Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jachacha
17. feb 2010

lalus, jaaaj, no ved ja som myslela ze nemocenske je zdravotne...teda ten nazov sa mi pomylil. Jasne, nemocenske neplati za mna nikto. Tak dik, ze si ma uviedla do obrazu. Ale len tak mimochodom, ci som ja bola v tej zdravotnej poistovni netusim. Aspon toto zistim. Dik.

mata77
17. feb 2010

Ahojte, tak som teraz z toho viac zamotana ako som bola. Zacala som si prispevky o DNP citat od zaciatku a na 3 strane som nasla podobny - pisala tam baba - adrica - ze je momentalne na RD, ale pracovny pomer jej ako mne stale trva (mam dobu neurcitu) a gapa jej odpovedala, ze DNP si moze platit z rozdielu VZ zo zamestnania a DNP.

lalus
18. feb 2010

no nechce sa mi to hľadať ale to asi písala v súvislosti s tým, že tá adrica chcela ísť na ďalšiu materskú. Vtedy sa Ti ako základ pre výpočet ďalšej materskej berie ten príjem, čo si mala pri odchode z práce (ak Ti ten pracovný pomer stále trvá). Ak chceš vyššiu, tak si doplatíš DNP z rozdielu medzi tým, čo platí za Teba zamestnávateľ podľa Tvojho príjmu a medzi maximálnym (aby si mala max. materskú).

zrzuska
18. feb 2010

ahojte.

no mam vsetko prezistene uz na 100%. bohuzial naozaj je dobre si to platit min 2mes pred otehotnenim alebo aj 3. co mne sa zda zbytocne uz vela.
naozaj je to tak, ze do materskej musi byt tych 270dni zaplatenych. mam to od kamosky co s tym robi. vazne je to tak. vravela ze naozaj sa vsade uvadza do porodu 270dni ale naozaj je smerodatny ten den ked sa nastupi na MD a nastupuje sa 32-34tt. mam to od gyndosa.

no urobte si ako chcete. ja sa budem drzat tohto lebo sa nechcem ofajcit ako jedna baba co jej zevraj chybali iba tri dni a nemala uznany narok na matersku 😨

pekny dnik. papa

mata77
18. feb 2010

Ahoj lalus, tak by som to chcela spravit aj ja, momentalne som na RD (maly bude mat 2 roky) a z nej by som chcela ist na dalsiu matersku. PP mi stale trva (mam dobu neurcitu). DNP si chcem platit len z rozdielu. Nevies ako je to z PN, rizikovym tehotenstvom v priebehu platenia DNP - pocitaju sa aj tieto dni ked si DNP platis? Chcem sa ist prihlasit na DNP buduci tyzden a nerada by som ak by sa nahodou v priebehu tehotenstva nieco zomlelo, ze by som musela byt PN a nestihla by som potom tych 270 dni.
Dik a pekny den 🙂

majky311
18. feb 2010

Dobry den.Mam asi taky problem ako vsetky naokolo.Tyka sa to vacsej materskej.Som v zaciatku tehotenstva.Ale uz som raz potratila, tak si myslim ze ma doktor da ako rizikovu a pojdem na PN.Ale ja som na urade prace evidovana od decembra. Takze sa chcem spytat ci sa aj mne rata tych 270 dni.Mam odrobenych 8 rokov a za posledne 2 roky som bola na urade prace 5 mesiacov. A ako si mozem paltit tu socialku a kolko??Moj zamestnavatel skrachoval a nemam ani zapocet s posledneho zamestnania.Dakujem vopred a pekny den.

lalus
18. feb 2010

mata..ako je to s PN nie som si istá. marí sa mi, že aj dni PN sa Ti počítajú do počtu ale počas nich neplatíš...ale to sa mi fakt len vzdialene marí, takže to by potrebovalo niečiu inú odpoveď...gapa??? 😅

lubica69
18. feb 2010

Počas PN DNP stále plynie ale si oslobodená od platenia

lubica69
18. feb 2010

Žienky a ešte Všade sa hovorí aj píše o trvaní DNP nie platení To znamená,že aj počas PN alebo pri nástupe na MD DNP stále trvá Avšak neplatí sa

lubica69
18. feb 2010

Majky no treba si zrátať či si za posledné 3 roky bola nemocensky poistená Úrad práce sa do toho neráta Ak by si túto podmienku splnila z predchádzajúceho zamestnania stačí ti už len splniť podmienku platenia DNP tých 26 nepretržitých týždňov trvania DNP do dňa pôrodu Keďže si momentálne na úrade práce jednalo by sa o maximálnu sumu 48 eur mesačne pre maximálnu materskú Aj počas PN DNP plynie ale si oslobodená od platenia Avšak na maximálnu PN treba tiež splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia a 26 týždňov trvania maximálneho DNP

jankaa15
18. feb 2010

Prosím poradte mi, ☹ ☹
chodila som na obchodnu akademiu ale v tretom rocniku som musela ukoncit studium a ist do zahranicia takze nemam ukoncenu skolu...teraz sme sa vratili a bola som sa zaregistrovat na urade práce zdravotne mam vsetko doplatene a teraz mi to uz plati urad prace...som nezamestnana a som sa bola pytat ci mam narok na nejaky prispevok v hmotnej nudzi a povedali ze nie lebo nemam maturitu a ze do 25 rokov sa maju postarat rodicia.Tak som bez peniazkov...a som v 7tt mam astmu tak ma moja doktorka urcite vypise na rizikove tehu a to tiez nebudem mat az do materskej narok na ziadne peniazky?a vôbec na metersku budem mat narok?aj na porodne a na vsetko?
Dakujem za odpoved, lebo naozaj uz neviem co mam robit.

lubica69
18. feb 2010

Janka takže predpokladám,že si nebola ani nemocensky poistená za posledné 3 roky Či áno?A teda asi ani poistená v nezamestnanosti No ak nie tak sa ti ani DNP veľmi neoplatí keďže nesplníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia do dňa pôrodu Tak myslím,že ani nárok na materské ti nevznikne Ale nárok na rodičovský budeš mať To je 185 eur aj s prídavkom na dieťa Avšak vybavuje sa to na úrade práce sociálnych vecí a rodiny až po narodení dieťatka

jankaa15
18. feb 2010

lubica ale ja som poistena lebo pocas skoly mi to platila skola potom rok som si sama vsetko doplatila a teraz urad prace,,,tak potom to mam ako? 😒

gapa
18. feb 2010

janka,
ak študent si bola ZDRAVOTNE poistená štátom (na lieky, lekárov, pobyt v nemocnici). žiadne iné poistenie za teba štát neplatil, t.j. ani nemocenské (z korého sa vyplácajú nem.dávky) a ani v nezamestnanosti (na nárok na podporu) ani dôchodkové

lubica69
18. feb 2010

Janulka a aké poistenie si si sama platila?Aj do sociálky?Lebo ak áno ešte by si sa mohla čo najskôr prihlásiť na DNP z maxima čo je 48 eur mesačne podľa toho či chceš maximum a mala by si nárok na maximálnu materskú

gapa
18. feb 2010

nem.dávky vypláca sociálna poistovna a na tie nebudeš mať nárok.
Rodičovský príspevok nie je nem.dávka ale štátna sociálna dávka a vypláca ju UPSVaR odbor sociál.vecí a rodiny. Na tú mať nárok budeš od mesiaca narodenia dieťaťa v nižšej vyške.

jankaa15
18. feb 2010

baby ja sa v tom vobec nevyznam 😒
co mam vobec robit,,,alebo co,,,ci sa mam zamestnat ci mi to este nieco pomoze alebo co ☹

macka23
18. feb 2010

ahojte,
tak a teraz som aj ja zo vsetkeho jelen 🙂
ja som poberala matersku/z UK/, od augusta poberam rodicovsky, ale zaroven som od augusta "nezamestnana"
ked som vybavovala rodicovsky na UPSVaR, tak mi povedala, ze nepotrebujem ist uz nikam vybavovat nic.
a teraz vlastne co odvadza za mna stat?
chceli by sme totiz druhe babo, a planujem si potom, ked sa zacneme snazit zacat platit DNP, aby som mala narok na "materske"..je nieco co este treba platit na socialke? ..bola by som rada, keby mam vsetko na poriadku, a tym padom, ked sa zacneme snazit o druhe dietatko, nemala nervy z toho, ze mi nieco uslo 🙂
dakujem 😉
pekny den

mnatasa
18. feb 2010

ahojte,
trochu blba otazka 😀 ked si chcem platit to DNP to sa vybavuje na socialke, to musim vyplnit nejake tlacivo? Ak ano dalo by sa to aj tak ze muz by mi isiel preto tlacivo a ja by som ho vyplnila a poslala?? 😀

lubica69
18. feb 2010

Janka tak čo si si to ty vlastne platila???Aj niečo na sociálke???
Macka na sociálke ti stačí to DNP Bacha na podmienku 270 dní nemocenského poistenia môže byť aj z minulého zamestnania za posledné 3 roky MD ani RD sa do toho nepočíta a aj podmienka 26 týždňov nepretržitého DNP do dňa pôrodu
Ak momentálne podmienku tých 270 dní nesplnaš treba si DNP začať platiť ešte pred otehotnením Stačí z minima to je 13 eur mesačne Ale najneskôr v 6-8 týždni tehu sa odhlásiť a zas v ten istý deň nahlásiť z maxima čo je 47,70 eura mesačne na maximálnu materskú
mnatasa neviem či sa dá aj poštou Ja som bola osobne

luna22
18. feb 2010

Gapa, ak by som to uprestnila od augusta 2009 som zamestana, predtým má 6 mesiacov nezamestananá a prestým ešte som v kuse robila.Ja som to tak pochopila že DNP stačí 26 týždňov pred pôrodom

macacka
18. feb 2010

z blogu p. Mihála
Pozor, na dobrovoľné nemocenské poistenie sa v zásade treba prihlásiť ešte pred otehotnením! A to preto, lebo materské z dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP) vám priznajú len vtedy, ak DNP trvalo aspoň 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom.

Aby bola táto informácia úplná, treba dodať, že k dobe trvania samotného DNP sa pripočíta aj doba prípadného iného - už ukončeného - nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak by ste sa na DNP prihlásili až po otehotnení s tým, že sa k dobe DNP pripočíta aj doba predošlého už ukončeného nemocenského poistenia, prihlásiť sa na DNP treba najneskôr v 8.-mom týždni tehotenstva. A to preto, lebo DNP musí trvať aspoň 26 týždňov pred nástupom na materské! Ak by trvalo menej, tak ak aj spĺňate podmienku existencie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v období posledných dvoch rokov pred pôrodom, materské z DNP vám síce priznajú ale materské sa ráta z pravdep. VZ, t.j. minimálneho odvodu.

gapa
18. feb 2010

macka,
ak si si podala po narodení dieťaťa prihlášku na SP aby si bola dôch.poistná štátom + plánuješ DNP pred otehotnením, iné ti netreba. Ale ak by si chcela napr. podporu, tak neskôr by si si mala platiť aj dobr.poistenie v nezam. Ale to je teraz predčasné, ak chceš ešte jedno dieťa, zákony sa menia.

Treba mať vždy zdravotné poistnie, to si predpokladám jankaa doplacala. Ostatné nie su povinné.

Ak chce byť mamina dôch.poistená štátom a splna riadnu starostlivosť o dieťa do 6rokov, tak si musí dať sama prihlášku na SP.

eli26
19. feb 2010

Ahojte. Mozno sa budem aj ja opakovat 😒 , ale poprosila by som o radu. Splnam 270 dni a mam narok na matersku od zamestnavatela. Od zaciatku tehotensta som na PN . Momentalne som v 20 tyz. chcela by som sa opytat ci sa mi oplati platit si DNP, aj ked som nadalej zamestnana, a ci tym padom budem mat aj vyssiu MD. A ako je to potom po skonceni MD, ked prejdem na rodicovsku dovolenku? Je tym padom vyssia aj RD pocas 3 rokov.
???????

vieraj
19. feb 2010

DNP musis mat 270 dni, pokial chces vyssiu mat. teraz ti bude vyplacana len zo mzdy od zamestnavatela. RP od pol roku budes mat 256€ do 2 rokov a od 2 do 3 rokov veku dietata budes mat RP 164€. na RP nema vplyv vyska materskej

bubik142
20. feb 2010

Pekny den prajem 😉 Prosim vas kto by mi vedel poradit, ci mam pravo na rodicovsky prispevok, ked som PN? Platim si aj dobrov. nem. poistenie. A ak dostavam peniaze od obidvoch a nemam na ne pravo, tak co sa mi moze stat? Nejaka pokuta? Kto mi prosim vie poradit? Dakujem vam vopred 😉

lubica69
20. feb 2010

Eli DNP sa ti už neoplatí Nestíhaš ani 26 týždňov do dňa pôrodu Bubik nemocenské dávky z DNP vypláca sociálna poisťovňa RD zas UPSVaR Takže ak ti vznikne národ na PN z DNP Nárok na vyplácanie PN máš Ako je to však presne bude určite vedieť šikulka gapa Inak tiež by ma to zaujímalo

gapa
20. feb 2010

bublik,
ak poberáš RP podla zákona účinného od 1.1.2010 a poberáš nemocenské, príp. ošterovné + nemocenské za celý kalend.mesiac, tak za tento kalend.mesiac nemáš nárok na RP. Musíš oznámiť všetky skutočnosti, ktoré majú vplyv na nárok na RP a ak to neoznámiš, tak ti môžu od teba vyžadovať vrátiť späť RP alebo možno ti to strhnú, ako sa to prakticky robí neviem.

euphoria
20. feb 2010

Gapa,
chcela by som sa ta poprosit o radu.Som uz z toho fakt jelen.Som SZCO, teraz poberam rod.prispevok.Do augusta 2008 som si platila DNP, po materskej v marci som ho zrusila, doplatila som si za par dni, od decembra 2009 si ho platim znova v max. vyske. Vo februari som bola par dni PN, dostanem aj nemocenske, zial iba z minima.Vraj musim mat zaplatenych poslednych 26 tyzdnov.Znamena to, ze pred dalsou materskou musim mat zaplatene nepretrzite 26 tyzdnov?

A co ak budem PN.Nedostanem potom max. matersku?? Ak ano, dostanem ju maximalnu??

A este jedna otazka.Ak mi PN trvala len par dni, nemusim to predsa nahlasovat na UPSVaR?
Vopred vdaka za tvoj cas a tvoju odpoved

gapa
20. feb 2010

euphoria,
áno od posledného prihlásenia do vzniku PN, očr, nástupu na MD musí UPLYNUT aspon 26týždnov, aby sa nem.dávka rátala zo skutočného VZ a nie z minima.

Dni PN sa pri výpočte materského vynímajú, aby neznižovali výšku materského, aj ked do potrebných 270dní trvania nempoistenia sa rátajú, ak počas PN trvalo NP.

Ak si ostatné dni daného kalend.mesiaca splnala podmieku nebyť zárobkovo činná (dni poberania nemocenského, ošetrvoného sa považujú za dni zárobkovoej činnosti) a ostatné (riadna starostlivost...), tak poberanie nemocenského len časť mesiaca nemá vplyv na nárok na RP, takže podla mna ju ani netreba oznamovať. LEbo treba oznamovať skutočnosti, ktoré na nárok na RP vplyv majú. Ak si nie si istá, tak radšej oznámiť aj s potvrdením prevzatia oznámenia, ako neoznámiť.