Novorodenecké oddelenie. Ako to tam prebieha?

magdal1
31. okt 2009

TAk dnes som sa bola pozriet v CAdci - porodne saly super, polohovatelne kresla ,ale zarazili ma informacie na novorodeneckom oddeleni.
Po porode dietatko matke prilozia a v podstate za par minut beru na novorodenecke odd., kde dietatko lezi na termolozku, aby malo teplo a mohli ho sledovat. Samozrejme matka je este na sale cca 2 hod. ma pozorovani - bez dietatka.
Dietatko prinesu matke tak za 4-5hod. po ubytovani na odd.sestonedelia.
NA noc babatka beru, nenechavaju ich pri matke.(Vpodstate asi musite naliehat a ziadat). RAno ich kupu, vazia, prebaluju, robia vizitu, na novorodeneckom odd.-bez pritomnosti matky.
TAk piste ako to chodi u nas na Slovensku po porode. Pretoze nielen porod je dolezity, ale aj poporodna starostlivost o babatko.
Pripada mi to,ako keby dietatko bolo ich a nie moje.
Piste,piste

valka
31. okt 2009

magda, na kramaroch je to tak, ze po porode si 2 hodiny na sale aj s dietatkom...potom ho beru na novorodenecke a po par hodinach donesu (mne doniesli po 2, teraz ho uz z ruk nedam 🙂 )
od vtedy je dieta nonstop s mamou - ziadne bratie na noc, kupe si ho mamina sama, prebaluje a vsetko okolo toho..
btw. ty si zakonny zastupca dietata a pokial nie je bezprostredne ohrozeny jeho zivot, tak nesmu s nim nic robit, co im nedovolis..takze ak si dostatocne asertivna, nemozu ti ho zobrat ani po porode 😉 neskor ani nehovorim...

janzurka
1. nov 2009

Ja som rodila na Antolskej v BA, takze mozem napisat moju skusenost odtial.
Po porode babatko na par minut zoberu, potom na chvilu prilozia a prevezu na novorodenecke odd, pocas ktorych matka ostava na sale 2 hodiny. Ja som rodila podvecer, na novorodenecke som sa dostala okolo 20.30 hod a opytali sa ma, ci ho uz chcem mat cez prvu noc pri sebe. Pokial ano, tak babatko vam uz nezoberu, pokial nie, tak vam ho privezu rano o 5.30 a uz vam ho nechaju.
Detska sestra nam vysvetlila ako sa prebaluje, aka je zakladna starostlivost o babatko, laktacna sestra nam pomohla s kojenim a kupanie nam ukazali druhy den. Vsetko ostava na matke, takze je to dobra skola 😎
2 x do dna chodi detska lekarka, ktora babatko vysetruje.
Celkova starostlivost a pristup bol vyborny!

magdal1
autor
1. nov 2009

Ja som prve rodila v Bojniciach - po porode dietatko prilozia, chvilku ukazu a beru, babatko je s matkou az 4 hod. po jej prevezeni na odd.sestonedelia (cize matka je bez babatka min.6hod.), potom je uz s nou, ale zvycajen si ho este na prvu noc beru,
druhe v Dolnom Kubine - po porode, taktiez prilozia, chvilku nechaju a zoberu, po cca 4 hod. na odd. sestonedelia - prinesu k matke, muoze byt uz s nou
V Bojniciach aj Dolnom KUbine si matka dietatko prebaluje, kupe.
Teraz cakame tretie a po vcerajsej navsteve Cadce - som z postupov na novorodeneckom odd. bola nemilo prekvapena.
Hladam porodnicu kde babatko hned po narodeni , cize uz aj na sale muoze byt s matkou, na odd. sestonedelia ani nevravim. Je pre mna nepredstavitelne,ze by mi ho niekto kupal a prebaloval, dokonca neustale bral.
dakujem zatial za odpoved a prosim piste z celeho Slovenska, nech vidime ako to v praxi funguje.

manika77
1. nov 2009

Ja som rodila v Galante, a po porode mi maleho dali ked ma sili potom zobrali ..dve hodky som bola na sale..potom ma previezli na izbu a maleho mi hned priniesol ocik..to bolo zhruba na takych dvadsat minut potom ho zobrali..priniesli o jedenastej ukazali ako sa koji, vysvetlili a zobrali ho na noc prec..potom mi ho priniesli o piatej rano..a to uz bol somnou potom by uz bol stale az do odchodu ale mal silnu zltacku tak bol pod svetlom..v GA babatka nekupu ale len sprchuju tak to robia sestry pridu zoberu ze idu sprchovat..samozrejme prve kupanie nam ukazali ale mi sme sa len pozerali..tak prvy krat som si ho kupala az doma..

csina
1. nov 2009

dovlím si zapojiť...prvú som rodila na Kramároch, potvrdzujem, čo písala valka...mne sa to páčilo, takže to ma sunie k tomu, že tam teraz pôjdem opäť...len s jedným malým rozdielom, bola by som rada, aby tam bol so mnou na sále po pôrode manžel, tie dve hoďky sa s malinkou pobavká on, kým si budem tlačiť brucho.... 🙂 dovolia to??? ešte by ma ale zaujímalo, ako to prebieha po sekcii...

martina46
1. nov 2009

ja tiez budem na kramaroch rodit, s malou som mala trochu inu skusenost, no suviselo to s jej "stavom, po prilozeni mi ju vzali, ze do inkubatora na kyslik, ze na 2 hodinky, po 2 hodinach ma previezli, malu som stale nemala, ani po 4 hodinach a nikto ma neinformoval, co sa deje, takze som hned bezala na novorodenecke, stale bola este v inkubatore, na vyhrievanie, nikto sa ale neracil mi cokolvek oznamit, to bola zla skusenost, ale v zasade sa spolieham, ze teraz to bude inac a bezne su v tomto kramare naozaj super, babo je po porode uz s vami 😉

csina, som mnou bol manzel na sale tie dve hodky po porode a kedze som vtedy malu este nemala, tlacil mi na brucho on, cize moze byt s tebou manzel samozrejme..
po sekcii neviem..

salonka77
1. nov 2009

No ja som rodila v Topolcanoch. Maleho som mala vedla seba v postielke na termopodlozke, pokial ma sili, potom ho odniesli. Po prevoze na izbu mi maleho doniesli asi po hodine, ukazali ako sa koji na prvu noc po porode si ho zobrali. A od druheho dna som ho mala stale. Kupali si ho na oddeleni, a raz mi ukazali ako sa kupe. Takze asi tak v TO porodnici, co som ja zazila. O sestrickach sa radsej nevyjadrujem, to je kapitola sama o sebe! 😠

janinah
1. nov 2009

záleží,ako sa žena po pôrode cíti..mne dali malého nastálo na izbu na tretí deň po sekcii a keď sa prišli spýtať,či ho nemajú na noc zobrať,tak som ho veru dala,nevládala som....a nemám preto výčitky,od 4.dňa už bol so mnou

corasone
1. nov 2009

ja som rodila v Piestanoch, a s novorodeneckym oddelenim naozaj nemam moc dobre skusenosti. teda ak mam byt konkretnejsia skor s personalom. tam dietatko davaju matke vlastne hned a su radi ze sa ho "zbavili", ja som bola po cisarskom takze som to mala trosku zlozitejsie a moc bolave. mliecko mi prislo tusim na 5-6den a dovtedy mojmu malinkemu vobec nedali mliecko, len tu glukozu, nieco hrozne a moj malinky neustale plakal lebo bol hladny.

lienka79
1. nov 2009

v hANDLOVEJ JE TO NIECO PDOBNE..ALE SKOR KOLI TOMU,NIE ZE HO BERU AMME..ALE MAMAina je po porode dost vycerpana a tak ho na noc beru,aby si oddychla a vyspala sa a na koejenie ho samozrejme nosia...
Ale som presvedcena, ze ak si amina trufa a nastojila by,ze chce babetko useba, nemali by nic proti
Ja som ale bola vdacna,ze mi ho na noci vzali,aby som sa vyspala..pretoze ako prvorodicka som sa bala aj oko zazuril, aby som pocuvala, ci dycha a navyse sme mali do ems porpblemy s bruskom a zacaalo sa to uz v nemocke, takze v noci nespal a ja som bola velmi vycerpana, aj priporode som stratila viac krvi,ako je zvykom...takze ja sa priznam,mne to vyhovovalo...

