Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
16. apr 2012

@lindusik
Vieš to je veľmi hrubo povedané 15 mesiacov. Ale ked vezmeš, že SP skúma posledné 2 roky, a poistenie musí byť minimálne 270 dní tj. 9 mesiacov .. tak ostáva Ti 15 mesiacov, kedy sa dá čosi riešiť aj s tým ukončením DNP čo si platíš teraz.

mirkave
16. apr 2012

dievcence-dajte si velky pozor na nastup na MD v ochrannej dobe.ked som sa pytala na socialke pri okienku,ci je tam nejake obmedzenie,tak mi tetuska povedala,ze je jedno,ci nastupim 8 alebo 6 tyzdnov pred porodom.no ale prdky s makom pod padakom 😖 .nastupit sa moze len a len 6 tyzdnov pred porodom.cize mi dali zle info 🙄 (a mala som co robit,aby som neprisla o nervy,aby som vsetko dodatocne vybavila podla zakona a aby som neprisla o peniaze) nastastie ma po tyzdni od podania ziadosti na tuto chybu upozornila uradnicka,ktora spracovavala moju ziadost o MD a ktora velmi dobre pozna zakony a ktorej zalezi na klientoch.....

zuzula77
17. apr 2012

Ahojte, poradíte???
Má význam platiť si DNP ak PN nevyužívam a na max materskú mám nárok z VZ v zamestnaní? DNP platím od januára a podarilo sa mi zohnať si ďalšiu prácu na dohodu, takže VZ 1153,5 som dosiahla. Plánujem odhlášku, no nerada by som sa unáhlila, poradíte?

janka9900
17. apr 2012

@zuzula77 ahoj, ked pracujes na dohodu, tak za teba neplatia nemocenske poistenie. takze tvoj VZ je len z prace na trvany pracovny pomer. ak neplatis vela za DNP, tak by som ho nerusila, ak teda planujes otehotniet do oktobra 😉

zuzula77
17. apr 2012

@janka9900 som normalne zamestnana + praca na dohodu, mne tvrdili, ze do VZ sa mi zaratava aj ta suma na dohode, ze vsetko, a to dokonca pani na socialke, nie je to pravda?

janka9900
17. apr 2012

@zuzula77 ja som pisala zo svojej skusenosti, pretoze, ked som robila na dohodu, tak nemocenske za mna neodvadzali. myslim si, ze VZ mas len z TPP. @zalka alebo @gapa ti urcite budu vediet poradit, ze baby? 😉

zuzula77
17. apr 2012

@janka9900 ďakujem za radu 🙂

janka9900
17. apr 2012

@zuzula77 nemas zac 😉

lienka01
17. apr 2012

Ahojte!!poradí mi niekto? Od 20. Apríla som vypísaná na materskú..270 dní platenia splnam 26. apríla..mám ten papier zaniesť do soc. poist..alebo len s rodným listom malého ked sa narodí??

zalka
17. apr 2012

@zuzula77
Ako písala @janka9900, z dohody sa odvody do ZP a SP neplatia, takže nedosiahla si VZ vo výške 1153,50 eur. Mala by si naďalej platiť aj DNP.

karinkaeich
17. apr 2012

@gapa @zalka @mima525 kocky, prosim vas, cim viac citam, tym menej viem. momentalne som na rd, az do polovice 2013. pp stale tva. platim aj dnp, ktore konci koncom oktobra, vz mam rozdiel medzi max. a mojou mzdou. ked na dalsiu md nastupim este pocas rd, pricom dnp bude stale trvat (dam si pred skoncenim balik, nech nejdem na md z ochrannej lehoty), bude mi materska vyplacana aj zo zamestnania, aj z dnp? pytam sa preto, lebo pocas rd zamestnavatel neplati nem.poist, ale pojde o retazovy porod, tak by to tak malo byt, nie? dakujem za odpoved

dia459
17. apr 2012

Ahojte baby, mohli by ste mi niektora poradit prosim? DNP si platim osd konca septembra 2011 a 270 dni dosiahnem koncom juna tohto roku. Momentalne som na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu. Chcela by som vediet ci by som mala uz teraz narok na PN z DNP pretoze som zamestana uz skoro rok a pol a pocula som nieco aj o nejakych 26 tyzdnoch ze sa to uz da cerpat. Termin porodu mam na 19 septembra cize ak aj doplatim tych 270 dni mala by som este cca vyse mesiac narok aj na PN z DNP?

zalka
17. apr 2012

@karinkaeich
Ak nepôjdeš na materskú z OL z DNP, ale priamo z DNP tak budeš mať nárok na materskú zo zamestnania a aj z DNP.

zalka
17. apr 2012

@dia459
Nárok na PN z DNP ti nevznikne lebo nemáš 270 dní poistenia , po 270 dni môžeš ísť na PN a budeš mať nárok aj na PN z OL z DNP, a detto na materskú z OL z DNP, a aj zo zamestnania

karinkaeich
17. apr 2012

@zalka dakujem ti. a mam sa prihlasit na balik den pred skoncenim tohto poistenia (teda v 269. den) a z rovnakeho vz, alebo sa mozem aj den-dva pred nastupom na md. co bude lepsie?

dia459
17. apr 2012

@zalka dakujem za odpoved no nie celkom tomu rozumiem. Totiz na socialke mi radili uz nevyuzit ten cca jeden mesiac PN aj z DNP pretoze ze vraj to moze dako zrusit tu matersku z DNP...druha vec je taka, ze mam znamu co tiez je v podobnej situacii ako ja, tiez na PN a je tehotna a tiez este nema tych 270 dni ale doredsa jej chodi PN aj z DNP kvoli nejakym 26 tyzdnom...Vsvetlovala mi to tak, ze ubehlo jej 26 tyzdnov od platenia DNP a az potom sla na PN.

zalka
17. apr 2012

@karinkaeich
No tak ja neviem kedy Ti končí DNP podla starého, kedy nastupuješ na materskú, a z akého VZ si platíš DNP.

zalka
17. apr 2012

@dia459
Tá známa musela mať v posledných dvoch rokoch inú prácu, alebo si platila dlhšie DNP ako ty. Ja vychádzam z údajov kt. píšeš, a podľa toho radím.
Ak sú neuplné tak aj rada je neadekvátna, ale naviazaná presne na dané údaje.

A materskú TI PN z DNP neovplyvní to vôbec, akurát ide o to, že ak TI dr. zruší PN a na druhý deň vypíše novú zo zamestnania a z DNP, tak to SP zruší, lebo povie že je to špekulatívna PN. Ozaj pre jeden mesiac sa to neoplatí. Môj názor.

betyna8
17. apr 2012

@mirkave ty budes nastupovat,resp.nastupovala si na matersku už v ochrannej lehote??? ak ano,si nezamestnana ci si stale v pracovnom pomere??? o mne bolo povedane,že sa ochranna lehota vztahuje iba ak je žena nezamestnana.dakujem 😉

nelynka
17. apr 2012

baby a co v pripade, ked som si DNP platila od 15.7.2011 a k 25.1.2012 som ho zrusila a nanovo k 26.1.2012 prihlasila aby som platila podla starych podmienok..
a od 26.3.2012 som na PN, dala som si aj PN z DNP, mam na nu narok?

zalka
17. apr 2012

@nelynka
Nie nemáš nárok na PN z DNP,
nakoľko od 15.7. dok 26.3. neuplynulo ešte 270 dní poistenia.
Takže PN z DNP Ti nevyplatia, ak samozrejme si v posledných dvoch rokoch nemenila zamestnanie.

dia459
17. apr 2012

@zalka Takze v podstate ak aj doplatim tych 270 dni a doktor mi vypise novu PN tak s tym nezyskam nic lebo mi to neuznaju a potom nevyplatia ani PN zo zamestnania na ten posledny mesiac? Znama robila pol roka na zmluvu a pol roka aj na dohodu a mala aj zalozenu zivnost. DNP si zacala platit cca o mesiac skor ako ja.

nelynka
17. apr 2012

@zalka pracujem od 4.7. do 11.8 u jedneho zamestnavatela a 15.8 doteraz u druheho zamestnavatela..
pani na socialke mi to vysvetlila tak, ze ked nemam splnenych 270dni, skuma sa ci mam splnenych aspon tych 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia, pokial to nemam z jedneho positenia, skuma sa poistenie predtym...
takto som to pochopila ja..

zalka
17. apr 2012

@dia459
No stojí Ti mesiac PN z DNP za tie problémy? Dôležité je, že materská bude z maxima nie?

filiatko
17. apr 2012

@karinkaeich ahoj ak sa mozem opytat preco si musis predlzit DNP, preco nemozes ist na MD v ochrannej lehote?To ti nebude vyplatena MD od zamestnavatela a zo socialky? Pytam sa preto, lebo mne konci DNP k 7.7.2012 teraz som na RD, ktora konci vo februari 2013. Chceli by sme dalsie babatko, preto som si zacala platit DNP. Myslela som ze ked otehotniem do ukoncenia DNP, budem v ochrannej dobe ze by to malo byt vsetko o.k., ci nie? Myslim s vyplatenim, pretoze platit si DNP pocas MD mi pride nezmysel 😒

zalka
17. apr 2012

@nelynka
JOj hlúposť,
musíš splniť 2 podmienky, a to mať v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia čo tvojím doplnením zamestnania od 4.7. do 11.8. ak to bolo zamestnanie na TPP si splnila, takže nárok na PN z DNP Ti vznikne.

A druhá podmienka je, 26 týždnov.
Tj. ak máš splnené 270 dní, ale nemáš 26 týždňov v kuse posledné poistenie tak dostaneš PN vyrátanú z minima
a ak máš splnené 270 dní, a aj 26 týždnov v kuse za posledné poistenie tak dostaneš PN z toho čo si platíš. Ak platíš z VZ 1000 eur tak PN dostaneš 550 eur.

filiatko
17. apr 2012

@zalka Ak nepôjdeš na materskú z OL z DNP, ale priamo z DNP tak budeš mať nárok na materskú zo zamestnania a aj z DNP

mozes mi to prosim ta vysvetlit, preco nemozes ist na matersku v ochrannej dobe?

zalka
17. apr 2012

@filiatko
No lebo ak si na rodičovskej dovolenke, tak OL z DNP Ti padne vypísaním materskej zo zamestnania, lebo vypísaním materskej zo zamestnania sa obnovuje nemocenské poistenie.

A OL zaniká novým nemocenským poistením, čo ty ako mamička na rodičovskej dovolenke budeš mať zo zamestnania pri reťazovom pôrode. Preto je dôležité určiť si priority a cenu akú som ochotná zaplatiť.

Lebo pre niekoho komu chýba pár dní do nástupu na materskú je vhodné ponechať si DNP a predlžiť si ho. Pre niekoho kto má k nástupu na matersakú mesiace je lacnejšie sa deň dva pred materskou prihlásiť na DNP a mať materskú aspoň z minima z aktívneho DNP.

karinkaeich
17. apr 2012

@filiatko pri ochrannnej lehote a trvajucej rd je zadrhel, nastupom na novu md sa zrusi ochranna lehota z dnp, lebo vznikne nove nem.poistenie. podmienkou pre narok na materske je, ze nemoze vzniknut nove poistenie. takze preto tie, co sme a budeme na rd, musime nastupit na novu md z trvajuceho dnp (pred skoncenim sa prihlasit na cely balik), vtedy bude ako nepretrzite a uznaju nam narok. dufam, ze som to napisala zrozumitelne 🙂

dia459
17. apr 2012

Tak to netvrdim, len ma stve ze niekto ma proste uz teraz narok na PN z DNP a nema zaplatenych este tych 270 dni a ja nemozem cerpat ani to na co by som mala narok cize ten posledny mesiac lebo by z tohp vznikli problemy... a takisto som poctivo vsetko platila...proste je to nespravodlive tieto zakony blbe...a naozaj neni jedno ci na mesiac clovek dostane 180 € z coho ani byt nevyplati alebo 650 z coho si moze napr. odlozit nejaku cast na kocik alebo vybavu...Nedalo by sa nejak tie problemy obist a predsa vycerpat aspon ten posledny mesiac PN?