Dobrovoľné nemocenské poistenie. Akej poisťovni platiť a koľko?

janulka33
5. máj 2008

Ahojte, neviem, či mi niekto vie poradiť ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia. Počula som od známej, že ak si ho niekto dostatočne dlho platil, má v budúcnosti nárok na materskú aj od poisťovne, nielen od zamestnávateľa. Momentálne pracujem od augusta 2007 ako opatrovateľka v Rakúsku, doma si platím akurát povinné zdravotné poistenie. V auguste 2008 s tým chcem skončiť a pokiaľ sa podarí, chcela by som čo najskôr otehotnieť, pretože mám už 33 a môjmu synovi by sa už zišiel súrodenec. Keďže po návrate z Rakúska nemám istotu, že získam svoju pôvodnú prácu, je možné, že budem nezamestnaná a ja by som sa preto chcela predpripraviť, aby som potom nezostala s minimálnou materskou.
Vedel by mi niekto poradiť, ako by som mala postupovať- akej poisťovni sa to platí a aká suma?..., lebo čas sa krááááti.

Ďakujem 🙂

jaduska
5. máj 2008

O dobrovoľnom nemocenskom poistení (DNP) je tu popísané dosť veľa v iných témach. V podstate ide o to, že sa prihlásiš v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Stanovíš si vymeriavací základ, z ktorého chceš platiť. Kým nie si tehotná, tak ti stačí platiť si to z minimálneho vym.základu (momentálne z 8100 Sk). Platí sa, ak si to dobre pamätám 4,4%, čiže to vychádza mesačne 357 Sk. Ale týmto si nie som 100% istá, dúfam, že sme dôjde gapa a napíše to presne. Ak otehotnieš, zmeníš si vymeriavací základ na maximálny a máš šancu dostávať materský príspevok cca 15000 sk. Nemocensky poistená musíš byť min.270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú/pred pôrodom/.

gapa
5. máj 2008

súhlasím s jaduskou, že zatial stačí sa prihlásiť z minimálneho vym.základu a tie sumy sedia. 😉 Ono pripravuje sa zmena zákonu od 1.1.09, takže neviem ako to bude pri súbehu prac.pomeru a dobr.nem.poistenia, či to bude možné. Ale na tvojom mieste by som si ho začala platiť, aby ti začala plynúť doba nemoc.poistenia. (Ja napr. som si ho tiež platila, a nakoniec som ho zrušila, kvôli zamestnaniu, ale mala som zadné vrátka)

janulka, pozri napr. tuto (v téme "lepšia materská?" je to na fore, volná diskusia) hlavne strana č. 4 som niečo popísala od DNP:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
a potom sa ešte spýtaj.
prípadne aj na www.porada.sk je viacero ludí, čo vedia poradiť

martina09
7. máj 2008

Ahojte, na tejto stranke som prvy krat a chcem sa spytat na nieco,co som pocula od kamaratky o platbe 150 Sk /dobrovolne nemocenske poistenie. Som zamestnana, od 20.06.2006 som na materskej dovolenke. Pocula som, ze ak si neplatim uvedenu sumu, tak v pripade, ze sa vratim do zamestnania po uplynuti 3 rokov a moj zamestnavatel ma prepusti z organizacnych dovodov nemam narok na podporu v nezamestnanosti. Dufam, ze sa tak nestane, ale zaskocilo ma to a teray neviem....... Ak mi vie niekto k danej veci poradit, tak vopred dakujem

emogeon
7. máj 2008

martina zacni si platit do fondu v nezamestanosti uz teraz, aby si po materskej mala narok na podporu,mozes platit kolko chces o to viac dostanes,ale bohvie co zase bude nove po 3 rokoch... 😉

gapa
7. máj 2008

martina, predpokladám, že tvoj pracovný pomer (PP) je na "dobu neurčitú" (ak nie oprav ma, odpoved by bola trochu iná).
Podla teraz platného zákona, ak sa zaregistruješ do evidencie uchádzačov o zamestnanie, tak sa sledujú štyri roky spať. Ak máš v tomto období nejaký PP na dobu neurčitú, tak na získanie nároku na podporu musíš splniť podmienku, že si bola v posledných 4-och rokoch aspon 3roky (t.j. aspon 1095kal.dní) poistená v nezamestnanosti (či už zo zamestnania alebo dobrovolne).

