Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
16. mar 2012

@tatolu
pn lekár vystavuje tuším max. 3dni spätne.
Bud sa zaeviduje na up v pondelok alebo tá pn alebo si proste zaplatí na zdr.poistovni tie 4dni (predpokladám, že sa to ráta cca 48eur:31x4dni), tak neviem, či za 6,2eur sa mu oplatí evidovať na up, aj ked by predokladám mal nárok na podporu za tie 4dni, no to je kopec papierovačiek a neviem, či sa mu to oplatí aj podla toho či poberal podporu v posledných 2-3rokoch dozadu a aký mal príjem.

Iné poistenie nie je povinné a nevadí, že tie 4dni nie je poistný v soc.poistovni. Ak by sa evidoval na UP, tak by si dodatočne mohol doplatiť dôch.poistenie, no to neviem, či má väčší význam.

gapa
16. mar 2012

@mima595
sa nečudujem,, že tie pn čo vznikli koncom januára ale hlavne vo februári, že sa neskôr vypláca, ved sa mohli prihlásiť až do konca mesiaca. A vraj sa zvýšila chorobnosť začiatkom roku, leba sa dnp rušilo, tak vela ludí ešte chytalo poslenú šancu, ak už nepokračovali v dnp.
Ale len od žalka som počula prvýkrát o tom prehlásení.

tatolu
16. mar 2012

@gapa Vďaka, nárok na podporu mať nemá, lebo on vlastne po skončení podpory nastúpil do práce ale robil iba 4 mesiace... a teraz má príjem dosť mizerný, ale má 😉 Vďaka za tú druhú časť, aj to som potrebovala vedieť 😉

jana201
16. mar 2012

@gapa aha aha vdaka 🙂) vam

mima595
16. mar 2012

@gapa -jasné, ja som tie udaje pisala len kvoli omu, aby si mala prehlad, ako a kedy pytaju cestne prehlasenie...
ja som totiž ani neratala, že dostanem PN už tento mesiac...som myslela, že kvoli prehlaseniu mi ju vyplatia až v aprili...

gapa
16. mar 2012

@mima595
aha, vidíš, mne to ani netrklo, že je len cca 15teho ten istý mesiac, sa teda poponáhlali a nie meškali, ako som si myslela 🙂 dík :D

zalka
16. mar 2012

@gapa
Z toho si nič nerob, o prehlásení som aj ja počula prvý krát vo februári, teda aj videla bo známa mi to poslala na mail, lebo nevedela vyplniť ... pritom to nebolo nič zložité :D no čo už ...
A hej je vyššia chorobnosť ... aj vyššia intenzita návštev zo SP .

gapa
16. mar 2012

@mima595
@zalka
tak to teda vyzerá, že to bude treba "vždy"? pri uplatnení nároku na dávku v ochrannej lehote.

zalka
16. mar 2012

@gapa
Len čo mi bolo čudné, že tlačivo bolo pre okres konkretny. Neviem či si každý okres nerobil nejaké vlastné tlačivá, na základe nejakých požiadaviek.
Lebo u nás dlhé roky vyžadovali čestné prehlásenie, že človek nerobí v zahraničí. A inde o takom ani nechyrovali. Šak byrokracia 🙂

mima595
16. mar 2012

@zalka
@gapa - no ja som napr. pred rokom musela vypisovat aj hlasenie o uraze /mala som vyron/...tiež podobny system, tlacivo mi prislo domov asi po mesiaci od zaciatku PN...ale doteraz nechapem preco, ked ja som to nemala ako pracovny uraz...a nie je jedno, ako clovek maroduje...ci na uraz alebo na "chorobu??" si dokonca myslim, že ten uraz je ocivodnejsi...lebo teplotu si možes vymysliet, ale teda nohu si kvoli PN nezlomim.... 😉

zalka
16. mar 2012

@mima595
no to zase mohlo byť kvôli prípadnému bodovaniu, teda pri nejakých komplikáciach alebo čo ja viem čo . Ako tých čestných prehlásení majú dosť medzi formulármi zamotané.

gapa
16. mar 2012

@mima595
možno sa pomýlili, že si žiadaš tú úrazovú dávku, či čo to tam je (myslím na tlačive sa zaškrtáva, čo si uplatnuješ, či pn, či tú dávku, či neviem,či súbežne. Asi sa istili, že nebudeš to druhé ?? Nemám skúsenost. Teda raz sme také nejaké tlačivo v práci vyplnali, viem že boli dve rôzne tlačivá o úraze, bežný a pracovný bol iný. Lebo sme to zlé tlačivo mali a sme to museli prepisovať.

gapa
16. mar 2012

@zalka
tiež si myslím, že toto majú pobočky odlišné. Zákon to neupravuje, sú to asi aj ich postupy. Mne pri dnp dávali teraz podpisovať o tom, že nie som poistná v zahraničí a to napriek tomu, že som sa odhlasovala a nanovo prihlasovala.

zalka
16. mar 2012

@gapa
No teraz aj na stránke SP je pri RLFO aj tlačivo vyhlásenie ale ty koky na dve strany, predtým bolo také na jednu aj to človek polovicu vyškrtal.

gapa
16. mar 2012

@zalka
tiež som ho pozerala, ked som iné hladala. No nečítala som ho pozorne. Sa mi nepodarilo otvoriť nový rlfo, neviem, či to bolo kvôli prehliadaču, či iné

zalka
16. mar 2012

@gapa
Doma ani mne nejde, v robote s tým problém nemám, čo je čudné lebo mám rovnaký prehliadač ale iné verzie. Takže môže to byť v tom, doma mám staršiu v robote novšiu 🙂

dana1972
17. mar 2012

dobré ránko potrebujem poradiť...🙂 4 apríla mám splnených 270 dní včera mi prišiel menzes takže tehotná nie som.... ked otehotniem až teraz čaha mi tá ochraná lehota 8 mesiacov ja som z toho tak zmagorená že až......☹ a 8.4. chcem ísť na PN lekárovi treba povedať že mám DNP či ako prosím poradte ...

zalka
17. mar 2012

@dana1972
Musíš byť tehotná, aby si mala nárok na 8 mes. ochrannú lehotu. Ak ti 4.4. zanikne DNP tak máš 7 dní ochrannú lehotu ak nie si tehotná na možnú PN.
Ak si zamestnaná, tak lekár TI potom bude musieť vystaviť 2x PN , 1x pre zamestnávateľa a 1x DNP teda pre dobrovolne poistenú osobu.

dana1972
17. mar 2012

@zalka takže teraz ked otehotniem tak už to nečahne však....

datanka
17. mar 2012

@dana1972 no,musis byt preukazatelne tehotna...to by si 4.4.uz musela mat v rukach tehot.knizku a to asi nestihnes ☹

dana1972
17. mar 2012

@datanka tak to je v ......☹(

datanka
17. mar 2012

@dana1972 tak to je ☹ preco si sa v januari neodhlasila a neprihlasila nanovo?mala by si cas do oktobra 😒

datanka
17. mar 2012

@dana1972 ono by sa mozno nieco dalo urobit,ale je to komplikovane dost.s cim chces ist na pn?nieco dlhodobejsie?mohla by si sa prihlasit na ten balik novy,myslim,ze to musis den pred skoncenim,takze 3.4.a aby sa ti to ratalo ako nepretrzite poistenie...po nejakych 3dnoch platenia,by si isla na pn(zaplatis asi 8eur)budes pn a pocas pn nebudes platit dnp,ale budes stale poistena,keby sa ti pocas tej pn este podarilo otehotniet a presla by si hned na rizikove,takze by si ale az do porodu nenastupila do prace,mala by si matersku aj pn z dnp.no je to zlozite a nie vzdy sa da s tym vybabrat,opytaj sa este gapy a zalky na toto.

fantagiro31
18. mar 2012

Kedy chodí pn?A rozhodnutie?

zalka
18. mar 2012

@fantagiro31
okolo 16 - 18teho v mesiaci, a rozhodnutie tiež v tom čase.

fantagiro31
18. mar 2012

@zalka mne stále nič neprišlo 😢 mohli zabudnuť ?

zalka
18. mar 2012

@datanka celkom dobre radíš @dana1972
no je viac možností, ale dôležité je aj to s čím chce marodovať dana, či je šanca na skoré otehotnenie.
Či nebude lepšie nechať to tak, a až v prípade otehotnenia sa prihlásiť na balík poistení z maxima, samozrejme ak je 1972 v nicku rok narodenia, tak to tehotenstvo bude od začiatku rizikové. Bez bližších plánov a údajov sa viac ako poradila datanka poradiť nedá.

zalka
18. mar 2012

@fantagiro31
Od kedy si na PN? Odniesla si prechodku na konci mesiaca?

fantagiro31
18. mar 2012

@zalka od februara a dala som aj priechodku

zalka
18. mar 2012

@fantagiro31
Neboj sa prídu v pondelok zrejme peniaze, a aj list. Mne prišiel list oveľa neskôr ako peniaze, resp. ak si zamarodovala na konci mesiaca a máš zamestnanie aj DNP, tak sa môže stať, že pošlú až nasledujúci mesiac peniaze. Mne sa tak stalo min. rok ked som marodovala na prelome mesiacov.