Pocity a bolesti po cisárskom a prirodzenom pôrode

bastilly
28. apr 2016

Ahoj velmi by ma zaujimali vase skusenosti , s regeneraciou , pocitmi, bolestou....po cisarskom a po prirodzenom porode.Je to taka oblubena tema rozoberat, po ktorom porode je zene "horsie"..ja som rodila len prirodzene takze by ma zaujimali postrehy zien ktore rodili aj aj
dakujem 🙂

danjelca
28. apr 2016

Ahokj, prvy som mala cisarak druhy normalny s epi...je to strasne indi vindi lebo naJLEPSI JE NORMALNY LAHKY POROD...ale ak je porod velmi tazky tak je lepsi cisarak...inak ja som mala super cis aj super normalny.Regeneracia...na treti den po cs som pomaly nevedela ze bol..chodila som asi dva tri tyzdne troska opatrne zohnuta ale inak ziadne bolesti nic...ALE zase su aj zle regeneracie po cis. takisto ako su velmi komplikovane porodne popranenia s tazkymi nasledkami.Je to tak siroka skala ze tato diskusia je len o individualnych zazitkoch a nic z toho nevyvodzuj..

bajana
29. apr 2016

Tak ja som aj aj:
- prvy prirodzeny, v 40+6tt, dlhy (na boxe 10h+10h bolesti doma), bez epi, vysilujuci, tlacit som uz nevladala. Nastrih nie velky. Potom sa neodlucila placenta, takze narkoza, velka strata krvi, infuzie, transfuzie, dalsich 7h pozorovanie na porodnom boxe. Den po (rodila som o 23.00) som nevladala vstat z postele, dieta mi nosili na prikladanie, ako-tak som sa rozhybala vecer, odvtedy ziadny problem, nic nebolelo.
- druhy akutna sekcia v 32tt (abrupcia placenty) v celkovej narkoze, na druhy den rano ma postavili, bolest velka pri pretacani na posteli, vstavani, kaslani, smiech bol za trest, bolelo hrdlo po intubacii. Vela som chodila na JIS za dietatom, takze som sa relativne rychlo rozhybala (2dni). Potom samozrejme brucho bolave, este tyzdne som musela vstavat cez bok.
Zaver - prirodzeny! Bonding a priliv hormonov po vytlaceni dietata je nenahraditelny zazitok?

bajana
29. apr 2016

S vykricnikom! 😉

evittam
29. apr 2016

@bastilly Za mňa určite 100x radšej prirodzený pôrod. A to som pri oboch nemala žiadne komplikácie a super regeneráciu. Prvý pôrod - prirodzený - od najväčších bolestí bol syn na svete za 40min, žiadny nástrih a max.súhlas s @bajana - nenahraditeľný zážitok. Regenerácia v pohode. Druhý pôrod - akútna sekcia v celkovej anestéze - prepadnutý pupočník- regenerácia tiež v pohode a bez problémov-24 hod po sekcii som už chodila, starala sa o malú.... Čo mi najviac na sekcii vadilo bolo, že som vlastne pri narodení dcérky "nebola"....

vejula
29. apr 2016

@bastilly rodila som syna cisarskym a dcerky prirodzene. Takže moje postrehy - upozornujem su to vyslovene moje pocity, určite ich nechcem nejako paušalizovať na všetky ženy 🙂

sekcia -
výhody - pôrod bez bolestivých kontrakcii
nevýhoda - prvé dni po pôrode ťažšia manipulacia s bábätkom (kedže ma žena čo robiť so sebou )
- dlhšia separacia bábätka od mamičky - bola som 24 hodin na JISke bez bábätka
- pocit neschopnosti porodiť dieťa, zlyhania, slabosti, ktoré sa u mna časom prehlbovali
- podlomenie dôvery vo svoje materinske schopnosti - stzrach z toho či som skutočne dobrá matka

prirodzený pôrod
nevýhoda - bolestive kontrakcie
výhoda - skorší kontakt s bábätkom, plynulejší prechod do života s bábútkom.
- Možnosť skoršieho prisatia bábätko a z toho vyplývajuci lepší nastup laktacie
- čo sa týka psychiky, omnoho lepšie ako po cisarskom, žiadne depky, nič, posilnenie materských kompetencii
- lepšia schopnosť postarať sa o bábätko hned po pôrode

Zhrnutie, za mna ,jednoznačne lepší prirodzený pôrod, najmä čo sa mojej psychiky týka, sa to nedá porovnať. Po prvej sekcii som sa velmi bála, aby aj druhý pôrod neskončil rovnako, lebo fakt neviem, asi by som to psychicky dosť zle znášala, zatial čo po prirodzenom pôrode som bola v takej psychickej pohode ako asi nikdy pred tým.

