Popôrodná depresia. Vyrozprávajte sa

sunny6
11. apr 2006

Ahojte mamicky,zakladam novu temu a to poporodna depresia.Ja mam teraz 6 mesacne babo a som stastna 🙂 ,ale prve 2-3 mesiace boli tazke.Navonok,pred ludmi som bola v pohode mamina,ale sama a pri partnerovi som bola zamknuta a mala som dni ked som len plakala bez priciny.Otvaram tuto stranku nielen pre babenky ,ktote tym presli,ale aj pre tie,ktore maju prave teraz podobny problem a nevedia co sa snimi deje a chcu sa o tom porozpravat,alebo si aspon precitat prispevky.Tymto vam chcem povedat ,ze je to normalne. 😉

alby2014
1. sep 2016

@lenulienka86 tak si potom aj masochista prepac. Moje dieta, ked vstavalo o piatej, dostalo mlieko, a dve hracky do postielky a ja som si lahla este na 40 minut a postupne zacal spavat normalne. Neskacem okolo neho, odmietam byt helikopterova matka, ked ryci, ze chce ist na ruky, ked krajam mrkvu a ja ju musim dokrajat, lebo inak by nemal, co obedovat, poviem pockaj ( to je asi moje najoblubenejsie slovo), necham rycat, dokrajam a az tak vezmem na ruky. Ked sa tocil pri prebalovani, normalne mesiac som ho nutila lezat a cuduj sa svete lezi, lebo pochopil, ze za 20s to ma z krku, nebeham za nim s jedlom, bud je v stolicke, alebo neje. Chapes, proste si to zjednodus, lebo sa zblaznis, ak ti vyhovuje, ze nemas na krku domacnost, najmi si niekeho na upratovanie, ja to tak mam a serem na to, co si svet mysli, a ked som nemala, razila som heslo, ze nie podlaha, ale moje dieta ma potrebuje viac.
Ak mas monkoidne skolny, plus problemy so spankom, stale plati moj bod jedna....lieky dnes dokazu divy. Ja som sa nenastval, ze si egoista, aj ja som.... tiez som 8 mesiacov odsavala pri druhom uz kaslem uz dam sunar, ale preto, ze mam pocit, ze si kvoli vysnenej buducnosti, neuvedomujes ake krasne veci ti unikaju. Inak deita nepotrebuje bio maso, nepotrebuje kazdodenne zazitky, potrebuje vyrovnanu matku aspon vacsinu dni v roku ( lebo zas byt vyrovnana 365 dni sa neda, povedzme si pravdu)

lenkamaxim
1. sep 2016

@lenulienka86 tvoja dcera ta nikdy nikam nezavola a nebude ziadna tvoja "partacka" a vies preco? Lebo bude mat z tohto utleho detstva voci tebe blok. Vacsinou sa radsej vyhybam takymto diskusiam,ale poviem ti ze ak by som ta niekde stretla,naplujem ti do xichtu.

lenulienka86
1. sep 2016

@lenkamaxim ked si pipne ze chce do disneylandu alebo na hawai, vtedy asi budem dobra. Som realistka a viem si predstavit ze aj dnesne deti su skazene a vypocitave.. Kazde dieta ma svoje sny a serviruje ich rodicom bez ohladu na to ci su to dobri alebo zli rodicia. A mimochodom mozno nas s muzom prestane bavit cestovat. Vsetkeho sa clovek moze presytit.
Vytaca ma lebo fakt skacem jak psychopat a rozmaznavam ju na moj ukor ale zas na 99% su splnene vsetky jej vrtochy potreby aj nepotreby.
Neviem preco by si mi mala plut do ksichtu. Zato ze uz padam z noh na hubu od neustaleho obskakovania? Som z toho na nervy prasky soky ale zda sa ze to utiahnem. Preco to tak robim neviem. Mam taku povahu ze vsetko co robim tak nie na 100% ale na 200% ci sa mi paci ci nie. Ci si uzivam ci nie. Sluzba mi je zverena. Mozem trosku pouvazovat nad upratovackou aj ked zo zvyku si to neviem predstavit ze mi niekto umyva okna 🙂 ci podlahy. Trosku som sa zrovnala odreagovala na nete kym mam na navsteve svokrovcov a pomahaju mi uzdravit sa. Ale zeby som tu travila tolko casu za bezneho dna.