Zo zamestnania si bola poistená v nezamestnanosti (PvN) len počas materskej dovolenky (ak nie si osamelá a narodilo sa ti len jedno dieťa, tak MD ti trvala predpokladám 28týždnov od 20.6.06 cca do 2.1.07), od nástupu na rodič.dovolenku ta zamestnávatel odhlásil z poistenia v nezamestnanosti.
Ak je tvoje dieta narodené cca 31.7.06 a napr.od 1.8.09 (den po dosiahnutí 3-och rokov) by si sa zaevidovala na UP, tak v období od 1.8.05 do 31.7.09 by si musela byť aspon 3roky PvN. Zo zamestnania si bola PvN v období od 1.8.05 do 2.1.07 (cca155dní). Ak by si sa aj hned dobrovolne PvN, tak od napr.9.5.08 do 31.7.09 môžeš získať ešte 449kal.dní- čo je málo! Takto by si získala len 604dní a na nárok na podporu potrebuješ 1095dní. 😠 😠 😠 Takže bohužial, podla mna sa ti platiť dobr.PvN už neoplatí, lebo ti po dosiahnutí 3-och rokov nárok na podporu nevznikne. Ak by medzitým zmenili zákon v prospech mamičiek, možno oplatí, no toto ti píšem podla teraz platného zákona.

Ešte taká rada (možno síce príliž popredu, no pred ukončením RD si to skús nanovo pozistovať). Ak ti ponúkne zamestnávatel dohodu o ukončení PP z organizačných dôvodov (nadbytočnosti s odstupným), nesúhlas s nou, ak nebudeš mať prácu. Nech ti dá on výpoved z organizačných dôvodov (nárok na odstupné "podla teraz platných zákonov" by si nestratila). Potom budeš zamestnaná ešte aspon 2mesiace aj niekollko dní (resp. 3aniečo podla odpracovaných rokov u neho). Po ukončení PP budeš aspon 42dní v ochrannej lehote (OL) pre nem.poistenie (pre nárok na prípadnú PN,očr). A ak by si bola náhodou tehotná pri ukončení PP, tak OL je 6mesiacov. Ak by si však bola tehotná, tvoj PP sa skončil posledným dnom rod.dovolenky a už by si sa nezamestnala (ani sama nepoistila), nemala by si nárok na materskú. No to už "velmi predbieham", lebo nikto nevie, či toto (teda niektoré § zákonníka práce a zákona o soc.poistení) budú platiť aj o rok. 😖 Potom sa porad, ak bude problém. No odporúčam na www.porada.sk (je tam viac skúsenejších hláv)

martina09
8. máj 2008

Ahoj Gapa,
velmi pekne ti dakujem za odpoved aj dalsie rady. Ano moj pracovny pomer je na dobu neurcitu a u zamestnavatela som odpracovala 5 rokov pred nastupom na mersku, len ma mrzi, ze som o uvedenom nevedela /priznavam aj svoju chybu], ked som aj bola na SP spytat sa ci je este nieco na co som zabudla, tak ma na to nikto neupozornil. Aspon budem v buducnosti doslednejsia..........

gapa
12. máj 2008

martina09, ani sa ti nečudujem. Ja som tiež o tom dobrov.poistení v nezamestnanosti nevedela a som sa počas prvej rodič.dovolenky nepoistila v nezamestnanosti. Skoro som zostala nezamestnaná bez nároku na podporu a nemocenské, samozrejme po RD a neskôr už aj tehotná by som si ťažko hladala dobrú prácu. ☹ No chvalabohu som si v mojej situácii našla na porade rady a "zatial" zamestnaná som a aj ked sa firma zruší, už mi nárok na materské vyjde! Teda ak všetko dobre dopadne! 🙂

jaduska
12. máj 2008

Inak na také niečo ťa nikde neupozornia. Tí úradníci mi niekedy pripadajú, ako keby to išlo z ich vrecka 😠 Tiež som o dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti nevedela a to som účtovníčka a robím aj mzdy. 🤐 Ale nikdy som to (našťastie) nepotrebovala, tak ma to ani nezaujímalo.