Dobrovoľné nemocenské poistenie po novom

jankaferancova
26. sep 2012

Maminky alebo budúce maminky,prosím o radu.Ja mám z tých všetkých noviniek v hlave poriadny mix.Po novom roku chceme zapracovať na druhom dieťati a samozrejme chcela by som si prilepšiť k tej "almužne" čo od štátu dostávame platením si DNP,teraz to je tak,že si musíme platiť balík 3 poistení.Moja otázka znie,koľko mesačne musím odvádzať soc.poisťovni,aby som dostala aspoň tých 800 eur?Myslím,že sa to nejako počíta...Ďakujem krásne 😉

jankagun
26. sep 2012

ahoj,no mne vypocitali(sice neviem ako a z coho) ze by mi DNP vychadzalo na cca 160 eur mesacne 🙄 (co je u mna nemyslitelne) -..takze neviem ako to pocitaju a ci je to pri vsetkych tak...asi najlepsie sa spytat priamo tam 🙂 ..a potom dajte vediet co Vam povedali 🙂

miss_stanya
27. sep 2012

@jankagun @jankaferancova ano, aj mne to vyslo nejakych 160 euro mesacne, akoze zaklad DNP :( to si mozu nechat pri tej biednej materskej...radsej si to usetrit do pancuchy a potom si z toho uzivat matersku 🙂))

moon1979
27. sep 2012

@jankaferancova
načo zakladáš novú tému, keď je tu rozbehnutá téma na tisíc strán k tejto problematike, kde sa dočítaš absolútne všetko?

jankaferancova
autor
27. sep 2012

@jankagun no to veru neviem z čoho,ale podľa mňa spravili zle to,že schválili tie zmeny,predtým to bolo celkom ok,ja som si platila 24,30 zbytok zamestnávateľ (vraj) a vyšlo mi maximum,no potom som išla na PN tak vraj keď je žena PN zamestnávateľ nedopláca NP a tak mi vyšla z maxima presná polovica + materská od zamestnávateľa,tak to bolo super,potom som prešla na rodičovský a hrúúza 🙂 ja sa na to poriadne opýtam a samozrejme,že Vás budem o tom informovať

jankaferancova
autor
27. sep 2012

@miss_stanya presne tak 😉

jankaferancova
autor
19. okt 2012

@jankagun Ahojky,takze uz v tom mam poriadne jasno.viem velmi dobre ako Vam vypocitali sumu,ktoru mate platit mesacne.Podla vsetkeho ste vedena na soc.poistovni ako zamestnanec (mozno ste este na RD,neviem 🙂 ) a na zaklade toho je mesacna suma u kazdej zeny ina.Zeny-matky,ktore su zamestnane a su na RD,alebo aj normalne dalej pracuju a uvazuju nad vyssou materskou,tak sa im to pocita tym sposobom,ze ked si chce zena platit z maximalneho vymeriavaceho základu co je 1153,50 eur a je zamestnana,tak sa z tejto sumy odpocita hruba mzda,ktoru zarobi a potom z tej vyslednej sumy sa vypocitava kolko mesacne zena musi socialnej poistovne zaplatit,aby dostavala matersku 750 eur mesacne. Presnejsie sa odvazda 35,15% z vymeriavaceho zakladu,ktory Vam po odpocitaní ak ste zamestnana vyjde. Mne to vyslo 214,50 e 😒 to by mi ani rodicovsky nestacil na to 😖 no ked si vsak spocitam sumu,ktoru dostanem po tom ked to vyjde,tak to za to stoji,ale kde tie peniaze nabrat 😕 No co uz,som rada,ze mam v tom aspon konecne jasno 🙂

jankagun
19. okt 2012

@jankaferancova ahoj,dakujem za odpoved. ,fuuu,no zamestnaná nie som a ani som nikdajs nebola 🙂 tak tomu ze fakt uz vobec nerozumiem ze z coho to pocitaju nezamestnanym zenam,asi minim.mzdy hmm,...ja som to tiez prepocitavala,no neiveim ci sa to oplati.ta najvyssia materska sa dostava len 4mesiace alebo polroka nie?a potom sa prechadza na rodickovsky,ci ako mi to povedali...toto nahodou nevies? 🙂