lenkamaxim
1. sep 2016

@lenulienka86 sama to pises aka si puntickarka a nevies si to zadelit =tvoja chyba... Mne nepomaha ani svokra ani moja mamina uz nemoze,mam zdr.problemy,jeden vajecnik,chrbtica atd mohla by som pokracovat,muz ma pracu,kde je potrebna 100% sustredenost takze ziadne nocne vstavanie z jeho strany sa nekona. Nas maly od narodenia kolikoval,reflux a dodnes sa mi v noci dusi. Okrem toho je narocny,stale mu vymyslat aktivity,vyzaduje 120% pozornosti... Napriek tomu,ny som nikdy nedokazala byt taka bezcitna ako si to tu prezentovala ty. A aby som nezabudla k malemu v noci vstavam niekedy 3x niekedy 10x. Su mamicky ktore zaziju depresiu ci uz poporodnu alebo inu ALE namiesto toho aby sa lutovali,nadavali a opustali sa to riesia.

miax3
1. sep 2016

@sunny6 ahoj ja som si prešla takýmto niečim 2x a 2x som skončila na antidepresívach keby niet ich tak neviem čo by bolo so mnou

lenulienka86
1. sep 2016

@juliet86 dik za typ. A to su volnopredajne veci? Ci to musi imunolog odklepnut ten imunovaxom. Nedavam si ziadne lieky ale asi by som mala. Naozaj potrebujem lepsiu formu. Lebo radost z dna mam iba vtedy ked nesedime doma. No a vsetky vylety tury kupaliska si vyzaduju zdravie. Inac sa trapim z choroby do choroby. Ani behavat nechodim teraz lebo hned na druhy den kaslem jak tuberak. Buduci rok uz budem mat cas chodit po doktoroch. Mama bude moct postrazit. Teraz s malou urcite neidem za lekarmi.

dominikav123
1. sep 2016

@lenulienka86 tvoje jednoročné dieta ma vrtochy ? Moja suseda ma ročnú dcéru a jej jedine potreby su vŕtať sa v piesku pol dňa a druhu polovicu byt pri mame. Veď to je uz skoro autonómny človek.
Nenapadlo ta ze mozno je tvoje dieta upistane a náročne preto, lebo z teba cíti tu totálnu otrávenosť až nevraživosť ?

lenulienka86
1. sep 2016

@lenkamaxim ved premyslam ze to idem riesit. Zatial ako prvykrok chcem dat doporiadku fyzicke zdravie nech nemam pocit ze to kmitanie kolo adelky ma nici. Lebo ja ten pocit mam. Myslim si ze je to z toho ze rano ani caj poriadne nehrknem do seba a uz ju kocikujem ci prsi snezi alebo svieti slnko. lebo tak spava. /o 8.00 je uz unavena a nevie mi zaspat v postielke tak ju nenutim kedze pekne zaspi vonku v kociku a aj tak mi treba ist rano do obchodu/ po zobudeni velmi rychlo vsetko porobim od varenia vyvesenia pradla upratania. Vsetko sa snazim do hodiny lebo chceme ist vonku aspon na ihrisko niekam. Ved darmo ze uz bola von ked iba spala v kociku. No tak rychlo rychlo robim nech kolo 10tej uz konecne ideme medzi deti. Zjem iba zapochodu nieco. Vyefy mavam najviac "hadok" s adelkou lebo robim co mozem a ona mi furt pisti za nieco. Ako kazde dieta. Len s tym rozdielom ze ja to neviem ignorovat a pokojne si varit. Neviem ju nechat ricat a strasne ma to stresuje hecuje. A ked uz sme vonku uz je dobre. To len dnuka mame rychle peklo ale urcite ja nelezim v posteli s rezimom ze dieta sa musi naucit dat mi klud a cas pre mna. Nie nie. Fofry vonku krat sa. Prisaham ze sa mi nechce a uplne bezne v horucke idem. A kedze adelka odmieta ist na kociku tak ju vlacim v rukach pripadne v nosici ovesana taskou cross body aby som mala pre nu vodu banan plienku. To chcem vidiet kto ide s pred 2hodinami vytrhnutou osmickou /chirurgicky 90minu zakrok z kosti!!!/ s dietatom 10kilovym na rukach hrat sa do piesku. Fakt. Ono je rozdiel ked zena ma na haku dieta a robi si z mayerskej dovolenku. Bum ohradka kavicka cigaretka ked rocne decko este ani nechodi a ked mas to tempo trosku inac nasadene lebo dieta chce chce chce a robis tak ako dieta chce. To fakt vycerpe. A ani by ma to az tak nevycerpalo kebyze mi zdravie taha ten napor. Su dni ked sa ani nezamyslim ci vladzem ci nie. Ale ked som chora tak vzdy sa snazim "prehovarat" malu nech sa trosku spamata a nech aspon pol dna neideme von. /este taky den nebol odkedy sme doma z porodnice zeby som nesla ja osobne aspon na hodinu s adelkou von. Aj so strhnutym nechtom som sla a na atb cely tyzden po slnku samozrejme. / Od porodu sa so mnou deju rozne zdravotne veci a ked sa nedeju tak si dam vybrat z kosti zuby mudrosti ci strhat vrasteny necht. No a aby potom clovek fungoval ked ma 6 stehov v ustach. Tiez bez pomoci. Ved som to uz pisala ze som v ba bez rodiny iba s muzom. Nastastie nie je neurochirurg zeby nemohol byt v noci hore a ked je doma tak v osobnom volne sa starame o malu 50:50 ja nakrmim v noci kolo pol 1 a on kolo 4tej. A vstane ku nej aj pred 6tou. Jeho nezobudi len tak.
Inac nie som zatial presvedcena ze potrebujem psychiatra ved nie som zrutena cely den od rana do vecera. Hej chytam nervy na dieta a stava sa to bezne aj kazdy den na par minut. Niekomu sa toto stane iba raz za tyzden ze ma sto chuti plasnut po riti. Ale je nejaky limit? Ze toto je este ok a toto uz nie?

lenkamaxim
1. sep 2016

@lenulienka86 pracu mojho muza si takmer uhadla.. Vidim,ze ty mas stale svoju pravdu a pokladas za normal taketo vystupy,bud si ista,ze su maminy ktore su na tom ovela horsie ako ty. Drzim ti palce uz kvoli tvojej dcere

wejky
1. sep 2016

@lenulienka86 potrebujes vypnut, nie si stroj a toto je na zrutenie, skor ci neskor, si clovek tvor, ktory ma tiez svoje potreby a energiu potrebujes odniekal nacerpat (riadna strava, oddych, psychohygiena), aby si sa vladala venovat dietatu a domacnosti, zacinas ist na psychofyzicky dlh a tabletky myslim len narobia sarapatu v organizme..trosku prehodnot aj postoj ku sebe samej a nestavaj dieta na piedestal nad vsetko, kedze ty si ta, ktora ho ma viest aj urcovat hranice a nie nechat so sebou mavat

lenulienka86
1. sep 2016

@dominikav123 nie lebo vonku je so mnou uzasna. Neciti ziadnu nevrazivost. A mimochodom to ze mam nervy a zdravie ja v kybli to ona nedostava pocitit. Dnuka mavame zrana boj a aj poobede ked si dovolim nahodou sadnut k telke s mobilom. No tak to neexistuje. Ona vzdy vyhra. Skratka pisti ze chce mobil alebo ovlafac. Pisti ze chce noz do ruky ked jej krajam nieco. Ked varim tak ju musim vziat na ruky. Ako kazde dueta pisti doma lebo chce chce chce robit veci co nemoze. Kazde dieta chce vidiet co mama vari.. no a ja nedokazem ignorovat to dupkanie mravcanie vam ostatnym to nevadi mne strasne. Ale ked ide vonku tak tam moze vacsinu veci takze je spokojna.. no jasne nemozem ju posadit do kocika, to vie polovica sidliska ze ju tam chcem strcit hoci ona uz chce sama ist. A viete si predstavit kolko prejde. V tomto je strasne hlavata. Jaci. No tak ju tam nestrkam. Ano obcas uz ked fakt potrebujem. Tak ju dam do kocika a basta. A strasne mi to robi zle ked jaci. Su matky co si nic z toho nerobia ved je to normalne. Ale moja povaha to preziva. Oj kolko krat vidim mamicku jak sa jej dieta jeduje ale seru na to. Proste nebudu tlacit kocik a decko v rukach vlacit len zato ze madam sa tam nelubi. No ja budem. Ponesiem ju radsej nez natahovat sa tam na ceste. /mbe sa v tom kociku fakt sem tam riadne vzprieca.
Mne aj hovoria kamosky ze jasne zdvihnem sa z ihriska ci chces ist ci nie a ide sa domov. A nik neriesi ci reve jak pavian. Ale mne to brutalne vadi. Nehovorim ze sa hanbim pred okolim ale tak celkovo to nie je nic prijemne pre mna. A radsej ju vleciem jak kobyla. Co ja viem co mala citi neciti. Je nervozna ze ju berem domov a chcela ostat na hrisku. Robi iba to iste co kazde ine dieta. Len ja som slaba povaha ze mi to vadi. Garantujem ti ze nikdy by si nepocedala ze toto je moje dieta kebyze ju vidis medzi detmi hrat sa. Ziadne extremy. Ale ani zase vrtochy zeby bola nejaka panovacna nespratna a bila deti ci nevedela sa pekne pohrat s inymi to nie. Ako ano je smela a minimalne 4 al.5 mesiacov ma naskok. Jej rovesnicky casto este ani nechodia a nie tam lozit po smykackach a doma organizovat a prekladat veci po celom byte. Ale zeby bola utiahnuta alebo pomalsia v niecom alebo zeby sla za vsetkymi inymi okrem mna to vobec nie.

lenulienka86
1. sep 2016

@lenkamaxim hej inac moj muz je velmi hrdy na seba a vsade sa tym rad pochvali ze od polroka vstava ku malej uz aj on. Nebol s nou este nikdy 24h sam ale viem ze by to zvladol lavou zadnou. Podlana je to fajn ked si dieta buduje vztah aj s otcom. Nie je to tak ze by som to nezvladla byt aj uplne sama v strede vesmiru na nu. Este viac by som si pohundrala ale paci sa mi to ze muz sa pekne stara da mlieko prebali. Ved je otcom. Ked aj maju ine zeny tazsie ale bud lamentuju dovnutra alebo si to uzivaju uprimne. Alebo mnohe nepriznaju ze im to je tazko a predstieraju radost.

lenulienka86
1. sep 2016

No nic dievcence uz neidem nariekat. Celkom mi uz prechadza choroba. Zas sa tu ukazem ked budem mat zapal pluc polutovat sa trosku a pripomenut si ze nie som jedina na svete ubolena vycerpana. Dufam ze som povzbudila tie co su v depke a neliecia sa na to ze to prejde. Ved mne to uz preslo hadam 100x len tak same od seba. Asi sa ma dotkol boh. Oooo nie som super mama a ani neusilujem o to. Som super v inych veciach. Tiez nemam na adelku take ocakavanie aby bola dokonolau superdcerou. Sama raz povie o 30rokov ze ako sa jej pacilo s mamkou s otcom. Mozno bude velmi milosrdna ku mne.
Proste teraz zijem tak ze milion veci nie je podla mojich predstav a neidem menit svoje predstavy. Ony tie veci sa aj tak menia bez ohladu na ne. Mam dobre ocakavania buducich dni aj ked su naivne. Poporodnu depresiu som nemala ale ked tu nejaka mamicka cita o mne tak si aspon pomysli ze aha tu zije zenska co ma aj po roku co robit aby zvladla bezny den. Nechce sa liecit bo si mysli ze to nepotrebuje. Len tak si preziva. Ma vsetko v pohode a aj tak neskace 2metre 20 len tak. Niekedy je normalne aj cely den sa neusmiat. Ked sa stanes matkou to este neznamena ze MUSIS sa tvarit jak sfetovana. a tiez to neznamena ze teraz musis mat doma hnoj lebo iba v spinavych bytoch su deti stastne.

nevenka
2. sep 2016

@lenulienka86 no ja nemam vela casu, ale napisem jedno uz len - mas dieta a uz nikdy nebude tak ako bolo pred nim. Nikdy. Bud sa s tym vyrovnas alebo nie. A bude z teba neurotik a to dieta casom mozno tiez...nejakym sposobom ta to dieta zmeni a ty ani za svet nechces pripustit tuto zmenu, ktora je nutna, aby si mohla normalne fungovat. Zit minulosťou a budúcnosťou nie je cesta. To nejde. A mne je strasne divne, ako rozprávaš o ročnej dcerke, ja mam tiez ročnú a pre mna je to este take babo, ake vrtochy, prosim Ta? Skusa, to je vsetko, nejake hranice uz musis vytýčiť, ale to je vsetko, este ani moj 2,5 ročný nie je schopny vnímať tolko co by som si mozno predstavovala alebo si predstavuje moj otec napriklad. Ja dcerku kojim este a niekedy aj 6x za den plus v noci 2-3x, spim prerusovane max. 5/6 hodin denne, pomaly idem odstavit na noc, ale ma zdravotne problemy a materske mlieko jej moze len pomoct, to kravske nevie. Lieky mozu docasne pomoct, ale chce to aktívny pristup z tvojej strany, aby sa to urovnalo...drzim palce, aby si aspon skusila si s dcérou budovať krasny vztah, zaslúžite si to obe, ale si to ty, ktora ju to musi naucit, to same dieta nevie...a deti iba zrkadlia nas rodicov, kolkokrat som si to vsimla uz...

silvika99
2. sep 2016

Ja Len chcem vsetky baby po porode co maju diagnostikovanu dwpresiu ubezbecit....nebojte Sa nebudete tak rozmyslat po roku....

juliet86
2. sep 2016

@lenulienka86 imunovaxom ti predpise aj vseobecny lekar a baciltrafil je volnopredajny. Necakaj a najdi sposob ako skocit k lekarovi. Drzim palce

juliet86
2. sep 2016

@lenulienka86 trosku mi ti znie ze si otrokom svojho dietata. Mecudujem sa ze sa citis nestastne v tejto pozicii a adelka zrejme tiez. Mozem ti poradit jednu vec? Napis do centra pre rodinu kvapka. Sidli v dubravke a mozes tam ist aj s dietatkom. Som si ista ze vam budu vediet ukazat ine moznosti ako sa s adelkou citit spokojnejsie. Drzim palce.

93simona93
1. nov 2016

Ahojte maminy. Som tri týždne po pôrode. Bývam sama s dvoma deťmi a mávam depky,placem . Cítim sa velmi osamelo :( najhoršie je to keď ide večer. Domyslam si aj že mám stavy na odpadnutie. Taka úzkosť.. Je to veľmi strašný pocit. Neviem čo mám robiť aby som sa ukludnila. Dosť sa mi aj hlava točí po narkoze ale to je už asi na inú tému.

nevenka
2. nov 2016

@93simona93 ahoj, no si pomerne skoro po porode, do istej miery su to normalne pocity, ktore mas a hlavne, ked si sama...☹...musi to byt naozaj tazke. Nemas nejaku kamosku ani? Rodinu blizko? Ja by som na to sla najskor takto, vela spravi, ak Ti moze niekto postrazit deti, nieco uvarit a ty si oddychnes, alebo sa s tou osobou vykecas. Ja som mala stastie aj teraz a to je uz 14 mesiacov po druhom porode, dcerka mi zle spava a znova som do toho padala. Do!toho syn so vzdorom...pomohla mi takto mamicka z okolia, mozno v nejakom materskom centre by sa dakto nasiel. Ak nie, kludne zavolaj nejakemu doktorovi, vacsinou su ochotny po porode zenu zobrat a kludne ked prides aj s babom, ak ho naozaj nema kto strazit a ak kojis. Ja predpokladam, ze to kludne moze byt aj fyzickym vycerpanim, ked spominas aj to to tocenie hlavy. Chcelo by to oddych, a ked je naozaj zle, ja mam poruke Lexaurin, ale este som si nedala, mne stacilo si pospat a dat medovkovy caj a vyrozpravat sa, vyzurit doslova...dostat pocity von...drzim Ti palce...

silvika99
2. nov 2016

Mne sa od prejavila 4 den od porodu. Tak keď sa to graduje navstiv lekara 😐

paca1994
18. nov 2016

Dobry den obraciam sa na vas s prosbou o pomoc.Som druhorodicka mala ma 2 mesiace a uz druhy den mam uskostne stavy.Ano asi je to poporodna depresia som si toho vedoma.Lenze s malou som sama doma vsetko je len namne pretoze muz chodi domov raz za tyzden a aj to na jeden den.Ja sa cely den nezastavim od malej k domacim pracam a cele dni sa to takto toci.Nemam sa ani skym porozpravat a uz fakt citim ze sa to zodna na den zhorsuje.Prosim poradte co mam robit?Len mi neradte lekara prosim lebo muz by si myslel ze som blazon.On taketo veci nevie pochopit a este by mi zato vinadal.Dakujem krasne

lenkamaxim
18. nov 2016

@paca1994 Ahoj,osobnu skusenost nemam, ale na tvojom mieste by som skusila bachove kvapky,kocky tu spominali ze im to pomahalo. Tiez medovkovy caj alebo su aj caje "na nervy". Ak by ti mal kto zavarovat aspon na hodinku bolo by super,ked nikto z rodiny tak aspon kamoska nech pokocikuje trebars len po ulici pred domom. Drzim palce! Si silna zena,zvladnes to!

mia021102
18. nov 2016

Urcite je narocne byt sama s babom.Moj drahy chodil na zaciatku skor z prace.T.j. Okolo 4-5 a bola som stastna,ze sa v tichu osprchujem.Inak vacsinou chodi ked uz je maly v posteli.Aj cez vikend.Do roka ani riadne neviem o svete.Maly bol narocny....Po dvoch uskostnych dnoch nemas depresiu.Je jesen,je skoro tma a to je nanic.Skus caje,sedativ PC.V lekarni Ti poradia.Ale ak sa skutocne budes citit dlhsie zle,skutocne treba psychologa.A manzel?Nemusi to vediet a okrem ineho,je na zamyslenie,ze by bol taky necitlivy.Psych.problemy su vazna vec!Ja som sa liecila pred par rokmi z depresie a teraz som chodila k psychologicke a skutocne mi to pomohlo.Vykecala som sa ....

paca1994
18. nov 2016

S manzelom je tazsko lebo mi do toho este pridava vycitkami aka je moja rodina a podobne.Nechcem mu to hovorit lebo mi to neuzna a povie ze si vymyslam a bude nervozny.A mozem lieky na ukludnenie ked kojim?

lenkamaxim
18. nov 2016

@paca1994 Opytaj sa v lekarni ale myslim,ze nejaky Persen alebo spominany Sedatif Pc sa moze. Ale urcite sa opytaj v lekarni

mia021102
18. nov 2016

@paca1994 sedativPc sa moze.V lekarni Ti poradia.Urcite si pomoz,stastna maMa=stastne dieta♡Neviem kolko mas rokov,ake mas zazemie.Ale davaj si pozor na seba a na svoje zdravie!Ked muz nie je chapavy ,je to tazke....✊

paca1994
18. nov 2016

@mia021102 dakujem snazim sa len je tobtazske kedze sme sa prestahovali nikoho tu nepoznam tak som na vsetko sama a kedze kurime krbbom lebo v tejto dedine nieje zavedeny plyn tak musim aj drevo rubat.Normalne mi to ide na mozog.A dakujem za rady

adkakov
24. jan 2017

Ahojte mamicky, prosim ma tu niekto taku skusenost po porode ze nemoze spavat pri babatku ani jest? Mam nonstop stres, krce v zaludku, najviac depresivny stav zacina v noci a trva do rana...uz som bola u psychiatra, zatial som odmietla antidepresiva ale bojim sa ze sa tomu nevyhnem lebo ma prestal bavit zivot, z babatka sa zatial neviem tesit...je tu niekto taky kto to zazil a presiel si tym? Dakujem

silvika99
24. jan 2017

@adkakov čim skor lieky nasadiť a prestať kojit a psychoterapia

tyaja5
24. jan 2017

Co tu citam, tak ste si teda uzili. Ja som mala poporodnu depresiu kratko, len zo par tyzdnov ale stacilo mi.. A ked citam, ze niektore aj dlhsie, fu to neviem co by som robila asi by som isla k tej psychologicky a nech mi da prasky. Mne nastastie pomahal dost moj partner svojou podporou a stale pri mne stal

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre