Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
12. mar 2012

@datanka prepac,necitam vsetko,koza. 🙂 ja som to pochopila tak,ze si zamestnana(4roky,ako si pisala)a ze si platis z max.dnp,ale bezi ti aj povinne poist.vtedy by si musela ziadat aj aj 🙂

datanka
12. mar 2012

@poisonblu prepac,necitam vsetko,koza. emoticon ja som to pochopila tak,ze si zamestnana(4roky,ako si pisala)a ze si platis z max.dnp,ale bezi ti aj povinne poist.vtedy by si musela ziadat aj aj emoticon

datanka
12. mar 2012

krasne som to skopirovala-aj s emoticon 😀

l_e_n_o_c_k_a
13. mar 2012

ja som na PN od 20.1.2012 a uplatnila som si DNP... do dnesneho dna mi nebolo dorucene rozhodnutie o PN a ani peniaze... mam sa obratit na Socialnu poistovnu? ci este cakat?

lola77
13. mar 2012

@l_e_n_o_c_k_a Tebe by asi teraz mali prísť naraz peniažky, tak chvíľku ešte počkaj. Mne chodia 15-teho v mesiaci. A papier mi prišiel tiež po veľmi dlhej dobe. Ale aby si bola kľudná, tak si do SP zavolaj 🙂

l_e_n_o_c_k_a
13. mar 2012

@lola77 tak este pockam do konca mesiaca... dakujem ti

henca74
13. mar 2012

@l_e_n_o_c_k_a a dorucila si na SP prechodku PN?

l_e_n_o_c_k_a
13. mar 2012

@henca74 samozrejme 😉

henca74
13. mar 2012

@l_e_n_o_c_k_a ja som od decembra pn a papier mi dosiel az vo februari.cakali na vymeriavaci zo zamestnania, takze sa mi to posunulo o mesiac.vo februari vsetko doplatili.do piatku by si mala mat peniazky.a jasne,ze nesmie byt nedoplatok na nemocenskom z dnp ani centik, inak nie je narok na vyplatenie pn, aj ked nemaju vcas uhradene,tak neposlu nic.

l_e_n_o_c_k_a
13. mar 2012

@henca74 nedoplatok nemam ziadny, to som si zistovala pred podanim PN... dakujem ti za info, dufam, ze peniaze pridu cim skorb 🙂

henca74
13. mar 2012

@l_e_n_o_c_k_a a este ma napadlo, odovzdat treba prechodku do 3-tieho v mesiaci aby bola pn vyplatena este v ten mesiac.drzim palce aby ti peniazky dosli cim skor :o)

fantagiro31
13. mar 2012

V ochrannej lehote som išla na pn , po skončení PN, môžem isť na druhý deň na očr ?Nie som tehu

nikolino
13. mar 2012

dievčata od 17.5.11 som si platila DNP (s ktorého som mala aj preplatok) zrušila som ho 5.1.12 a znova som sa prihlásila od 9.1.12 z VZ 795,45 a mesačne platím 34,99€ pred týždňom som zistila že tehu test ukazuje dve čiarky v piatok idem ku gynde či mi potvrdí tehu ak áno budem dostávať max materskú a čo ak budem musieť ísť na rizikové čo potom ako sa mi to bude počítať prosím vás o vysvetlenie ďakujem pekne

gapa
13. mar 2012

@nikolino
z dnp máš 270dní splnených (s prirátaním dni ukončeného dnp), tj. nárok na nemocneské z dnp budeš mať. Vzhladom na to, že od poslendého prihlsáenia do vzniku pn neuplynulo viac ako 26týž, tak sa bude nemocenské rátať z minim.VZ.
Na MD predpokladám nastúpiš po uplynutí 26týž, tj. materské sa už bude rátať zo skutočného vz v rozhodujúcom období, ak by si išla na pn dajmetomu 15.3.2012, tak z obdobia 9.1.2012-14.3.2012, nevadí, že neplatíš 26týž, podmienka je TRVANIE aspon 26týž.
Len v prípade ak by si na md nastúpila do 26týž. od poslendého vzniku dnp alebo porodila skôr ako po 26žtýž, tak by sa materské z dnp rátalo z minima. Ak by si mala v SP nedpolatok viac ako 5eur, tak by nevznikol nárok na materksé z dnp.

Zo zamestnania (ktoré predpokladám trvá minimálne od 1.1.2011), pri nástupe na md v r.2012 sa bude rátať materské z vz v r.2011, teda nie ked si mala súbeh z dnp (v obd. 1-3/2012), tj. záleží, či si mala rovnakú mzdu v r.2011 ako v obd. 1-3/2012, či bude maximum.

gabina23
13. mar 2012

@gapa ahoj mohla by si mi poradiť? ja som na PN od januára ale splnenú podmienku 270 dní budem mať až teraz v marci.. ak by som chcela vyplácať PN z DNP tak by som si musela PN prerušiť a nastúpiť na novú však? to sa nebude dať ale lebo doktor povedal, že to berú ako špekulácia v SP.. Nič sa nedá s tým spraviť, že?

gapa
13. mar 2012

@gabina23
tak s týmto nemám skúsenosť. Asi pritvrdzujú v sp a tlačia na lekárov. Ak by si bola pn u gyn. a potom u obvodného, tak predpokladám by nemal byť problém, ale opakujem, nemám skúsenost.

loulou
13. mar 2012

@gapa Ahoj prosím vedela by si mi poradiť či mi moje PN ovplyvnia výšku materskej ak som bola DNP. V SP sa nevedeli zhodnúť na rovnakej odpovedi a len si ma prehadzovali, ďakujem

gapa
13. mar 2012

@loulou
záleží od konkrétnych údajov o všetkých nem.poisteniach, ale v 99% prípadov pn neovplyvní nárok.

gapa
13. mar 2012

teda lepšie je "vo väčšine prípadov" než tých "99%" 🙂

loulou
13. mar 2012

@gapa Moja situácia od 4.10.2010 som zamestnaná na TPP ktorý mi stále trvá. V januári 2011 som bola 2krát po 10dní s dcérkou na OČR, v apríli 2011 som bola 30 dní PN a v októbri 2011 som bola tiež 30dní PN. Od 16.5.2011 som bola DNP(platila som si rozdiel MVZ a mojej hrubej mzdy) a keďže som už bola tehotná tak som DNP nechala zaniknúť zo zákona ku dnu 9.2.2012 po uplynutí 270 dní. A od 12.1.2012 som na riz. teho. ktoré si uplatňujem len zo zamestnania. A tak som chcela vedieť ako to bude s mojou materskou či budem mať nárok na max.

gapa
13. mar 2012

@loulou
takže si chceš uplytniť nárok na materské z dnp v ochr. lehote (zaniklo ti dnp 9.2.) a z trvajúceho zamestnania a pn ti vznikla ešte pred splnením 270dní z dnp, tj. nepoberáš nemocneské z dnp.

Podstatné je, aby si zaplatila poistné za posledné obdobie dnp (u teba za obdobie 1.2.-9.2.2012) do splatnosti (8.3.2012) a nemala nedoplatok viac ako 5eur (ak si mala po splatnosti februárového poistného, splatnost je 8.3., tj. od 9.3. dlh vyšší ako 5eur, tak by ti nárok na materské nevznikol)

ak si na pn a nástup na md je v r.2012, tak zo zamestnania sa materské vyráta z vym.základov v r.2011 a z dnp tiež v r.2011 v obd. 16.5.-31.12.2011 (dni poberania očr, a dni pn sa pri výpočte denn.vym.základu vynímajú aby neznižovali denný vym.základ)

A podstatné pre plynutie ochrannej lehoty z dnp je, aby ti do nástupu na md nevzniklo nové nem.poistenie (pn nevadí, lebo nebude dlhšia ako 52týž od jej vzniku).

nárok na materské v ochrannej lehote vzniká presne 6týž. pred pravd.termínom pôrodu, ani o den skôr.

Toto platí podla teraz účinných zákonov.

loulou
13. mar 2012

@gapa Ďakujem už tomu rozumiem a nedoplatok nemám, tak mi aspoň bolo povedané v SP keď som si chcela uhradiť poslednú splátku, nakoľko som mala preplatok povedali mi že mi ho s preplatku strhnú a zvyšok mi vyplatia. Tak by to malo byť OK

gabinap12
13. mar 2012

@gapa ..ahoj chcela by som ťa požiadať o radu...som zamestnaná od 16.10.2010 a od 1.9.2011 mám DNP, ktoré mi zanikne 27.05.2012, platím ho nepretržite 26 týždňov a platiť chcem až do konca. Som tehotná a chcela by som zostať PN nakoľko v predchádzajúcom tehu boli problémy a nedopadlo to dobre len teraz neviem či môžem byť PN skôr alebo mám počkať až do dňa kedy DNP zanikne, nerada by som prišla o materské z DNP...veľmi sa v tom nevyznám a nechem nič pokaziť...pravdepodobný termín pôrodu je 11.11.2012. Ďakujem za radu ak budeš taká dobrá...

zalka
13. mar 2012

@gabinap12
Na PN môžeš ísť, ale bude len zo zamestnania, nakoľko z DNP ešte nemáš splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Ak by si šla na PN po zániku DNP teda po 27.05.2012 tak vtedy by si mala vyplácanú PN aj z DNP aj zo zamestnania.
Taká PN ti neovplyvní výšku materskej dávky.

Ak pôjdeš na PN zo zamestnania teda dnes zajtra alebo hocikedy do 27.5. tak nezabudni platiť nadalej odvody do SP za DNP.

gabinap12
13. mar 2012

@zalka ...Ďakujem za radu toto sú veci, ktorých sa bojím keďže tomu veľmi nerozumiem...len chcem aby bábo bolo zdravé a hlavne tu s nami...ešte raz ďakujem...

chirabell
13. mar 2012

Prosim vas aky je postup? po nastupe na PN z DNP mi pride so soc. poist. nejake vyrozumenie o schlaveni alebo mi len rovno pridu peniazky na ucet ktory som zadala? a ak to pride rovno, v akom casovom horizonte od nastupu na PN? je mi jasne, ze napr za februar az v marci...ale datumovo cca ako?

zalka
13. mar 2012

@chirabell
Príde list, kde Ti vyčíslia denný nárok na dávku .
Ale obyčajne príde list neskôr ako samotná dávka na účet, a chodí okolo 16-18.teho v mesiaci.

chirabell
13. mar 2012

@zalka Dakujem velmi pekne za info...hned som spokojnejsia...tak hadam to pride vsetko v poriadku 🙂

tyna1178
13. mar 2012

Ahojta maminky...prosim poradi mi tu niekto....momentalne som na Pn 3 mesiace ale teraz som zistila ze som tehotna.Chcela by som v tejto Pn pokracovat aj pocas tehotenstva pretoze ma do prace ak som tehotna nevezmu a pravdepodobne to budem mat ako rizikove pretoze pri prvom som bola na rizikovom.da sa preniest marodka od vseobecneho lekara ku gynekologovi aby som neukoncila Pn.Ak ju ukoncim tak nebudem poberat uz taku davku ako teraz ale z minimaporadte mi co mam robit.....Dakujem

karinkaeich
13. mar 2012

skutocne robia take problemy s vypisovanim na pn? je to aj logicke, kvoli tomu, ze vsetky sme sa dali este na "stary system". a moze sa stat, ze si to vysvetlia ako spekulaciu a davku teda nevyplatia? ako je to potom? poistenie stale trva a musi sa platit alebo je aj tak oslobodenie od platby. neviete niekto?