jankaferancova
autor
19. okt 2012

@jankagun Janka a platila si vobec niekedy NP?Tak potom to mohli pocitat z min.mzdy ale sranda,mne povedali,ze ked je zena nezamestnana a nikdy si neplatila NP tak na zvysene materske vraj nema narok,takisto ako aj studentka,ktora napr.hned po skole otehotnie a chce mat vyssiu matersku,nema sa jej to vraj z coho pocitat.ma narok hned na rodicovsky prispevok. Teraz sa materske vyplaca po dobu 34 tyzdnov,to je nejakych 8,5 mesiaca,po novom roku to vraj maju zvysit na 40 tyzdnov. Ked to vypocitam,vyjde mi to 6375 eur za cele obdobie poberania materskej,podla toho co mi vypocitali ja zaplatim 1930,50 eur ak nie viac (podla toho kedy otehotniem),takze podla toho sa to celkom vyplati,ale nerozmyslaju nad tym,kde ma zena na to zobrat,asi dieta ostane hladne,smadne a bez plienok ci oblecenia,no hlavne,ze bude materska vyssia na chvilku 😉
ano Janka,ked ti skonci vyplacanie materskej zo SP a teda z DNP musis si vypisat prihlasku na poberanie rodicovskeho prispevku,teda podla mna "almužny" a nie rodicovskeho prispevku 😖

jankagun
19. okt 2012

ee,neplatila som si nikdy,cez VS som otehotnela takze hned som isla na MD.no to mas pravdu,ze odkial ma zena zobrat na take platenie NP. cakame dalsie babo a rozmyslame zeby sa muz nahlasil na matersku dovolenku(po tych 2mesiacoch co musim byt na materskej ja ako matka).on si plati odvody( a nie male),myslis ze by mal narok na poberanie takej materskej v takej vyske?bo jemu povedal v meste X ze nema narok na materske lebo ja ho nemam,a mne zas v meste Y ze vraj má narok kedze si plati uz 3roky odvody..ty mas nejake dobre zdroje,tu maju v tom taky bordel ze nikto mi nepovie na rovinu veci.

natalia
23. okt 2012

ahojte,neviete mi poradit ked podnikam či mam narok na najvyššiu matersku ked si platim dnp....?počula som že nesmiem mat živnost neviem čo je na tom pravdy

jankaferancova
autor
14. nov 2012

@natalia fúha odporúčala by som napísať priamo na sociálnu poisťovňu,ich adresa je noreply@socpoist.sk a oni ti v dosť rýchlom čase zodpovedajú otázku.Môže to byť problém,ale aj nemusí,teraz keď sú tam kadejaké novinky tak je človek pomaly z toho úplne popletený a nevie na čo má nárok a na čo nie 😉

zalka
19. nov 2012

@jankagun
Môže o materskú požiadať manžel, bude rátaná z jeho príjmu teda 65% z jeho priemernej mesačnej hrubej mzdy z predošlého roka.
Po skončení jeho materskej, odporúčam aby RP si brala ty. A ty pôjdeš do roboty na tých 25 týždňov či koľko to vychádza? Lebo ak nie , tak bude menej materská mng. oproti jeho platu a tvojmu rodičovskému príspevku.

jankagun
19. nov 2012

@zalka Ahoj.Dakujem za info. no ja mam zivnost,takze by som pracovala. takze ak ja nemam teda narok na matersku(lebo som nebola zamestnana,a ani som si neplatila odvody) tak priatel (nie sme zobratí) ma teda narok na riadnu matersku?

zalka
19. nov 2012

@jankagun
Ak máš živnosť a pracovala by si, tak je lepšie asi ak si necháš vyplácať RP na seba, priateľ mzdu a ty ešte ako szčo zarobíš.
Lebo materská je 65% z hrubej mzdy? Je to viac ako má priateľ teraz čistú mzdu? Vyplatí sa to? Veľmi asi nie. Treba prepočítaš.

mirojuh
20. nov 2012

Ahojte,chcel by som poradit,manzelka si platila DNPO,a aj sme ho vyuzili,lebo otehotnela a poberala rodicovsky prispevom 36 tyzdnov.Bolo nam poradene,ze ak si zacne platit uz po novom,tak staci zaplatit iba jeden mesiac a bude poberat prvych 6 mesiacov okolo 200 eur,a od siedmeho mesiaca by bala poberat to maximum,lebo ten prvy mesiac si zaplati z maximalneho vymeriavacieho zakladu.Je to tak?Dakujem za odpovede emoticon

zalka
20. nov 2012

@mirojuh
No pletieš dve na tri, ak sa prihlási z maxima na balík DNP, a pôjde na PN tak PN bude platená z minima. Ale materská už z maxima. Ale na materskú nemá nárok od otehotnenia. A navyše nepíšeš dátumy od kedy do kedy mala predtým mng. poistenie lebo ak to poistenie je dlho neaktívne tak jej už nepomôže nič.

