Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

liz_lemon
24. mar 2012

@walta nemusis tam chodit ty, ani tvoja mama, napis mail rovno riaditelovi socialne poistovne lubos.lopatka@socpoist.sk, ja som mu raz pisala v nedelu, a asi do 2 hodin mi odpisal, a do 3 dni bolo vsetko vybavene k mojej spokojnosti

walta
24. mar 2012

@liz_lemon ahoj.... vdaka a idem mu teda napisat a som zvedava, ako to dopadne. Ved uznaj sama, to nie je normalne takyto preslap, este som ani neporodila, do porodu 2 tyzdne a uz pytaju RC babatka.

zalka
24. mar 2012

@ivca82
Ved je to jednoduché, z každého poistenia z ktorého chceš žiadať o materskú dávku musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Ak ti skončí PP k 31.5.2012 a píšeš, že si zamestnaná rok, tak podmienku 270 dní máš splnenú... vznikne TI nárok na materskú zo zamestnania z ochrannej lehoty.
Ak v čase od dnes do 30.5.2012 Ti vznikne DNP, len ten týždeň stačí z minima, podmienku 270 dní máš splnenú nakoľko sa ti k 7 dňom DNP teraz priráta to ukončené DNP a tam si platila 2 roky. Tým Ti vznikne nárok na materskú z DNP z ochrannej lehoty.

Dôležité je uzavrieť DNP hned teraz, nakoľko ak by si ho uzavrela po ukončení PP, tak si zrušíš ochrannú lehotu zo zamestnania.

V prípade PN, ak založíš DNP teraz a po týždni ho zrušíš, a 15.4. ťa lekár vypíše na rizikové, tak máš nárok na PN zo zamestnania + PN z ochrannej lehoty pre tehotné kt. je 8 mesiacov z DNP, samozrejme treba si dať vypísať 2x PN.

TJ. čím skôr založíš DNP , tým skôr môžeš čerpať prípadné dávky a neukrátiš sa o materskú zo zamestnania. Samozrejme nezabudni zaplatiť včas poistné za DNP, z balíka je denné poistné cca 4 eurá, takže za 7 dní zaplatíš 28 eur. Ak nevieš koľko máš platiť, tak sa opýtaj na SP. Alebo zaplať radšej viac, ako menej. 🙂

ivca82
24. mar 2012

@zalka tak už som múdrejšia 🙂 Ďakujem 🙂 Aj s takej krátkej doby poistenia plynie ochranná lehota? Ak som správne pochopila, keby som si nebola platila DNP tak by mi bola nanič, lebo by som nemala splnenú podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch DNP.
A ešte posledná otázka, a už v tom budem mať myslím jasno 😀 Nárok na PN by som mala aj zo zamestnania aj s DNP = 55% z hrubej mzdy+ sumu, resp.percento, o ktorú si zaplatím balíček - ide tam o minimum, alebo si môžem jeho výšku voliť aby som ovplyvnila výšku PN?

miriamka3
24. mar 2012

@domeli ahoj, ja platím cez internetbanking, nemám trvalý príkaz, za február som odoslala platbu 1.3. klasicky bez nejakej povinnej identifikácie. Keďže som mala chaos v tom ako mám platbu správne uhradiť za marec, písala som priamo na SP a pani mi odpísala toto:

"V prípade, ak poistné uhrádzate internet bankingom v takom prípade uvádzate špecifický symbol za obdobie marec 2012 v tvare 032012. Konštantný symbol bude 3118. Pri úhrade poistného je potrebné zasielať aj variabilný symbol. Variabilný symbol je desaťmiestne číslo, ktoré Vám bolo pridelené Sociálnou poisťovňou. V prípade dobrovoľne poistených osôb to je číslo začínajúce sa na 6xxxxxxxxx."

Takže s februárom si hlavu nerobím a marec uhradím podľa týchto pokynov.

zalka
24. mar 2012

@ivca82
zbytočne je platiť viac ako minimum, aby si vedela ovplyvniť výšku PN alebo materskej musela by si platiť 26 týždňov, za 1 týžden nech si dáš VZ koľko chceš tak vždy bude rátané z minima.
Minimálne VZ je 339,89 eur tj. PN je cca 180 eur mesačne, a materská cca 220 eur mesačne z toho VZ. Balík z minima stojí mesačne 119,46 eu, tj. za 7 dní cca 28 eur .

A áno aj z takej krátkej doby plynie ochranná lehota, len dbaj na to aby si bola aspoň týžden prihlásená na balík dobrovolne. 🙂 môžeš sa prihlásiš hned v pondelok a na další týžden v pondelok utorok to zrušiť. A máš 8 m . ochrannú dobu lebo si tehotná.

mzuzanam
24. mar 2012

Prosim vas vedel by mi niekto poradit? 22.3.2012 mi zacala MD, platila som si aj DNP a mala by som byt aj v ochrannej lehote.S akymi vsetkymi papiermi mam ist do socialnej poistovne, aby mi platili aj tie peniaze z DNP?Staci len ten registracny formular alebo aj potvredie od lekara, ze som na MD?MD mi bude vybavovat zamestnavatel.A do kedy najneskor tam treba ist?Velmi pekne dakujem za odpoved.

janulap
24. mar 2012

@mzuzanam ja si myslim,ze s papierom,ktory ti dala dr.ked ta vypisovala na MD a po porode s rodnym listom babatka 🙂

ivca82
24. mar 2012

@zalka ďakujem za ochotu, si zlatá, už som to konečne úplne pochopila 🙂 Dám ešte vedieť, čo sa dozviem v sociálnej, či mi náááhodu neuznajú materskú s tej "prvej" ochrannej lehoty, ak nie, tak si aj zaraz prihlásim na balíček 🙂 🙂

zalka
24. mar 2012

@ivca82
z ktorej prvej? z DNP, nemajú dôvod neuznať, a na SP by som sa nepýtala. Známej povedali na SP, že dostane len rodičovský po narodení dieťaťa. Totálne ju oklamali, lebo zo zamestnania bola v ochrannej lehote, a mala splnenú podmienku 270 dní poistenia, a k tomu mala aktívne DNP pri ktorom tiež bola splnená podmienky 270 dní poistenia minimálne ... ako pýtala si dve materské ako som jej ja povedala.

A dôležité je aby v ochrannej lehote nevzniklo nové poistenie.
Napr. uzavrieš BDP 1.4. zrušíš 7.4. máš ochrannú lehotu , potom skončí ti PP 31.5. máš ochrannú lehotu dalšiu a ty si od 1.7. nájdeš zamestnanie, týmto zamestnaním si zrušíš ochrannú lehotu zo zamestnania aj z BDP.

BDP balík dobrovolného poistenia

zalka
24. mar 2012

@mzuzanam
lekár ti musí vypísať papiere dva krát, jeden krát zo zamestnania materskú a ddruhý papier bude materská z DNP a odnesieš do SP.

ivca82
25. mar 2012

@zalka myslím , či mi náhodou neuznajú ochr.lehotu s DNP, ktoré mi zaniklo zo zákona, lebo neviem ako posudzujú tehotenstvo, či ako oficiálny počet dní tehotenstva, alebo od reálneho tehu, ktoré ale trvá menej ako oficiálny počet dní tehotenstva 😅 😀 ale to si len skúsim overiť, veľkú nádej tomu nedávam a keď nie, tak na tom tiež nebudem najhoršie, podľa toho, ako si mi poradila, takto by som mala MD len zo zamestnania a o DNP by som ani netušila, že sa to ešte dá, a na SP ti samozrejme neporadia, pokiaľ tam nemáš známeho 😝
Už som dostala aj radu, aby som sa poistila deň pred nástupom na MD ale to je v mojom prípade blbosť, lebo by som si zrušila ochrannú lehotu zo zamestnania, takže riešiť to musím presne ako mi radíš, iba počas trvania PP.
Ešte raz ĎAKUJEM 🙂

zalka
25. mar 2012

@ivca82
Pri ochrannej lehote budú skúmať či máš splnenú podmienku 270 dní poistenia, z oboch poistení máš.
Akurát teraz máš aktívne poistenie len zo zamestnania,
ak sa prihlásiš na BDP, a zrušíš potom to BDP. Si teraz tehotná, preukázateľne, takže máš nárok na 8 m. ochrannú lehotu odo dna zániku BDP. A k BDP sa prirátajú dni poistenia DNP kt. ti skončilo 31.1.2012.

Neboj sa ak spravíš ako Ti píšem tak dostaneš z oboch poistení materskú, aj prípadnú PN počas tehotenstva. A áno dobre premýšlaš, lebo ak by si sa nahlásila na BDP pred nástupom na materskú, tak by si si zrušila ochrannú lehotu zo zamestnania čo je nič moc.

No a čo sa týka SP, známa bola tehotná skončil jej PP ale mala DNP, opýtala sa známych na SP, a tí jej povedali že nárok na materskú jej nevznikne až po narodení bába, že má žiadať o rodičovský príspevok. Toto je povedali pričom mala aktívne DNP v tom čase a splnenú podmienku 270 dní. Pričom jej vznikol nárok aj z DNP ako aktívneho poistenia v januári a z ochrannej lehoty zo zamestnania nakoľko to ukončila v 07/2011 ... zo SP majú zakázáné dávať info, zavádzajú, klamú alebo sa vyhovárajú že nevedia.

janulap
25. mar 2012

@zalka ahoj,prosim ta zaujal ma prispevok od @walta.je na predchadzajucej strane celkom naspodku.Ako je mozne,ze Sp ziada rodny list dietata,ked je este tehu?Dakujem

zalka
25. mar 2012

@janulap
To netuším, možno je to tým, že dotyčná nastúpila na materskú 8 týždňov pred pôrodom. Ak nečaká dvojičky tak sa nastupuje 6 týždňov pred pôrodom. Bude mať kratšiu materskú, a ak šla z ochrannej lehoty tak má myslím problém.

janulap
25. mar 2012

@zalka aj mne sa zda,ze si bud ty alebo gapa,alebo ina kočka pisala,ze v ochrannej lehote sa moze nastupit len 6 tyzdnov pred porodom.A preco nie 8?Dakujem 🙂

zalka
25. mar 2012

@janulap
gapa spomínala, lebo zákon hovorí o 6 týždňoch, teda že vtedy môže žena nastúpiť na materskú. Ak nastúpi neskôr, tak sa jej skráti materská, ak nastúpi skôr, tak po narodení dieťaťa má kratšiu materskú. A 8 týždnov pred môže nastúpiť mamička čo čaká dvojičky.
Fakt netuším kde nastala chyba pri danej kočke, šak hádam sa to vyjasní.

domeli
25. mar 2012

@miriamka3 dík, aj ja to chcem robiť napodobne. Peknú nedeľu 🙂

gapa
25. mar 2012

@zalka
@janulap
podla mna ten RL bol proste len nepozornosť pracovníčky SP, nevšimla si dátum PTP. Ja som pri prvej dcere tiež dostatala takýto list, ale po pôrode. Som zabudla ho odniesť aj na odd. nem.poistenia.

ivca82
25. mar 2012

@zalka no pekne to majú vymyslené, a potom si človek nevie vysvetliť zákon a ľudia, ktorý by nám s tým mali pomôcť o tom majú zakázané hovoriť 🤐 🙄 A Miháľ povie, že sa chceme priživiť... veď človek len potrebuje nejako pokryť na začiatku zvýšené výdaje spojené s dieťatkom a účty nám tiež nikto neodpustí, lebo sme matkami... ale čo sa je fakt škoda rozčulovať 🤐

zalka
25. mar 2012

@ivca82
No bohužial ako pri tej známej som penila ako divá, aj som jej vynadala načo sa tam pýta a že ak mi neverí, tak už jej v živote nič nepoviem. Proste vytočilo ma to, a to jej radila jej dalšia kamoška čo robí v SP. Takže to len tak na dokreslenie..... ked skape koza mne ta môže aj susedovi....

mima595
25. mar 2012

@walta - ja by som to tak vazne nebrala...ono je to tlacivo, na ktorom je uvedene, že ak nedorucis RL dietata, pozastavia ti davku...aj ja som taky list dostala....skor by som to brala ako upozornenie, ktore niektore pracovnicky posielaju, aby na to matky po porode nezabudli....

a prepac, ale urcite by som s takym niecim neotravovala riaditela SP, ktory za to dotycnu pracovnicku SP "zdrbe"...a dotycna pani bola len ustretova a chcela nieco pripomenut...vsade sa stazujeme, že pracovnici na uradoch nie su ustretoví, a ked niketo posle take upozornenie, tak penime.....

mima595
25. mar 2012

@gapa, @zalka, @janulap - co sa tyka ochrannej lehoty a nastupu na matersku...v ochrannej lehote je nastup na matersku mozny iba 6 tt pred terminom porodu...ak nastupi 8 tt pred terminom porodu...neuznaju jej MD z ochrannej dovolenky!!!!!!

na to velky pozor----bola som pred mesiacom v SP, mam spoluziacku, ktora pracuje na nemocenskom, mala prave službu na okienku a tesne predo mnou jej jedna holka odovzdavala ziadost o materske a nastup 8 tt pred terminim porodu...este stastie, že ta baba sa spytala, či este nieco treba, ked nastupuje v ochrannej lehote...ona si potom lepsie pozrela žiadost o materske a hned ju poslala k dr., aby jej posunula nastup na matersku, lebo že inak nebude mat narok!!!!!

inak ta baba dost nechapala, co a preco...potom som to s tou spoluziackou este chvilu komentovali, že ie zakony su inak strasne, a že keby si o nahodou nevsimla, alebo bol niekto iny pri okienku, kto to nepostrehne, tak ma holka po materskej....

gapa
25. mar 2012

@mima595
myslela som, že v tomto prípade jej tú žiadosť proste pošlú späť alebo uznajú akoby nastupovala na md 6týž pred.
A by som bola zvedavá, či je možné nastúpiť zo zamestnania 8týž pred a z iného np 6týž pred.

walta
25. mar 2012

@mima595 ahoj.... no, predstav si, pan riaditel mi uz aj odpisal a ide to presetrit, v kratkej dobe mi da vediet vysledok- a na margo ustretovosti- pani na soc. poistovni nema co byt ustretova 2 tyzdne pred mojim porodom, a posiela VYZVU, kde je napisane, ze mi inak pozastavia vyplacanie materskej, ked do 8 dni nedorucim RC dietata (kt. este ani nie je narodene). No nehnevaj sa, to je aky pracovny postup? To je hovadina, ze si myslis, ze chcela byt ustretova. Vyzva sa posiela vtedy, ked nieco nedorucis v termine, resp. termin prepasies. A chces mi povedat, ze ty by si to nechala tak? Asi nie, ked by ti napisali, ze ti pozastavia vyplacanie materskej. Nech len pekne pani na soc. poistovni zisti, co spravila, ked jej zavola sam riaditel. Velmi si vazim, ze sa ozval a mieni moj pripad riesit.
Takze asi tak. Bodaj by sa to nestalo ziadnej z vas, ako mne. Lebo ver mi, ze su to len starosti navyse.

inci
25. mar 2012

gapa, to by aj mna zaujimalo....mam rizikove tehotenstvo. mohla by som nastupit na MD zo zamestnania 8 tyzdnov pred a z DNP az o dva tyzdne neskor? (DNP k 2.1.2012 mi zo zakona zaniklo 270 splnam)
a este mam taku podotazku. mozem ist na OCR so starsimi detmi? budu mi vyplacat aj DNP al. len z povinneho poistenia? neovplyni to nejak materske davky?
dakujem za odpoved.

janulap
25. mar 2012

@walta a ty si nastupila v ochrannej lehote 8 tyzdnov pred porodom na matersku?Lebo kocky pisu,ze vtedy je to problem....tak ci si nahodou v Sp uradnicky nemyslia,ze si nastupila 6 tyzdnov pred porodom a tym padom je babo uz dva tyzdne na svete...ja neviem 😕

walta
25. mar 2012

@janulap kocky pisu somariny... mam pred sebou rozhodnutie zo soc. poistovne o vyplacani materskej a je tam napisane, ze sa moze nastupit 6 az 8 tyzdnov pred terminom porodu... a ked sme pritom, ked mi to doslo domov, ze vyzva, ze mam predlozit RC dietata, nebolo to este ani tych 6 tyzdnov... somarina, pani na socialnej sa kopla... smola pre nu 😀 😀 😀

janulap
25. mar 2012

@walta ved uvidis co zistia.Daj potom ,prosim vediet,zaujalo ma to 🙂 Drzim palce 🙂

datanka
25. mar 2012

@walta no áno,pani na socialke sa kopka a ty máš s toho evidentne veľkú radost.oni tiež nie su stroje,nechapep ci ta na tom tak strašne teší že jej narobis problémy.mohla si zavolat aj konkretne jej,určite by sa ti ospravedlnila a napravila to