Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

evulkamt
29. mar 2012

@mima595 viem,že Pn môžem byť už len 2 mesiace,na otehotnenie sa pýtam,preto,že viem,že by som nemala,prešvyhnúť nejaký dátum(len neviem aký),a čo sa týka otehotnenia u mňa to nie je,že sa nám podarí hneď,snažíme sa už od decembra,ale toto isté som mala aj pri dcérke.Na soc,poisť mi povedali,že musím mať ukončenú PN zaplatiť si aspoň 1 mesiac,aby mi mala byť s čoho vypočítana a až potom na rizikové,to viem,že budem,nakoĺko aj s dcérkou som bola.Tak neviem či je to tak

mima595
29. mar 2012

@ewca99 - tych 10 dni i plati len zamestnvatal, dalej ti bude Pn vyplacat SP--a budes ju mat aj z DNP aj z prace...

mima595
29. mar 2012

@evulkamt - ano, musis zaplatit aspon 1 den..nemusi byt mesiac, ale aj rizikove tehu sa rovna PN, takže ty nebudes moc byt na rizikovom dlhsie ako tie 2 mesiace....
prepac, ale mam dojem, že to nemas dobre premyslene...alebo mi nieco uniklo?? 😕

zalka
29. mar 2012

@gapa @mima_mama
jeeejda, zle som napísala tú mailovú adresu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
má to byť poradna@socpoist.sk
(porada je iná stránka, kde som prvýkrát toto čítala od jednej prednášajúcej p. Motyčkovej)

A URČITE BABENKY VIETE, že p.Motyčková je spolupracovníčka Mihála, takže ono to neni len také tliachanie do vetra čo sa týka tých rozdielnych nástupov na materskú kvôli ochrannej lehote.
A fakt sa to týka mamičiek na rodičovských dovolenkách pri reťazových pôrodoch.

Vidím, že som zmeškala zaujímavú diskusiu, ktorú rozbehol môj súkromný príspevok. 😲 😉

mima595
29. mar 2012

@zalka - no chybala si nam 😉 ....
viac hlav, viac vymysli....
ja osobne ani nemam ziadnu skusenost s ochrannou lehotou /teda žeby niekto, komu som radila, isiel na matersku z ochrannej lehoty, tak som si v om nie velmi ista/ a co sa tyka rozdielnych nastupov na matersku a nasledneho kratenia..tak to ani nehovorim..to je pre mna spanielska dedina...musim dostudovat 🙂

zalka
29. mar 2012

@mima595
No čo Ti poviem, je s tým naozaj málo skúseností, poväčšine boli ochranné lehoty zo zamestnania. Toto sú nové situácie, na smolu mamičiek na rodičovskej dovolenke.

Ale určite ak by som platila DNP z vyššieho VZ ako je minimum a sumy kolo minima, tak rozhodne by som lekára presvedčila aby vypísal materskú deň po dni.

mima_mama
29. mar 2012

@zalka aj napriek tomu co som ti pisala v IP? § 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.

Kočky ja uz ani zaspat neviem, po hodinovom sedeni s pracovnickou SP a jej usmernenim z ministerstva a tak sa zda ze v tom stale nemam jasno...

mima_mama
29. mar 2012

@zalka ale tam je potom kratena materska zo zamestnania nie?

gapa
29. mar 2012

@mima595
moja kolegyna išla na md o 2týž neskôr (som to zistila, ked som jej vybavovala papiere pri ukončení pp a bolo to zle ponahlasované, mzdy som ja nerobila), porodila presne v termíne a teda mala krátenie o 2týž, bolo to ešte v r.tuším 2006. Tiež poznám prípad mamičky, čo jej to zle sestrička vyrátala a dala nástup 5týž.+6dní pred termínom, samozrejme ona si tonevšimla a porodila cca o 2týž skôr, tak mala krátený nárok, už s tým nič nenarobila. Ale poznám aj prípad neskoršieho nástupu na md (tuším o 2dni) a pracovníčka soc.poistovne si to vôbec nevšimla a nárok nekrátila.

ewca99
29. mar 2012

@mima595 ďakujem ti...zacinam mat v tom aspon trocha jasno 🙂

zalka
29. mar 2012

@mima_mama
Ako myslíš krátená materská zo zamestnania? Jaj myslíš o tie dni, no ako napísala @gapa či kto, že ak porodíš v termíne je krátená o 1 deň. No áno jednu materskú budeš mať kratšiu, záleží na tvojom rozhodnutí čo urobíš...

mima595
29. mar 2012

@gapa - ten pripad, co spominas, si pamatam...to bola holka, z novembroviek 2009...v podstate som vtedy v tom este nebola tak zorientovana a u nej som si 1x citala, že jej kratili matersku....
ale musim zase a zase povedat, že cim sa vyznam v tych socialnych zakonoch, tak su cim dalej viac zamotane...ved to nie je normalne, ved to polovica mamiciek / a nemyslim tym nejake soc. pripady/ ale polovica normalnych mamiciek, ktore nestuduju vsetky tieto veci, možu prist o cast materskej a ani nevedia, kde spravia chybu....

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - a co ti vlastne povedala a pracovnicka SP???

gapa
29. mar 2012

@mima595
som rátala prípad mima-mama
jej údaje: PTP 24.6.2012, tj. 6týž. pred je 13.5., dnp jej zaniklo tuším 26.3.12 a platila z vz 477eur, čerpá v zamestnaní RD a pred nástupom na md môže íst na pn)

porovnala som rozdiel materského z dnp cez denné vz pri variantoch:
A) zo skutočného vz 477eur (ak nastúpi na md z dnp 13.5.=6týž. pred ptp a zo zam. 14.5., tj. 5týž.+6dní pred termínom) a
B) pravdepodobného vz 339,89eur (ak sa prihlási nanovo pred nástuom na md, najneskôr v den nástupu na md)
----
a vychádza rozdiel za 34týž cca 673eur v prospech A

Ale treba pamätať na toto:
A)
1) ak porodí skôr ako 25.6.2012 (den po termíne, lebo na md zo zamest. by nastúpila o 1den neskôr), bude jej krátená doba poberania materského zo zamestnania. *Takže už nebude výhodnejšia varianta A o 673eur ale bude to menej podla toho, aké je materské zo zamestnania a o kolko dní porodí skôr
2) v prípade, ak by porodila skôr ako 14.5., tak by jej vznikol nárok na materské len zo zamesnnaia, lebo nástup na md z oboch NP by bol v den pôrodu a teda by vzniklo np zamestnanca v den pôrodu = prestala plynúť OL den pred pôrodom.
a ona porodila predtým velmi predčasne v 28tt, aj ked teraz nemá problémy, treba teda rátať aspon s krátením materského zo zamestnania

B)
1) výhoda je v tom, že napr. ak sa prihlási na dnp (ak bude poberať nemocneské z dnp, nezaplatí ani cent, tj. nebude to drahšie), tak potom si môže stanoviť nástup na md kedy chce v rozmedzi 6-8týž. pred očak.termínom pôrodu. A pri jej nástupe na md 13.5. jej vychádza koniec 34týž. na 5.1.2013. Ak by nastúpila na md už 7.5.2012, teda o 6dní skôr (6týž +6dní pred pôrodom) a z oboch nem. poisteni = z dnp a aj zo zamesnania, tak je skončí poberania materského 30.12.2012 a za 12/2012 jej vznikne nárok aj na rodič.príspevok. Touto variantou vlastne ak sa nezmení zákon o RP, či jeho výška (čo tiež sa môže stať, lebo asi sa o tom hovorí) vlastne príde o 6dní nemocneského z dnp ale bude mať o 1RP navyše za dec., rozdiel som tuším rátala vychádza na 143eur ( RP - nemocneské z vz 477 na 6dní)

tj. 673-173= 530uer a ked zoberiem, že porodí skôr ako 25.6., tak sa to kráti a riziko skkoršieho pôrodu ako 14.5.? tak .... sa treba rozhodnúť

Baby čo sa vyznáte, skontrolujete moje výpočty 🙂 resp. či nerobím nejakú logickú chybu

mima_mama
30. mar 2012

@mima595 Ahoj ona mi vravela, ze ma usmernenie z ministerstva o OL kedy plynie a ze ak porodim hocikedy pred dnom predpoklad. terminu porodu tak mi budu vyplacat oboje, ze je tam ta OL pred PTP alebo skutocnym dnom porodu, takze nemusim vraj nastupovat o den skor na matersku z DNP a potom na matersku zo zam. ze to je to co si nevsimli. tak neviem ci to uz dobre chapem, lebo sme nad tym sedeli asi hodinu a mi to vysvetlovala, ze problem by bol keby som porodila neskor ako 24.6. alebo 24.6. kedze je tam alebo skutocnym dnom porodu. Ale zalka aj gapa mi odpisali, ze sa im to nezda...
este mi hovorila s tym porodom, ze vlastne zo zam. mam vlastne OL aj pocas RD len prerusene NP a ked nastupim tak sa to berie ako nove, ale zase z DNP splnam tu podmienku, ze OL ked plynula(§50 zákona 461) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom (24.6.) alebo skutočným dňom pôrodu. ze to by som splnala tym skutocnym porodom, ale mozno si neuvedomila, ze to mi hned aj vznika nove kedze nastupim na MD, uz som z toho dopletena. Este dnes jej budem asi volat zase...

mima_mama
30. mar 2012

@mima595 a este aj to vravela, ze je aj ta druha moznost platit si DNP z balika, ale ze je jedno aky si urcim VZ, lebo aj tak sa to bude pocitat z minima, co ste mi uz vraveli aj vy, teda z pravdepodobneho VZ. ja len dufam, ze to usmernenie kde si to takto vysvetlila, ze mi plynie pokial porodim skor ako PTP OL oznami aj kolegyniam a ze mi to tak vypocitaju...

mima_mama
30. mar 2012

@gapa ja by som nechcela kratenie MD zo zam. lebo tam mam vyssi asi VZ, tak si asi budem platit nove DNP pausal, lebo inak neviem ako z konopy von...

evulkamt
30. mar 2012

@mima595 nemám v tom dosť jasno,preto som sa chcela poradiť,
čiže keď ukončím Pn v máji,jún si budem platiť a o2 mesiace nastúpim na PN budem môcť byť len 2 mesiace??ak som to pochopila správne.Bola som v tom,že ukončím PN zaplatím si a pôjdem na PN a tá bude trvať až do nástupu na MD.
Tak neviem,čo by si poradila ty,alebo ako by si to riešila ty.A potom nárok na vyššiu materskú by som mala,aj keď na PN nie?ďakujem 😉 mám v tom guľáš 😉

gapa
30. mar 2012

čítala som včera prípevok na www.porada.sk o dobrovolno nem.poistení 2012 a rozoberali tam prihlášky, ak niekomu teraz končí 270dní starého poistenia a chce pokračovať a chce aby sa to bralo ako nepretržité.

Treba sa prihlásiť najneskôr tým 270tym dnom dnp a prihlásiť sa nie na všetky 3poistenia ale len na dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti a uviesť tam k nim vym.základ. Vraj automaticky potom aj z trvajúceho nemocneského poistenia sa zmení vym.základ na ten, čo sa uvedie na prihláške a to bez ohladu na to, že inak sa dá zmenit vym.základ vždy len od začiatku mesiaca, tu sa touto prihláškou mení, príp. zostane rovnaký (ak dáte taký istý vym.základ ako platíte doteraz z dnp).

tak takto to vymysleli na ministerstve predpokladám.

olinka166
30. mar 2012

@gapa áno je to tak, len treba dať pozor, aby sa to prekrývalo, a potom ak má niekto možnosť ísť na PN tak nech ide, treba to ešte využiť...pokiaľ sa dá...

mima595
30. mar 2012

@evulkamt - no ty si velmi komplikovany pripad...totiž, ak je spravne, že si sa prihlasila 28.2,?????? teda si sa prihlasila z balika???? a z akeho VZ?????

janulap
30. mar 2012

@gapa
@mima595
ked pisete o tom,ze na MD v OL treba nastupit presne 6 tyzdnov pred porodom...To na papieri,ktory mi da dr,ked by som isla na MD bude aj nastup na MD aj termin porodu?Tieto dva datumy tam budu?Tak ked mne zatial podla tehu kalkulacky vychadza TP na 1.2.2012 tak nastup na MD by bol 20.10 alebo 27.10?Nevadi,ze je to sobota?Dakujem babenky 🙂

sabrinka26
30. mar 2012

Ahojte baby,potrebujem poradit,ak niekto vie..platila som si DNP od juna 2011, a v januari som to zrusila a znovu obnovila.. kedy mam narok ist na PN? nieco sa mi zda,ze ta pani na socialnej mi vravela,ze az po 6 mesiacov od obnovenia.. neviete ci je to pravda?dakujeeeeeeem

veronika773
30. mar 2012

Ahojte maminy...počuli ste niečo také, že keď sa chcete dať vypísať na PN a poberať davkú z DNP, keď už máte nan nárok, musíte byť hospitalizovaná?...Či je to hlúposř?...Ďakujem

mima595
30. mar 2012

@sabrinka26 - narok mas hned, ale zatial z minima..až po 6 mesiacoch /26 tyzdnoch/ bude z toho VZ, z ktoreho si platis....

sabrinka26
30. mar 2012

@mima595 jeej,dakujem ti moc 🙂

karinkaeich
30. mar 2012

@gapa a co s tym nem.poistenim? na to prihlasena nebudem? ked sa mame po novom najneskor v 270.den prihlasit iba na tieto dve. ved mne vacsinou, co sme tu, tak sa nam jedna prave o davky z nem.poistenia. to da nejako automaticky, ze ked uvediem napr. vz 600 eur, tak to budem mat na vsetky 3? a z toho sa rozpocita podla urcenych %? a nepisali nic o tom, ze ked potom z balika budeme cerpat pn, ci tie zvysne 2 poistenia treba platit? lebo mne trosku davnejsie z poradne odpisali, ze nie, tak dufam, ze to stale plati a aj bude

petronelka1
30. mar 2012

@gapa Ahoj gapa, prosím poraď. čiže podľa toho čo píšeš o tých prihláškach na balíček, tak mne DNP končí 17.5. (termín pôrodu mám 16.11 a chcem pokračovať v DNP, pretože momentálne som na rodičovskom), teraz si platím DNP po 30,16 eur. Tetuška na sociálnej poisťovni mi poradila, že keby som si začala platiť balíček, stačí mi platiť ho už len z minima, pretože materská sa mi bude rátať z VZ z roku 2011. Dobre to chápem, že cca toho 15-16.5. mám ísť na sociálnu poisťovňu a dať prihlášku na dôchodkové a v nezamestnanosti z minima a to nemocenské sa mi automaticky zmení na minimálny VZ? Vďaka za info.

gapa
30. mar 2012

@janulap
nevadí, že je to sobota

gapa
30. mar 2012

@sabrinka26
súhlasím s odpoved od mima