xevulax
29. apr 2016

Ja som starsiu rodila prirodzene. Dvojicky cisarskym mala som mat planovany nakoniec z roho bol akutny kedze sa vypytali skorej. Ale bolesti som si pretrpela 7 hodin az potom rezali. Za mna je prirodzeny lepsi. Ja nie som padavka znesiem aj velku bolest,pre mna bol cisarsky sttasny.- ta bolest po nom. Nemoznost sa pohybovat tak ako po normalnom. 24 hodin len lezat to bolo utrpenie potomnsom sa sama pytala vstat najhorsie prve postavenie potom to slo lahsie ale ziadna slava. Dva tyzdne som bola ako tulen ked som vstavala z postele.pre mna to bolo velmi obmedzujice kedze som mala doma 15 mesacnu dcerku a dve novorodeniatka. Oddychovat som nemala kedy. Po prirodzenom som si odlezala povinne 2 hodky na boxe,potom sprcha a uz som chodila v pohode . Oba maju isto svoje vyhody aj nevyhody. Keby si mam ja vybrat rodila by som radsej prirodzene. Inak nikdy pred tym by som si nemyslela ze cisarsky je az takyto,keby nezazijem

bajana
29. apr 2016

@evittam presne...pri porode sekciou som nebola...ono ja by som sekciu ani porodom nenazvala...je to skratka operacia...

mojkamojka
29. apr 2016

Rodila som prirodzene aj sekciou. Takze za mna takto:
Prvý porod prirodzeny bez Epi- prenasala som, kontrakcie 15 hodin, odtecena voda, zas brutalne kontrakcie cca 24 hodin, par krat som tam odpadla od bolesti (podla mna aj od dehydratacie kedze mi nedovolili nic pit)...zaver: dieta museli ozivovat. Zotavovanie po jedna velka katastrofa. Pozasivana, totalne vysilena, ubolena, neschopna sa starat o dieta tak som poziadala, nech prve noci nemam rooming. To bolo reci od mudrych sestriciek, ze nechcem mat dieta na noc pri sebe.... Z porodu som sa fyzicky zotavovala cca pol roka a psychicky asi 12 rokov kym som sa odhodlala mat druhe dieta.
Druhy porod sekcia- spinal: Uzasny lekar, super anesteziologicka aj sestricka na JIS-ke. Dieta mi prilozili hned po porode kedze som mala spinal. Zotavovala som sa cca 2 dni, na treti uz som behala ako srnka a bez problemov som sa starala o dieta, ktore som mala od druheho dna stale pri sebe. Nemala som problemy s jazvou, ani bolesti hlavy po spinale....Psychicky ziadne vycitky, skor naopak radost, ze moje dieta nebolo prirodzenym porodom ohrozene na zivote. Laktacia sa mi rozbehla pri oboch detoch na treti den.

meusicka
29. apr 2016

@xevulax si opisala presne aj moj stav, tiez prva prirodzene a dvojicky sekciou. mne dr. povedal, ze nie je sekcia to iste pri jednom a pri dvoch babatkach. pri dvojickach je to narocnejsie co sa tyka zotavovania sa. takze aj pre mna radsej ten prirodzeny porod. a ja som prirodzeny mala naozaj prirodzeny, bez nejakych epi a pod.
inac kamoska rodila sekciou najprv jedno a potom mala este dvojky a teiz potvrdila, co povedla aj dr. po dvojickach to bolo ovela horsie.

xevulax
29. apr 2016

@meusicka ja som sa na sekcii tesila uprimme.... vedela som ze pre deti je to najbezpecnejsia cesta. Ale znasala som to velmi zle.mozno aj vdaka sestricke na prijime vdaka ktorej som.mala tie 7 hodinove bolesti a riadne som sa o deti bala kedze boli v zlej polohe a nemohli ist prirodzene. Vsetko to trvalo prilis dlho az ked som mala tlaky dslova som.utekala na stol,pichali ma uz cez kontrakcie . Mne sa velmi ulavilo ked ich vybrali a boli v poriadku tak to zo mna opadlo vserok ten strach o noch ze som taku zimnicu dostala 😂
U nas uz viac deti nebude takze som rada ze mam odrodene.

charlie1980
29. apr 2016

@mojkamojka Nahodou som sem nakukla, dost aktualna tema momentalne u nas. Prvy som mala CR, spinal, taktiez mi dali dieta hned po OP. Rodila som v zahranici. Teraz sme na SK a lekar tvrdi, ze bude planovany CR v NZ, lenze vraj u nas nepodavaju spinal. Mohla by som sa ta opytat, v ktorej porodnici si rodila? Tiez by ma zaujimalo, ci otec mohol byt pri porode, vonku to bolo bezne a aj povolene pri spinali. Dufam, ze neotravujem....

rica1
29. apr 2016

@bastilly ja som mala akutnu sekciu a bola som v pohode, sekcia ráno, večer som sa postavila a už som chcela ist na oddelenie ležat a nebyt na jiske ale nedovolili mi, na druhý deň rano o 8mej som bola na izbe a začínala kojit v pohode sa rozbehlo mlieko , chodila som , nosila malu, fungovala som normalne, keď som po 5tich dnoch sla domov ani som nevedela že som mala sekciu, teraz som tehotná znova ale rodiť prirodzene nechcem.. z dovodu krátkeho odstupu medzi tehotenstvami, ale prirodzený porod musí byť krásny to určite , ja som sa nan pripravovala vsemožne, cvicila som s epinom, cvicila dýchanie pripravovala sa psychicky, no v tu chvilu keď na mna prišli kontrakcie kazdu minutu a mna to paralyzovalo zabudla som na všetko čo som si nacvicila a len som vrieskala 😀 som slabá žena na to aby som to zvládla a vobec nemám z toho výčitky ani pocit zlyhania ani to že som zlá matka ma neprenasleduje, skor som vďačná z ato že to dopadlo sekciou a ja som nemusela riesit poporodné zranenia ktoré vedia byť niekedy dosť kruté ...

arwen88
29. apr 2016

Prvy porod.akutna.sekcia,neotvarala.som sa,ale.kontrakcie.silne,nevedeli mi ani spinal pichnut kvoli kontrakciam,tak v celkovej narkoze...regeneracia zdlhava,dva mesiace bolesti...po psychicke stranke narocne,kedze som to nedotiahla do konca,mala sa vlastne nenarodila,vyoperovali ju...
Druhy porod prirodzeny,ale vacsie bolesti od zaciatku,tak s epi,len tlacenie bez epi..bolo to narocne,dlhe tlacenie,mala isla von strasne pomaly...nastrih velky..ale ten pocit,ze som to dala a vidiet a drzat malu hned...to je najsilnejsi zazitok pre mna..zotavovanie lepsie a rychlejsie,aj ked kvoli tlaceniu problemy so zlatou zilou...
Pre mna bol lepsi prirodzeny 🙂

mojkamojka
29. apr 2016

@charlie1980 ja som rodila na Kramaroch planovanou sekciou kvoli zdr. problemom. Pri spinali na Sk nemoze byt otecko, osobne mi to vobec nevadilo, bo cele to trvalo cca 20 minut 🙂

xevulax
29. apr 2016

@charlie1980 kamoska rodila v GA a mala pri sebe muza pri sekcii- neviem ci to tam bezne robia alebo to mala vybavene cez znameho

jabadaba
29. apr 2016

@bastilly uplne strucne, moja osobna skusenost. Prvy prirodzeny katastrofa regeneracia, druhy cisarsky rez, neporovnatelne rychla rekonvalescencia, pohoda, ziadne extra bolesti, fungovanie velmi rychlo po porode. Neda sa zrovnat s prvym porodom, vraj prirodzenym! 😝

charlie1980
29. apr 2016

@mojkamojka Dakujem pekne. Dost ma zarazilo, ze v NZ nedavaju spinal, nie ze by som sa celkovej narkozy bala, stitila, len som prave myslela, ze pri spinali Mozno bude moct byt otec a dieta by som vlastne hned mala pri sebe...tak budem musiet nieco vyhutat😃, lebo vidim, ze na SK je este stale nieco take tabu ako otec pri porode (pri priridzenom by som samozrejme uz nepovolila, Ale myslim, ze pri 20min.zakroku ak by bol pritomny za hlavou, Nic zle na tom nevidim). Tak dakujem Este raz.

charlie1980
29. apr 2016

@xevulax Fajkt ? Ja som nieco zacula o martinskej nemocnici, len to mame strasne daleko. GA by bola uplne Super !

rica1
29. apr 2016

@bastilly ja som skor ten typ ze by som zle psychicky znášala keby som mala také zranenia nastrihy čo by ma obmedzovali v mojom dalsom zivote, to viem že z tohoby som sa viac spametaval psychicky a bohvie či by som sa vobec z toho spametala ako to že som nakoniec porodila sekciou..

jabadaba
29. apr 2016

@vejula sranda, ako je to vysoko individualne, ja som to mala presne naopak.