jankagun
20. nov 2012

@zalka jaaaj inak ma az teraz napadlo,ze pri druhom dietatku sa materska nedostava,ze?iba pridavok myslim.takze sa oplati aby ostal pracovat.

lenuska26
20. nov 2012

@jankagun ...ono to tak teraz je....aj sesterke vypocitali 158....ono sa to teraz uz ani neoplati

lenuska26
20. nov 2012

@natalia kamaratka si musela zivnost pozastavit...ale neviem ci nie je nejaka zmena, bolo to min. rok

zalka
20. nov 2012

@jankagun
Ale aj pri druhom dieťati môže byť materská. Len nepostrehla som nikde presnejšie info. No u SZCO je nevýhoda tá, že ak neplatia odvody tak nárok na materskú pri druhom im nevznikne.
Nemajú výhodu reťazového pôrodu ako zamestnané mamičky.

jankagun
22. nov 2012

@zalka pri prvom dietati som ostala ja na materskej,ale neplatila som si odvody kedze som bola oslobodena, pri druhom dietati by isiell priatel na matersku(ten si ich plati 4roky ) ..no skusim sa priamo opytat asi na socialke ci kde..,aj ked si myslim ze nepovedia presne ako to je,kedze aj púri prvom jeden urad hovoril tak a druhy uuplne inak 😒

zalka
22. nov 2012

@jankagun
Hm... a nebude chýbať priateľov plat?
Lebo rodičák + plat priateľa je určite viac ako len 65% z platu priateľa .
Premýšlajte rátajte, a určite môže ísť na materskú aj partner, ale najskôr po 6 týždni od pôrodu.

lubkasungirl
22. nov 2012

@zalka podla mna,materske pri druhom a zivnosti vyjde,ak ked sa povinne odvody neplatia,ale dobrovolne ano

zalka
22. nov 2012

@lubkasungirl
@jankagun ale nepísala že si platí dobrovolne odvody do SP, a dalšia vec, ak jej posledné poistenie skončilo pred viac ako 15 mesiacmi , tak nemá šancu získať materskú ani ked sa prihlási na balík dobrovolného poistenia teraz. Lebo jej už budú chýbať dni poistenia.

Takže opri o niečo svoje tvrdenia, že jej výjde nárok na materské. Díky.

lubkasungirl
22. nov 2012

@zalka zle sme sa pochopili - narazala som len na tuto tvoju vetu: "No u SZCO je nevýhoda tá, že ak neplatia odvody tak nárok na materskú pri druhom im nevznikne. "
ok,pardon,uz nepisem,lebo som to len vytiahla z kontextu - ospravedlnujem sa

zalka
22. nov 2012

@lubkasungirl
No veru, a ono to potom mätie mamičky čo sú SZCO, a ak nájdu taký príspevok ako si napísala, tak sa vytešujú nadarmo. Práve preto som to napísala tak ako som napísala, dôležité je či platia odvody. A fakt mamičky SZCO sú v obrovskej nevýhode oproti mamičkám zamestnankiniam.

lubkasungirl
22. nov 2012

@zalka ale zalka,ale ja som napisala tiez pravdu,len som si nevsimla,ze ta kočka si dobrovolne neplatila... kebyze si szco neplatila povinne odvody, ale dobrovolne ano,tak jej to materske vyjde,chapeme sa??? 😉

zalka
22. nov 2012

@lubkasungirl
Jasne, akurát že teraz pri tých výškach dobrovolného sa to nevyplatí. A čo mám kamošky SZCO, tak všetky sa vytešujú, že nemusia vôbec platiť odvody do ZP a SP. Lebo je to drahé ...

Ja som poukazovala na nevýhodu mamičiek SZCO, kt. neplatia .. a na výhodu mamičiek zamestnankíň, za nich tiež nikto neplatí odvody za tie roky a nárok na materskú dokonca aj vyššiu ak majú šikovnú mzdárku majú narozdiel od mamičiek SZCO.

lubkasungirl
22. nov 2012

@zalka ano,to mas pravdu - neplatis,nedostanes a ze ako sa maju podnikatelia dobre na svk,vsak???

jankagun
23. nov 2012

@zalka on je podnikatel,takze by sme mali aj prijem z jeho prace,aj vyssiu matersku..to uz vidim,ze to bude na dlhe lakte.ale dakujem Ti velmi pekne za tolko info 🙂