Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
19. apr 2012

@zibi
Máš PN platenú z DNP, preto DNP počas PN platiť nemusíš.
Ak je PN nepretržitá, tak aj po dosiahnutí 26 týždňov je vyplácaná PN z minima, PN z vyššieho VZ je vyplácané z novej PN, kt. začala po 26 týždni.
Nárok na materskú z aktuálneho DNP vzniká len v tom prípade, že je aktívne DNP ak zistíš, že si tehotná. Ak otehotnieš po skončení DNP, tak nárok na materskú nevznikne. Treba sa potom prihlásiť z balíka.

Ochranná doba 8 mesiacov je doba, kedy musíš nastúpiť na materskú. Pri skončení DNP už musíš byť tehotná, aby si mala 8 m . ochrannú dobu.

zibi
19. apr 2012

@zalka cize keby ze neprerusim pn tak aj v juli ked mi uplynie 26 tyzdnov tak budem dostavat minimum ano? ale keby ze prerusim napr, na jeden mesiac a podjem znova na marodku tak mam pn z vyssieho ? a pn je teraz 55 ci 60 percent?

zalka
19. apr 2012

@zibi
Ano presne tak, nová PN po 26 týždni je zo skutočného VZ. A PN je 55% z VZ.

lucianak
20. apr 2012

@gapa
@mima595 No ja som si to začala platiť od 1.3.2011 a koncom decembra - asi 29.12. som sa nahlásila nanovo a nechala som si z 800eur ako predtým. Ja som nemala nejaký extra plat, preto som si dala tých 800eur. Takže myslíš, že sa môžem ísť odhlásiť zo socky a stále mi budú platiť PN a potom aj materskú aj z dnp aj z práce?

gapa
20. apr 2012

@lucianak
neviem, čo znamená extra plat, no si nenanpísala, či si nemala v decembri prémie, to je ozaj pre teba podstatné, či sa ti bude materské rátať z 800eur alebo z dajmetomu 100eur.
Ak sa odhlásiš z dnp, tak ak ti do nástupu na md 6týž. pred termínom nevznikne nové nem.poistenie, tak nárok z dnp bude len z minima, bo nemáš splneých 26týž.

lucianak
20. apr 2012

@gapa No mali sme prémie, ale nešlo to do pásky, ale bokom. Čiže na výpl. páske mám stále rovnakú sumu - takmer minimum. Ja radšej počkám do konca júna, kedy budem mať splnených tých 26týždňov nepretržitého platenia a potom sa zrejme odhlásim. Môže byť? 🙂

gapa
20. apr 2012

@lucianak
ak poberáš nemocenské z dnp a trvá ti pn, tj. nemusíš platiť, tak by som to dnp nerušila, ono sa počas md zruší samé.
Ak zrušíš, tak treba nástup na md 6týž. pred a nesmie vzniknúť nové nem.poistenie ani mať prerušenie nem.poistenia zamestnanca.
A tiež sa v niečom môže meniť zákon.
Ak nie je dôvod to odhlasovať, tak by som to nerušila.

lucianak
20. apr 2012

@gapa Ok, tak ja to zatiaľ nechám tak a platím ďalej. A ak nastúpim na MD, tak mi to ako píšeš zrušia automaticky.
Ďakujem za rady.

lucianak
20. apr 2012

@lucianak A ešte ak môžem, po uplynutí 26týž. mi bude pn platená už z tých 800eur, či stále z min. VZ? Alebo sa dať vypísať nanovo? Bude dokina vedieť, ak jej poviem, že si platím dnp, že ma má vypísať "nanovo" ?

lucianak
20. apr 2012

@gapa A ešte ak môžem, po uplynutí 26týž. mi bude pn platená už z tých 800eur, či stále z min. VZ? Alebo sa dať vypísať nanovo? Bude dokina vedieť, ak jej poviem, že si platím dnp, že ma má vypísať "nanovo" ?

gapa
20. apr 2012

@lucianak
zrušia ti to dosiahnutím 270dna dnp. Neuvádzaš istý dátum. Ak to bolo 29.12.2011, kedy si sa poslendýkrát prihlásila, tak je 270ty den 24.9.2012. Ak ti ostane PTP 4.11.2012, tak nástup na md je možný v obd. 9.9.2012 (8týž.pred) až 23.9.2012. Tj. na druhý den ti dnp zanikne.

nemocneské sa vypláca stále rovnaké podla vym.základu, ktorý sa vyráta ku dnu vzniku pn. Neráta sa nový vym.základ! Musela by byť nová pn. Ja ale neviem poradiť v tomto. Dávajú asi na sp na to bacha.

ale dnp už predpokadám teraz neplatíš. Počas poberania nemocenského z dnp sa dnp neplatí.

lucianak
20. apr 2012

@gapa No ja som dobrá, ja som na PN od 22.3. a pozerám, že 24.3. som ešte zaplatila dnp za marec. Aj teraz som chcela ísť poslať money. A to by mi vrátili, ak som náhodou poslala? Asi nie, keďže je to dobrovoľné...
Takže aj napriek tomu, že si platím z 800e, mi budú posielať len z minima PN-ku, ale materskú normal z 800.
Booooože ja sa vôbec nevyznám v týchto veciach... 😠

mona22
20. apr 2012

ahojte holky chcem sa spýtať platím si DNP už asi 2 roky ale v oktobri dosporím tých 270dní posledných a má sa mi to zrušit teraz som zistila ze som v 5tt netreba niečo prihlasovať alebo odhlasovať? ako dosiahnem najlepšu materskú má mi zamestnávatel zvýšiť mzdu..velmi pekne dakujem za odpoved..

inci
20. apr 2012

dievcata,
som zamestnana na TPP na dobu neurcitu. zo zakona mi zaniklo DNP k 31.1.2012. 270 dni splnam z obidvoch poisteni. teraz som tehotna a pred dvoma tyznami som bola na OCR s mladsim syncekom ( ziadala som vyplatenie nemocenskej davky aj z DNP v OL) zatial mi neprislo vyrozumenie zo SP ale chcela by som sa opytat, ci nahodou pri nastupe na OCR z DNP v OL nevznikla nejaka povinnost voci SP. ci sa netreba znovu prihlasit na nejaky balik, ci nevznikne napr. nedoplatok koly tomu, atd.... od februara 2012 uz neplatim nic ani som sa neprihlasila na novy balik, nedala ani odhlasku...pytam sa to koly materskemu prispevku, nerada by som zazila neprijemne prekvapenie ked o to budem ziadat v juli, resp. v auguste.
dakujem za info.

zuzula77
20. apr 2012

zmena VZ pri DNP
dievcence, ktora ma skusenosti so zmenou VZ pri DNP? Platím starý balík DNP od januára a teraz, teda po 11 týždńoch od prihlásenia, som chcela zmeniť VZ. Pani na sociálke najprv nič nanamietala a potom zahlásila, že meniť VZ je možné raz za pol roka, s čím ja súhlasím, takže som ďalej trvala na zmene, že šak do konca platenia DNP už VZ meniť nechcem. Tete na sociálke sa zdvihli vlasy, chvíľu klopkala do PC a potom zahlásila, že meniť VZ môžem až po polroku od prihlásenie na DNP. Teta bola však zjavne mimo, lebo sa otáčala na kolegyne, tie jej odmietali poradiť. Máte s tým niekto skúsenosť? Prosím o radu 😉

jankohrasko
20. apr 2012

@zuzula77 tety su vzdy mimo.. 😠 Minuly rok to bolo tak, ze zmena sa dala urobit az po pol roku. Alebo dat odhlasku a vzapati prihlasku, ale teraz neviem ako to je v novom systeme, ak ides po starom..
Skus sa tuto spytat poradna@socpoist.sk
Pripadne zavolat svojej referentke, ktora Ta ma na starost 🙂
http://www.socpoist.sk/kontakty--xly/48023s?kra...
Drzim palceky

datanka
20. apr 2012

@lucianak peniaze ti samozrejme vratia.staci ist do poistne.a podat ziadost o preplatok.nejaky urcite mat budes,za tých 22dni ci kolko v tom marci

datanka
20. apr 2012

@inci ja ti moc neporadim,v tomto sa vyzna gapa,ale niekolko stran dozadu sa nieco spominalo,ze v ol nesmies byt ocr dlhsie ako tyzden,alebo 10 dni.teraz neviempresne.tak si to mrkni,alebo sa opytaj gapy

zalka
20. apr 2012

@inci
Bola si tehotná ked ti zaniklo DNP? Ak si nebola tehotná, tak nárok na OCR ti nezvnikol. A ak si bola tehotná doložila si k OCR potvrdenie o tehotenstve?

Doplácať nič nebudeš, a tiež je dôležité aby OCR nebola nikdy dlhšia ako 10 dní. Ak bude OCR 11 dní tak TI zanikne OL z DNP ...

inci
20. apr 2012

@datanka
teraz som bola na 0CR presne 10dni ale napr. minuleho roku niekedy na jesen tusim v septembri som bola vkuse 15dni OCR (10dni s jednym dietatom a 5dni s druhym.....) vo februari som este zaplatila za januar a preplatok, co som tam mala mi vratili. len ci terajsie OCR neovplyni nejak vyplacanie materskeho prispevku? neviem, ci mi staci byt len v OL a pritom nebyt prihlasena ako DNP osoba a neplatit poistne....
dakujem za kazdy nazor.

zalka
20. apr 2012

@zuzula77
no teta má pravdu ... výšku si môžeš zmeniť až po 26 týždnoch .. aj to k prvému dňu v mesiaci kedy si splnila podmienku 26 týždnov.
Teda ak 26 týždnov splníš 5.7. tak zmenu môžeš najskôr urobiť k 1.8. ...

inci
20. apr 2012

@zalka uz som bola tehotna, tusim v 7/8 TT. s OCR-ou som odovzdala aj prefotenu tehotensku knizku.teta pri okienku bola z toho vedla....zatial zo SP neprislo ziadne vyrozumenie. je tu nejaka tehotna, kt. v OL vyplatili OCR?

zalka
20. apr 2012

@inci
No ved peniaze TI prídu až v máji. Ked si bola pred 2 týždnami na OCR .

inci
20. apr 2012

@zalka to viem, ze peniaze dostnem az v maji, ide mi skor o to materske, dufam, ze mi ta OCR nejak nezamiesa karty.....resp. ak by som isla na PN. mam v tom chaos kedy platit, neplatit, prihlasit neprihlasit.....inak dakujem za info 🙂

datanka
20. apr 2012

@zalka nevadi ked inci cerpala ocr v ol?neovplyvní jej to matersku?

zalka
20. apr 2012

@inci
nie je problém že si bola na OCR z OL z DNP, materskú dostaneš. Ale dávaj pozor aby nikdy OCR nebola dlhšia ako 10 dní , v opačnom prípade o materskú z DNP prídeš.
Aj na PN môžeš ísť a neovplyvní to vôbec poberanie budúcej materskej.
@datanka

lucianak
20. apr 2012

@datanka Ale teda ja som z toho puk... ☹ Mám si to platiť ďalej, či nie? Ja by som potom chcela materskú čerpať z toho, čo si platím reálne, nie z minima...

renka5
20. apr 2012

@zalka ahoj pomohla by si mi prosim ta.Dostala som rozhodnutie PN z DNP ale prislo mi to na inu adresu nie tam kde mam trvali pobit.Bojim sa ze mi na zlu adresu pride aj PN.Co mam prosim to urobit? Vies ja mam nahlasene ze sa budem nachadzat u priatela a on býva inom okrese ako mam trvali pobyt.Dakujem.

zalka
20. apr 2012

@renka5
Fúha, tak to poradiť neviem, prečo si si nedala PN posielať na účet? Bolo by menej komplikácii. ☹

inci
20. apr 2012

@zalka dakujem to viem, ze nesmiem byt dlhsie na OCR ako 10dni ani uzavriet novy pracovny pomer, a ze v OL z DNP mozem nastupit na MD len presne 6tyzdnov pred TP.