rica1
29. apr 2016

@arwen88 minule som počuvala jedného renomovaného gynekológa a on hovoril že sekcia je pre dieta zle ale iba plánovaná, ak začne kontrakčná činnosť tým pádom je dieťa pripravené narodiť sa a je mu jedno ako sa dostane von, citovala som jeho slova.. podľa mňa aj tie vyvolávané porody prirodzené nie su

xevulax
29. apr 2016

@charlie1980 no veru hej. Ale informuj sa na to. Ja som napriklad rodila v NR a tu pistaju muza po sekcii k manzelke aj dieta moze odfotit. Nam sa ro nepodarilo vdaka tej krave na prijime ktorej som 3x prizvukovala ze chcem aby manzel siel deti pofotit a ona ma stale odbila s tym ze tam ho nepustia. Nakoniec mu aspon deti ukazali ked boli uz zabalene oblecenw a prevazalinoch na novorodenecke. Potom mi sestricka vravela preco nebol pri nich a no ved nebol lebo henta krava nam nevypisala papier a nesiel to zaplatit. Co uz. Aj ked ma mrzi ze nemam fotky deti po porode

charlie1980
29. apr 2016

@rica1 A ako by mala zena, ktora napr. prenasa, ktorej sa ani porod nespusti, porodit inak ako vyvolanim porodu ? Ja by som tym padom nosila syna az kym by sa neudusil. Co je dobre pre dieta, je vzdy individualne. Ak dieta v 35tt vazi 1500g a nie je dostatocne vyzivovane, tak urcite je planovana sekcia najlepsie riesenie.

arwen88
29. apr 2016

@rica1 tak cez 6 cm by som ju nevytlacila...mala bola omotana pupocnikom,asi vedela,preco nejde dole..mala.som.zelenu vodu,uz potrebovala ist.von,nebolo jej.vnutri uz.dobre...tym.nechcem obhajovat sekcie,sle som vdacna,ze vdaka nej je moje.dieta.ok

charlie1980
29. apr 2016

@xevulax No to bolo teda ozaj od nej tak strasne vela, vypisat Papier a zorganizovat....neviem, no, ja som vsetko vypisovala do papierov pred nastupom, ci chcem epi, spinal, celkovu, kojit, nekojit, otca pri porode ano/nie, proste vsetko nachystane a vyplnene. Ale tak Co uz, sme na Slovensku😄 Bude to asi u mna o nervy tiez, ked 1.porod isiel tak hladko Co sa tyka zdravitnickych sluzieb. Ani ten spinal v NZ mi nejde do hlavy....to tu nemame jedineho odbornika ? 😄 No koniec sveta 😄

rica1
29. apr 2016

@charlie1980 áno samozrejme že treba vyvolat porod zvlast pri prenasani, prenasanie ma pre deti len nevyhody alebo teda viac nevyhod ako výhod, ale to bolo myslené na margo toho že hore sa písalo že mala sa nenarodila že ju vyoperovali a to som chcela tým že dieta keď je rozhodnuté sa narodit a spustí sa porod sám je to ideálne a potom je aj jedno ako ten porod skoncí ale že keď je plánovaná sekcia moze to byt niečo podobné ako to že porod začnú umelo vyvolávať , a prenášať by som nechcela veru , je to veľmi nebezpečné ☹

rica1
29. apr 2016

@charlie1980 a súhlasím aj stm že ak nie je dobre vyživované tak sekcia je najlepšie riesenie, ale je to pre tie deti v tom momente tažšie keď idú sekciou nepripravené , ale následne ja neviem nemáme z okolia skúsenosti že by deti ktoré boli sekciou boli na tom horšie ako tie čo sli prirodzene..

xevulax
29. apr 2016

@charlie1980 no mne vypisovala papiere dole na prijime aj to ma pred tym v bolestiach posielala domov ze nech santto este trochu rozbehne darmo som.jej prizvukovala ze mam planovanu sekcii lebo cakam dvojicky tak.naco sa ma nieco rozbiehat. Aspon na rizikovu ambulanciu ma poslala kde zrovna mali obed pred rizikovkou som.misela este na sono. Z rizikovky ma doktor hnal naspat na prijem. Super takto v bolestiach behat po nemocke. A ppaiere sa jej zachcelo vypisovat az ked mi praskla voda- pred tym na mna este nabliakala ze ako mozem vediet ze rodim 😁 uplna krava ja som si tam tak hresila. Hlavne ze sa si znamou vykecavala. Este mi stihla zapatrosit aj vysledkybpredoperacnych vysetreni na poslednu cjvilu ich nasli onak by som zas emusela cakat kym vezmu krv a urobia v labaku... no.katastrofa. mam na nu velmi tazke srdce.ae hlavne som stastna ze deti su zdrave a boli ok

rica1
29. apr 2016

@xevulax ach boze takýto prístup☹ a to stále je takto v každej nemocnici porodnici sa najdu takýto ludia ☹ je to otras proste

lucka527
29. apr 2016

No ja som mala prvy prirodzeny pred 6 rokmi a tdrazpred 3 tyzdnammi sekcia a rozhodne bol pre mna prirodzeny niekolkonasobne leppsii ... paar hodin bolesti ale potom ked vytlacis babtko nejako "zabudnes" na cele bolesti .. teraz 3 tyzdne po sekcii a stale niesom plnefunkcma dost obmedzujuce je cele zotavovanie po sekcii

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre