Čo mám platiť, aby som po materskej dostala podporu?

jarabicka
6. nov 2009

Ahojte baby poradkyne, chcela by som vám opísať moju situáciu...keďže končila firma a hromadne prepúšťala môj pracovný pomer skončil k 31.03.2009...10.04. som nastupovala na materskú, čiže ešte v ochrannej lehote...malinký sa mi narodil 24.05.2009...materskú som brala do 22.10.2009 a od 23.10 som na rodičovskom príspevku...chceli by sme aj druhé dieťa, nehovorím, že hneď, ale časom áno...mala by som si aj niečo priplácať ked som na príspevku, aby som mala potom nárok na podporu keď sa po materskej nezamestnám???...alebo mám isť z tejto materskej na ďalšiu, či ako to riešiť???

Budem rada ak mi poradíte lebo vôbec sa v tom nevyznám..dakujem pekne...

standa82
6. nov 2009

Jarabicka, môžeš si platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti. Pokiaľ sa nezamestnáš a chceš sa poistiť peniažkami.
Ak by si chcela ísť opäť na MD, tak si najneskôr do 8 t.t. uzavri DNP z max.VZ (1084,55 eur a mesačný poplatok je 47,7 eur), aby si mala čo najvyššiu materskú, ktorá je teraz cca 600 eur. To by si dostávala cca.6 mesiacov a potom by si prešla na RD.

jarabicka
autor
6. nov 2009

Standa ďakujem veľmi pekne za radu, ale ešte by som sa ťa opýtala???kde sa platí to dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a aké má výhody???...a čiastka aká sa tam platí???:..

standa82
6. nov 2009

Poistenie, tak ako aj iné poistenia podobné sa platia v SP. Musíš sa ísť zaregistrovať, vypísať tlačivo, určiť si VZ a z toho platíš každý mesiac.Zistím ti viac a napíšem.

standa82
6. nov 2009

Toto som ti našla:
Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti platí poistné na poistenie v nezamestnanosti 2 % z vymeriavacieho základu.
Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne,
ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba A alebo
poistencovi, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol
dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní a

b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca – osoba B alebo

3. ak fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie
uchádzačov o zamestnanie, nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok a nesplnila podmienku trvania služobného pomeru
na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo nesplnila podmienky nároku na invalidný výsluhový dôchodok podľa zákona o sociálnom
zabezpečení policajtov a vojakov, a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola
poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba C.
Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu.
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu u osoby A alebo osoby C je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu u osoby B je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
Max.VZ je 2 674,90 EUR a minim.VZ je 295,5 eur.

kisska
6. nov 2009

jarabicka - ja len doplnim standu - to dobrovolne nemocenske poistenie je dobre zacat si platit trosku skor, lebo ked zacnes az v tom 8tt, nebudes splnat zakladnu podmienku 270dni trvania poistenia v poslednych dvoch rokoch pred nastupom na (druhu) matersku. Nemusis hned, lebo este stale sa ti zapocitavaju aj dni poistenia z tvojho posledneho zamestnania, ale ked chces neskor, treba na to mysliet. Lebo 270 dni je 9 mesiacov a to nestihnes, ak si zacnes platit uz ako tehotna. 😉