na nich mozem spolahnut...ako som uz napisala, zalezi len a len na mamicke, ako sa rozhodne... 🙂

ramzesa
13. aug 2007

a este k tomu, ze som ich nikomu nedavala a nedavam... aspon sa nestavalo to, ze kojene dietatko jedlo krupicu, ci piskoty alebo ine nevhodne jedlo skor ako malo. A dalsia vec, ktoru sme zakazali...pusinkovanie, na to som alergicka aj teraz,ked uz su vacsi... maximalne na hlavicku... ziadne muchlanie, stavnate pusy... fuuuj,bleee 😝 😠 preto ked vidim nejaku staru babku z neviem ktoreho kolena,tak idem velkou oklukou, oni to totiz maju najradsej, brrrr 🙄

sstefi
13. aug 2007

A ešte keď si predstavíš, že bábo bude "revať", ako najaté a nikto ho nepomojká,...lebo keď raz nie je čas krmenia, tak sa nekrmi a pod.

zrzuska
autor
13. aug 2007

no ramzesa podla mna ked to tebe vyhovuje tak je dobre. ja si tiez chcem dieta vychovat podla seba. viem co stara mama mojho draheho naucila comu sa chcem vyhnut. tiez moc nechcem aby ho vsetci natahovali. vsak mne kamaratky vravia, ze ked sa narodi nedam ho nikomu na ruky. 😀 jasne ze dam ale budem asi vzdy pri malom. hehe
ja by som asi skor chcela malicke pri sebe po porode. lebo vsak aspon sa tam naucim co treba a este mi mozu aj sestricky poradit. nie ze pridem domov a nebudem si vediet dat rady.

zrzuska
autor
13. aug 2007

baby som rada, ze ste mi povedali svoje nazory. rada viem taketo veci od tych co to uz prezili a vedia o com hovoria.

inak sa trosku bojim ako to vsetko zvladnem. ja som taky spachtos... 😀 takze budem spat asi kazdu chvilu co male zaspi 😅

adetka
13. aug 2007

navstevy sme mi neprijimali do dvoch mesiacov... ale blizka rodina prisla uz dva tyzdne po porodoe... a mamu som mala pri sebe prvy tyzden... velmi mi pomohlo, ze mi mal kto upratat, pozehlit, navarit... co som nestihala... a aj teraz som bola neskutocne rada, ked mi svokra pocas nasej dovolenky vygruntovala byt... a to som sa s nou kedysi kvoli tomu hadala do krvi 😅

a po porode som chcela, aby mi ju prilozili hned po narodeni... ale kedze som sa dotrhala, tak som ju viela iba vo vozicku... ale na izbu mi ju dali uz styri hodiny po porode... ked zistili, ze sa viem postavit, umyt, obriadit... a bola som rada...

adetka
13. aug 2007

a do vychovy a starostlivosti si nedam hovorit... 😠 nastastie co sa tyka krmenia... tak obidve babky posluchaju 😀 ... a nedavaju jej to, co nechcem aby jej dali... a na ich nazor, ze sa ma dietatko nechat vyplakat som sa vzdy iba uskerila... a robila si po svojom... 😎

katrin
13. aug 2007

Milá zrzuska, co sa tyka otazky, ci si po porode nechat dieta pri sebe alebo nie, je to v podstate na tebe. Ja osobne som moje deti nevidela dva dni po porode, ani len pri porode. Boli to pre mňa najhoršie dni, ktoré som zažívala. Nakoľko sa moje deti narodili veľmi predčasne, brali ich okamžite do inkubátorov a ja som po spinálnej anestéze a cisárskom ležala 24 hod bez pohnutia, na druhý večer som sa začala zdvíhať z postele, chalanov som videla az na druhy den skoro na obed 😔 Odporúčam ti, určite si nechať svoje dieťa pri sebe... A čo keď si neoddýchneš? Myslím, že s tým, že čakám bábätko musíš rátať, že niekoľko rokov už žiaden oddych nebude 🤐 😉 Pokiaľ nebudú ťažkosti s tebou, príp. bábätkom, určite by som chcela mať dieťa pri sebe...

Čo sa týka návštev, my sme dodržiavali v podstate šestonedelie, až skoro po dvoch mesiacoch sa u nas kľučka na dverách nezatvorila 😲

A keď sa náhodou budeš cítiť neschopná, a neviem ešte aká, ak si nebudeš vedieť dať rady, tak si spomeň na to, aké krásne bábätko máš.... A keď nemá kto poradiť, určite na koníku nájdeš nejaké tie rady 😉

zrzuska
autor
13. aug 2007

katrin si zlata 🙂 dakujem.
ty mas jednovajecne dvojicky? chcela som len vediet, ze kedy by mi to zistili. mame totiz predpoklady mat dvojicky. tak sa trochu bojim. radsej by som chcela jedno. ale keby boli dve, tak aj tak by som sa tesila nakoniec. 😅

zuzu13
13. aug 2007

zrzuska, sama uvidíš či budeš schopná sa postarať o dieťa hneď po pôrode...myslím tým, či budeš vládať, ja som bola po sekcii a v pohodičke...všetko ma síce bolelo ale povedala som si, že keď prídem domov, tak k tomu pribudne milion ďalších povinností...

no a čo sa týka návštev???je jasné, že mimčo si svoju imunitu ešte len "buduje", ale vezmi si len to, že koľko ľudí/cudzích/ bude s ňou v kontakte v pôrodnici...tak z rodiny by som obavy nemala 😀

😀 😀 😀

benabianca
13. aug 2007

ja som tiez na vyber nemala,dietatko hned po porode pri sebe,zobrali mi ho len na 5 minut ,aby mu dali vitamin K a ptom bolo uz len pri mne,nemenila by som,aj ked som bola unavena.Ale pohlad na babo mi dodalo len energiu,v noci krasne spinkalo a ja som sa aj tak len pozerala(namiesto toho, aby som spala)

navstevy som nemala ziadne,okrem mojich rodicov na 2 tyzdne(byvam az v Irsku)

zrzuska
autor
13. aug 2007

zuzu mna isto pride pozriet mamina a draheho rodicia a isto kamarati. 😅
ostatnej rodine asi ukazem malicke neskor. ked si fakt vytvorime svoj rezim 🙂
no ale som zvedava ako to naozaj bude. lebo clovek si planovat moze a pride tolko veci, ktore to zmenia 🙂

zrzuska
autor
13. aug 2007

benabianca fiiiiiiha. no tak to je jasne, ze take navstevy su dlhsie. ja tiez ratam, ze draheho rodicia pridu na dlhsie. len uvidim kedy budem taka schopna aby mohli byt tu 😅

bibinka
13. aug 2007

zrzuska- pridám aj svoju skúsenosť. mala som cisársky, tak som malého videla až za cca 6h po pôrode, keď som už bola schopná vnímať ho a držať. po dvoch dňoch mi ho už dali na izbu. u nás dávajú detičky vtedy ak vidia, že maminy sa dokážu o ne postarať. a myslím, že mikulášska nem. je výborná(referencie od švagrinej). len sa ty neboj, zariadiš sa podľa aktuálnej situácie ako sa budeš cítiť. nikde nieje napísané, že nutne musíš mať dieťa hneď pri sebe ak ťa bude niečo bolieť a pod.

čo sa týka návštev-
moja mama ku mne chodila každý deň pomáhať, variť atď v šestonedelí, potom keď som potrebovala. Ostatní nechodili, lebo som to nechcela. čo má kto chodiť a roznášať bacily na také malé dieťa? Každý dospelý rozu,mný človek sa nenatíska k takému bábu. čo čakajú? že im budeš strojiť hostiny? A že budeš oddýchnutá a pripravená konverzovať ? A hlavne počúvať dobre mienené rady?ty budeš mať plné ruky práce s dojčením, prebaľovaním a im sa budeš venovať tak maximálne "z rýchlika".
viem, že chceš v mnohých veciach poradiť, ale priprav sa na spŕšku rád, ktoré sa ti nebudú pozdávať.jeden povie tak, druhý tak. a aj tak si urobíš tak ako bude potrebovať maličké.každý ti bude kafrať do všetkého . buď radšej pripravená na to ako ich slušne odmietnuť. veď hádam slovensky rozumie každý, nie? a keď ich poprosíš, aby prišli za dva tri mesiace (a nie za čerstva), tak to hádam pochopia. Lepšie si užijú jednak maličké,, jednak sa im povenuješ aj ty.
a nechápem, prečo by mali prísť najprv kamaráti? nie je to od nich blbé?

zrzuska
autor
13. aug 2007

bibinka dakujem za radu. 😵

no kamaratov rada uvidim ale naozaj len tych najblizsich. cize cca 5ludi 🙂 ale fakt uvidim ako na tom vobec budem a az tak sa zariadim.
moja mamina ak nebude uz niekde v zahranici robit, tak dufam, ze mi bude pomahat. no a svokra to uvidim. ale prve tyzdne isto nechcem navstevy a hlavne nie tak, ze by u nas spali. uuuuf, to nie

ja som o nasej porodnici najprv pocuvala zle veci, ze som rozmyslala nad ruzomberskou. ale citala som o nej v Mama a ja a si hovorim, vsak to je luxus. parada. co sa stazuju. v nemocnici som si uz polezala a vsetci tam boli perfektni. super jedlo, super sestricky aj doktori. a mame tam aj znamu doktorku, cize to je podla mna vyhoda. sice som lezala na gynekologickom oddeleni nie na porodnici ale bolo tam dobre. 🙂

bibinka
13. aug 2007

si ešte len an začiatku tehotenstva, máš ešte čas premýšľať čo a ako urobíš keď porodíš. ale predbežne si už pohovor so svokrovcami a trvaj si na svojom-veď ty budeš spolu s maličkým hlavný bod programu. a ver, že taká návšteva, počas ktorej budeš s malým v inej izbe a budeš ho kŕmiť a utišovať ti zato nestojí.veď dieťatko vníma každú i najmenšiu nervozitu matky,a bude nato reagovať. veď to sama uvidíš. na dieťatko sa naladíš okamžite, neboj, budeš okamžite vedieť čo asi cíti, ty budeš prvá čo zistíš prečo plačká, že je zrejme hladné,pocikané, alebo bude chceieť byť len na tvojich rukách.a nie návšteva, hoci aj najbližšia.
čím viacej ľudí ti príde, tým viac ti "zamorí vzduch bacilmi".nemyslím to v zlom, len nie každý si vezme sterilný odev, hneď ako dojde si umyje ruky mydlom a pod.A mimochodom, bude marec- počasie pod psa, časté chrípkové epidémie.
nemyslím tieto moje skúsenosti v zlom, nemysli si.i keď môžu znieť divne. ja som teraz už "poučená" a budem si trvať na svojich požiadavkách- žiadne návštevy v šestonedelí. to ubehne ako voda a ty budeš pri odloženej návšteve určite príjemnejšia a menej nervóznejšia ako hneď ako prídeš z nemocnice.

emily3
13. aug 2007

zrzuska, ci si nechat babo u seba zalezi od okolnosti, je rozdiel ci rodis spontanne alebo cisarakom a pod. ja som mala obe deti pri sebe. ked som mala prve, narodila sa v noci, to som uz do rana nezaspala, cely den som nespala a vecer som padala od unavy...tak som malu odniesla na novorodenecke, tam sa sestricky o nu postarali a rano mi ju priniesli a uz sme boli spolu stale. so synom som bola hned od zaciatku ako mi ho priniesli a ani som nemala potrebu ho odnasat, zvladli sme to. je to krasne mat babatko pri sebe a je dobre ho mat pri sebe ak je to mozne. tak ti drzim palceky aby si mala bezproblemove teho a porod 😀

marcela22
18. aug 2007

Ahojte. K téme - ja som mala v pláne nechať si dieťatko hneď po pôrode pri sebe a nedať ho nikomu ani na minútku. Realita však bola úplne iná ako moje plány...pôrod som mala ťažký, ale hneď po ňom som bola v podstate plná síl a elánu...až na to, že sa mi ešte aj na druhý deň tak točila hlava, že aj na vecko ma museli vodiť sestričky. Mala som "smrtelne" nízky tlak a nemohla som ani sedieť. Takže ak by som si aj odmyslela bolesti a únavu, nebolo možné aby som mala maličkú pri sebe. Bola som šťastná, keď mi ju na tretí deň po pôrode dali už konečne nastálo na izbu, ale zároveň som vtedy najlepšie pochopila, že starať sa o malú tesne po pôrode by bol riadny "záhul" 😝 😀

mirka21
19. aug 2007

ahojte ja som si plánovala malinkú si nechať pri sebe ale baby mi radi aby som to nerobila nech si ešte tých pár dní oddýchnem lebo potom už nebudem mať kedy no ja neviem uvidí ako sa budem cítiť,myslím si ,že aj moj stav bude od toho dosť závisieť či si budem mocť nechať malinkú pri sebe 😎
a návštevy doma tie by som rada uvítala až o týžden,dva predsta kým si malinká zvikne a ja tiež na nový režim tak 😅

alena22
19. aug 2007

ahojte ja som si planovala babetko nechat pri sebe preto som si platila aj nadstandard tesila som sa ako si ho budem pred dojcenim a po vazit ako ho budem prebalovat a tak ale osud na nas pripravil tazku skusku a malickeho mi previezli do trencina na jisku a ja som zostala v porodnici sama sedem dni ☹ boli to tie najhorsie chvile v mojom zivote pozerat sa ako ostatne maminky cicikaju svoje babetka ☹ a preto viem ze ak by som este niekedy rodila chcela by som mat babetko pri sebe nech by som bola akakolvek unavena a nespustala by som ho z oci samozrejme ak by to bolo mozne po zdravotnej stranke aj mna aj babetka 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre