Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
21. mar 2012

@zalka
SPRáVNE Má BYT POSLENDý ODSEK TAKTO:
teraz ked dáš trvalý príkaz SO šPECIFICKYM SYMBOLOM 88 a platíš v období od 1.ého do 8meho, tak ti to spárujú s predchádzajúcim mesiacom. Ak platíš ale za marec v marci, tak musíš uviesť pri platbe v špec.symbole 032012! tak tiež bacha na to!

zalka
21. mar 2012

@gapa
ja si platím v danom mesiaci, ako hned mi na to prišli, ked som overovala ( lebo skleroza je mrcha ) pred PN či nemám nedoplatky, tak mi hned povedali, že nie že ja si platím skôr predom. A to som si platila jak ma napadlo, žiaden TP. 🙂

chelonka
21. mar 2012

@gapa ahoj ta zmena stou identifikáciou platieb paltí od 1 alebo 2.3.2012? bo mne ešte platba za február odišla 1.3.2012 po starom s tým by nemal byť problem že?
a teraz musím upraviť trvalý príkaz aby bol špecifický symbol 88 a dať uhradu na 1. v mesiaci aby mi to pekne pokračovalo a nič ine netreba zmeniť?

Ďakujem za odpoveď

gapa
21. mar 2012

@chelonka
radšej si to over na sp, tuším tak radili.
a tu je zo stránok sp
http://www.socpoist.sk/aktuality-povinna-identi...

chelonka
21. mar 2012

@gapa dakujem za odpoved, no už som im napísala, tak som zvedava na odpoved 😀

datanka
22. mar 2012

@gapa
@zalka ono to vlastne ani nevadi,ked teraz zaplatim pladbu aj o den,alebo 2neskor,ale dolezita je ta posledna pladba,ked mi vlastne ku tomu mesiacu konci dnp,lebo vtedy to budu brat ako nedoplatok,ktory sa uz spatne neda zaplatit,ze?

gapa
22. mar 2012

@datanka
budú ti rátať aj penále. Treba platiť v splatnosti, s tým treba rátať, bude sa pritvrdzovať.

janulap
22. mar 2012

@gapa teraz myslis vsetky platby ci len tu poslednu?Ja sa chcem opytat na tu poslednu.Mne konci DNP 7.10.2012 tak zaplatit by som to mala do 8.11.2012??

gapa
22. mar 2012

@janulap
áno, všetky platby za dnp treba uhradiť do 8.11. A je možné, že ak tam máš preplatok, tak ti strhnú penále, za každý den omeškania, ked požiadaš o vrátenie. Tak to robia t.č.

janulap
22. mar 2012

@gapa dakujem,ja platim tak,aby to tam do 8 nasledujuceho mesiaca mali.Len som si nebola ista tou poslednou platbou.Mohla by som ju zaplatit ,ked budem platit aj platbu za september?V jeden den?Samozrejme na dvoch postovych poukazkach.

gapa
22. mar 2012

@janulap
ak uvedieš správny špec.symbol daného mesiaca, nemal by byť problém.

conny001
22. mar 2012

ahojte...ja mám tiež mierny problém s tým čo so mnou bude. Platím si DNP od 20. januára čiže ešte po starom z vymeriavacieho základu 654 e kedže som zamestnaná zatial tak by sa mi vraj viac neoplatilo lenže nestíham 270 dni do pôrodu mi bude chýbať asi mesiac tak mi povedali na sociálke že mi to dorátajú z roboty ak ma prepustia alebo teda skončím. Momentálne som na pn, končí mi zmluva tento mesiac a netušim ako mi potom budú rátat materskú alebo mám nárok aj na nejakú pnku? a kam mám vlastne íst ak skončím v práci na úrad prace? 😀

kubikulka
22. mar 2012

Ahojte , viete mi prosim vas poradit, co sa moze stat, ak mi DNP konci v oktobri 2012, termin porodu bude az po januari 2013 a narok na materske mi vznikne v 8 mesacnej ochrannej lehote a od januara 2013 zase schvalia nejaky iny zakon. Mohol by tento novy zakon zrusit narok na materske z ochranej lehoty? (resp. skratit trvanie ochrannej lehoty tak, ze by mi nakoniec narok na materske nevznikol? )
Dufam, ze ste ma pochopili co myslim...
Dakujem

slnieckko
22. mar 2012

ja sa chcem informovat este ohladom tych datumov splatnosti... dnp mi konci 30.4., TP mam 12.8. cize som v ochrannej lehote... nemam ale trvaly prikaz a zabudla som to zaplatit od zaciatku roka takze som januar aj februar aj marec uhradila teraz v marci, vsetky platby som uhradzala zvlast a ku kazdej som dala var. symbol 012012 atd. aby sa to dalo sparovat... tu aprilovu cize uz poslednu splatku musim dat tak aby ju najneskor 8.5. mali pripisanu na ucet a vsetko bude tym padom ok lebo k poslednemu datumu splatnosti budem mat vsetko uhradene a mam narok na matersku alebo sa zohladnuje aj to ze som meskala s tymi dvoma predchadzajucimi platbami? pre istotu sa pojdem este v aprili spytat na socialku ale tam je cakania na pol dna, preto sa chcem aspon predbezne informovat aj tu... dik za odpovede 😉

datanka
22. mar 2012

@kubikulka tak toto asi nikto ano len netusi 😉

datanka
22. mar 2012

ani len netusi,som chcela napisat 🙂 co oni si este dovymyslaju,to teraz nikto nevie.ale horsie to uz spravit nemozu,podla mna to nechaju tak a nabehnu na ten system co si vymysleli teraz.ale neviem,ci sa im niekto pripoisti po novom!

kubikulka
22. mar 2012

datanka, dakujem za odpoved. No je to fakt chaos v tom (aspon pre mna)...a to netusim co este z toho moze byt, ak sa medzitym aj zamestnam a aj mi bude bezat toto DNP...

datanka
22. mar 2012

@kubikulka no ved to .tehotna predpokladam este nie si.ak sa zamestnas pocas platenia dnp nevadi,aj keby si si platila aj dnp,aj povinne s prace.nevadi,ked budes mat subeh poisteni.vyplatia ti potom na poziadanie preplatok.nemozes sa akurat zamestnat,ked ti uz bude bezat ta ochranna lehota,lebo to by ti vzniklo nove nem.poist.a na davky z dnp by si narok nemala.

kubikulka
22. mar 2012

este nie som, ale uvazujeme, ze by sme aj chceli. A ako je to potom s vyskou materskej, ak by som si platila DNP z maxima po 26 tyzdnoch od jeho vzniku (zatial platim len z minima) a aj by som sa pocas trvania tohto DNP zamestnala. Dostaval by som len jednu matersku, alebo dve - jednu zo zamestnania a druhu z ochrannej lehoty z DNP?

datanka
22. mar 2012

@kubikulka uz ti to nepojde zmenit na max.do konca poistenia musis platit min.bohuzial.skoda,ze si si nedala z max.hned od toho januara.ak sa zamestnas,budes dostavat matersku aj s dnp,aj zo zamestnania,ale musis byt zamestnana najmenej 3mesiace

kubikulka
22. mar 2012

mne vravela taka teta zo SP, ze si to mam po 26 tyzdnoch zvysit, ak chcem to dnp vyuzit aj na matersku. Ale je pravde, ze mne teda tie tety uz nahovorili kopu bludov... Tak teda neviem. A preco myslis, ze sa to neda zvysit? A ak sa mi podari zamestnat, tak to by som nastupila do zamestnania najneskor 1.9.2012 asi, takze by to boli dve materske? Ci to nejako scitavaju, aby nepresiahli nejaku maximalnu vysku materskeho pre jednu osobu.

datanka
22. mar 2012

@kubikulka nechapem,ako myslis,co scitavaju?no max.materska,pri max.plateni,vychadza nejakych 750e.viac mat nemozes.a to,preco to nemozes zvysit,ti vysvetli gapa,alebo zalka,tak jej napis.budu 2materske,ak do nastupu na matersku,budes mat odpracovane 3mesiace v tej novej praci.napis ale ako vravim gape,ona ti to presnejsie vysvetli.ked tu pises,pre niekoho konkretneho,tak musis kliknut pod jeho prispevok na ODPOVEDZ.

kubikulka
22. mar 2012

Myslela som, ze ci dostanem dve materske z dvoch roznych poisteni, alebo ci to bude jedna materska, napr. by som mala z DNP narok na maximalnu matersku cca 700 e a este narok na matersku zo zamestnania nejakych napr. 400 e, ci sa to scita a budem mat 1100e alebo ci to bude len nejake to maximum materskej cca 700 e. tie tri mesiace by som mala splnit, alebo nebudem zamestnana vobec a tym padom mi odpada akekolvek spekulovanie ohladom materskeho zo zamestnania a bola by len materska z DNP.

Dakujem za upozornenie, moc sem nechodim, len si sem tam precitam, co nove z DNP.

datanka
22. mar 2012

ale urcite napis tej gape,pozri si vyssie prispevky,co niekomu radila a klikni si pod jej prispevkom na odpovedz a bude vediet,ze si pisala priamo jej.alebo zalke.a opytaj sa ich ci sa to da navysit po tych 26t.oni sa fakt super vyznaju.no a nie,to s tou materskou takto nefunguje 🙂 ked budes platit max.dnp,ale nebudes zamestnana,tak dostavas max.matersku z dnp.tych 75 0eur.ak si zamestnana a tym padom aj povinne nemoc.poistena a platis si dnp,mala by si si ho platit z rozdielu mezi povinnym a dnp.lebo ak si budes platit max.tak ti tam akurat len vznikne preplatok,ktory ti potom mozu vratit.vacsia materska sa neda,to je uz strop 🙂

datanka
22. mar 2012

@kubikulka ale urcite napis tej gape,pozri si vyssie prispevky,co niekomu radila a klikni si pod jej prispevkom na odpovedz a bude vediet,ze si pisala priamo jej.alebo zalke.a opytaj sa ich ci sa to da navysit po tych 26t.oni sa fakt super vyznaju.no a nie,to s tou materskou takto nefunguje emoticon ked budes platit max.dnp,ale nebudes zamestnana,tak dostavas max.matersku z dnp.tych 75 0eur.ak si zamestnana a tym padom aj povinne nemoc.poistena a platis si dnp,mala by si si ho platit z rozdielu mezi povinnym a dnp.lebo ak si budes platit max.tak ti tam akurat len vznikne preplatok,ktory ti potom mozu vratit.vacsia materska sa neda,to je uz strop emoticon

kubikulka
22. mar 2012

@datanka chapem, takze to mi potom oni vypocitaju ten rozdiel, ktory by som mala doplacat vramci DNP, keby som chcela tu matersku mat najvyssiu, ci si to musim nejako sama poratat? Aj ked otazne je, ci to vobec budem moc navysit ten vymeriavaci zaklad, kedze si spominala, ze sa to uz asi neda, no to skusim napisat gape. Aj tak dakujem za info, velmi si mi pomohla!

kubikulka
22. mar 2012

@gapa ahoj gapa, chcela by som Ta poprosit o radu. Platim si DNP cca 3 roky, najnovsie som sa prihlasila na DNP 26.1. 2012 z minimalneho vymer. zakladu, takze mi konci niekedy v oktobri tohto roku. Chcela by som toto DNP vyuzit na materske. Samozrejme by som chcela mat matersku co najvacsiu a teta na socialke pi povedala, ze si mam po 26 tyz. od vzniku tohto posledneho DNP zvysit vymeriavaci zaklad na maximum. Chcem sa teda spytat, ci je ho mozne po tych 26 tyzdnoch zvysit, ak ano, ci bude potom materska maximalna a preco to mam urobit prave po 26 tyzdnoch. Tehotna este nie som, cize termin porodu bude dost pravdepodobne az po januari 2013, cize matersku by som mala z ochrannej lehoty.
Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Dakujem!

datanka
22. mar 2012

@kubikulka nemas vobec za co,len ako pisem,radsej sa opytaj jej,ona sa lepsie vyzna...mozno sa bude dat navysit,neviem,len neviem podla coho by ti potom brali to rozhodujuce obdobie na vypocet materskej,keby si 6mes.platila minimum a iba 3maximum.no a vypocitat si to musis sama,je to aj tu ako sa to pocita-ked pozries par stran dozadu urcite to niekde najdes.neviem to teraz presne z hlavy...to si hrubu mzdu odratas od toho max.vymer.zakladu a s tej sumy sa das poistit

datanka
22. mar 2012

@kubikulka aha,ty si bola aj pred tym dnp?ja ze to mas uplne novo zalozene 🙂

kubikulka
22. mar 2012

@datanka @gapa
bola som aj predtym DNP, ja som studentka doktorandka a od 1.1. 2008 (myslim) za nas uz neplatila nemocenske atd. skola, ale mohli, ale nemuseli sme si to platit sami. Ja som si to platila od zaciatku, potom som vsak bola na materskej, tam sa to nejako prerusovalo myslim, potom som sa opat prihlasila a nakoniec som si to este odhlasila a hned na druhy den prihlasila v tom januari 2012, aby som mohla cerpat OCR na maleho. No ale uvazujeme aj o druhom babe, tak som chcela zistit, ci este z tohto DNP moze cosi byt.