Dobrovoľné nemocenské poistenie. prosím poraďte!

materska
20. sep 2009

Chcem si začať platiť DNP, som zamestnaná, chcem si len doplatiť rozdiel do maximálneho VZ. Prosím Vás poradte mi do akej výšky to mám platiť, čo všetko k tomu treba. Potrebujem na sociálke aj potvrdenie o výške môjho príjmu? Som v 5. tt, je ešte čas so začatím si to platiť? Aké sú podmienky, aby som získala maximálnu materskú.Dakujem pekne za odpoveď.

sofinka2009
20. sep 2009

skus ist do temy dobrovolne nem.postenie a napis gape ta ti vsetko vyvetli 🙂

anib
20. sep 2009

materska pokial viem,tak uz si si mala DNP zacat platit pred otehotnenim, pretoze ak chces mat matersku ratanu z oboch poisteni, musis mat aj z oboch splnenu podmienku platenia poistneho 270dni a pri dnp to uz myslim nestihnes

materska
autor
21. sep 2009

Mne sa prave zda, ze staci sa pripoistit do 8tt, neviem, sa mi zda.

katkaking
21. sep 2009

materska, urcite ti to nevyde...je ti to zbytocne platit. Ja som zacala ked som bola v 5 alebo 6 tt. Konzultovali sme to cez net s nejakym advokatom. Odporucil, ze nam to vyde...tak sme platili a nakoniec zmenili, resp. doplnili zakon a nevyslo nam to. Tak sme platili uplne zbytocne. Je tam totiz podmienka, ze musis si to platit 270 dni pred porodom...a tam je ten problem...ale skus sa poradit este s niekym inym, mozno sa to za tych 8 mesiacov, co to mne vypocitavali zmenilo...

maznacik007
21. sep 2009

do 8tt si to treba zmenit na platbu z maxima... aby ti to vychadzalo lebo to je 26 t + 8 t je 34 tt k nastupu na MD.... ale vsetko zavisi od datumu porodu..
najneskor k datumu porodu mas mat zaplatene 270 dni z DNP takze tak...

katkaking
21. sep 2009

ako je potom mozne ze mne to nevyslo?...moze byt ze predtym som si to neplatila...tak mi nesedelo tych 270 dni? hned ako som zistila ze som tehotna som si zvysila platbu z maxima...

maznacik007
21. sep 2009

ano katka.. preto ti to nesedelo.. lebo ked si zratas...
tak 270 dni je takmer 39 tydnov.. co si to musis platit.. a ked si zacala v 5 alebo 6 tyzdni.. tak presne o tolko ti to nevyslo.. to by si musela 5 tyzdno v prenasat aby ti to vyslo...

preto ti to nevyslo a preto sa to DNP musi zacat platit pred otehotnenim..

kukona1
21. sep 2009

kolko sa platí max.DNP a kolko minimum? Závisí to od niečoho? podla čoho sa určuje výškaDNP? 😅

materska
autor
21. sep 2009

Takze to znamena, ze ani mne to nevyjde, ja som v 5tt. Ale zda sa mi, ze Gapa v niektorom prispevku pisala, ze staci sa pripoistit v 8tt. Tak neviem, ako to teda je. Dufam, ze sa Gapa ozve.

maznacik007
21. sep 2009

tu ti gapa odpovedala

materská,
ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v odbobí dvoch rokov pred pôrodom, t.j. okrem terajšieho trvajúceho zamestnania žiadne iné a si už tehotná, tak 270dní nestíhaš. Treba sa prihlásiť ešte pred tehotenstvom, t.j. ešte pred prvým dnom poslednej menšt.

materska
autor
21. sep 2009

Dakujem, a to kde si toto nasla, nejako mi to uniklo.

materska
autor
21. sep 2009

Aha, uz teraz som si to vsimla v inej teme. Ine ukoncene nem. poistenie, ako to myslis? Som necely rok v praci, predtym som bola doma na RD.

katkaking
21. sep 2009

maznacik vdaka...ved to som aj pisala materskej, len si potom pisala ze staci si tu platbu zmenit v 8tt...tak som sa cudovala... 🙂 🙂 🙂 ale v poho, uz to nevratim...snad to vyjde pri druhom 😀

maznacik007
21. sep 2009

do osmeho tyzdna je potrebne zmenit tu platbu z max. zakladu... ale ono to aj tak mozno budu menit.. sak uvidime co urobia... 😉

gapa
21. sep 2009

maznačík, dík, si to vysvetlila.

Ak by mal napr.niekto jeden PP napr. celý rok 2008, od 1.1.09 nový PP a porodila by napr. v 10/09 a prihlásila by sa na DNP do 8tt a nastúpila na MD po uplynutí 26týždnov po prihlásení na DNP (ak sa prihlási do 8tt, tak by to malo vyjsť, ak nastúpi na MD 6týž. pred predp.term.pôrodu a nie 8týžd.pred), potom jej vznikne nárok aj z trvajúceho zamestnania (spona 270dní zo samotného trvajúceho PP) a aj z DNP (ku dnom trvajúceho DNP sa prirátajú aj dni UKONčeného nem.poistnia = ukončeného zamestnania v r.2008, takže podmienku 270dní splní).

materska
autor
22. sep 2009

Asi mi niekto stoji na kably, aj tak mi to nie je jasne. Kedze som mala len jeden PP, tak mam smolu, ak tomu dobre rozumiem a platit si DNP od 8tt je zbytocne. Ale plati to aj ked do 31.10.08 som bola doma na RD a 1.11.08 som sa vratila do prace? Tuto otazku si akosi neviem zodpovedat.

gapa
22. sep 2009

ak si čerpala RD v tom istom PP, tak nemáš ukončené nem.poistenie, takže musíš z DNP samotného stihnúť do pôrodu 270dní. Ak nestihneš, nárok nevznikne.

materska
autor
22. sep 2009

Gapa, dakujem za vycerpavajucu odpoved, uz mi je vsetko jasne, nestiham to.

vlasta21
30. jan 2010

Ahojte, som tu prvýkrát, chcela by som sa opýtať, som 3 dni DNP, ak by som v nasledujúcich otehotnela, stihnem tých 270 dní do pôrodu a budem mať nárok na vyššie materské, alebo musím 6-8 týždňov pred pôrodom byť už tých 270 dni poistená.

lubica69
3. feb 2010

vlasta21 podmienka270 dní musí byť splnených do dňa pôrodu nie v den nástupu na MD čo je 6-8 týždňov pred 😉
a platíš si ju z maxima?Lebo výška sa dá meniť až po 6 mesiacoch a do pôrodu musí byť splnená aj podmienka nepretržitých 26 týždňov platenia takže posledná zmena aby ti to vyšlo je možná okolo 6 týždňa tehotenstva
Bacha aj na to!

vlasta21
4. feb 2010

Ahoj LUBICA69, ďakujem ti za odpoveď na moju otázku 🙂Maj sa krásne, ahoj

vlasta21
4. feb 2010

Ešte by som sa chcela opýtať, takže ak by som bola tehotná tak v 6 týždni najneskôr by som si mohla požiadať o zvýšenie, to znamená pol roka pred pôrodom, aby som už platila z najvyššej mzdy?

gapa
4. feb 2010

vlasta,
ešte aspon jeden cyklus počkaj, lebo ak by sa podarilo hned, tak to asi nestihneš, lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr. a môže trvať niekedy len 38týžd. od prvého dna PM!!! alebo aj pri komplikáciách menej 😉

vlasta21
14. feb 2010

Ahoj Gapa a ďakujem ti za odpoveď n moju otázku asi počkám, nech to mám isté 🙂 Maj sa krásne, ahoj

adikad
7. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať odkedy by som si mala začať platiť DNP, keď plánujem otehnotnieť v najbližšej dobe. Pracovný pomer bol u mňa na dobu určitú od 15.12. 2009 až do 31.08.2010. Od 01. 09. 2010 som na PN v dôsledku úrazu až doposiaľ. Keby som otehotnela niekedy koncom marca,tak odkedy by som si už mala začat platiť poistné?Chcela by som dostávať najvyššiu materskú, tak si musím platiť cely čas z maxima, alebo ako to je? Môžem si začať platiť aj počas PN?

pepek11
4. júl 2011

Dobrý deň prajem. Som tu úplné nový, a chcel by som Vás poprosiť o radu. V zamestnaniach sa mzdových účtovníčok pýtať nemôžeme - rady klebetia, a my sa náš súkromný život snažíme držať v tajnosti. Túto istú otázku sme položili a v jednom nemenovanom denníku, ale nebola ochota poradiť nám. S partnerkou plánujeme podstúpiť umelé oplodnenie niekedy v auguste. Partnerka by si od 1.8 chcela platiť DNP kvôli vyššej materskej. Vzhľadom na predchádzajúce neúspechy pri umelom oplodnení je predpoklad, že pri potvrdení tehotenstva by bola od začiatku na PN kvôli rizikovému tehotenstvu (to nám odporučil gynekológ). Je možné platiť si DNP keď je žena počas celého tehotenstva PN? Čo by sa prípadne stalo s odvedenými peniazmi, ak by UO bolo neúspešné? Dalo by sa potom DNP prerušiť alebo zrušiť? Môžem jej aj ja platiť DNP z môjho príjmu? Obaja máme stále zamestnanie. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.