salonka77
2. nov 2009

Corasone - aj mojmu drobcekovi nechceli dat mliecko, ja som nemohla vobec kojit a ani bohuzial nekojim, nic netieklo a sestricky ze, ved treba cakat! Skoro ma porazilo, malinky bol takmer dva dni hladny a potom v noci mu dala sestricka Nutrilon!!!! Plakal mi od hladu a ja som s nim uz nevladala, bola som strasne vycerpana a ubolena po porode a oni, ze ved mlieko sa vam spusti a taketo veci mi hovorili stale... Nedalo sa mi vobec kojit, oni by nechali asi novorodeniatko vyhladovat, chudatko moje. ☹ Malinky ma teraz uz 5 mesiacikov, hoci sme na Nutrilone, ale krasne pribera a prospieva, detska pediatricka je s nim nadmerne spokojna a ja tiez.

magdal1
autor
2. nov 2009

suhlasim,ze zalezi na mamicke ako sa citi a tie ,co chcu maju mat moznost a v podstate maju na to pravo, byt s babatkom neustale. Dnes po telefonate s primarkou novorodeneckeho v Cadci som pochopila,ze ona podporuje, aby sa matky o svoje deticky starali ( ak vladzu a chcu), takze ide to.
Maminky ktore v Cadci chcete babatko sami prebalovat, kupat, mat ho pri sebe aj v noci, len sa spytajte a trvajte na svojom.

mia81
2. nov 2009

v Ziline je normalne ,ze si svojho drobca prebalis sama,okupes dokonca ho mozes mat aj v noci aj cez den ked sa na to citis .

horsie je to ked ti maju pomoct ukazat ako kojit zalezi na sestricke jedna pomoze druha nie

jana3
2. nov 2009

Ja som bola po sekcii, malu mi doniesli ukazat hned ako som sa prebrala.
Prve dva dni som nebola schopna ani vstat, nieto co i len podrzat dieta...
Potom postupne mi ju nosili castejsie a castejsie, najprv len na kojenie (aj to jej na zaciatku dali Bebu, lebo sa mi pomaly rozbiehalo mlieko), potom mi ukazali ako prebalit, to uz som ju mala aj na par hodin, a v predposledny den mi aj ukazali ako kupat. Na dalsi den sme kupali uz sami.
Na noc som malu mala az posledny (tusim piaty) den. Dovtedy sa o nu starali sestricky a bola som im za to nesmierne vdacna.
Jedine som sa strasne bala prichodu domov, ze ci budem vediet malu zvladat, ked za mna vsetko robili, ale rychlo som si zvykla 😉
Jaaaj a rodila som v Martine 😉

medik83
2. nov 2009

Tak Vás všetkých pozdravujem,
Na Galantu nezabudnem,mala som tam zväčša dobré zážitky,aj som si poplakala ale na niektoré osoby budem v dobrom spomínať.Napr.sestrička Mirka šesto,Andrejka B. novo,a milý pán primár a pán doktor Kováčik.
Na tieto osoby nezabudnem a ostatné si nechcem pamätať. 🙂 😢 😢

csina
3. nov 2009

martina46...ja som bola tiež pri prvom pôrode akási rozčarovaná a bola som rozhodnutá rodiť už jedine inde...ale postupom času som si uvedomila, že veľa vecí mi nesedelo najmä kvôli tomu, že som nebola akosi pripravená na to, čo ma čaká a všetko som vnímala trošku inak. teraz som si to tak triedila v hlave a najmä kvôli tomu novorodeneckému sa tam zase asi vrátim..
no a manžel nie je síce absolútne naklonený mojej predstave o jeho prítomnosti pri pôrode, ale ja to po ňom chcem v podstate zo zištných dôvodov...viem, že mu nebude asi všetko pochuti, a dokonca ani mne, ale ozaj mám pocit, že to bude pre mňa bezpečnejšie, bude na mňa dohliadať a nedopadne to ako pri prvom, keď ma už posledné chvíle kriesili aby som mohla odrodiť, lebo na mňa akosi pozabudli... 🙄
ozaj..ty si nechcela vedieť pohlavie? teraz už je určite vidno... 🙂

alexandrah
3. nov 2009

janzurka - ja idem na antolsku, tak si ma potesila a ukludnila!!! diky!!!

petra1985
5. nov 2009

v Presove to tak isto prebieha ako u vas v Cadci

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre